5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 8.7.2010 9:26

Úskalí návrhu

Autor píše: "Společnost se musí zcela jasně zbavit socialistických principů, všech těch posledních představ o přerozdělování a je nutno se vrátit k principům přirozeným, k přirozené návaznosti generací, k přirozeným vazbám mezi lidmi (...) Přirozený důchod znamená, že je pro jednotlivého důchodce odvozen od prostředků našetřených během života a od práce odrostlých dětí (...) Přirozené je, aby se ve výši důchodu zobrazil počet dětí a jejich kvalita (výše výdělku) (...) Přirozený důchod k tomu přispívá. Je přirozené, že povede lidi k zamyšlení nad počtem dětí, které vychovávají, nad tím jak jim poskytnout co nejlepší startovací podmínky do života, aby co nejvíce vydělávali (...) To ovšem nebrání, aby stát nevyplácel sociální podporu ve stáří (nikoliv důchod), která by mohla být shodná pro každého, kdo odpracoval 35 let a dožil se věku 65 let." Konec citátu. Byť je nesouvislý, není přímo vytržený z kontextu a dává základ pro posouzení úskalí, které z návrhu pisatele vyplývá.

V našem státě žije etnikum, jehož jméno není radno vyslovit, natož napsat pro nebezpečí obvinění z rasizmu. Je známo, že podstatná část tohoto etnika (samozřejmě nikoli všichni, ale procentuálně jistě podstatně více, než u ostatní části populace), kdyby byla hodnocena podle kriterií, která jsou popsána ve shora uvedeném citátu z článku, byla by zcela bez prostředků, odkázána na živoření (skoro až smrt hladem). Málokteří svým dětem připravují takové startovací podmínky, aby si co nejvíce vydělali, mnozí nedělali po celý život vůbec, natož 35 let. Leč jejich natalita je mnohem větší než majoritní populace.

Kdyby tedy došlo na vizi pana pisatele článku, salonní humanisté a multikulturalisté by se slétli jako supi na naši zem a rozcupovali by ji nadranc. Následné vyloučení z EU by byl proti tomu zanedbatelný trest.

Nebo, že by se příslušníci tohoto etnika pod hrozbou toho, co je čeká zamysleli, přehodnotili svůj způsob života a přizpůsobili ho majoritě? To by bylo fajn, ale není to scifi?

S. Maršálek 7.7.2010 20:49

Také přidám názor.

Jedna vláda vedle druhé, ať pravicové, či levicové, se na budoucnost důchodců vykašlala. Nejen že rozpustily nadvýběr pojistného v minulých létech do rozpočtu a šlo o částky desítek miliard, ale prostě se tím nezabývaly. V hlavách jim začalo zvonit, až se nedostávalo na vyplácení důchodů. Výnosy z privatizace skončily v bankách a v kapsách politiků a kmotrů. Když k tomu připočteme půl milionu nezaměstnaných, kteří nepřispívají, tak se nedivme, že není na pokrytí důchodů. Autor a diskutující nezmínili ale ještě jeden důležitý úbytek do důchodového měšce. Tento úbytek reprezentují živnostníci (OSVČ). Prakticky odvádí z polovičního vyměřovacího základu, jak průměrně vydělávající zaměstnanec. A to při počtu živnostníků je pěkná díra v pojistném. Kdo tyto podmínky vytvořil, zřejmě neuvažoval. Na druhé straně je lituji, poněvadž si nedovedu představit, jak z toho malého důchodu (vypočteného) vyjdou.

J. Láníček 7.7.2010 17:52

Chudoba cti netratí !

