18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Prokletí levičáckého myšlení

V levičáckém myšlení je stále přítomen názor, že občan není zodpovědný sám za sebe, za všechno je zodpovědný stát. Levičákovi ovšem nic nevyhoví, i kdyby pečení holubi padali samovolně do úst, nebylo by to pravé ořechové, nejspíše by chyběla omáčka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 15.2.2017 21:31

Uživatel požádal o vymazání
Z. Lapil 16.2.2017 0:22

Re: Prokletý Podracký se svým myšlením !

Jelikož to, co pan Prokop píše, platí, tak jakýkoliv stát, ve kterém dlouhodobě převládla levice (zaručené zaměstnání a skoromonopoly příliš velké, než aby mohly padnout), nakonec zkrachoval. Od Argentiny až ke státům RVHP, dnes má velmi slušně našlápnuto Venezuela a směřování EU taky vypadá nepříjemně jednoznačně (Řecko jako vlajková loď).

L. Severa 15.2.2017 10:25

Ano, je to tak.

My jsme svoje již udělali, když jsme zvonili klíči na náměstích.

D. Stirský 15.2.2017 9:35

Je také pikantní, že

mnozí skalní pravičáci tvrdící, že stát tu není od toho, aby občana vodil za ručičku, jsou ku státu přisáti v míře větší než malé. Pokud vím, toto tvrdí mladý Benda, který do roku 1990 pobírá poslanecký plat včetně náhrad. Opakuji, že pravda je někde uprostřed - svět je barevný a ne černobílý a používat výrazy pravičák a levičák jako nadávku je unfair. Zde záleží hodně na výchově, sociálním postavení, zkušenostech... Třeba já měl nikoli křesťanskou ale skautskou výchovu a skauting, no tam lze nalézt jak pravicové tak levicové prvky.

M. Prokop 15.2.2017 11:02

Re: Je také pikantní, že

"Mladého" Bendu si voliči prostě přejí, obvykle ho "vykroužkují" z nevolitelné pozice. takže, to přisátí nechte na nich, nechcete-li po socialisticku Parlament zaplnit nominanty Národní fronty.

Že nechápete rozdíl mezi levicí (společná nezodpovědnost individuí, dirigismus, velké přerozdělování) a pravicí s individuálními právy a povinnostmi, s omezením škodlivého přerozdělování, to už je váš problém.

Skautskou výchovu mám také.

V. Vaclavik 15.2.2017 17:26

Re: Je také pikantní, že

Skauting byla prevazne levicove krestanska vychova (kde krestanska stranka byla jak pravicova, tak levicova...), ovsem vzdy zalezi na inklinaci jednotlivcu, se kterou zadne hnuti moc nehne, leda snad kdyz jde o tu nejmladsi sortu skautu, ale i tam uz jsou deti do zivota vice mene hotove a okoli je moc neovlivni tak ci onak.

A samozrejme ze deleni levice-pravice muze uspokojit jen lidi s melkym nahledem na vec. Skutecne deleni je kolektivismus-individualismus, tedy spolehani se v zivote na schovavani se ve stadu, nebo ziti zivota z prvni ruky jako jednotlivec.

Prikladem individualismu byly oddily J. Foglara, ktere proto nikdy nebyly kompatibilni se skautingem. Mimochodem Pionyr byl, dalo by se rici, komunistickym naslednikem skautingu, jeho svetskou, nereligiozni formou.

J. Sova 15.2.2017 9:32

"Na tom druhém

mají levičáci zásluhu také, protože nepracují v odborech..."

Tak proto Hitler tak nesnášel odbory.

A já taky. V podniku s pěti sty zaměstnanci jsem byl jediný nečlen ROH.

J. Sova 15.2.2017 9:18

"Působí na něj představa o beztřídní společnosti,

kde bude „každému podle jeho potřeb“."

Skutky 4,32 "Všichni, kdo uvěřili, byli jedné mysli a jednoho srdce a nikdo neříkal o ničem, co měl, že je to jeho vlastní, nýbrž měli všechno společné.... Nikdo mezi nimi netrpěl nouzi, neboť ti, kteří měli pole nebo domy, prodávali je a peníze, které utržili, skládali apoštolům k nohám. Z toho se rozdávalo každému, jak potřeboval."

Působí to na vás, pane autore?

"Ti tehdejší dobře věděli, že „bez práce koláče nejsou“." Kteří tehdejší?

Mt 6,25 "Proto vám pravím: Nemějte starost o svůj život, co budete jíst, ani o tělo, co budete mít na sebe. Což není život víc než pokrm a tělo víc než oděv? Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí."

Z. Rychlý 15.2.2017 8:11

Je na tom hodně pravdy.

Ale. Čiší z toho bezradnost.

A to dělení na levičáky a pravičáky už potřebuje nutně nějaké jemnější dělení. On i pravičák se nepřetrhne v podpoře "pravicových" stran. Pravicovost hubou je k ničemu. Jestli ono nejde spíš o souboj nikoli levice a pravice definované ve 20.století, ale lidí, co ještě hodnoty vytvářejí, a lidí, co je spotřebovávají. Jsou lidé v zemědělství a průmyslu, kteří vytvářejí něco, co se dá směnit, a jsou ti ostatní, kteří to něco (z průmyslu a zemědělství) "jen" spotřebovávají. A ta spotřebovávající skupina používá k prosazování svých potřeb STÁT. Pro jednoduchost použiji slovo z elektrotechniky - spotřebič. Spotřebiči jsou nejen příjemci dávek, ale i tzv. rozmělňovači daní, kteří sice pracují ve službách a odevzdávají daně, ale jejich zaměstnavatel je placený ze státního rozpočtu.

