9.6.2023 | Svátek má Stanislava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč podnikáme?

My, podnikatelé a živnostníci, si stěžujeme na zhoršující se podmínky pro podnikání. Vadí nám spousta nesmyslných povinností, nesplnitelné lhůty a likvidační pokuty. Vadí nám, jak se o nás mnozí politici a úředníci vyjadřují a jak s námi úřady jednají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 1.5.2019 9:27

Re: pan je tedy Bábek nesvobodný

hodnotit autora je vždycky jednodušší než se zamyslet nad textem.

M. Šejna 1.5.2019 10:13

paní Svobodová

pokud člověk, který nepodniká, nám tu popisuje důvody, proč podniká, tak mi nic jiného, než hodnotit autora, nezbývá.

To je podobné, jako když bezdětná žena vysvětluje, proč má dítě.

Ś. Svobodová 1.5.2019 10:46

Re: paní Svobodová

Ten pán založil a vybudoval několik celkem úspěšných společností a jednu z nich řídí dodnes.

M. Šejna 1.5.2019 11:12

Re: paní Svobodová

zkusil jsem Bábkův VZK Group. Tam je Bábek společníkem, takže on opravdu podniká, ale nikoli jako OSVČ. VZK Group je poradenská firma zabývající se poradenstvím a získáváním dotací.

Ostatní Babkem založené firmy se zabývají také poradenstvím nebo získáváním evropských dotací.

Z tohoto pohledu opravdu netuším, na co si Bábek furt stěžuje. Jeho fimy vždy radily jiným firmám, jak podnikat a jak vyždímat ze státu dotace. Přidaná hodnota téměř žádná. Jen rady, jak parazitovat z daní ostatních.

A. Hrbek 1.5.2019 8:02

Značná část podnikatelů

podniká buď samostatně nebo paralelně se zaměstnáním především proto, aby mohla odepsat z daní nakoupené služba a věci, především osobní automobily.

Počet drobných podnikatelů je cca 900 tis., počet zaměstnanců cca 4.000 tis. Drobní podnikatelé odvedli na daních 7,8 mld. KČ, tj. 8.666 Kč na jednoho, zaměstnanci 193 mld. Kč, tj. 48.250 Kč.

O. Uživatel 1.5.2019 8:20

Uživatel požádal o vymazání
V. Kotas 1.5.2019 8:29

Re: Značná část podnikatelů

A není jenom silniční daň, co platí živnostníci.

A. Hrbek 1.5.2019 8:52

Re: Značná část podnikatelů

Mám s tím dlouhodobé osobní zkušenosti. Ano - existuje silniční daň, ale ta se, podobně jako povinné pojistné, havarijní pojistné, pohonné hmoty, dálniční známka, atd. započítávají do nákladů.

Auto se odepisuje 5 let, způsob odepisování lze volit. A v daňovém přiznání je to jeden řádek. Zapomenul jste, že musím vést knihu jízd a rozlišovat cesty služební a soukromé.

A na začátku mám na výběr, zda chci nebo nechci vložit automobil do obchodního majetku, zda jezdit na paušál nebo za cestovní náhrady nebo za skutečné výdaje. Atd.

Jste živnostník? Já byl dvacet pět let.

J. Sedlář 1.5.2019 9:20

Re: Značná část podnikatelů

Když jste tedy 25 let živnostničil, na ty náklady vezmu kde ? Dotace, dorovnání státem ?

A. Hrbek 1.5.2019 13:18

Re: Značná část podnikatelů

Musíte si na ně samozřejmě vydělat. Ale z výdělku neplatíte 34%, ale třeba jen 10%. Nebo hospodaříte nějakou dobu v červených. A nejlepší kombinací je být zaměstnancem a OSVČ současně. To, na rozdíl od některých diskutujících, pochopily sta tisíce "podnikatelů".

J. Sedlář 2.5.2019 8:17

Re: Značná část podnikatelů

Jo pár podnikavců tohoto typu (na VUT zaměstnán jako asák, výuka ???, na OSVČ kšefty, samozřejmě v erárním kanclu na erárních strojích) znám též.