Naši ctnostní politici , nebojte se chudoby (vlastní), ta k životu patří - je to jen návrat k přirozenosti, říká to i tento moudrý autor ! Vy se chudoby zajisté nebojíte, ale pro jistotu si nejdřív ty své nezaslouženě nízké důchody vylepšíte. To se pak o tom návratu k přirozenosti lépe mluví. Každý kdo nebude mít děti a dožije se 65 roků, bude umístěn do obecního chudobince a bude o něj pečovat církevní charita. A já si budu k důchodu přivydělávat v Armádě spásy nebo škrabáním brambor v obecní vyvařovně pro ty neužitečné přežívající parazity. Bude výhodné mít děti, hodně dětí. Čím víc, tím víc podporovatelů ve vašem stáří. Ale děti jedině za své, nic na ně nedostanete - žádné porodné, žádná mateřská ! Kromě splácení vlastních studentských půjček vám pak budou děti přispívat na slušné důchodcovské živobytí. Vy jim zas na oplátku ze svého  penzijního připojištění koupíte nějaké hezké bydlení, nebo je budete živit, když budou náhodou chvíli nezaměstnaní. To budou ale jen ojedinělé případy, protože komu se chce dělat, vždycky si práci najde. A když bude na děti málo peněz, budou je mít ti bohatí, kteří ty své pak zodpovědně naučí  makat rukama, protože toho virtuálního zboží se nenajíme - jak se teď ukázalo v Americe. Ale autor článku alespoň mě uklidnil, chudoby není třeba se bát, protože  je vlastně jen řečnickou otázkou, zda se budete cítit chudí  nebo jen materiálně omezení. Stačí se hlavně zbavit toho rovnostářského myšlení !

V. Novák 7.7.2010 14:59

Průběžný systém je jediný,

kde nehrozí sežrání "spořených" peněz státní administrativou nebo inflací. Tudíž jedině průběžný systém, ovšem neodvozovaný od mezd pracujících, ale od celkového výkonu ekonomiky (pravděpodobně plněný částí DPH) má smysl.

Veškeré úvahy o povinném spoření do soukromých fondů bez jakékoli záruky návratnosti jsou jenom dalším pokusem, jak obrat občany o peníze.

A proč neodvozovat od mezd? Protože pokud za Bismarcka živilo jednoho důchodce dejme tomu 10 pracujících, pak dnes ho dva uživí mnohem snáz. Materiálně. Vyrobí mnohem snáz mnohem víc než tehdy těch 10. Ovšem aniž by se růst výkonnosti ekonomiky projevil reálným destinásobným růstem mzdy.

J. Řezníček 7.7.2010 12:23

výhoda průtočného systému důchodů

Průběžný systém kromě řady nevýhod má jednu významnou výhodu : Peníze se na účtech státu ohřejí jen krátkou dobu. Takže státní úředníci, politické strany a termiti ( zejména poslanci) mají  málo času na rozkradení.  Představte si, že do státního penzijního fondu politici nominují " za svou stranu" na př. bývalého finančního manažera  ODS. Jak to asi s fondem dopadne ?

R. Langer 7.7.2010 12:55

Re: výhoda průtočného systému důchodů

Stejně jako by tam dali finančního manažera z ČSSD?

V. Novák 7.7.2010 14:51

No, v průběhu 90. let,

přinejmenším na počátku, byl penzijní účet ve značném plusu. Úředníci vlád Pana Profesora (abych nejmenoval přímo Jeho Ekonomičestvo) se už postarali o to, aby to tak dlouho nezůstalo.

Pravděpodobně nadvýběr pomohl s optickým snížením deficitu rozpočtů.

J. Anděl 7.7.2010 15:44

Re: výhoda průtočného systému důchodů

Je fakt, že bankám a fondům nevěřím. Má smysl koupit si zlato, dát si ho do studny na zahradě a obcházet jí s brokovnicí.

Má smysl zasadit ovocný sad a mít zeleninovou zahrádku a slepice.

Má smysl postavit si obytný dům a ten pronajímat.

Má smysl pracovat, dokud mě ruce a nohy poslouchají.

A do fondů si něco šoupnout, ale moc na to nespoléhat.