Spotřebiči (je jich většina) pak volí ty, kteří otevřeně podporují jejich zaměstnavatele - tedy stát.

Kalousek pak pragmaticky místo zaříznutí většiny státem financovaných "Ústavů pro výzkum xyz", zvedne daně. Pravičák/levičák ? Prostě pragmatik.

M. Prokop 15.2.2017 11:04

Re: Je na tom hodně pravdy.

Jemnější dělení naleznete zde: http://liblog.alesuv.net/kompas.php nebo anglicky https://www.politicalcompass.org/test

D. Stirský 15.2.2017 8:09

Nejhorší je, když kdokoli

používá výrazy "pravičák" nebo "levičák" jako nadávku a jako argument, že ten či onen názor je špatný. Pokud je mi známo, tak spor mezi pravicovým a levicovým pohledem na svět by bylo lze nalézt již ve starověkém Egyptě. Je to spor odvěký, byť pojmy pravice a levice se používají až od dob revoluce ve Francii. Rozumný člověk ví, že pravda je kdesi uprostřed, potíž je, že každý má onen střed někde jinde.

J. Schwarz 15.2.2017 20:22

Re: Nejhorší je, když kdokoli

Ta dávné doby měly jednu výhodu a to že na celém světě bylo jen pár desítek milionů lidí. Komu se v tehdejší společnosti nezdálo, mohl zmizet do ciziny nebo rovnou někam do pustiny. ovšem musel počítat s obranou proti lupičům a pobudům, na které mohl i tak narazit.

M. Šejna 15.2.2017 7:28

autorovo kouzlo nechtěného

autorův popis věčně nespokojených kverulantů je sice přesný, ale při pročítání diskuzních příspěvků místních "pravičáků" mám pocit, že jsou to přesně tí levičáci, o kterých autor píše. Nic jim není po chuti, za všechno mohou politikové nebo ti druzí, nadávají na stát, nadávají na výši daní, nadávají prostě na všechno.

M. Prokop 15.2.2017 9:10

Re: autorovo kouzlo nechtěného

To jste jen nepochopil (jako obvykle) že by se chtěli starat o sebe a své blízké bez toho, aby někdo rozhodoval (obvykle navíc špatně) za ně. Se vší zodpovědností, kterou to přináší.

L. Ott 15.2.2017 7:23

Souhlas

Ano, souhlasím prakticky se vším. Nejhorší je politický názor, že slibem nezarmoutíš a není třeba se o nic snažit, stačí odevzdat ve volbách svůj hlas socialistům a ti se postarají za Vás. Není třeba se učit a rozvíjet, protože na bohatství máte vlastně nárok...

M. Šejna 15.2.2017 7:32

přesně tak, slibem nezarmoutíš

odevzdejte nám hlas a my se za vás o všechno postaráme. Jen si nemohu vzpomenout, které "levicové strany" slíbily voličům tyto sliby, kterými voliče nezarmoutily:

snížime vám daně, zastavíme zadlužování státu, zavedeme jednu jedinou sazbu daně, snížime počet úředníků ...

Z. Lapil 16.2.2017 0:11

Re: přesně tak, slibem nezarmoutíš

Autor spíš myslel větší přídavky na děti, delší mateřská, vyšší důchody, zaručené zaměstnání za zaručenou mzdu, vzdělání zdarma, lékařská péče zdarma, doprava do každé vesnice za pár drobných, dokonce už peníze zdarma (dotace)... Jistě by se dalo pokračovat, ale upřímně - půlnoc minula a nechci-li rozpatlávat pastelkovné, nic dalšího mě nenapadá. Ale ono to úplně stačí.

J. Fridrich 15.2.2017 6:42

Souhlas, dobrý - i když skeptický rozbor. V úvahu

Souhlas, dobrý - i když skeptický rozbor. V úvahu je ovšem třeba brát skutečnost, že jsme " nejubrblanější " národ na světě. Nedávno jsem napsal : Nikdy se v této zemi nežilo tak dobře, jak nyní ( před lidmi neříkat – je to tajné ). Patříme ale k nejvíce nadávajícím národům na světě – a lidé z jiných zemí nás moc nechápou a diví se tomu. V krásných pořadech z exotických a nejméně vyspělých - čili nejchudších zemí světa je zajímavé, že při rozhovorech s jejich obyvateli oni říkají, že jsou št’astní a mají svou zemi rádi. Pokud by byli naši předkové podobní skeptici, jak naši " mimozemšt’ani ", tak bychom se my ani nenarodili. Je pravda, že jsme mohli být za těch 24 roků dál, mohli jsme mít lepší vlády, ale tento národ si lepší nezaslouží. Ta malost, závistivost, připosranost prostě tady v lidech je.

V. Kotas 15.2.2017 7:11

Re: Souhlas, dobrý - i když skeptický rozbor. V úvahu

Ale tolik špatného jsme snad předtím neudělali, aby nás pánbů v těch 24letech tolik trestal. Trochu toho cestování směrem ke Švýcarsku, snad mohl dovolit.