5.3.2024 | Svátek má Kazimír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč ženy rodí doma

"Dlouho" to tu nebylo. Totiž domácí porody. Téma se vrací jako bumerang každých pár měsíců. A teď je tu znovu. Dvě české maminky podaly žalobu k evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku a 10. září bude soud o jejich stížnosti jednat. Maminkám se nelíbilo, že stát jim nedokáže zajistit svobodu volby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 26.8.2013 6:42

Re: Věc matky?

A co matky, které děti vůbec nechtějí, protože by je omezovaly v "seberealizaci", nebaví je a podobně - viz "nokidding". Ty přece dávají dětem mnohem nižší šanci než nějaká "potrhlá" či "nezodpovědná" matka, co chce rodit v jeskyni. Prostě státu ani "společnosti" do určitých věcí nic není. Nikdo stat nenutí, aby neustále vyhlašoval další a další "práva" jednotlivců či "menšin" které pak většinu stojí nehorázné peníze. Vždycky je lepší nemít "nárok" a mít věci pod vlastní kontrolou než mít nárok, ale pod cizím komandem.

J. Schwarz 26.8.2013 6:26

Re: Porod není nemoc, ale...

A tak se bude "genetická výbava" měnit ještě pár století, "dobrodiní moderní medicíny" pronikne i do nejzasších koutů Afriky a pak postačí mírný výkyv, úpadek technické civilizace, nepovede se včas vyvinout nové antibiotikum či co a "Lidstvo" bude v háji. Splní se sen "zelených" a znovu zavládne příroda.

J. Schwarz 26.8.2013 6:21

Re: Ať si paní autorka přečte v dějepise osudy KRÁLOVEN

Není bezpečný, to ano. Pro dítě je ale daleko bezpečnější než potenciální matka, která žádné děti nechce, protože ji otravují nebo ztěžují seberealizaci. Takové možná budou další z "menšin" podporovaných veřejnou správou stejně jako gayové a lesby - neb je to v současnosti jaksi v módě. Divné.

J. Schwarz 26.8.2013 6:17

Jako rozporné

se mi jeví na straně jedné sympatie médií í části "veřejnosti" " emancipovaným ženám" , které děti nechtějí protože je nebaví, otravují, jsou jim protivné či by jim "bránily v seberealizaci" - většinou sufražetkám v manažerských funkcích a na straně druhé odpor vůči "podivínkám" co chtějí rodit doma. Věřejnost i veřejnost takzvaná "odborná" argumentuje zhusta riziky pro matku a dítě. Matka může přijmout svoje riziko, ale pokud jde o dítě, musí se proti nezodpovědným přáním matky postavit stat, potažmo lékaři. Nicméně i taková riskující matka dává dítěti mnohem větší šanci na spokojený život než ta, která sice dodržuje veškeré lékařské rady ale děti nechce. Proč tedy kriminalizovat matku, které dítě "zbytečně zemře" protože odmítá novoty a nemocniční prostředí? Copak existuje nějaká povinnost řídit se "nejnovějšími vědeckými poznatky" - které jsou, mimochodem, mnohdy účelově měněny podle požadavků různých hospodářských lobby? I kdyby zemřelo při domácích porodech 5% dětí je to pořád o 95% méně než v případě "nokidding" matek co jdou raději na potrat. Howgh.

J. Lukavsky 20.8.2013 21:44

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

"Rodiče za potom pochopitelně ponesou plnou odpovědnost." Cili soud bude resit smrt ditete z nedbalosti? Kolik dostane matka, ktera to "vezme na sebe"? Podminku nebo natvrdo? On asi problem bude v tom, ze rodicka (rodice) vubec neuvazuji o tom, ze by se to nemuselo zdarit a ze dite bude mrtve (coz je jeste bohuzel lepsi varianta), nebo do konce zivota zmrzacene nebo neschopne normalniho zivota. A  kdyz se to stane pak najednou objevi, ze je nejaka socialni solidarita a ze je v tom proste nemuzeme nechat..... aze preci to tak nemysleli a necekali...

