8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
aknot 28.3.2008 19:25

blázen....

blázen...., úřad nemůže měřit produktivitu počtem prodaných aut, ale počtem úředníků, rozpočtem a pravomocí a působností - čím více tím lépe....úřad nelze zničt, můžete auditovat, sledovat, pokud se budou produkovat zákony, budou zde úředníci, ať chceme či ne

Pavel 28.3.2008 16:56

Úředníci

vyžadují to co jim ukládá zákon, tedy likvidujme a zjednodušujme důvody byrokracie - zákony. Chce to pořádnou inventuru požadavků z jednotlivých zákonů, tlačme na poslance na zjednodušení zákonů, atd., ale to by někdo musel chtít, tím někdo jsou myšleni zákonodárci.

Ladislav N. 29.3.2008 11:46

Re: Úředníci a produkce "právních norem"

Zákonodárci A MINISTERSTVA A KRAJSKÉ A OBECNÍ ÚŘADY....

Marie 28.3.2008 16:08

někde je jich moc

Existuje fáma, že na byrokracii zašlo už c.k. Rakousko, 1. světová znamenala  pouze katalyzátor. Počítače daly byrokratům báječnou možnost dalšího rozvíjení se. Omezit počítače na úřadech, to by byl úžasný počin! Jinak nás brzy zavalí formuláře, přípisy atd.Teď přibývají instituce, úředníci a další, co polyká peníze ze státní kasy. A byrokratova dušička jásá, tiskárna chrlí další kopie a on si nepřipadá zbytečný. Počítače zdůvodňují  nárůst byrokracie a naopak.

Kelner 28.3.2008 15:18

Klobouk dolů

Nepřidávejte výkonnější počítače, ale likvidujte důvod jejich nasazení. To je myšlenka, před kterou smekám. Bohužel vzhledem ke své racionalitě nemá šanci na realizaci. Efeektivnost nasazení výpočetní techniky je na příklad krásně vidět na řešení dopravních přestupků. V minulosti, když řidič způsobil nějaký malér, policajt mu dal flastr, štípl kupon a věc byla vyřízena. Pokud to bylo po několikáté tak mu vzal hned řidičák. Okamžitě policajt i řidič měl přehled kolik vážných přestupků udělal. Porovnejte to prosím se současnou praxí, kolik výpočetní techniky a lidí je do tohoto procesu zapojeno a v řadě případů řidič ani neví za kolik přestupků je trestán a někdy ho ani státní aparát nestihne v zákonné lhůtě potrestat. Za to máme krásné statistiky na jejichž vyhodnocování se živí spousta lidí. To že jsou k ničemu jaksi uniká.

Roman 28.3.2008 15:24

Re: Klobouk dolů

Spousta činností by bez počítačů možná nebyla, nabo jen omezeně. Počítač je užitečná věc, ale ne vždy a za každých okolností. Vámi uváděný případ je jeden z nich

Jura Jurax 28.3.2008 12:34

A vůbec

počítače jsou jenom nástroj - jako telefon nebo kalkulačka. Takže mohou omezit administrativu, zrychlit a zlevnit práci, ale nemohou omezit byrokracii, stejně jako nemohou omezit lidskou blbost.

Protože i byrokracie, stejně jako blbost, se dá vědomě naprogramovat přesně podle požadavků zákazníka (a blbost se dá naprogramovat i nechtěně).

A tvrdí-li někdo, že to mi počítač nevezme, pak to není vina ubohého stroje, ale zákazníka, co druhdy špatně formuloval své požadavky na soft, analytika, že na to nepřišel a případně i  programátora, co to psal a zadání neopravil (nebo - zřídka ovšem - jen nějaký kiks programátora testery neodhalený). Taky to bývá překvapivě často chyba obsluhy počítače, která prostě neumí ovládat svůj program a využívat všechny jeho možnosti.

