24.1.2022 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč právě v Jesenici

Minimálně zneklidnit musí každého takzvaný případ jesenických loupeží. V satelitním městě na jih od Prahy a v několika sousedních obcích proběhly koncem minulého roku desítky krádeží v rodinných domech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 27.1.2020 8:43

Proti rychlé promyšlené ukázněně provedené akci žádné alarmy ani kamery nepomůžou, prostě do 5 minut je po všem. Pomůže jedině ozbrojená stráž. A proč v Jesenici? Protože jsou tam výhodné podmínky (jak popsáno) a hlavně vysoká pravděpodobnost dobrého lupu. Na takovém Chodově by jim to za tu námahu a riziko nestojí.

V. Petr 27.1.2020 11:40

Překážka je překážkou pouze když je postřelována! Toto se učí každý voják! Rychle proběhou, otevřou dveře a prásk. Dál už nedoběhnou....

J. Jurax 27.1.2020 18:05

Ale musíte být doma s patřičnou zbraní v pohotovosti nebo tam mít nájemného střelce ... :-) ... umíte střílet?

V. Kučer 27.1.2020 22:43

Zloději se nebojí policajtů ale ozbrojeného občana. Policajt se zase bojí státního zástupce

P. Hatina 27.1.2020 2:58

To se ale obávám že závěrečná premisa o občanská společnosti a společných prostorech je dnes už spíše retroiluzí. Spojená třeba s předpokladem, že u těch sousedů bude někdo silnější pořád doma. Maminka na mateřské nebo penzista asi gang lupičů nezastaví.

Tož si halt částečně zvykneme že už jsme součástí Západu - i s jeho vysokou kriminalitou.. No a taky by na tom měla myslet naše justice, aby když už ty lupiče chytla, tak je taky dlouho nepustila..

P. Dvořák 27.1.2020 6:14

Maminka na mateřské nebo penzista zastaví gang stejně dobře jako kdokoliv jiný.

Jenom by ta maminka na mateřské nebo penzista nesměli mít panický strach z dlouholetého kriminálu, kdyby některému z lupičů při obraně vlastního majetku nebo života ublížili.

V. Petr 27.1.2020 11:38

Ano!

Z. Lapil 27.1.2020 11:54

Zas to nedramatizujte. Zavolat policii a pokud možno vědět poznávací značku nebo aspoň popis auta nejspíš té konkrétní loupeži nezabrání, ale pachatele dopadnout pomůže.

Výsledkem vašeho přístupu je (osobní zkušenost), že když člověk potřebuje pracovně na vodojem a čeká na kolegy a k tomu si pořizuje pracovní dokumentaci, tak na vás může vyrazit soused s pistolí. Nějak jsem mu to vymluvil, ale kdyby bylo po vašem... Podotýkám, že od pohledu jsem seriózní pán.

P. Dvořák 27.1.2020 12:42

Zas to nedramatizujte s tím ozbrojeným sousedem, který se vyřítil a nebýt toho, že čekal až se vykecáte, tak vás zlikvidoval.

Podotýkám, že seriózních pánů jsem viděl plné kriminály. A všichni tam jsou nevinní!

Z. Lapil 27.1.2020 17:23

No teda tě prsk. S váma v zádech aby se jeden bál dělat stěhováka.

P. Grigar 27.1.2020 12:31

..bytaři jsou specialisté, při neočekávaném kontaktu většinou utíkají. Většinou..

Když už proti někomu musíte použít zbraň, musíte u toho taky souběžně použít rozum. A používat ho i při sepisování výpovědi.. ;-)

J. Jurax 27.1.2020 18:09

Inu, odborně pověšený zloděj již nadále nepokrade ... ale když dostane 4 roky a za dva je venku ...

V. Petr 27.1.2020 21:44

R^R^R^

P. Grigar 28.1.2020 10:34

.. v base nepracoval, pojišťovny ho uhánějí s úhradou škod z minulých krádeží.. tož co má dělat? Dělat?! Tůdle.. ;-€

S. Sedlák 27.1.2020 1:13

Jinými slovy si vybudovali záměrně svůj svět, aniž by pamatovali na jeho ochranu. Pokud umístím svůj svět za dvoumetrový plot, nevidí okolí když si vyvalím pupek na zahradě, pak ovšem nevidí, když mi tam chodí někdo, kdo tam nemá co dělat.

Je nesmysl, že někdo oslepí kameru nebo odstřihme alarm. To se může podařit jen pokud si někdo koupí jakási šidítka za pár šupů a chaoticky je rozmístí. Kamery na sebe musí vidět, musí mít vymezeny zony pro vyhodnocení nedovoleného pohybu a alarm musí posílat poplachy bezdrátově. Celé to musí mít zálohované napájení na alespoň 12 hodin.

R. Dubravský 27.1.2020 8:47

Obávám se, že ani kvalifikovaně udělané elektronické zabezpečení by v tomto případě nebylo mnoho platné. K čemu vám budou záběry maskovaného zloděje, kterého policie nemá možnost ani chuť hledat. K čemu vám bude bezdrátový alarm, když jste v té době v práci desítky kilometrů daleko. Pomohl by snad starý dobrý hlídací pes, jenže za pokousání pachatele (který v té chvíli "jen" vnikl na cizí pozemek a ukrást ještě nic nestačil) by majitel snadno mohl dostat větší flastr než zloděj za kradení.

P. Grigar 27.1.2020 12:23

..majitel je povinen zabezpečit psa tak, aby nemohl způsobit škodu jiným osobám a věcem. Za přiměřenou formu zabezpečení je možno považovat takovou překážku, která svou povahou nebo konstrukcí psovi znemožňuje její překonání. Pokud takovou překážku překoná vědomě člověk, bere na sebe veškerá rizika.

J. Jurax 27.1.2020 18:18

No jo no ... už je to celkem dávno, kdy někdo zabezpečil dveře (tuším vnitřní, tedy druhé) na své často vykradené chatě samostřílem. Přišel lupič, překonal první dveře a dostal šíp do kožichu. Majitel chaty byl odsouzen ... aspoň tak si to pamatuju. Informovanější nechť mne doplní či opraví ...

P. Grigar 28.1.2020 10:29

..nástražné systémy (i samostříl..) jsou zákonem zakázány, u nich je z podstaty jasný úmysl poškodit, ublížit, oproti tomu pejsek je domácí miláček, chovaný pro potěšení a obveselení rodiny a přátel, pozvaných na návštěvu. Nezvaní mají smůlu, pejsek je nezná - oni neznají pejska a tak může dojít ke konfliktu. Soudní znalec v oboru kynologie vám potvrdí, že s největší pravděpodobností poškozená osoba udělala něco, co si pejsek vyložil jako projev agrese a podle toho zareagoval. Bránil svůj životní prostor,svůj pelíšek, mističku, svůj domov proti nezvanému agresorovi. Těžko může u soudu obstát tvrzení svéprávné osoby.. slavná soudní stolice, já nevěděl, že do cizího domu se bez souhlasu majitele nemá vstupovat. A to ani s pytlem přes rameno.. ;-D

Z. Lapil 27.1.2020 17:36

"Toho zloděje bych poznal snadno. Málokdo totiž chodí s punčochou přes obličej."

Tak bude kamera kamerovat a alarm alarmovat. No a? Když nemáte ochranku - ať policejní nebo placenou - schovanou někde na půdě, tak lupič popadne co potká a je pryč málem dřív, než se ochranka stačí leknout.