10.12.2023 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč ženy rodí doma

"Dlouho" to tu nebylo. Totiž domácí porody. Téma se vrací jako bumerang každých pár měsíců. A teď je tu znovu. Dvě české maminky podaly žalobu k evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku a 10. září bude soud o jejich stížnosti jednat. Maminkám se nelíbilo, že stát jim nedokáže zajistit svobodu volby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 26.8.2013 6:17

Jako rozporné

se mi jeví na straně jedné sympatie médií í části "veřejnosti" " emancipovaným ženám" , které děti nechtějí protože je nebaví, otravují, jsou jim protivné či by jim "bránily v seberealizaci" - většinou sufražetkám v manažerských funkcích a na straně druhé odpor vůči "podivínkám" co chtějí rodit doma. Věřejnost i veřejnost takzvaná "odborná" argumentuje zhusta riziky pro matku a dítě. Matka může přijmout svoje riziko, ale pokud jde o dítě, musí se proti nezodpovědným přáním matky postavit stat, potažmo lékaři. Nicméně i taková riskující matka dává dítěti mnohem větší šanci na spokojený život než ta, která sice dodržuje veškeré lékařské rady ale děti nechce. Proč tedy kriminalizovat matku, které dítě "zbytečně zemře" protože odmítá novoty a nemocniční prostředí? Copak existuje nějaká povinnost řídit se "nejnovějšími vědeckými poznatky" - které jsou, mimochodem, mnohdy účelově měněny podle požadavků různých hospodářských lobby? I kdyby zemřelo při domácích porodech 5% dětí je to pořád o 95% méně než v případě "nokidding" matek co jdou raději na potrat. Howgh.

J. Šejnoha 20.8.2013 21:32

na plnou zodpovědnost matky

Podrod domaje v pořádku. Rodiče  ale musí nést plnou zodpovědnost za případný malér.

Záchranka má na starosti nepředvídané události jako jsou infarkty  a dopravní nehody.

Komplikace při porodu se dají předpokádat. Takže "sovobodně" a plánovitě  riskující matka nemůže mít přednost před nenadálými příhodami.

Totéž platí o případných invalidních důchodech a dalšmpříslušenství.

Ale jinak, ať si každá rodí jak chce. Nemocnice stresujícíje.O tom není pochyb.

P. Vaňura 19.8.2013 22:36

Ať si paní autorka přečte v dějepise osudy KRÁLOVEN

Ty všechny rodily doma a na porod následníka trůnu se těšila celá země. Přesto mnoho královen při porodu zemřelo a kojenecká úmrtnost byla veliká i v královských rodinách. Domácí porod prostě NENÍ BEZPEČNÝ, protože není v případě POTŘEBY po ruce lékařská pomoc.

J. Schwarz 26.8.2013 6:21

Re: Ať si paní autorka přečte v dějepise osudy KRÁLOVEN

Není bezpečný, to ano. Pro dítě je ale daleko bezpečnější než potenciální matka, která žádné děti nechce, protože ji otravují nebo ztěžují seberealizaci. Takové možná budou další z "menšin" podporovaných veřejnou správou stejně jako gayové a lesby - neb je to v současnosti jaksi v módě. Divné.

Š. Šafránek 19.8.2013 12:47

Porod není nemoc, ale...

Častým a na první pohled racionálním argumentem zastánců domácích porodů je konstatování, že porod přeci není nemoc, že stovky předchozích generací se rodily bez lékařské asistence atd. Jistě, ale zapomíná se na jeden zádrhel: díky zdravotní péči se v posledním století do značné míry eliminoval přírodní výběr. Jinými slovy, někteří z těch, kteří dnes (ať již přirozeně či in vitro) plodí potomky, by se k tomuto aktu vůbec nedopracovali, kdyby se jejich matky či oni sami byli nechali zemřít při porodu nebo podlehnout dětským nemocem, kdyby neexistovala možnost podstoupit asistovanou reporodukci...