Minutus 28.3.2008 13:50

Vždy jsou probllémy jen po určitou dobu po nasazení

Než se ti "broučci" vychytají. Třeba množství úředničiny ušetřené čárovými kódy n apokladnách supermarketů ..

Roman 28.3.2008 14:22

Re: Vždy jsou probllémy jen po určitou dobu po nasazení

Počítače  byrokracii nesníží. Kdejaký magor s mozkem byrokrata naopak získává v počítači výborný nástroj na tvorbu dalších formulářů, které vyžadují většinou další zpracování v počítači. Naopak ještě následně vzniknou další odbory, referáty a komise na počítačové zpracování. Na snížení byrokracie není ani zájem. Zvýšilo by to akorát nezaměstnanost.

Minutus 28.3.2008 14:52

Re: Re: Vždy jsou probllémy jen po určitou dobu po nasazení

Jasně, takové tendence existují. Ale úsporné tendence také, je je třeba mít přehled. Nejenže to jde rychleji u pokladen a následně je automaticky zaznamenáno co a kdy se prodalo. V bance jsem byl naposledy před pěti lety kvůli půjčce. Dříve každý měsíc. Samotná byrokracie se skutečně brání, ale postupně svůj boj prohraje.

Roman 28.3.2008 15:01

Re: Re: Re: Vždy jsou probllémy jen po určitou dobu po nasazení

Zní to dobře, ale má to háček. To co popisujete funguje v soukromém sektoru, ale ne ve veřejném placeném z daní. Jsem živnostník a snažím se maximum administrativních úkonů z automatizovat, zjednodušit, anebo se jim dopředu vyhnout. Sníží mě to náklady a ušetří práci. Úředník naopak si práci vytváří (a musí vytvářet) a tím zdůvodňuje své zaměstnání a postavení. Nemá zájem aby ji ubylo. Je to zásadní rozdíl v motivaci dvou různých subjektů.

Minutus 28.3.2008 22:21

Re: Re: Re: Re: Vždy jsou probllémy jen po určitou dobu po nasazení

Jistě, to je Parkinsonův zákon. ten to hóódně zpomaluje. Ale nezapomeňme, že plně počítačová generace má zatím něco mezi 20-30 lety, tudíž ještě do rozhodování tolik nemluví ..

diskriminovaná blondýna 28.3.2008 17:01

Re: A vůbec

To máte tak, mediální povichr rozvíří kdejakou blbost a tak se všichni zichruji, alibismus na prvém místě. Tuto společnost zahubí výdobytky civilizace, které začínají fungovat kontraproduktivně.Dříve nemocniční oddělení vedl primář, vrchní sestra, byli to vetšinou nejzkušenější z celého týmu. Ti byli na prvém místě, a zodpovídali za to jak to oddělení funguje.Ale dnes  přijdou komisaři, primařům vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Ti komisaři  nikdy pacienta neviděli, někde něco studovali, všechno vědí, teorie o teorii, naporučí jakou pastelkou se má co zapisovat, zkontroluji kbelíky, rukavice, všude vlezou. celý špitál je vzhůru nohama, všechno se děje a dělá k vůli KOMISAŔům, jen ten pacient,nebo klient v tom systému vadí, ten je ten poslední. Tak to skutečně funguje. Odkud se vzali ti vševědoucí, dobře placení supervizionisté, kteří uměli využít nové doby k tomu, aby si připravili dobré korýtka.A tak se zapisuje každá pomůcka, zapisuje se kolikrát sestra utřela pracovní pult a čím, zapisuje kolikrát otřelA KLIENTOVI ČELO, ONO TO NEMUSÍ BÝT TAK ÚPLNA PRAVDA,  ALE KVOTA JE KVOTA A ZAPSÁNO to musí byt a to barevně, pastelkama..  Absurdita na druhou je, když sestra příjde ve 21 hod, vzbudí již spícího pacienta, protože lékař napsal a naordinoval do dekursu na 21 hod, lék na spaní. Nač potřebujeme sestry s bakalářským vzděláním, když o tak triviální věci nemůže rozhodnout sama? a tato studovaná bakalářka , musí ordinaci splnit, nebo zavolat lékaře, aby upravil ordinaci. Všichni čuči do PC jen s tím pacientem nikdo nemá čas promluvit a nakonec to už ani nikdo neumí.  