J. Šejnoha 20.8.2013 21:32

na plnou zodpovědnost matky

Podrod domaje v pořádku. Rodiče  ale musí nést plnou zodpovědnost za případný malér.

Záchranka má na starosti nepředvídané události jako jsou infarkty  a dopravní nehody.

Komplikace při porodu se dají předpokádat. Takže "sovobodně" a plánovitě  riskující matka nemůže mít přednost před nenadálými příhodami.

Totéž platí o případných invalidních důchodech a dalšmpříslušenství.

Ale jinak, ať si každá rodí jak chce. Nemocnice stresujícíje.O tom není pochyb.

T. Nemec 20.8.2013 1:33

Re: To je jak u blbejch.

Pane Langere, dekuji. Neuveritelne, jak nekdy dlouho trva, nez se komentatori prestanou rozcilovat a pochopi, o co jde.

J. Křivánek 20.8.2013 1:03

Re: Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

Děkuji za tuto důležitou poznámku k věci. Ty vole ty krávo! Husák ty si  typický maličký český ubožák. Di do anusu

s posraným českým jazýýkem. Nějaké slovo k vobsahu by nebylo? Třetinu diskuzí plní dutí čecho-jazyko-bijci jako ty. Je škoda, že na světě není místo kde by žila většina lidí s mozkem. Rád bych se tam vodstěhoval.

V. Husák 19.8.2013 23:53

Re: Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

Standarta je prapor, vše ostatní je standard !!!

P. Vaňura 19.8.2013 22:53

A já zase nechci platit léčení nějakého hazardéra,

který se vážně poranil vlastní blbostí.

P. Vaňura 19.8.2013 22:36

Ať si paní autorka přečte v dějepise osudy KRÁLOVEN

Ty všechny rodily doma a na porod následníka trůnu se těšila celá země. Přesto mnoho královen při porodu zemřelo a kojenecká úmrtnost byla veliká i v královských rodinách. Domácí porod prostě NENÍ BEZPEČNÝ, protože není v případě POTŘEBY po ruce lékařská pomoc.

J. Heřmanová 19.8.2013 19:29

Re: Snůška polopravd a pololží

Souhlas.

J. Heřmanová 19.8.2013 19:24

Re: Ten hlavní problém není v penězích

Naprostý souhlas s příspěvkem. Taky jsem měla ukázkové těhotenství a ke konci porodu přišly komplikace. Nebýt lékaře, tak tu nemusím dnes být já ani dcera.

R. Langer 19.8.2013 15:25

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Neobracejte to. Horolezce pochopitelně po soudech nikdo honit nebude, protože jsou mrtví, stejně jako bude to dítě, když se něco po*ere. Rodiče za potom pochopitelně ponesou plnou odpovědnost. Ať se k tomu potom postaví pěkně čelem.

J. Schwarz 19.8.2013 13:48

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Horolezce a jeho blízké nebude státní zástupce na popud hráčů domina honit po soudech...

R. Langer 19.8.2013 13:20

Re: To je jak u blbejch.

To jste pochopil špatně. Správně je, že domácí rodička prostě a jednoduše žádnou porodní bábu NESEŽENE.

L. Krajicek 19.8.2013 12:53

Re: To je jak u blbejch.

Článek hovoří zejména o psychické situaci rodiček a dětí a vy do toho melete furt a furt pojíštění porodní báby. Možná jsem to v článku přehlédnul, že místo porodu (špitál nebo doma) si budoucí matky volí podle výšky pojištění porodní báby. Tedy kalkulují, kolik z ní vytřískají, když děcko bude kripl? Pokud jsem to přehlédnul, omlouvám se.

Š. Šafránek 19.8.2013 12:47

Porod není nemoc, ale...

