Diskuze
SPOLEČNOST: Proč ženy rodí doma
Děkujeme za pochopení.
J. Schwarz
Jako rozporné
se mi jeví na straně jedné sympatie médií í části "veřejnosti" " emancipovaným ženám" , které děti nechtějí protože je nebaví, otravují, jsou jim protivné či by jim "bránily v seberealizaci" - většinou sufražetkám v manažerských funkcích a na straně druhé odpor vůči "podivínkám" co chtějí rodit doma. Věřejnost i veřejnost takzvaná "odborná" argumentuje zhusta riziky pro matku a dítě. Matka může přijmout svoje riziko, ale pokud jde o dítě, musí se proti nezodpovědným přáním matky postavit stat, potažmo lékaři. Nicméně i taková riskující matka dává dítěti mnohem větší šanci na spokojený život než ta, která sice dodržuje veškeré lékařské rady ale děti nechce. Proč tedy kriminalizovat matku, které dítě "zbytečně zemře" protože odmítá novoty a nemocniční prostředí? Copak existuje nějaká povinnost řídit se "nejnovějšími vědeckými poznatky" - které jsou, mimochodem, mnohdy účelově měněny podle požadavků různých hospodářských lobby? I kdyby zemřelo při domácích porodech 5% dětí je to pořád o 95% méně než v případě "nokidding" matek co jdou raději na potrat. Howgh.
J. Šejnoha
na plnou zodpovědnost matky
Podrod domaje v pořádku. Rodiče ale musí nést plnou zodpovědnost za případný malér.
Záchranka má na starosti nepředvídané události jako jsou infarkty a dopravní nehody.
Komplikace při porodu se dají předpokádat. Takže "sovobodně" a plánovitě riskující matka nemůže mít přednost před nenadálými příhodami.
Totéž platí o případných invalidních důchodech a dalšmpříslušenství.
Ale jinak, ať si každá rodí jak chce. Nemocnice stresujícíje.O tom není pochyb.
P. Vaňura
Ať si paní autorka přečte v dějepise osudy KRÁLOVEN
Ty všechny rodily doma a na porod následníka trůnu se těšila celá země. Přesto mnoho královen při porodu zemřelo a kojenecká úmrtnost byla veliká i v královských rodinách. Domácí porod prostě NENÍ BEZPEČNÝ, protože není v případě POTŘEBY po ruce lékařská pomoc.
J. Schwarz
Re: Ať si paní autorka přečte v dějepise osudy KRÁLOVEN
Není bezpečný, to ano. Pro dítě je ale daleko bezpečnější než potenciální matka, která žádné děti nechce, protože ji otravují nebo ztěžují seberealizaci. Takové možná budou další z "menšin" podporovaných veřejnou správou stejně jako gayové a lesby - neb je to v současnosti jaksi v módě. Divné.
Š. Šafránek
Porod není nemoc, ale...
Častým a na první pohled racionálním argumentem zastánců domácích porodů je konstatování, že porod přeci není nemoc, že stovky předchozích generací se rodily bez lékařské asistence atd. Jistě, ale zapomíná se na jeden zádrhel: díky zdravotní péči se v posledním století do značné míry eliminoval přírodní výběr. Jinými slovy, někteří z těch, kteří dnes (ať již přirozeně či in vitro) plodí potomky, by se k tomuto aktu vůbec nedopracovali, kdyby se jejich matky či oni sami byli nechali zemřít při porodu nebo podlehnout dětským nemocem, kdyby neexistovala možnost podstoupit asistovanou reporodukci...
A najednou se mladá žena, s genetickou výbavou zatíženou několikagenerační absencí selekčního tlaku přírody, nepřivyklá bolesti jako její prababička, zbavená odolnosti, rozhodne rodit "přirozeně". Pravděpodobnost, že půjde o fyziologický porod, je úměrně nižší tomu, jak medicínské vymoženosti napomohly samotné existenci a reprodukci rodičky.
J. Schwarz
Re: Porod není nemoc, ale...
A tak se bude "genetická výbava" měnit ještě pár století, "dobrodiní moderní medicíny" pronikne i do nejzasších koutů Afriky a pak postačí mírný výkyv, úpadek technické civilizace, nepovede se včas vyvinout nové antibiotikum či co a "Lidstvo" bude v háji. Splní se sen "zelených" a znovu zavládne příroda.
A. Ruščák
Vida, článek akorát vhod
O víkendu jsem napsal a dal teď publikovat článek o své nejnovější zkušenosti s porodem v Norsku. Kdyby to tak bylo i v Česku, vsaďte se, že by doma nechtěl rodit nikdo. A přitom to moc nestojí, jen to chce, aby si doktoři o sobě přestali moc myslet. http://andrejruscak.blog.idnes.cz/c/357106/Porody-v-Norsku-aneb-inspirace-pro-ceske-porodnictvi.html
Š. Hašek
Domnívám se,
že jakýkoukoliv diskusi o problémech stran samostatnosti v nakládání se svým zdravím (případně životem a zdravím nenarozeného dítěte) je třeba začít u konstatování, že naše zdraví není již vlastně naším osobním zdravím, ale je definováno do značné míry (netroufám si matematicky/procentně definovat) státně stanovenou péčí a s tím souvisejícím státním přikazováním, ve jménu "zdraví lidu" - za zaplacenou zdravotní daň.