A najednou se mladá žena, s genetickou výbavou zatíženou několikagenerační absencí selekčního tlaku přírody, nepřivyklá bolesti jako její prababička, zbavená odolnosti, rozhodne rodit "přirozeně". Pravděpodobnost, že půjde o fyziologický porod, je úměrně nižší tomu, jak medicínské vymoženosti napomohly samotné existenci a reprodukci rodičky.

J. Schwarz 26.8.2013 6:26

Re: Porod není nemoc, ale...

A tak se bude "genetická výbava" měnit ještě pár století, "dobrodiní moderní medicíny" pronikne i do nejzasších koutů Afriky a pak postačí mírný výkyv, úpadek technické civilizace, nepovede se včas vyvinout nové antibiotikum či co a "Lidstvo" bude v háji. Splní se sen "zelených" a znovu zavládne příroda.

A. Ruščák 19.8.2013 12:08

Vida, článek akorát vhod

O víkendu jsem napsal a dal teď publikovat článek o své nejnovější zkušenosti s porodem v Norsku. Kdyby to tak bylo i v Česku, vsaďte se, že by doma nechtěl rodit nikdo. A přitom to moc nestojí, jen to chce, aby si doktoři o sobě přestali moc myslet. http://andrejruscak.blog.idnes.cz/c/357106/Porody-v-Norsku-aneb-inspirace-pro-ceske-porodnictvi.html

Š. Hašek 19.8.2013 11:48

Domnívám se,

že jakýkoukoliv diskusi o  problémech stran samostatnosti  v nakládání se svým zdravím (případně životem a zdravím nenarozeného dítěte) je třeba začít u konstatování, že naše zdraví není již vlastně naším osobním zdravím, ale je definováno do značné míry (netroufám si matematicky/procentně definovat) státně stanovenou péčí a s tím souvisejícím státním přikazováním, ve jménu "zdraví lidu" - za zaplacenou zdravotní daň.

Jen tak pro zajímavost, její výše je přikázána a přímo a jasně ji platí pouze část občanů (socialisté tvrdí, že za mládež, nezaměstnané a důchodce to platí stát, drzejší politikové říkají, že to platí oni sami).

Mnoho debat je potom o tom, co sám chci, mám nárok, atd. - aniž by byla definována platební odpovědnost za individuální rozhodnutí. Takže "svoboda porodu" neexistuje/těžko může existovat..

Š. Šafránek 19.8.2013 11:37

Věc matky?

Článek je rozumný, nekonfliktní. Ovšem ani tak se nevyhnul základnímu nedorozumění, s nímž se sektávám při debatách s příznivkyněmi domácích porodů: totiž dogma, že jde o matku, že se má rozhodnout matka... Lidé zlatí, jistě, o matku jde také, ale především je porod záležitostí ďítěte, kterému je putna, zda jeho maminka heká doma v ložnici a zažívá u toho málem orgasmus, nebo v boxu porodnice, ale kterému sakra není putna, co se bude dít, až se během porodu přidusí.

Dnešní porodnice jsou  ve většině případů na hony vzdálené těm socialistickým, v nichž jsme přišli na svět my, jsou přátelské a vstřícné - a že se personál nechová vždy natolik empaticky jako porodní babice a že není možno si u lůžka zapálit vonnou tyčinku, je nutno brát jako přijatelnou daň za bezpečí.

Š. Hašek 19.8.2013 11:50

Re: Věc matky?

Viz také moje poznámka výše.

J. Schwarz 26.8.2013 6:42

Re: Věc matky?

A co matky, které děti vůbec nechtějí, protože by je omezovaly v "seberealizaci", nebaví je a podobně - viz "nokidding". Ty přece dávají dětem mnohem nižší šanci než nějaká "potrhlá" či "nezodpovědná" matka, co chce rodit v jeskyni. Prostě státu ani "společnosti" do určitých věcí nic není. Nikdo stat nenutí, aby neustále vyhlašoval další a další "práva" jednotlivců či "menšin" které pak většinu stojí nehorázné peníze. Vždycky je lepší nemít "nárok" a mít věci pod vlastní kontrolou než mít nárok, ale pod cizím komandem.

