2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Samospráva a samofinancování

Nelze si představit produktivní řešení solidarity k lidem bez domova, řešení problému nepřizpůsobivých občanů a plýtvání prostředky sociálního zabezpečení jinak než přechodem k obecnímu občanství (domovskému právu) přiřazujícímu každého občana obci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 23.2.2013 11:24

Re: a co treba....

Ve svém okolí mám nepřeberné množství "pomocníků chudým za cizí peníze z příkazu politiků". Když jim naznačím, aby začali peníze posílat někomu ze svých účtů, je oheň na střeše.

Typičtí socialisté/bolševici.

Š. Hašek 23.2.2013 11:20

Re: Priklad by mohlo byt Rakousko-Uhersko.

Asi tak.

J. Chaloupka 22.2.2013 18:23

V bývalé Jugoslávii tomu říkali "samoupravljanje".

To bylo ještě za Tita. A vtipálci dodávali, že Tito "upravljao" sám. (samoupravljanje = samořízení, upravljao - řídil). Fungovalo to tak, že měli jedno diktátora pro zahraničí a v každé obci (obština) měli svého malého diktátora. Ovšem měli "úplně jiný socialismus". Jestli ten problém není právě v tom socialistickém přerozdělování.

Z. Rychlý 22.2.2013 12:15

Bohužel trend je opačný. Říkám tomu daňová vzdálenost.

Vybrané daně jdou do celorepublikového tavícího kotle, velká část do Brusele. Je to hodně daleko od místa vytvoření daní. Odtamtud (z velké dálky) se do obcí vrací část těchto vybraných daní podle anonymního klíče (RUD).

Kdo platí hodně neví zda, a jaká čast se mu vrátila a má možná správný pocit, že je okrádán, zatímco kdo neplatí vůbec, se domnívá, že na část daně má nárok, a že platiči platí málo. Výsledkem je nezájem a stagnace.

Vypadá to, že i národní celky jsou na správu daní (a přerozdělování) moc velké, natož eurofederální. Východiskem podle mě budou regiony a regionální daně. Povede to jistě k ekonomické diferenciaci, ale bude to lepší, než být si rovni v chudobě.

J. Schwarz 22.2.2013 10:41

Re: Priklad by mohlo byt Rakousko-Uhersko.

Ano, tohle by bylo řešení. Konečně, vždyť by mohly být i komunistické obce a ty by mohly "pomáhat" každému vandrákovi, pokud by taková byla vůle jejich obyvatel... Zatím však nevidět, že by se v obcích s komunistickými starosty žilo líp ani že by takové obce bojovaly za menší státní zásahy, aby je nikdo neokrádal a mohly si hospodařit podle svého...

J. Schwarz 22.2.2013 10:38

Re: a co treba....

Jo, v obci sousedi znají svoje pappenheimské a vědí, komu pomoct a koho naopak nakopat někam...

J. Schwarz 22.2.2013 10:36

Není nad to

bydlet na samotě v lese co nejdál od obcí a "bližních".

R. Kříž 22.2.2013 8:06

a co treba....

... solidaridu nechat na lidech? stale nekdo vola po tom, kdo a jak ma zarucovat jistotu a bezpeci za moje penize... nechcete, autore, nechat na me, koho budu za sve penize solidarne podporovat?

P. Sulc 22.2.2013 3:52

Priklad by mohlo byt Rakousko-Uhersko.

Za Rakouska se neplatila volebni dan pro volby do Risske rady, platila se ale pri volbach obecnich. Cisarovo zduvodneni: Risska rada, to je zalezitost politicka, volit ma pravo kazdy. Obecni volby, to je vec hospodarska, at voli jen ten, kdo do te obecni kasy dava penize, ne ten, kdo by chtel jen brat. Divny nazor, ze, jiz pred vice jak sto lety. Prosadit to dnes , v dobe politicke korektnosti je naprosto vyloucene.