V. Brož 7.7.2010 11:29

Mám lepší nápad

V jedné bývalé republice, jenž byla součástí SSSR rohodl její prezident, že každý člověk má nějaké děti a tak důchody zrušil s tím ,že povinnost živit důchodce přebírají jejich děti. Dále mám strach, aby nám neutekli čeští podnikatelé do zahraničí. Oni jsou totiž nesmírně schopní a mohli by rozvrátit zkostnatělé systémy v EU a na západě.

P. Boublíková 7.7.2010 12:56

Re: Mám lepší nápad

Tento nápad mělo celé lidstvo tisíce let a kupodivu fungoval, během posledních cca 100 let dostala Evropa jiný nápad, který už tak dobře bohužel nefunguje.

A představte si, že tisíce let se lidem dokonce i rodily děti bez porodného, mateřské a dětských přídavků.

V. Vérosta 7.7.2010 13:47

Re: Mám lepší nápad

Přesně tak! I statisíce či milóny našetřené v penzijním fondu budou na houby, pokud v době odchodu do důchodu nebude dostatek schopného potomstva, co vyrobí zboží, které si budu moct koupit. V tomhle smyslu existuje jediný průchozí důchodový systém: mít potřebný počet řádně vychovaných a čiínorodých potomků, všechny ostatní snahy jdou mimo mísu.

J. Anděl 7.7.2010 15:37

Re: Mám lepší nápad

Já s obsahem v zásadě souhlasím, ale není to žádný argument.

Když někdo řekne, že lidstvo chodilo tisíce let pěšky, nebo max jezdili na slonech a dalším zvířectvu, nepoužívali hormonální antikoncepci a rodili doma, tak ho máte za pomateného zeleného teroristu a hazardéra. Ale tady se vám zrovna náhodou takový argument hodí.

Přitom minimálně škodlivost automobilismu je nesporná, ale nikdo je nezruší, protože jsme si na ně už zvykli. Tedy podobnost s důchodovým systémem dost veliká.

P. Boublíková 7.7.2010 16:05

Re: Mám lepší nápad

Jenže debata není o škodlivosti, nýbrž únosnosti či funkčnosti průběžného důchodového systému.

Je únosné a funkční používat automobilovou dopravu, hormonální antikoncepci a porodnice? Dvě posledně jmenované věci bezesporu - to nečiní žádné nepřekonatelné potíže. A automobilismem je to horší, výhledově bude potřeba minimálně změnit zdroj energie pro autíčka, ale možná bude nutné nahradit autíčka něčím jiným, zvyk nezvyk.

J. Anděl 7.7.2010 11:07

Návrat k přirozenosti mezilidských vztahů

... je třeba také podpořit na státní úrovní tím, že se nám stát (resp. EU) přestane vyprazdňovat do našich životů a řešit, co všechno jak máme dělat.

Pokud stát trvá na tom, že něco musím udělat nějakým konkrétním způsobem, tak ať mi na to (a za to) taky přidá.

To se týká třeba i takových věcí jako je povinné očkování, pravidla školní docházky, obsahu školní výuky (výuka k trvale udržitelné sexuální deviaci) atp.

K. Janyška 7.7.2010 9:07

Kajan

Problémem je utkvělá představa lidí, že tzv.lidská společnost je chovným stádem !  Otevřená společnost je však spontánním řádem lidské interakce a nemůže být ničím jiným !!! Dzp.

K. Janyška 7.7.2010 9:05

Kajan

Stát nemyslí ! Myslí vždy lidé ! A téměř vždy blbě ! Dzp.

A. Hrbek 7.7.2010 8:54

Několik poznámek

Průbežný systém financování důchodů není výsledkem sociálního státu z šedesátých let na Západě a komunistického režimu, ale byl již za první republiky a dokonce i za Rakouska-Uherska. K jeho předním zakladatelům patřiíl Bismarck, což byl jistě komunista non plus ultra.