Jen tak pro zajímavost, její výše je přikázána a přímo a jasně ji platí pouze část občanů (socialisté tvrdí, že za mládež, nezaměstnané a důchodce to platí stát, drzejší politikové říkají, že to platí oni sami).
Mnoho debat je potom o tom, co sám chci, mám nárok, atd. - aniž by byla definována platební odpovědnost za individuální rozhodnutí. Takže "svoboda porodu" neexistuje/těžko může existovat..
Š. Šafránek
Věc matky?
Článek je rozumný, nekonfliktní. Ovšem ani tak se nevyhnul základnímu nedorozumění, s nímž se sektávám při debatách s příznivkyněmi domácích porodů: totiž dogma, že jde o matku, že se má rozhodnout matka... Lidé zlatí, jistě, o matku jde také, ale především je porod záležitostí ďítěte, kterému je putna, zda jeho maminka heká doma v ložnici a zažívá u toho málem orgasmus, nebo v boxu porodnice, ale kterému sakra není putna, co se bude dít, až se během porodu přidusí.
Dnešní porodnice jsou ve většině případů na hony vzdálené těm socialistickým, v nichž jsme přišli na svět my, jsou přátelské a vstřícné - a že se personál nechová vždy natolik empaticky jako porodní babice a že není možno si u lůžka zapálit vonnou tyčinku, je nutno brát jako přijatelnou daň za bezpečí.
J. Křivánek
Pitomé pindy pošahaných zeleně multikutli bab
Tydle pitomé pindy o podpoře pár pošahaných zeleně multikutli bab co chtějí za každou cenu rodit doma NA ÚČET A RIZIKO veřejného pojištění mě serou. A na 99% mlčící většinu, která ro má zaplatit, se zase sere. Zůčastnil jsem se 2 porodů v 2 různých porodnicích v Brně. 1x u lidovců milosrdných a 1x v pravicově naladěných bohunicích. V obou to stojí za vyliž prdel. Žádné zázemí. Hajzl a sprcha 30-40metrů po veřejné chodbě, kde mezi hekajícími a různé tekutiny upouštějícími rodičkami se prochází veřejnost. Porodní boxy oddělené od chodby skoro jen závěsem, resp. tenké netěšnící plastové zasouvací dveře s nulovým útlumem. Rodička si ráda zaposlouchá hekající trio či kvarteto. Řev bolestí je jistě příjemná kulisa. Jak ve třetím světě. K-u-r-w-a drát chtělo by to zedníka a udělat tam pár pokojíčků se sociálkou dle stavebně-hygienických standardů po roce 1990. Odhadují to na 1 mego na porodnici za 5 pokojíčků s hajzlem. Prozatím se rodí na chodbách a různých zákoutích bez WC a sprchy, je to tedy čtvrtá kategorie jako v pavlačovým domě. Za roční výplatu nějakého připosraného docenta by průměrný zedník a obkladač vylepšil jednu brněnskou póordnicu. Věřím tomu že by pak 3/4 těch pošahanek co chtějí rodit doma, většina těch co byly navedeny zelenými fundamentalistkami, by už nechtělo rodit doma, protože by se cítili v porodnici jako člověk. Tak jsem si ještě vzpoměl. Tuhle sem byl v kravíně - v dojírně - nebo jak se tomu říká. Mám pocit, že průměrná kráva má v ČR na dojení lepší podmínky a větší intimčo než průměrná rodička v porodnici. Pošahanky co chtějí rodit doma chtějí vlastně zadarmo více jak nadstandart. Nadstandartem v české porodnici je rodící box s WC a sprchou. Příplatek za nadstandart je nějaká tisícovka. To si může dovolit každý, kdo si vědomě a odpovědně chce dovolit dítě. Ale nadstandardy jsou "trvale obsazené". Při druhémé porodu mi v tekla voda ze zubů, když jsem se několikrát plížil chodbou s hekající starou na WC a sprchu kolem prázdného "nadstandardu".
M. Košařová
Ten hlavní problém není v penězích
V těchto případech jde hlavně o zdraví a ne o peníze. Autorka článku rodila doma a neměla žádné komplikace, takže s klidným svědomím domácí porody podporuje. Já jsem před porodem byla úplně v pořádku a v tu chvíli, kdyby mi někdo nabídl domácí porod, hned bych to brala. Dnes se směji, jak jsem tenkrát byla nezkušená. Když po porodu nastaly komplikace, byla jsem moc ráda, že jsem v nemocnici a že kolem mě lékaři a sestry běhali a napíchali do mě všechno možné včetně transfůze.
Počkáme až několik žen a dětí po domácím porodu umře, abychom se poučili?
J. Heřmanová
Re: Ten hlavní problém není v penězích
Naprostý souhlas s příspěvkem. Taky jsem měla ukázkové těhotenství a ke konci porodu přišly komplikace. Nebýt lékaře, tak tu nemusím dnes být já ani dcera.
Z. Kulhánková
Re: Je to o odpovědnosti matky.
Jo, kdyby to bylo tak jednoduché! Matka, která se rozhodne rodit doma, k tomu vyžaduje porodní bábu, kterou musí někdo zaplatit a hlavně pojistit.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz