27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč ženy rodí doma

"Dlouho" to tu nebylo. Totiž domácí porody. Téma se vrací jako bumerang každých pár měsíců. A teď je tu znovu. Dvě české maminky podaly žalobu k evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku a 10. září bude soud o jejich stížnosti jednat. Maminkám se nelíbilo, že stát jim nedokáže zajistit svobodu volby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 19.8.2013 10:54

Re: Kdo ponese odpovednost?

A stát by měl  podepsat, že nebude matku nutit do zbytečné "péče" o neživotaschopného potomka. když jako za stara, pak jako zastara. proč by se měl člověk povinně řídit tím, co se právě vydává za "nejnovější poznatky"? Zrovna v medicine či nauce o výživě to vypadá, že "nejnovější vědecké poznatky" pozoruhodně korelují s tím, co chce vládnoucí vrstva veřejnosti prodat. Máslo je zdravé, pak najednou škodlivé a zdravý je margarín, pak se objeví blahodárnost rostlinných olejů a za tři roky je v kurzu zase máslo... V novinách článek obvykle začíná " britští vědci  prokázali " a následuje nějaká kravina...

M. Košařová 19.8.2013 10:52

Ten hlavní problém není v penězích

V těchto případech jde hlavně o zdraví a ne o peníze. Autorka článku rodila doma a neměla žádné komplikace, takže s klidným svědomím domácí porody podporuje. Já jsem před porodem byla úplně v pořádku a v tu chvíli, kdyby mi někdo nabídl domácí porod, hned bych to brala. Dnes se směji, jak jsem tenkrát byla nezkušená. Když po porodu nastaly komplikace, byla jsem moc ráda, že jsem v nemocnici a že kolem mě lékaři a sestry běhali a napíchali do mě všechno možné včetně transfůze.

Počkáme až několik žen a dětí po domácím porodu umře, abychom se poučili?

F. Kusák 19.8.2013 9:59

Re: Kdo ponese odpovednost?

Chtěl jsem se k problému taky vyjádřit, ale do značné míry jste se vyjádřil za mě.

Z. Kulhánková 19.8.2013 8:45

Re: Je to o odpovědnosti matky.

Jo, kdyby to bylo tak jednoduché! Matka, která se rozhodne rodit doma, k tomu vyžaduje porodní bábu, kterou musí někdo zaplatit a hlavně pojistit.

D. Polanský 19.8.2013 8:35

Je to o odpovědnosti matky.

Ať si rozhodne, toť vše.

Z. Kulhánková 19.8.2013 8:24

Re: Kdo ponese odpovednost?

Ještě taky by měla podepsat, že dítě při domácím porodu zmrzačené nebude mít do smrti nárok na žádné sociální dávky ani pomoc.

Z. Kulhánková 19.8.2013 7:57

Re: Rizika porodu doma

Pojištění porodní báby ji nezajímá pouze do chvíle, než bábu zažaluje za poškození zdraví svého nebo dítěte.

Pojistit se je v zájmu báby, ty jsou sice často praštěné, ale obvykle ne až tolik, aby si nespočítaly, kolik je může jedna žaloba stát.

No a ukažte mi pojišťovnu, která si takovou bábu vezme na triko.

J. Lukavsky 19.8.2013 7:53

Kdo ponese odpovednost?

"Tedy právo vzít zodpovědnost na sebe." OK, pak ale je nutne jasne stanovit kdo ponese odpovednost za to, ze dite se doma narodi poskozene, nebo zemre. Matka? Doktori mohou rici "v nemocnici bychom to zvladli" a jsou z obliga. Matka, ktera se rozhodne rodit doma si musi jasne rici a event to podepsat, ze ponese odpovednost za zdravi a zivot sveho ditete. Nakonec i za svoje. U vsech tech diskusi mi chybi nazor porodnika, ktery uz privedl na svet alespon stovku deti. Proc neni zvan je jasne, rekl by jim: "pohodovy a bezproblemovy porod se muze behem minutky zmenit na horor kdy se bojuje o zivot ditete, pak alespon matky a obcas se to prohrava. I v nemocnici se spickovym vybavenim. Kdysi rodicky umiraly bezne a porod byla ruska ruleta, dnes o mrtvem novorozenci pisou statni noviny.

Z. Kulhánková 19.8.2013 7:53

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Nejen poškozených, ale i mrtvých. Dětí i matek.

L. Krajicek 19.8.2013 7:29

Re: Rizika porodu doma

Tak jinak. Článek není o porodních bábách.

Rodičku asi nezajímá pojištění porodní báby. Nebo snad jde na porod do špitálu a ptá se, do jaké výše je pojištěný špitál?

M. Stuchlik 19.8.2013 7:19

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Bylo postižených dětí v minulosti, kdy ženy rodily doma, snad víc? Není větší problém vypiplávání i těch, které by jinak nepřežily?

K. Řežábek 19.8.2013 7:03

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Kdyby žena rodila doma sama, budiž, dá se říci, že převzala riziko a nenechala si vniutit bezpečí..

Jenže to je jen půlka pravdy. ta druhá je, že ta rodící žena  k tomu chce státem placenou porodní asistentku, která za dobrý výsledek porodu  odpovídá  - a to že bezplatně, neboli na náklady nás všech.

Německé řešení je dobré: když si vše zaplatí, včetně rizik, at si klidně rodí doma.