R. Langer 1.5.2019 9:44

Re: Značná část podnikatelů

hm, ani to tak nevypadá. Kolik jste tedy za 25 let jako živnostník vydělal, když je to tak výhodné? Asi ani nepotřebujete důchod, co?

A. Hrbek 1.5.2019 13:25

Re: Značná část podnikatelů

nemusíte mít o mne starosti. Dokázal jsem se vždy slušně uživit. Za komunistů i jako manuální dělník.

M. Šejna 1.5.2019 9:10

pane Chodovský

silniční daň platíte jen tehdy, pokud automobil vložíte do obchodního majetku. Není to tedy povinnost podnikatrele, ale jeho volba.

Druhou variantou je nechat si sám sobě proplácet cesťáky za jízdu vlastním soukromým autem. Pak silniční daň platit nemusíte, ale nemůžete si pak odepisovat automobil a odpočítávat DPH.

Máte možnost volby.

O. Uživatel 1.5.2019 9:46

Uživatel požádal o vymazání
A. Pakosta 1.5.2019 9:16

Re: Značná část podnikatelů

Pane Hrbku, uvádíte jen ta fakta, která se vám hodí do krámu! Proč jste se nezmínil o placené dovolené, náhradách mzdy za kdeco, od OČR přes pohřby, svatby a křtiny, benefity, stravenky, sick days, až po příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění či co to je? To vše si užívají zaměstnanci, nikoliv však podnikatelé. A DPH na auto, kterou si můžete odepsat výměnou za striktní režim vozidla (povinná kniha jízd), tu státu skoro vrátíte formou silniční daně, a to nemluvíme o tom, že podmínkou uplatnění všech těchto daňových "úlev" a odpisů je vedení podvojného účetnictví, což opět stojí čas, peníze, nebo spíš obé. Plus věčná hrozba kontrol a pokut od finančáku za sebemenší přehlédnutí nebo opomenutí. Zkusil jsem ve své kariéře obojí - zaměstnání i OSVČ, takže vím tak trochu, o čem je řeč.

A. Hrbek 1.5.2019 13:29

Re: Značná část podnikatelů

A skončil jste jako zaměstnance s penzí nebo jako živnostník se zabezpečeným majetkem? Nebo jste si platil důchodové zabezpečení?

Ś. Svobodová 1.5.2019 10:14

Re: Značná část podnikatelů

Píšete nesmysly. Abyste si mohl něco odečítat, musíte nejprve vydělat. A za další: zaměstnanec sice odvede na dani kolem 50 tis ročně, ale zaměstnavatel - tedy ten co podniká odvede za zaměstnance státu přes 100tis.

OSVČ nemá nárok na proplácení dovolené, stravného ani nemocenské. Resp. nemocenskou dostane, ale musí z ní i v době nemoci zaplatit pojištění které je vyšší než nemocenská. Zaměstanec je tedy oproti OSVČ značně zvýhodněn.

M. Vondráček 1.5.2019 12:33

Re: Značná část podnikatelů

Nesuďte lidi podle sebe pane Hrbku. Pak musí zákonitě každý vypadat jako hňup a gauner .

V. Kotas 1.5.2019 7:19

S tím lze jen souhlasit. Přesto jako živnostníček,

bez zaměstnanců, k tomu mám 2výhrady - Podnikatelské odbory = protimluv. Není ani zmínka o tom, že vzorem podnikatelů je Baťa, pro kterého byli jeho zaměstnanci spolupracovníci, dnes téměř nevidět.

L. Novák 1.5.2019 4:42

Pěkně napsáno. Komunistické blby to určitě podráždí

Autorovi díky! :-)

T. Kubín 1.5.2019 4:28

cvok

Podnikatelský odborář Bábek si zase ublinknul. Očividně mu pro samé "úspěchy" ve vlastním podnikání nic jiného nezbývá :-).

J. Pospíšil 1.5.2019 1:40

No a tu svobodu a do jisté míry i nezávislost

zprostředkují peníze.

A navíc jedna manželka podnikatele mi řekla:

V kožichu a v mercedesu se brečí líp, než v prošívance ve škodovce.

A manželky jsou důležité.

V. Kotas 1.5.2019 7:12

Re: No a tu svobodu a do jisté míry i nezávislost

1* !