27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rekviem za naději

Kdo pamatuje úžasnou atmosféru konce roku 1989 a porovná ji s dnešní náladou společnosti, musí jen nevěřícně kroutit hlavou. Samozřejmě s vyjímkou kovaných komunistů, kteří se potutelně usmívají a do omrzení opakují svojí mantru o tom, jak nám to všem říkali. Mají snad pravdu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 13.11.2012 19:06

možná...

Možná prostě jenom demokracie narazila na svoje mantinely, které jsou dány zejména rozhodovacím principem většiny a inteligencí voličů, která se vyjadřuje na gaussově křivce - tj. většina voličů není chytrá.

J. Jurax 13.11.2012 21:33

Re: možná...

No, ona má zastupitelská demokracie současného typu v sobě geneticky zakódovánu vadu -  rovné volební právo. Jakmile politikové zjistili, že nezanedbatelnou množinu voličů si lze koupit přerozdělováním na úkor jiné, menší množiny, otevřela se vrata k bezbřehému populismu ...

Ono váha voličského hlasu by měla být úměrná výši daní z příjmu odevzdaných státu; kupříkladu voličský hlas by se násobil koeficientem větším než jedna reflektujícím výši zaplacené daně za minulé volební období. Neboť kdo platí, poroučí.

J. Kanioková 13.11.2012 21:47

:))))))))))))))))))))))))))))))

J. Honců 13.11.2012 22:55

Re: možná...

To je hloupost, neboť největší váhu by měl hlas největšího zloděje.

Rovné volební právo asi není na škodu ale chce to změnu volebního systému.

J. Jurax 14.11.2012 18:28

Re: možná...

Není to hloupost. Z čeho soudíte, že největší zloděj platí taky největší daně z příjmu?

P. Pruner 13.11.2012 17:06

rozum prohrává

Pane autore, velmi výstižný blog. Nejsem ale takový pesimista, je třeba bojovat. Oni ti lumpové se totiž strašně bojí, dobře ví, že mají proč.

Ještě k Vašemu blogu ohledně voleb v USA. Romneyho volilo řádově 60% "bílých" voličů a Obamu 70%  černochů a hispánců - podle mne tito lidé většinově nevolí rozumem, ale srdcem. A tak jim byl Obama bližší než  Romney se svými rozumovými argumenty, navíc bohatý běloch.

Uvádím to proto, že obdobně i v ČR vítězí ta pocitová stránka z politické strany a jejího programu nad stránkou rozumovou. Dokazují to i diskuse na webech. Například teď nad výší nájmu bytu v desítkách tisíc pana Dohnala se rozhořčuje velká většina diskutujících,ale uniká jim jak skutečnost, že byl nejlevnější ze všech ústavních činitelů, tak fakt, že NKÚ upozorňuje na mrhání v desítkách, ale milionů. A tak můžeme procházet většinu diskusí.

ODSka coby vůdčí strana pravice byla založena do značné míry jako strana podnikatelů, soukromníků apod. Léty se zmenšila na sektu lidí napojených na státní rozpočet, někteří jako zaměstnanci a jiní jako podnikatelé - tím ztratili zájem prosazovat pravicovou politiku malého státu, tržní konkurence atd. - která je proti jejich zájmům.

A. Hrbek 13.11.2012 20:48

Re: rozum prohrává

Vážený pane, kdyby platila Vámi uvedená procenta, tak by pan Obama nikdy nebyl zvolen prezidentem. Volilo ho cca 45% "bílých" a ne cca 40 %. A to rozhodlo. K emočním voličům je nutno přičíst i značný počet bílých žen (u nás dříve "klauzovky").

P. Pruner 13.11.2012 21:45

Re: rozum prohrává

Já jsem si to přečetl na Internetu - např.Aktuálněcz Tomášek 38%. Navíc počty vychází, protože už jen menší polovina populace je bílá - i když je otázka počtu skutečných voličů.

J. Mrázek 13.11.2012 12:49

Promiňte ještě jednu další reakci:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=11715

J. Kanioková 13.11.2012 16:01

Ano, ano, ano !

Perfektní článek.. skoro nadčasový..

J. Kanioková 13.11.2012 16:27

Vlastně jsem zapomněla poděkovat i autorovi zdejšího článku, výborné, pravdivé zhodnocení...

I jen proměna našeho hospodářství, bez EU, by procházela různými peripetiemi a byla by na generace. To levičáctví tu bylo v lidech hodně zakořeněné. A stoprocentní znárodnění zničilo v lidech vztah k vlastnictví, k sebezapření při jeho spravování, respekt k danému slovu a pod. No a existence EU a nutnost akceptovat tamní šílenosti... to jen prohloubila.

