5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Sami sebe zahnali jsme do kouta

První věcí, kterou jsme měli před téměř dvaceti čtyřmi lety udělat, bylo nutno zjistit, jak klouže led, na který vstupujeme. Poté jsme měli využít zkušeností těch, kteří na něm již delší dobu bruslí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.4.2013 12:50

Sami určitě ne

Autorovi náleží uznání za to, že se velmi vlídně vyjádřil o politicky nekorektních myšlenkách Ch. Murraye a tvůrce singapurského "zázraku" Lee Kuan Yew.

Důrazně ale odmítám jeho tezi, že si za dnešní "marasmus" můžeme sami. Naše konkurenceschopnost byla záměrně zničena už v předvstupních jednáních s ES, v nichž jsme byli spolu se všemi bývalými členy poraženého RVHP donuceni přijmout pro nás neúnosný sociální a zelený parazitismus.

Po rozpadu východních trhů jsme tehdy neměli jinou šanci než ES a ta to krutě neokolonialisticky zneužila a bez nás si nová teritoria (i nás) mezi sebou rozdělila. Ani s těmi komunistickými zločiny jsme se na nátlak "západu" vyrovnat nesměli.

Ve zbylém politickém prostoru jsme počáteční šance "středoevropského tygra" rychle ztratili a z počátku úspěšné výsledky V. Klause byly zvráceny v recesi EU-zkorumpovaným guvernérem Tošovským a definitivně rozdupány "sarajevským pučem", po němž jsme přišli o banky, náš průmysl byl nahrazen bezperspektivními montovnami, náš vnitřní obchod donedávna zcela beztrestnými "řetězci" a naše energetika zdevastována lány FV pouště. Naše vlastní chyby byly nevýznamné, protože nevýznamný byl politický prostor, který nám zůstal.

Doufám, že nikdo nenamítne, že jsme měli více napodobit Singapur (nebo Švýcarsko). To by nebyl dobrý vtip.

K. Filek 19.4.2013 18:45

spasitel

Čekáme na spasitele a ten nepřichází,ale přicházejí různí Popelkové a jim podobní.Až se ujmou vlády sockomouší bude to ještě horší.Bez práce,by nikdo kdo je schopný pracovat neměl pobírát žádné peníze.Práce pro romy a ostatní přiživníky je v obcích a městech dost.Kdo by pak volil lidi,kteří by toto zavedli?To by byli hrdinští politici.

R. Tichý 19.4.2013 16:26

Snad jen drobnou poznámku

V Evropě a USA se socialistické vlády  snaží svými "sociálními" programy zcela rozložit historickou strukturu společnosti. Díky této snaze se rozpedneme na jednotlivce. A z jednotlivců si režimy sestaví vyhovující ovladatelnou hmotu.

J. Schwarz 19.4.2013 16:09

na politiky

marno nadávat. Rozumnou práci nikomu nedá politik, ale soused který od vás něco bude potřebovat. K tomu ale vy musíte něco užitečného umět. Politik vám může přihrát protekční místo na úřadě,  ale pokud je nepřihraje vám nýbrž někomu jinému budete mít vztek. Na politika, ale měl byste jej mít na sebe. Protože vytváříte a udržujete poměry, ze kterých pak politici těží. A těží z nich proto, že vy jste chtěl získat přes politiku výhody a vztek máte protože politik měl raděj jiného "kamaráda". Lidi si škodí sami když chtějí po politicích aby za ně "vyřešili"  co ke spokojenosti všech vyřešit nelze. Pokud budete neúnavně obcházet město a žádat boty za pětistovku, které vydrží expedici na Nangá Parbat, určitě se jich nakonec dočkáte. Zjistíte ovšem, že nevydržely ani cestu na Milešovku. No a pak můžete v obchůzce pokračovat a nadávat na podvodníky a lumpy. Jenže když je vytrvale hledáte, pak je i najdete. Kdo hledá, najde. A "Lid" co hledá politiky kteří mu zajistí práci, úctu, pohodlí a štěstí je jistě taky najde. Ať se ale potom nediví, že šlo o lumpy a šíbry. Howgh.

M. Hoblík 19.4.2013 14:39

Nejsme na kluzkém ledě,

jsme až po krk ve s...ch!

K. Luboš 19.4.2013 13:28

Takže zase jedna perfektní analýza,...