Schumacher 28.3.2008 11:31

Neporazí

Žijí v symbióze.

Minutus 28.3.2008 13:48

Počítač je nepřítelem byrokrata

Prokazatelně šetří jeho práci. Proto se byrokrati efektivnímu používání počítačů vesměs brání. Myslím, že donekonečna to nepůjde.

Jura Jurax 28.3.2008 11:15

No,

již za mého mládí, v době sálových dinosaurů, jsme říkali, že počítače slouží především k řešení problémů, které by bez nich nevznikly.

Minutus 28.3.2008 13:46

Od té doby

jsme už sakra daleko. Zažil jsem například v konstrukci strojírenského podniku všechny ty kecy o počítačích a jak jsou na nic - téměř všichni unisono je nechtěli. O dva roky později už mezi zaměstnanci byla bitva o to kdo bude mít první počítač. A dnes? Konstrukce bez CAD systému je na profi úrovni nemyslitelná.

Ludva 28.3.2008 15:53

Re: Od té doby

To jste jinde, nikdo nepochybuje o užitečnosti počítačů ve skutečné práci. Ale k čemu jsou ty byrokratické přehledy, tabulky, zprávy, které nikdo nepotřebuje a nečte ?

Ladislav N. :-))) 28.3.2008 14:07

Re: ...slouží především k řešení problémů, které by bez nich nevznikly

Hihi, pamatuju zavádění organizačních automatů Consul (Zbrojovka Brno), na nichž se tiskly a počítaly faktury na prodaný materiál. To bylo něco! Místo relativně rychlého psaní faktur na psacím stroji je vyplňovaly tyhle šílené automaty podle zadaných kódů a karet s děrovanými daty. Pořád poruchové, zvláště v létě při vyšších teplotách vzduchu. To bylo kolem roku 1980. Tehdy skutečně zavádění podobných nesmyslů mělo parkinsonovské dopady - místo jedné kvalitní písařky museli tři lidé obskakovat poruchový stroj (ale to nebyl počítač v dnešním smyslu slova...). ;-P

Minutus 28.3.2008 14:49

Re: Re: ...slouží především k řešení problémů, které by bez nich nevznikly

Znám ty mašinky. To bylo něco jako český ENIAC. Děrné pásky (a štítky) zmizely až po příchodu PC. Mimochodem médium s vysokou trvanlivostí skladování. :-D

Roman 28.3.2008 15:14

Re: No,

Naprostý souhlas. V některých branžích víc problémů vyvolávají, než řeší. Specializované programy jsou fajn a užitečné, ale ve většině případů co znám se jedná o zbytečný a drahý balast, který vyžaduje další pomocné činnosti. Mnohdy by stačila tiskárna pár DOSovských prográmků a je klídek...

janoryna 28.3.2008 10:50

a počítače byrokracii

nesníží, ale zvýší.

Minutus 28.3.2008 13:43

Re: a počítače byrokracii

Nesmysl. Zvýšit ji mohou jenom lidi. Počítače nerozhodují o tom, kdy a jaký formulř vyplňovat. Mohou být i skvělým prostředkem proti byrokracii. Například internetbanking.

janoryna 28.3.2008 10:49

rozvoj byrokracie je důsledkem tzv. právního státu.