Tu EU byl Evropě čert dlužný.. kam sám nemůže, tam nastrčí "Pachatele Dobra"..

E. Heusinger 13.11.2012 16:31

Re: Vlastně jsem zapomněla poděkovat i autorovi zdejšího článku, výborné, pravdivé zhodnocení...

A kdy v lidech bude konečně zakořeněno pravičáctví? Jak to vidíte?

J. Jurax 13.11.2012 21:36

Re: Vlastně jsem zapomněla poděkovat i autorovi zdejšího článku, výborné, pravdivé zhodnocení...

Až si uvědomí, že nejlepší pomocnou ruku naleznou na konci vlastního ramene. A ti, jimž to nedojde samo, budou společností přinuceni si to uvědomit taky.

Š. Hašek 13.11.2012 10:29

Pokud

je cena jednoho voličského hlasu pro otroky stále asi tak 30 kč, tak se daleko nedostaneme.

Souhlasím s tím, že bolševismus opravdu zničil více, než si mnozí dokážou představit. A ti co je volí dále a tleskají "neústupnosti" Bohuslava Rovnátka, který se nechce po volbách "ušpinit" se středovými stranami a doporučuje spolupráci se zločinci, by se měli zdržet jakéhokoliv stěžování si na "vrchnost". Jsou to totiž jen podruzi, nikoliv občané a vrchnost přímo potřebují jako dráby na poměrně malou část svobodných občanů.

Otrok dosti dlouho volí zase jen otrokáře (za slib pastelek pro prvňáčky).

A. Hrbek 13.11.2012 9:30

V roce 1989

skutečně byla neskutečná atmosféra, ale současně byly neskutečné čachry. "Nová nomenklatura" uzavřela se "starou nomenklaturou" dohodu o bezbolestném přechodu a v celé řadě případů se příslušníci staré nomenklatury a příslušníci i agenti STB stali příslušníky nomenklatury nové. A rázem obsadili vedoucí pozice, zejména v ekonomické oblasti. Pan Dlouhý nebyl žádnou výjimkou. Na centrální úrovni jich byly stovky, na nižších úrovních tisíce.

Někteří, jako pan Kříž, zkrachovali a teď je jim to líto. Ono totiž někdy nestačí být jenom hajzl, občas je také třeba něco umět.

Š. Hašek 13.11.2012 10:38

Re: V roce 1989

A Vy jste čekal co?

Zřejmě bezbolestný přerod v "moderní evropskou socialistíckou společnost" typu Šiklová, Bělohradský, Pehe a jiní, během několika měsíců????

Dnešní stav je totiž přesně ten stav, kam jsme se chtěli-mohli dostat. Furt nadávat a plkat co by se mělo, zvláště pro ty, co šilhají přes plot k sousedovi, to docela otravuje. Kéž by se ty jejich kecy (voličů bolševiků) do jejich rukou ráčiti dostaly.

A. Hrbek 13.11.2012 11:10

Re: V roce 1989

Nevím, kam jste se Vy v roce 1989 chtěl, abychom se dostali. Pokud tam, kde jsme nyní, tak můžete být spokojený. Podobný názor jako Vy měli tehdy právě ti nejzarytější komunisté.

To co bylo veřejně novými politiky slibováno a la Havlův novoroční projev, a la Klauzovo dohnání Rakouska za dva roky, bylo přece jen trochu odlišné.

Dívat se přes plot k sousedům nám čtyřicet let zakazovali komunisté. Věděli proč.

Š. Hašek 13.11.2012 11:29

Re: V roce 1989

Odlišuji spokojenost jednotlivce, kterou si dělá svými rozhodnutími ve svém životě.

A politický, ekonomický (zjednodušeně) okamžitý stav celého státu, jako výsledek spousty dějů a naprosto mnohdy odlišných názorů jednotlivců. Většinou levicový voliči to patlají stále dohromady (takový ten jejich sen "stát na míru každého občana"). Ty považuji já vlastně za hlavní bořitele rozumných, dlouhodobých řešení. Těm nelze nikdy vyhovět.

Co se týče Vámi uváděných slibů, dovolím si tvrdit, že Václav Klaus nic takového neřekl. Co se týče "odborných" společensko - ekonomických "předpovědí" či spíše snů Václava Havla - doufám, že si pamatujete, jak nic z toho v praxi nevyšlo.

Nevím jakou přesmyčkou jste došel k tomu, že jsem podobný zarytým komunistům.

A. Hrbek 13.11.2012 12:36

Re: V roce 1989

Omlouvám se, bylo to do pěti let.