Častým a na první pohled racionálním argumentem zastánců domácích porodů je konstatování, že porod přeci není nemoc, že stovky předchozích generací se rodily bez lékařské asistence atd. Jistě, ale zapomíná se na jeden zádrhel: díky zdravotní péči se v posledním století do značné míry eliminoval přírodní výběr. Jinými slovy, někteří z těch, kteří dnes (ať již přirozeně či in vitro) plodí potomky, by se k tomuto aktu vůbec nedopracovali, kdyby se jejich matky či oni sami byli nechali zemřít při porodu nebo podlehnout dětským nemocem, kdyby neexistovala možnost podstoupit asistovanou reporodukci...

A najednou se mladá žena, s genetickou výbavou zatíženou několikagenerační absencí selekčního tlaku přírody, nepřivyklá bolesti jako její prababička, zbavená odolnosti, rozhodne rodit "přirozeně". Pravděpodobnost, že půjde o fyziologický porod, je úměrně nižší tomu, jak medicínské vymoženosti napomohly samotné existenci a reprodukci rodičky.

A. Ruščák 19.8.2013 12:08

Vida, článek akorát vhod

O víkendu jsem napsal a dal teď publikovat článek o své nejnovější zkušenosti s porodem v Norsku. Kdyby to tak bylo i v Česku, vsaďte se, že by doma nechtěl rodit nikdo. A přitom to moc nestojí, jen to chce, aby si doktoři o sobě přestali moc myslet. http://andrejruscak.blog.idnes.cz/c/357106/Porody-v-Norsku-aneb-inspirace-pro-ceske-porodnictvi.html

Š. Hašek 19.8.2013 11:50

Re: Věc matky?

Viz také moje poznámka výše.

R. Langer 19.8.2013 11:49

Re: Kdo ponese odpovednost?

Matka ať se stará, jak umí. Pokud nechce, ať si žádné dítě nepořizuje. To není povinnost, do které se musí nutit... :-P

Š. Hašek 19.8.2013 11:48

Domnívám se,

že jakýkoukoliv diskusi o  problémech stran samostatnosti  v nakládání se svým zdravím (případně životem a zdravím nenarozeného dítěte) je třeba začít u konstatování, že naše zdraví není již vlastně naším osobním zdravím, ale je definováno do značné míry (netroufám si matematicky/procentně definovat) státně stanovenou péčí a s tím souvisejícím státním přikazováním, ve jménu "zdraví lidu" - za zaplacenou zdravotní daň.

Jen tak pro zajímavost, její výše je přikázána a přímo a jasně ji platí pouze část občanů (socialisté tvrdí, že za mládež, nezaměstnané a důchodce to platí stát, drzejší politikové říkají, že to platí oni sami).

Mnoho debat je potom o tom, co sám chci, mám nárok, atd. - aniž by byla definována platební odpovědnost za individuální rozhodnutí. Takže "svoboda porodu" neexistuje/těžko může existovat..

R. Langer 19.8.2013 11:45

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Ale vždyť ať si každý doma klidně mrtvé nebo postižené dítě pořídí, nikdo mu v tom nebrání. Ale ať si za to potom zodpovídá hezky sám, jako ti horolezci... :-P

R. Langer 19.8.2013 11:43

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Ano, bylo. Ještě před cca sto lety mnohonásobně více.

R. Langer 19.8.2013 11:40

Re: Rizika porodu doma

Přesně. Prostě si to nikdo nevezme na triko.

Š. Šafránek 19.8.2013 11:37

Věc matky?

Článek je rozumný, nekonfliktní. Ovšem ani tak se nevyhnul základnímu nedorozumění, s nímž se sektávám při debatách s příznivkyněmi domácích porodů: totiž dogma, že jde o matku, že se má rozhodnout matka... Lidé zlatí, jistě, o matku jde také, ale především je porod záležitostí ďítěte, kterému je putna, zda jeho maminka heká doma v ložnici a zažívá u toho málem orgasmus, nebo v boxu porodnice, ale kterému sakra není putna, co se bude dít, až se během porodu přidusí.

