29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Právo na rouhání

„Nesouhlasíme s vraždami v Paříži, ale urážka náboženského cítění muslimů je stejně zavrženíhodná. Vlastně se těm muslimům nemůžeme divit.“ Přibližně tak by se dal shrnout postoj podstatné části evropských intelektuálů posledních týdnů. Je to postoj, který znamená faktickou kapitulaci před militantní větví Islámu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Hrbek 11.2.2015 20:51

autor záměrně zamlčuje,

že díky církvi katolické patřilo do nástupu osvícenství rouhání k nejpřísněji trestným zločinům. V Česku ještě trestní zákoník Marie Terezie Constitutio Criminalis Theresiana (1768) stanovil tři formy zločinu rouhání, které byly trestány jednak upálením, jednak useknutím ruky, resp. vytržením jazyka a stětím, jednak bitím.

V Československu bylo rouhání trestné do roku 1950, kdy rouhání se Bohu řečmi, činy, v dílech tiskových nebo rozšiřovaných spisech bylo stíháno jako zločin rušení náboženství, za nějž hrozil trest tuhého žaláře až do deseti let. Zločin rouhání odstranili z trestního zákona teprve komunisté.

Rouhání je dosud trestné v Anglii, kde je v judikatuře Sněmovny lordů definováno jako „pohrdání, urážka, hrubost nebo zesměšňování vůči Bohu, Ježíši Kristu nebo Bibli.

J. Jurax 12.2.2015 0:49

Re: autor záměrně zamlčuje,

No a dnes je podle některých intelektuálů odsouzeníhodné toliko pohrdání, urážka, hrubost nebo zesměšňování vůči Alláhovi a/nebo koránu. Protože moslemíni se nerozpakují použít násilí.

Mimochodem, uplatňují Anglii ten Vámi zmíněný paragraf? A když tak jak a na koho? Vždyť každá mešita v Anglii musí být pohrdáním a urážkou vůči Bohu, Ježíši Kristu nebo Bibli.