... která nám řekla, co je špatně. Takže teď nám už jenom zbývá jenom zjistit, jak to udělat dobře.

J. Jurax 19.4.2013 21:12

Re: Takže zase jedna perfektní analýza,...

Ale to bychom i věděli - jenže volíme si furt šíbry, pro něž zastupování lidu není pokorná služba vlasti, státu, národu, nýbrž příležitost ukojit si touhu po moci a zbohatnout - když to nepůjde jinak, tak i zlodějnami, přijímáním úplatků, dojením státu a tak dál a podobně. Šíbry, jejichž jediným cílem je stát se voleným zastupičem a koryto si udržet za jakoukoli cenu?

Na druhé straně ale - dovedete si u nás představit, že by se do sněmovny vúbec dostal politický subjekt, jenž by vážně hlásal, že pomocnou ruku jest hledati na konci vlastního ramene a ne u státu, že kdo bez vážného důvodu dlouhodobě nepracuje, ať nejí, že každý má nárok - ale je do výše toho, co si vydělá vlastní prací, že člověk, který neplatí alimenty na vlastní děti je parazit, který patří do pracovního tábora, kde bude dřít, dokud dluh na svých dětech nesplatí a tak dál a podobně - a myslel to vážně a dokonce vypadal, že to bude plnit? Jakkoliv bychom takovou vládu potřebovali ...

D. Polanský 19.4.2013 11:52

Dokud nebude systém důvěryhodný shora

žádně změny se neprosadí ani dole, ani jiný přístup. Když budete tvrdě makat a politik či jiný papaláš si přijde mávnutím na to, co vy  za celý život nevyděláte, těžko vás někdo přesvědčí o ušlechtilých myšlenkách o svobodě a lidské samostatnosti. 

Džingischán vládl terorem, když jej někdo ošulil, tak dal vybít jeho rodinu do třetího kolena. Zloději měli útlum a karavány poprvé v dějinách putovali od Atlantiku až po Černé moře. Důvod byl prostý, obchodníci si byli jisti, že je nikdo neoloupí. Když jeho vláda skončila, obchod výrazně poklesl. Zloději měli opět pré. 

Z ušlechtilých  myšlenek se ještě nikdo nenajedl. Viz Ježíž, kdyby se nedal ukřižovat, uvěřili by mu?  Kdepak.

M. Prokop 19.4.2013 11:56

Re: Dokud nebude systém důvěryhodný shora

Důvěryhodný shora může být, pokud budou dole volit důvěryhodné.

Což se neděje a ani dít nebude, když tak koukám na preference stran i jednotlivvců.

J. Jurax 19.4.2013 21:13

Re: Dokud nebude systém důvěryhodný shora

Přesně!!!

V. Ondys 19.4.2013 12:11

:))))))))))))))))))) Nepřekonatelný problém demokracie je v možnosti většinového dunění prázdných hlav

a víme všichni, jakej může vzniknout průůůůůser, když se změní pod taktovkou :)))))))))))))))))))) společensky nejpříkladnějšího lidumila ve :))))) zlověstné!

J. Mrázek 19.4.2013 11:39

Jeden výstižný vtip :

Daň z tabáku má lidi odnaučit kouřit, daň z alkoholu chlastat a daň ze mzdy pochopili správně jedině ....hádejte kdo ?

P. Skřivan 19.4.2013 11:34

Jak můžete chtít po našich politicích,

jejichž hlavním a v podstatě jediným úkolem je nakrást na příští volby, nějakou vizi. Žádná prostě není a nebude. Jde jen o to, sestavit přijatelný program, zakoupit dost reklamy a je to. Co se bude dít potom, je věc druhá ... . Stejně další volby nejspíš prohrajou ... . Někdy zanikne i jednoúčelová strana ... .

J. Jurax 19.4.2013 21:21

Re: Jak můžete chtít po našich politicích,

Přesně!!!

Sestavit přijatelný program, naslibovat svému elektorátu co chce slyšet a něco taky naslibovat všem, najmout PR agentury, vylít kýble exkrementů na politické protivníky a až to vyhrajeme, začít hrabat pod sebe a politikařit, podrážet koaliční partnery - hlavně ty silnější, pokračovat v lití exkrementů na politické protivníky, voličům hodit nějakou kost a jinak se vymluvit na politické protivníky nebo koaliční partnery a připravovat se na další volby.