Většina pojišťovacích systémů je průběžná s rezervními fondy. Když platím havarijní pojištění, tak z mého příspěvku se hradí aktuální úhrady. Fikce, že se důchod vyplácí z toho, co si pojištěnec během života odkládal je velmi úsměvná. To by totiž žádné, ve skutečnosti solidární pojištění nemuselo být, a každý by si mohl spořit individuálně. Principiálním systémovým řešením v tržním hospodářství by mělo být - žádné povinné platby, ať se každý stará o své stáří sám, spoření, nákup nemovitostí, akcie, cennosti, atd. Namísto toho se chce zavést povinné spoření do soukromých fondů. Tragedií českého důchodového zabezpečení je, že platební přebytky nebyly chráněny jako fond, ale použily se na díry ve státním rozpočtu.

Financování důchodů z výnosů státních podniků tu v podstatě bylo již za socialismu. Má to jeden zásadní háček - výnosy státních podniků patří veškerému obyvatelstvu, nejen důchodcům. To že se dividendy z ČEZu mají strčit do důchodové reformy je nehorázná nesystémová, netržní podpora jedné skupiny obyvatelstva. Jiná věc by byla, kdyby se část důchodového fondu investovala do státem garantovaných aktivit, například státních půjček, majetkovými podíly na státních podnicích atd. To je ale jiná písnička.

M. Prokop 7.7.2010 9:42

Re: Několik poznámek

To, co založil Bismarck, byla spíš loterie než penzijní systém. Jukněte někdy na parametry.

Ty "platební přebytky" by nic nevyřešily, to byl v objemu systému a době pakatel.

Jinak celkem souhlas.

A. Hrbek 7.7.2010 10:19

Re: Několik poznámek

Máte pravduv tom, že systém se postupně vyvíjel od oborových fondů a pojišťoven až k systému garantovanému státem.  

Zásadní rozdíl nastal po roce 1989 v tom, že před tímto datem ručil stát za důchody svým velkým majetkem, po tomto datu se jeho způsobilost ručení značně snížila, že prošustroval platební přebytky a v současnosti i brzké budoucnosti nevybere na pojistném tolik, kolik by potřeboval na platby. A tak se konají rituální tance.

S pozdravem

P. Boublíková 7.7.2010 10:31

Re: Několik poznámek

Za Bismarcka byla průměrná doba života nějakých 50 let a nárok na důchod vznikl cca sedmdesátiletým - tak nějak podobně to bylo... Za těchto a podobných podmínek (dnes by to znamenalo nárok na důchod přibližně ve 100 letech) samozřejmě průběžný systém funguje perfektně bez ohledu na demografický vývoj... Bismarck nebyl komunista, ale dobře nastavil parametry :-)

A. Hrbek 7.7.2010 11:33

Re: Několik poznámek

Dovolte malé upřesnění. Bismarck zavedl důchodový a invalidní systém v roce 1889 a to pro dělníky. Pro dělníky platily tyto parametry - min. 70 let, max. 40% posledního výdělku. Průměrný věk se v této době pohyboval okolo 65 - 75 let podle profese (u zemědělců to bylo jen cca 55 až 65 let). Spolehlivější údaje se mi nepodařilo zjistit, ale koncem 19. století se vlivem pokroku v lékařských vědách podařilo průměrný věk významně prodloužit.

V roce 1911 byl tento systém povýšen na Říšský a byli do něj zahrnuti i zaměstnanci a pozůstalí. Postupně se do něj začleňovali i podnikatelé, jako zemědělci a řemeslníci.

V roce 1916 byla snížena věková hranice na 65 let. Takže formálně jsme opět na těchto parametrech i když za podstatně jiných sociálních a demografických podmínek.

S pozdravem

P. Boublíková 7.7.2010 12:54

Re: Několik poznámek

Kde jste přišel na tyto údaje ohledně průměrného věku? Vždyť v mnoha zdrojích se uvádí, že ještě kolem roku 1930 byl průměrný věk ve střední Evropě kolem 50 let, např.http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:dAEd6e-NTjwJ:www.sosbn.cz/Elearning/SPE/17-18,hodina.doc+pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%BD+v%C4%9Bk+19.+stolet%C3%AD&cd=9&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&lr=lang_cs

Ale i kdybyste měl pravdu a průměrný věk byl tehdy 70 let, tak se do důchodu odcházelo přesně v tomto průměrném věku dožití. Tzn. bylo by to stejné, jako kdyby dnes čeští muži měli nárok na důchod v 75 letech a české ženy v 78 letech. I takový důchodový systém by byl snadno ufinancovatelný.