J. Křivánek 19.8.2013 11:06

Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

Tydle pitomé pindy o podpoře pár pošahaných zeleně multikutli bab co chtějí za každou cenu rodit doma NA ÚČET A RIZIKO veřejného pojištění mě serou. A na 99% mlčící většinu, která ro má zaplatit, se zase sere. Zůčastnil jsem se 2 porodů v 2 různých porodnicích v Brně. 1x u lidovců milosrdných a 1x v pravicově naladěných bohunicích. V obou to stojí za vyliž prdel. Žádné zázemí. Hajzl a sprcha 30-40metrů po veřejné chodbě, kde mezi hekajícími a různé tekutiny upouštějícími rodičkami se prochází veřejnost. Porodní boxy oddělené od chodby skoro jen závěsem, resp. tenké netěšnící plastové zasouvací dveře s nulovým útlumem. Rodička si ráda zaposlouchá hekající trio či kvarteto. Řev bolestí je jistě příjemná kulisa. Jak ve třetím světě. K-u-r-w-a drát chtělo by to zedníka a udělat tam pár pokojíčků se sociálkou dle stavebně-hygienických standardů po roce 1990. Odhadují to na 1 mego na porodnici za 5 pokojíčků s hajzlem. Prozatím se rodí na chodbách a různých zákoutích bez WC a sprchy, je to tedy čtvrtá kategorie jako v pavlačovým domě. Za roční výplatu nějakého připosraného docenta by průměrný zedník a obkladač vylepšil jednu brněnskou póordnicu. Věřím tomu že by pak 3/4 těch pošahanek co chtějí rodit doma, většina těch co byly navedeny zelenými fundamentalistkami, by už nechtělo rodit doma, protože by se cítili v porodnici jako člověk. Tak jsem si ještě vzpoměl. Tuhle sem byl v kravíně - v dojírně - nebo jak se tomu říká. Mám pocit, že průměrná kráva má v ČR na dojení lepší podmínky a větší intimčo než průměrná  rodička v porodnici. Pošahanky co chtějí rodit doma chtějí vlastně zadarmo více jak nadstandart. Nadstandartem v české porodnici je rodící box s WC a sprchou. Příplatek za nadstandart je nějaká tisícovka. To si může dovolit každý, kdo si vědomě a odpovědně chce dovolit dítě. Ale nadstandardy jsou "trvale obsazené". Při druhémé porodu mi v tekla voda ze zubů, když jsem se několikrát plížil chodbou s hekající starou na WC a sprchu kolem prázdného "nadstandardu".

J. Křivánek 19.8.2013 11:17

Re: Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

.

V. Husák 19.8.2013 23:53

Re: Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

Standarta je prapor, vše ostatní je standard !!!

J. Křivánek 20.8.2013 1:03

Re: Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab

Děkuji za tuto důležitou poznámku k věci. Ty vole ty krávo! Husák ty si  typický maličký český ubožák. Di do anusu

s posraným českým jazýýkem. Nějaké slovo k vobsahu by nebylo? Třetinu diskuzí plní dutí čecho-jazyko-bijci jako ty. Je škoda, že na světě není místo kde by žila většina lidí s mozkem. Rád bych se tam vodstěhoval.

M. Košařová 19.8.2013 10:52

Ten hlavní problém není v penězích

V těchto případech jde hlavně o zdraví a ne o peníze. Autorka článku rodila doma a neměla žádné komplikace, takže s klidným svědomím domácí porody podporuje. Já jsem před porodem byla úplně v pořádku a v tu chvíli, kdyby mi někdo nabídl domácí porod, hned bych to brala. Dnes se směji, jak jsem tenkrát byla nezkušená. Když po porodu nastaly komplikace, byla jsem moc ráda, že jsem v nemocnici a že kolem mě lékaři a sestry běhali a napíchali do mě všechno možné včetně transfůze.

Počkáme až několik žen a dětí po domácím porodu umře, abychom se poučili?

J. Heřmanová 19.8.2013 19:24

Re: Ten hlavní problém není v penězích

Naprostý souhlas s příspěvkem. Taky jsem měla ukázkové těhotenství a ke konci porodu přišly komplikace. Nebýt lékaře, tak tu nemusím dnes být já ani dcera.