K. Frauknecht 19.4.2013 9:27

Hezké čtení, ale

já vidím dvě roviny řešení problému a způsob řešení zatím v nedohlednu:

1) Politické klima, resp. jeho náprava. Zákony, víra v právo ..bla,bla... To je politická rovina - musí řešit vládnoucí strana/y. To bohužel nemůžeme od předpokládané budoucí koalice očekávat.

2) Individuální odpovědnost každého z nás za sebe a za své blízké, tedy za společnost, chcete-li za stát. Tento bod je však nutně je ovlivněn bodem 1), stanovuje žebříček lidských hodnot (dnes velmi pochroumaný), zajistí, že má práce bude oceněna tak jak má (ne podle zásluh:-)) a mé užitky z ní nebudou "přerozděleny" bez mého výslovného přání jiným "potřebným"....

Jó v Singapůru, kde neuměle výše popsané funguje, tam se to vládne :-)))!!!

P. Skřivan 19.4.2013 11:41

Re: Hezké čtení, ale

Nebyl bych tak radikální. Ono by stačilo jen to, pokud by konflikt mezi slušným člověkem a gaunerem byl vyřešen ve prospěch slušného člověka. ... a to ne za 10 či 20 let, jak je u nás zvykem, ale v historicky krátké době. + aby gauner musel alespoň uhradit náklady tohoto sporu.

Příklad: třeba pan Dušan Štrauch, t.č. velvyslanec ČR v Severní Koreji, jistě nezaplatil náklady prohraného soudního sporu s neoprávněně vyhozenou Ivetou Skřivanovou. ... a ještě dělá velvyslance. Jak je toto možné ? Není to krádež veřejných prostředků ?

J. Horáček 19.4.2013 12:44

Re: Hezké čtení, ale

Shoda jmen nebo... ?

J. Fohler 19.4.2013 9:10

Politická žumpa

Výměna politické garnitury je nutná,ale kým ji nahradit.Jako ekonomicky rozumná varianta se projevuje politické hnutí ANO,které chce ve volbách 2014 uspět,ale je tady stín VV,který ovlivňuje myšlení voličů,takže.....

M. Kosejk 19.4.2013 9:16

Re: Politická žumpa

Horší je stín Andreje Babiše, což je člověk, který si udělal kariéru na kšeftu se státem dotovanými surovinami, ze kterých vyrábí zdraví škodlivé  šmejdy  - a teď ještě si ten hajzl dovoluje tvrdit, že jeho partaj bude spásou.  A tom, že je to estébácký udavač, a že celá jeho podnikatelská kariéra přímo souvisí s jeho dobrými vztahy s politiky (zejména se S. Grossem), ani nebudu mluvit.

M. Kosejk 19.4.2013 9:23

p.s.

Politické garnitury můžete měnit do alelujá, ale bude to k prdu, protože to na podstatě nic nezmění. A podstata je ve společnosti. Sám autor píše: "Ledva se jednotlivec či skupina doberou jistého postu, vystřídá prvotní euforii strach. Strach z toho, že bych již nemusel být zvolen." Prostě strach z demokratické sobecké hydry, ve kterou se společnost mění každým většinovým hlasování.

Ale autor alibisticky (stejně jako vy) nadává na politiky, že nejsou statečnější - a nejdou proti vůli společnosti. A kdyby proti ní šli, tak by je zase obvinil z arogantní nedemokratičnosti.

P. Lenc 19.4.2013 9:32

Re: p.s.

Tak, tak.

P. Skřivan 19.4.2013 11:49

Re: Politická žumpa

Pan Babiš těžko může být StBáckým udavačem, když pracoval na PZce. Udavačem mohl být jen ten, u něhož se nepředpokládalo, že spolupracuje s StB. Pan Babiš byl StB, byť ne té pro boj s vnitřním nepřítelem, ale všichni to museli vědět.

Nechci být jeho obhájcem, ale nezdá se mi, že by výsledky jeho podnikání byly úplně k zahození ... . Rozhodně tedy ve srovnání s jinými ... .