P. Boublíková 7.7.2010 12:59

Re: Několik poznámek

Helemese, my o vlku a v Bruseli si to myslí taky... http://byznys.lidovky.cz/temne-vize-z-bruselu-evropane-by-meli-jit-do-duchodu-az-v-70-letech-pxw-/moje-penize.asp?c=A100707_122258_moje-penize_nev

Není lepší nechat celý tento pošahaný průběžný systém plavat, ať si každý jde do důchodu kdy chce a zabezpečí se na stáří jak umí? Nebo raději budeme povinně makat do smrti?

R. Jonák 7.7.2010 8:49

Moc populistické

V mnoha věcech má sice autor pravdu. Například, že tento současný důchodový systém je dále neudržitelný. Neřekl bych však, že je důsledkem sociálního státu. Řekl bych, že v době Bismarcka, kdy tento systém (alespoň podle mých zanlostí) vznikal, byl nějaký základ sociálního státu. Rovněž si myslím, že nemá autor pravdu v tom, že se nejedná o pojištění. Pokud si např. pojistím auto, tak určitě peníze, které já zaplatím pojišťovně, si tato pojišťovna neukládá pro případ, že já budu mít na autě nějakou škodu. Tak žádné pojišťovny nemohou fungovat a i těch ostatních nepřesností je v článku dost.

P. Vandas 7.7.2010 7:02

Dobře napsané.

 Po dlouhé době, jsem si přečetl skutečně hodnotný rozbor problematiky důchodů. Je jistě škoda, že pan Podracký není členem týmu ,připravujího důchodovou reformu.Zejména mne zaujal svou ideou zajišťovat průběžné financování výnosy státních podniků, jako ČEZ,mýtné z dálnic a já bych doplnil Státní lesy či výnosy Pozemkového fondu, z pronájmu státní půdy.

T. Pansky 7.7.2010 1:18

Tady je treba pripomenout jeden fakt: byl privatizovan statni majetek kuponovou privatizaci. Drtiva vetsina ...

... obcanu se stala akcionari.  To byl velmi dobry zacatek pro to, aby se lide zacali citit jako soucast noveho ekonomickeho systemu.  Jenze stat (poslanci a senatori) nebyli ochotni ochranit tyto male investory (obcany) a doslo jedne z nejvetsich kradezi v nasi historii.  Podnikum (s vlastniky s douhymi pristy) bylo dovoleno, aby se malych investoru zbavovali casto za smesne nominalni vykupni ceny akcii, coz je naprosto nepripustne kdekoliv jinde na akciovych trzich.  V dusledku, dnes vetsina lidi neveri na investovani na financnich trzich, jako soucast pripravy na stari.  top0625top@hotmail.com 

V. Běhal 7.7.2010 6:28

Re: Tady je treba pripomenout jeden fakt: byl privatizovan statni majetek kuponovou privatizaci. Drtiva vetsina ...

Problém je v tom, že na důchod naštřené poníze není kam investovat. Stát nechrání akcionáře před tuneláři, kteří mohou akcionáře okrást. Banky neplatí úroky a tím okrádají střadatele.

V. Novák 7.7.2010 9:33

Stát dokonce znejisťuje i zpětně už uzavřené smlouvy o spoření.

Kalouskovitá slizovitost ohledně dodatzečného zdanění státního příspěvku na stavební spoření ukazuje, že stát si může (v každém případě tak činí) svévolně změnit a zpochybnit cokoli.

Má cenu spořit, když se třeba za 20 let nějaký kalousek rozhodne, že vám naspořené zdaní 80%? A to nemluvím o inflaci, která už v 90. letech sežrala úspory z dob socialismu.