D. Polanský 19.8.2013 8:35

Je to o odpovědnosti matky.

Ať si rozhodne, toť vše.

Z. Kulhánková 19.8.2013 8:45

Re: Je to o odpovědnosti matky.

Jo, kdyby to bylo tak jednoduché! Matka, která se rozhodne rodit doma, k tomu vyžaduje porodní bábu, kterou musí někdo zaplatit a hlavně pojistit.

J. Křivánek 19.8.2013 11:17

Re: Je to o odpovědnosti matky.

"Je to o odpovědnosti matky."  Krásně hloupý právní pozitivizmus. Nic neřešící sebestředný výštěk Polanský. Většina lidí a už vůbec né hormony rozbouřené budoucí rodičky NEJSOU schopné posoudit a nézt zodpovědnost tohoto rozsahu. Řekněme že jejich život je jejich věc, možná i život jejich dítěte je dost jejich věc a nemá jim do toho co kdo kecat. Ale co ty náklady společnosti? Mimo jiné tvůj výštěk Polanský je příkladem totální a idiotské nezodpovědnosti jak typické, že.

J. Lukavsky 19.8.2013 7:53

Kdo ponese odpovednost?

"Tedy právo vzít zodpovědnost na sebe." OK, pak ale je nutne jasne stanovit kdo ponese odpovednost za to, ze dite se doma narodi poskozene, nebo zemre. Matka? Doktori mohou rici "v nemocnici bychom to zvladli" a jsou z obliga. Matka, ktera se rozhodne rodit doma si musi jasne rici a event to podepsat, ze ponese odpovednost za zdravi a zivot sveho ditete. Nakonec i za svoje. U vsech tech diskusi mi chybi nazor porodnika, ktery uz privedl na svet alespon stovku deti. Proc neni zvan je jasne, rekl by jim: "pohodovy a bezproblemovy porod se muze behem minutky zmenit na horor kdy se bojuje o zivot ditete, pak alespon matky a obcas se to prohrava. I v nemocnici se spickovym vybavenim. Kdysi rodicky umiraly bezne a porod byla ruska ruleta, dnes o mrtvem novorozenci pisou statni noviny.

Z. Kulhánková 19.8.2013 8:24

Re: Kdo ponese odpovednost?

Ještě taky by měla podepsat, že dítě při domácím porodu zmrzačené nebude mít do smrti nárok na žádné sociální dávky ani pomoc.

J. Schwarz 19.8.2013 10:54

Re: Kdo ponese odpovednost?

A stát by měl  podepsat, že nebude matku nutit do zbytečné "péče" o neživotaschopného potomka. když jako za stara, pak jako zastara. proč by se měl člověk povinně řídit tím, co se právě vydává za "nejnovější poznatky"? Zrovna v medicine či nauce o výživě to vypadá, že "nejnovější vědecké poznatky" pozoruhodně korelují s tím, co chce vládnoucí vrstva veřejnosti prodat. Máslo je zdravé, pak najednou škodlivé a zdravý je margarín, pak se objeví blahodárnost rostlinných olejů a za tři roky je v kurzu zase máslo... V novinách článek obvykle začíná " britští vědci  prokázali " a následuje nějaká kravina...

R. Langer 19.8.2013 11:49

Re: Kdo ponese odpovednost?

Matka ať se stará, jak umí. Pokud nechce, ať si žádné dítě nepořizuje. To není povinnost, do které se musí nutit... :-P

F. Kusák 19.8.2013 9:59

Re: Kdo ponese odpovednost?

Chtěl jsem se k problému taky vyjádřit, ale do značné míry jste se vyjádřil za mě.

K. Řežábek 19.8.2013 5:44

Snůška polopravd a pololží

Článek je snůška polopravd a pololží. Kupříkladu: "A právě uklidňující prostředí je klíčové pro bezpečný porod, ať už probíhá kdekoliv."