L. Černín 19.4.2013 15:39

Re: Politická žumpa

Připomněl jste mi stesky jednoho bývalého vrcholného komunistického pohlavára - tuším, že šlo o Ladislava Adamce - že on rozhodně nebyl agentem StB, protože on StB řídil...:-)

P. Skřivan 19.4.2013 16:51

Re: Politická žumpa

To jaksi není srovnatelné. Dívat skrz prsty bychom se měli hlavně na toho, kdo se dopouštěl činností, které byly tehdy nelegální, resp. alespoň nemorální. Nakupovat zboží ze zahraničí do Tuzexu byla sice hodně pěkná, ale jinak relativně normální práce. Naproti tomu odposlouchávat své spoluobčany, vyvíjet na ně nátlak, aby donášeli na jiné, to bylo to, co bylo špatně.

B. Rybák 21.4.2013 11:16

Re: Politická žumpa

Přesně tak. Žádný "spasitel" to za nás a bez naší standardní (bohužel) namáhavé politické činnosti neudělá. Ten spasí nanejvýš sám sebe (např. před spravedlivým trestem).

M. Prokop 19.4.2013 11:58

"Jako ekonomicky rozumná varianta se projevuje politické hnutí ANO"

I vy žertéři .......

Stát nejde řídit jako firma. Ledaže by někomu patřil, ale to si snad nepřejete, nebo ano?

P. Vaňura 19.4.2013 12:10

V minulosti stát opravdu někomu

patřil, i když nakonec spíše titulárně.

Je lepší vladař, který chce odkázat synovi prosperující říši, nebo smečka zlodějů, kteří chtějí ukrást co se dá a především to chtějí HNED, protože příště už by u lizu být nemuseli - viz zuřivá snaha prosadit S-kartu???

Machiavelli napsal, že s lidmi, zkaženými dlouhodobě špatnými politickými poměry se demokracie vybudovat "téměř nedá" a dává přednost "rozumné monarchii."

Problém je, že i když se dostane nahoru nová parta, kmotři dokáží polovinu jejich poslanců podplatit a noviářský hnůj dokáže lidi dokonce přesvědčit, že špatní jsou ti, co program zradit nechtěli - viz VV !!!

F. Navrátil 19.4.2013 14:38

Stát nejde řídit jako firmu

   To že stát nejde řídit jako firmu spočívá v tom, že by ve své podstatě stát neměl podnikat. Po zkušenostech v celém světě je stát jako podnikatel absolutně neschopný. Čím více státních podniků je zprivatizováno, tím lépe fungují. Samozřejmě korupce při zadávání státních zakázek by měla být snížena na minimum. To musí zaručit bezvadně fungující policie a justice. Co však můžeme očekávat od soudců, kteří soudili za komunistické totality a byli členové zločinecké organizace. O policejních představitelích nemluvě. To v čem dnes žijeme lze nazývat postbolševickým syndromem, ale řešit to musíme jenom my. Pokud nemáme koho volit a tudíž nepůjdeme k volbám, pak se nedivme, že demokratický systém umožní, aby v Ústeckém kraji zvítězili komunisté. Kdyby v Singapuru vládla levice určitě by životní a kulturní úroveň byla taková jako všude kde se levice dostala k moci.

V. Ondys 19.4.2013 8:58

:))))))))))))) Může za to naše naše lokajské My

s touhou po dokonalém pánovi-soudruhovi, který nás společensky příkladně nepožene vpřed za skvělou budoucností jenom pro svůj osobní prospěch. Mnohem raději mám jednotlivce s kuráží riskovat a křičet: "Za mnou!" pro všechny, co se chtějí pracně a poctivě mít lépe!

Margaret Thatcher někde kdysi řekla: „Žádná společnost neexistuje, existují jen individuální muži, ženy a také rodiny…“, a protože byla politička, snažila se to později napravit vstřícnější korekcí v pravicovém duchu, aby si zachovala přízeň voličů. Myslím si, že pravda je mnohem tvrdší a každý z nás se s ní setkal, pokud před ní ustrašeně nezavřel oči, nezacpal si uši a usilovně neřval o pomoc s hrůzou ze samoty, aby ji zaplašil.

T. Vodvářka 19.4.2013 7:50

Vážený pane Andrle

Vždy po přečtení Vašich článků mě naštve, že věci, o kterých smýšlím stejně, umíte napsat tak dobře a jasně, že k nim nejde nic dodat.

Přeji hezký den.