J. Schwarz 19.8.2013 6:34

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Autorka si nic takového nemyslí. Spíš si myslí, že je na ženě jestli převezme riziko na sebe a nenechá si vnutit státní "bezpečí". Existují spousty jiných rizikových aktivit které stát zatím - bohudík - nedokáže občanstvu zakázat s tím, že za ně "převzal odpovědnost" a nehodlá riskovat vyšší výdaje kvůli jeho riskantnímu chování. To už nemá daleko k vnímání člověka jako "buňky společnosti", či jejího majetku, chcete-li. Jednotlivec se společnosti neprosí o to, aby za něj "přebírala rizika" výměnou za zákaz "riskantních aktivit". Společnosti stejně jde o zdraví jedince jen z toho pohledu, že zdravý, "neriskující" jedinec přináší ostatním vyšší zisk. Ale já tu nejsem, soudružky a soudruzi, proto, abych se vám rentoval. Vlezte mi na hrb!

K. Řežábek 19.8.2013 5:44

Snůška polopravd a pololží

Článek je snůška polopravd a pololží. Kupříkladu: "A právě uklidňující prostředí je klíčové pro bezpečný porod, ať už probíhá kdekoliv."

Bezpečný porod je o tom, že dítě při porodu neumře, nepřidusí se, že se vůbec narodí aniž by zemřela matka,  a že matka po porodu nevykrvácí.  Ani jedno z toho nezávisí na uklidňujícím prostředí. To prostředí je bonus navíc, když  máte zajištěné to základní:  víte polohu plodu - zda není zadečkem nebo napříč, máte maminku na monitoru a včas zachytíte případný problém s okysličením krve,  máte po ruce anestesiologa a nástroje a operační sál a můžete bezodkladně provést čísařský řez nebo jinou operaci, když problém (třeba velké krvácení) nastane.

Jistě, můžete to vše přenést a odvézt  i k ženě domů - ale to něco stojí. Bohuže hodně peněz.  Přesto rizika jsou nemalá a i ta musíte finančně zohlednit, protože  když vznikne problém, za vše může porodní asitentka!  Když si to žena uhradí, nevidím problém s porodem doma... až na to, že to je tak drahé, že si to reálně málokdo může dovolit. Autorka by ráda, aby to vše hradil stát, tedy my všichni z našich zdravotních daní- tím, že soud EU  prohlásí zdravotní péči k porodu doma za nárokovu, za takzvané základní lidské právo.

Poznámka:  Můžete také doufat, že komplikace porodu rozpozná porodní asistentka  doma včas a ženu převeze včas do nemocnice.  Většinou asi ano, ale někdy těch pár minut navíc může vadit.  Kolik tedy připustíte poškozených dětí  navíc, abyste  dosáhla pohodu matky a uklidňujícího prostředí podle jejího  přání?

Na okraj:  rozebírat ostatní polopravdy by vydalo za samostatný článek...článek je jich plný...

K. Řežábek 19.8.2013 5:21

Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Pojišťovny téměř jistě nemají  ideologický odpor k porodům doma, jen to prostě spočítaly. Výsledek je jasný - porod doma nese vysoká finační rizika.  Když se totiž něco nepovede,  bude rodina žalovat porodní asisitentku, a ta se obráítí na svoji pojišťovnu. Náklady na péči za poškozené dítě na celý jeho život jsou vysoké, tedy pojistné je vysoké. Prosě se náklady rozpočítají,  i když se takový případ staně jen zřídka.

Autorka si myslí, že  tyto náklady na rizika máme nést my všichni - tím, že EU prostřednictvím Štrasburského soudu donutí Českou republiku tuto rizikovou péči zajišťovat v rámci  všeobecného zdravotního pojištění...

A odhlédnuto od finanční stránky - ptejme se sami sebe - kolik  při porodu poškozených dětí připustíte, abyste dosáhl psychické pohody žen.   A v tom má finanční stránka věci jen druhotný význam.

K. Řežábek 19.8.2013 5:16

Rizika porodu doma

Psychická pohoda před a při porodu bude zcela nedůležitá, až dítě porodem poškozené bude dalších 40 let vyžadovat péči rodičů a vysoké fínanční náklady k tomu..   A pak přijde ke slovu- jak poněkud  vulgárně píšete - šrajtofle. Kdo s ní nepočítá, zavírá oči před skutečností.

J. David 19.8.2013 4:02

Porod

Nedovedu posoudit jeho fyziologické úskalí, ale když "jsem rodil" prvního syna, bylo to opravdu náročné. Pomalu týden jsem se vzpamatovával z té jízdy na "káče".

L. Krajicek 19.8.2013 2:27

Re: Milý A. Salický,

Co má nastavení pojistného a odpovědnost za škody v Německu společného s tím, o čem píše autorka? Píše totiž o psychické pohodě jak matky tak i dítěte. A to jak před porodem, tak i po něm.

Vidíte dál než do kešeně? Jinak též do šrajtofle?

T. Nemec 19.8.2013 0:46

Milá Markéto, někdy..

.. je dobře se podívat, jak to vypadá jinde. Úžasný obrat to vzalo například v Německu. Tam byla totiž po několika soudech fixována právní norma, podle které soukromě pracující porodní asistentka nese plnou zodpovědnost za veškeré škody, které při porodu vzniknou. Což by ji samozřejmě zruinovalo, pokud by nebyla pojištěná. Jenže pojišťovny mají o riziku domácích porodů svoje mínění a nastavily pojistné tak vysoko, že se práce samostatné porodní báby prostě finančně nevyplatí. Nebudou porodní báby, nebudou domácí porody. A nebude o čem diskutovat.