protože úřadu lze činnost povolit pouze na základě zákonasejnětak, jako občanovi naopak zakázat. když chcet zakázat vraždění, musíte nato mít zákon. další zákon je pakna to, aby policie směla případného vraha zadržet. další zákon je třeba k tomu, vjakém komfortu může být zadržován atd. to samé jena př.o tom, že se nesmí šidit v obchodě. azase. je třeba zákon na to, co to šizení je, další zákon kdo proti tomu může zasáhnout atd. nakonec, na př. postih tunelářůz hlediskadravého rozumuje celkem jasný, ale z hlediska právního státu je totěžko řešitelný právnický problém. akaždý záko potebuje tzv. prováděcí předpisy akaždý takový předpis dalšího úředníka, který sleduje jeho plnění atd. a nejsou to jenzákony, také obední vyhlášky. jak dlouho trvalo, než se vyřeší taková maličkost, jako chlastáníz bílého dneuprostředulice nebo regulace nabídek jistých pracovnic..

Ladislav N. 28.3.2008 11:58

Re: OMYL! Rozvoj byrokracie je důsledkem SOCIALISTICKÉHO státu...

...který chce mít na každou pitomost předpis či zákon... A jak se tyhle nesmysly léta hromadí, tak jejich dodržování si vyžaduje další a další úředníky, kteří musí občany "kontrolovat", jestli neporušili to či ono...

Typicky: Poviná zákonem stanovená výměna řidičských průkazů a POKUTY vyměřené některými byrokraty utrženými ze řetězu - viz příklad brněnského magistrátu - odboru dopravně-správní agendy, JUDr Prudil. ;-)

janoryna 28.3.2008 13:00

Re: Re: janý OMYL! Rozvoj byrokracie je důsledkem SOCIALISTICKÉHO státu...

milý pane, vaše argumenty mněpřipadají naprosto bolševické. jestli se dobře pamatujete, tehdy také 20 let po válce se vymlouvali n dosud nezahlazené škody. ajak to, že ve státě kde levice se dostala k moci 10 let po listopadua nyníjejiž 2 roky od válu může někdo tvrdit, že současné zákony jsou pozůstatkem socialismu. co se za socíku privatizovalo, kdo chránil životní prostředí a podporoval soukrmé podnikání ? skoro všechny dnes platné zákony jsou již produktem státu nesocialistického !

Ladislav N. 28.3.2008 13:17

Re: OMYL! Rozvoj byrokracie je důsledkem SOCIALISTICKÉHO státu...

Je vidět, že vůbec nechápete, o čem jsem psal. Tedy podrobněji...

Nejde o období totalitního státu, který zde existoval od roku 1948 (resp. 1938) až do 1989, ale o prvky socialistického myšlení těch, co tvořili a tvoří novou legislativu po roce 1989, přenesené do vytvořených zákonů. Socialisticky uvažujících poslanců (zákonodárců) je v poslanecké sněmovně většina a o podzákonné předpisy a nesmysly v nich už se postarají úředníci jednotlivých ministerstev, krajských resp. okresních úřadů a magistrátů obcí. A např. to, co zde předváděli socialisté po dobu svého 8letého vládnutí, bylo bujení byrokracie na druhou. Stačí se podívat např. na Živnostenský zákon a vládní nařízení k němu vydaná.... A to je jenom malá kapička v moři socialistického přebujelého státu, jehož vy sám jste nadšeným zastáncem. ;-P

Minutus 28.3.2008 13:40

Vy máte asi ptáka v modrých trenclích

Snad nám taky nechcete tvrdit, že byrokracii vnesli do Bruselu až post komunistické státy? Nebo snad, že v USA není přebujelá byrokracie? A Parkinson svou knížku psal za socialismu?

8-o8-o8-o

Ladislav N. :-))) 28.3.2008 13:50

Re: Minutus IP: 89.24.237.xxx

Zbytečnou a nesmyslnou byrokracii do Brusele přivezli evropští socialisté všeho druhu - za Česko tam máme komisaře Špidlu. To snad jako příklad úplně stačí, ne? ;-P

Minutus 28.3.2008 13:52

Re: Re: Minutus IP: 89.24.237.xxx

No když myslíte .. Pokud definujete jako socialistické všechno byrokratické ..