Bezpečný porod je o tom, že dítě při porodu neumře, nepřidusí se, že se vůbec narodí aniž by zemřela matka,  a že matka po porodu nevykrvácí.  Ani jedno z toho nezávisí na uklidňujícím prostředí. To prostředí je bonus navíc, když  máte zajištěné to základní:  víte polohu plodu - zda není zadečkem nebo napříč, máte maminku na monitoru a včas zachytíte případný problém s okysličením krve,  máte po ruce anestesiologa a nástroje a operační sál a můžete bezodkladně provést čísařský řez nebo jinou operaci, když problém (třeba velké krvácení) nastane.

Jistě, můžete to vše přenést a odvézt  i k ženě domů - ale to něco stojí. Bohuže hodně peněz.  Přesto rizika jsou nemalá a i ta musíte finančně zohlednit, protože  když vznikne problém, za vše může porodní asitentka!  Když si to žena uhradí, nevidím problém s porodem doma... až na to, že to je tak drahé, že si to reálně málokdo může dovolit. Autorka by ráda, aby to vše hradil stát, tedy my všichni z našich zdravotních daní- tím, že soud EU  prohlásí zdravotní péči k porodu doma za nárokovu, za takzvané základní lidské právo.

Poznámka:  Můžete také doufat, že komplikace porodu rozpozná porodní asistentka  doma včas a ženu převeze včas do nemocnice.  Většinou asi ano, ale někdy těch pár minut navíc může vadit.  Kolik tedy připustíte poškozených dětí  navíc, abyste  dosáhla pohodu matky a uklidňujícího prostředí podle jejího  přání?

Na okraj:  rozebírat ostatní polopravdy by vydalo za samostatný článek...článek je jich plný...

J. Heřmanová 19.8.2013 19:29

Re: Snůška polopravd a pololží

Souhlas.

K. Řežábek 19.8.2013 5:21

Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Pojišťovny téměř jistě nemají  ideologický odpor k porodům doma, jen to prostě spočítaly. Výsledek je jasný - porod doma nese vysoká finační rizika.  Když se totiž něco nepovede,  bude rodina žalovat porodní asisitentku, a ta se obráítí na svoji pojišťovnu. Náklady na péči za poškozené dítě na celý jeho život jsou vysoké, tedy pojistné je vysoké. Prosě se náklady rozpočítají,  i když se takový případ staně jen zřídka.

Autorka si myslí, že  tyto náklady na rizika máme nést my všichni - tím, že EU prostřednictvím Štrasburského soudu donutí Českou republiku tuto rizikovou péči zajišťovat v rámci  všeobecného zdravotního pojištění...

A odhlédnuto od finanční stránky - ptejme se sami sebe - kolik  při porodu poškozených dětí připustíte, abyste dosáhl psychické pohody žen.   A v tom má finanční stránka věci jen druhotný význam.

J. Schwarz 19.8.2013 6:34

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Autorka si nic takového nemyslí. Spíš si myslí, že je na ženě jestli převezme riziko na sebe a nenechá si vnutit státní "bezpečí". Existují spousty jiných rizikových aktivit které stát zatím - bohudík - nedokáže občanstvu zakázat s tím, že za ně "převzal odpovědnost" a nehodlá riskovat vyšší výdaje kvůli jeho riskantnímu chování. To už nemá daleko k vnímání člověka jako "buňky společnosti", či jejího majetku, chcete-li. Jednotlivec se společnosti neprosí o to, aby za něj "přebírala rizika" výměnou za zákaz "riskantních aktivit". Společnosti stejně jde o zdraví jedince jen z toho pohledu, že zdravý, "neriskující" jedinec přináší ostatním vyšší zisk. Ale já tu nejsem, soudružky a soudruzi, proto, abych se vám rentoval. Vlezte mi na hrb!

K. Řežábek 19.8.2013 7:03

Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Kdyby žena rodila doma sama, budiž, dá se říci, že převzala riziko a nenechala si vniutit bezpečí..

Jenže to je jen půlka pravdy. ta druhá je, že ta rodící žena  k tomu chce státem placenou porodní asistentku, která za dobrý výsledek porodu  odpovídá  - a to že bezplatně, neboli na náklady nás všech.

Německé řešení je dobré: když si vše zaplatí, včetně rizik, at si klidně rodí doma.