Dnešní porodnice jsou  ve většině případů na hony vzdálené těm socialistickým, v nichž jsme přišli na svět my, jsou přátelské a vstřícné - a že se personál nechová vždy natolik empaticky jako porodní babice a že není možno si u lůžka zapálit vonnou tyčinku, je nutno brát jako přijatelnou daň za bezpečí.

J. Křivánek 19.8.2013 11:17

Re: Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

.

J. Křivánek 19.8.2013 11:17

Re: Je to o odpovědnosti matky.

"Je to o odpovědnosti matky."  Krásně hloupý právní pozitivizmus. Nic neřešící sebestředný výštěk Polanský. Většina lidí a už vůbec né hormony rozbouřené budoucí rodičky NEJSOU schopné posoudit a nézt zodpovědnost tohoto rozsahu. Řekněme že jejich život je jejich věc, možná i život jejich dítěte je dost jejich věc a nemá jim do toho co kdo kecat. Ale co ty náklady společnosti? Mimo jiné tvůj výštěk Polanský je příkladem totální a idiotské nezodpovědnosti jak typické, že.

J. Křivánek 19.8.2013 11:06

Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

Tydle pitomé pindy o podpoře pár pošahaných zeleně multikutli bab co chtějí za každou cenu rodit doma NA ÚČET A RIZIKO veřejného pojištění mě serou. A na 99% mlčící většinu, která ro má zaplatit, se zase sere. Zůčastnil jsem se 2 porodů v 2 různých porodnicích v Brně. 1x u lidovců milosrdných a 1x v pravicově naladěných bohunicích. V obou to stojí za vyliž prdel. Žádné zázemí. Hajzl a sprcha 30-40metrů po veřejné chodbě, kde mezi hekajícími a různé tekutiny upouštějícími rodičkami se prochází veřejnost. Porodní boxy oddělené od chodby skoro jen závěsem, resp. tenké netěšnící plastové zasouvací dveře s nulovým útlumem. Rodička si ráda zaposlouchá hekající trio či kvarteto. Řev bolestí je jistě příjemná kulisa. Jak ve třetím světě. K-u-r-w-a drát chtělo by to zedníka a udělat tam pár pokojíčků se sociálkou dle stavebně-hygienických standardů po roce 1990. Odhadují to na 1 mego na porodnici za 5 pokojíčků s hajzlem. Prozatím se rodí na chodbách a různých zákoutích bez WC a sprchy, je to tedy čtvrtá kategorie jako v pavlačovým domě. Za roční výplatu nějakého připosraného docenta by průměrný zedník a obkladač vylepšil jednu brněnskou póordnicu. Věřím tomu že by pak 3/4 těch pošahanek co chtějí rodit doma, většina těch co byly navedeny zelenými fundamentalistkami, by už nechtělo rodit doma, protože by se cítili v porodnici jako člověk. Tak jsem si ještě vzpoměl. Tuhle sem byl v kravíně - v dojírně - nebo jak se tomu říká. Mám pocit, že průměrná kráva má v ČR na dojení lepší podmínky a větší intimčo než průměrná  rodička v porodnici. Pošahanky co chtějí rodit doma chtějí vlastně zadarmo více jak nadstandart. Nadstandartem v české porodnici je rodící box s WC a sprchou. Příplatek za nadstandart je nějaká tisícovka. To si může dovolit každý, kdo si vědomě a odpovědně chce dovolit dítě. Ale nadstandardy jsou "trvale obsazené". Při druhémé porodu mi v tekla voda ze zubů, když jsem se několikrát plížil chodbou s hekající starou na WC a sprchu kolem prázdného "nadstandardu".

J. Schwarz 19.8.2013 10:58

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

nedávno jsem si přečetl docela dlouhý seznam českých horolezců, kteří zahynuli v Himálaji. To přece za krále Karla nebývalo, aby čech umřel v Himálaji. Nemělo by se to zakázat?