P. Lenc 13.11.2012 9:29

Přesně

vás autore zhodnotil pan Kočí. K jeho příspěvku opravdu není co dodat.

J. Honců 13.11.2012 23:02

Re: Přesně

K tomu opravdu není co dodat. Pan Kočí blábolí hlouposti.

J. Kočí 13.11.2012 8:49

MIlý autore

tento článek považuji za zpupnost nejhrubšího kalibru a to z těchto důvodů: 1. životní úroveň všech lidí je u nás nejvyšší v celé historii 2. jsou k dispozici všechny demokratické instituty pro změnu 3. pláčete nad vlastní neschopností 4. navíc asi čtete noviny

Závěr: ODu už nevzkřísíte a k lizu se nedostanete

Zaplať pámbu

R. Langer 13.11.2012 9:19

Re: MIlý autore

Životní úroveň už byla vyšší, od roku 2009 klesá. V mém okolí poklesli lidem mzdy v soukromém sektoru o 20% a nárůst cen pozoruji také o cca 20%. Jestli jste si toho nevšiml, tak já tedy ano, a to velmi spolehlivě. Ale možná kradete ze státního (vlastně z mých daní), tak vám to tak nepřijde. Podnikat zřejmě nebudete, to byste se totiž z vývoje situace asi tak neradoval...

P. Lenc 13.11.2012 9:26

Re: MIlý autore

Pane Langře, možná k nějakému poklesu došlo, ale asi žijeme každý v jiném státě.Já stále v ČR, na chudé jižní Moravě.A tam vaše počty nesedí, ať počítám jak počítám.A to jsem ten "okrádaný" důchodce.

R. Langer 13.11.2012 13:14

Re: MIlý autore

A jak počítáte, smím-li se zeptat? Vy jste si nevšiml zvyšování cen, nezaměstnanosti a snižování platů? Já osobně a i ve svém okolí ano. A možná že jenom nechodíte tak často nakupovat, abyste si uvedených skutečností všimnul.

J. Kanioková 13.11.2012 16:10

Ale samo že si člověk všímá,

jen si někteří nedělali přehnané iluze a tyhle současnosti je nijak moc nepřekvapují. I když jimi absolutně nejsou nadšeni.

Jsem přesvědčena, že i kdybychom nelezli do EU, nebylo by této peripetie, že by problémy přišly. Jen v menší míře a snad pozvolněji. Nejspíš by nebyl takový tlak a "evolučně" by se postupně vychytávaly breberky. Tyhle změny jsou na generace, bohužel..

Jenže do našeho procesu přeměny hospodářství vlomily i šílenosti s EU... A tady nebyl jen prostý součet chyb i podrazů, ony se ty šíleností vzájemným působením násobí..

Fňuk..

I. Schlägel 13.11.2012 7:27

Demokracie, jak ji známe skončí,

až se méně majetná menšina pomocí svobodného hlasování svých svobodně zvolených zástupců v parlamentu rozhodne vyvlastnit bohatší menšinu. V jaké že fázi tohoto procesu se právě nacházíme?

E. Heusinger 13.11.2012 7:32

Co s tím chcete dělat?

Ohýbat volební právo?

J. Jurax 13.11.2012 21:45

Re: Co s tím chcete dělat?

Proč ne?

Ono váha voličského hlasu by měla být úměrná výši daní z příjmu odevzdaných státu; kupříkladu voličský hlas by se násobil koeficientem větším než jedna reflektujícím výši zaplacené daně za minulé volební období. Neboť kdo platí, poroučí, respektive zde by poroučel víc než ten, kdo do společné kasy přispívá méně nebo nepřispívá vůbec a jen se veze. U důchodců byl koeficient vypočtený z daní za posledních x let před důchodem.

J. Bruner 13.11.2012 2:53

autor lká nad stavem společnosti

a kritizujepředchozí společenský systém. Vždyť on sám má alternativu, aby se postaral sám o sebe. Nikdo mu nebrání, aby si na svém pozemku, jen s vlastními silami zabezpečil separátně, bez vazeb na jiné, svůj život. Jen ať to zkusí, může v té minutě. Jaký bude asi výsledek? V lepším případě bude sedřený  za pár let zemře, v horším zemře po pár dnech. On je totiž stejný idealista -absolutní separátor, jako jsou jím kritizovaní idealisté - absolutní kolektivisté. Lidská společnost přežije jen tehdy, když optimalizuje cesty mezi těmito dvěma idealistickými řešeními. A optimalizace znamená neustálé hledání těch nejlepších řešení a tím jsou pravidelné všeobecné volby. Není nic lepšího. A fňukání nad pošetilostí jiných nikam nevede.