22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pomíjené pomníčky

Stroj času, kdyby existoval, by ozřejmil i řadu současných jevů. Kdyby nás v těchto dnech přesunul o třicet čtyřicet let nazpět, spatřili bychom charakteristické scény: před pomníčky obětem povstání v květnu 1945 stojí v pozoru dvojice pionýrů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 10.5.2016 13:21

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Zajímavé informace pana Stehlíka. http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3624937

M. Krátký 9.5.2016 22:37

Re: Vůči Nočním vlkům

Naprostý souhlas - a děkuji za výstižné hodnocení

J. Farda 9.5.2016 21:11

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Nemáte pravdu. Proč? Podívejte se, jak se na nás, tedy i na Vás, pro názory jako jsou Vaše, dívají zvenku. "A je o to aktuálnější, že ruský troll skončil přímou otázkou na Čechy: „Máte vůbec právo na svůj domov? Bojovali jste za něj?“ zde". http://www.novinky.cz/komentare/402917-ocima-sasi-mitrofanova-sipkova-ruzenka-probouzena-polibkem-ruskeho-vlka.html

P. Vaňura 9.5.2016 11:32

Když Rudá armáda přijela do Prahy, už se nebojovalo,

protože v poledne 8. 5. 1945 bylo podepsáno příměří s tím, že Němci opustí Prahu. To ale komunistům nevadilo v propagandě, nicméně Smrkovského za to později zavřeli.

Rudé armádě totiž nešlo o záchranu Prahy ale především chtěla zabránit, aby Němci unikli do amerického zajetí a v důsledku příměří se to malému procentu opravdu povedlo...

Najdete to paradoxně v knize Václav Kopecký, ČSR a KSČ.

P. Vaňura 9.5.2016 11:25

Pražské povstání je nepřesný pojem, tehdy se říkalo

"České povstání." V květnu 1945 v něm zahynulo 8000 Čechů, v samotné Praze 2000. NIKDO ale tehdy nevěděl co bude, nacisté měli různé plány a po bitvě je každý generál.

O tom, co se též mohlo stát uvádím link na "Bitvu o hrad Iter," z 5. 5. 1945. Tam hrstka německých vojáků a 14 Američanů se dvěma tanky bránili prominentní vězně před několika sty esesáků, kterým dal bůhví kdo rozkaz zajatce zlikvidovat. Americké posily dorazily právě včas a po jejich spatření esesáci utekli.

Mezi vězni byl i "mnichovan" Daladier, který poté, co Hitler 15.3.1939 Mnichovskou dohodu porušil, odmítl z ním dále jednat s tím, že "nepodepíši mír, který bude v ohrožení každých šest měsíců." Byl odpůrcem kapitulace z r. 1940 a nakonec tak skončil v nacistickém vězení...

http://xman.idnes.cz/bitva-o-hrad-itter-0mv-/xman-styl.aspx?c=A130619_130622_xman-styl_fro

Ś. Svobodová 9.5.2016 10:56

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

No, to se to pěkně argumentuje, když už znáte výsledek...

S. Rehulka 9.5.2016 10:46

Když se mluví.....

....o květnovém povstání v Praze 1945, je třeba připomenou i roli Josefa Smrkovského, tehdy zástupce KSČ byl člnem revoluční Rady, kdy velitel Čsl.generál Kutlvašer chtěl požádat Američany o pomoc, což by byla jediná možnost jak obejít dohodu té "demarkační čáry" a tehdy to Smrkovský, právě jako zástupce komunistů vetoval !

To, že v roce 1948 byl jedním z organizátorů "Lidových Milicí" do toho logicky zapadá, ale asi (trochu) prohlédl, protože v r.1968 patřil k těm statečnějším. Čert ví, co se s ním stalo, mně je to fuk, svůj život si musel (či musí) vyrovnat on, se svým svědomím !

J. Vintr 9.5.2016 10:38

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Pokud by Rudá armáda přijela do města, kde by buď už žádní Němci nebyli, nebo kde by se vůbec nebojovalo, tak by zde zcela chyběl propagandisticky využitelný prvek úlevy občanů z "osvobození". Vzhledem k tomu, že značná část občanů nezažila "osvobození" na vlastní kůži, bylo pro "osvobození Prahy" náhradou za jejich osobní zkušenost. Toto určitě sehrálo roli v dalším politickém vývoji naší země v jejím příklonu k Rusku. Kupodivu to u spousty lidí funguje dodnes, přes mnohaleté špatné zkušenosti s našimi "osvoboditeli". Mimochodem Rusům ten kalkul moc časově nevyšel a přijeli pozdě, takže se v podstatě až dodnes falšuje historie a posouvá se konec války o jeden den.

P. Švejnoch 9.5.2016 9:47

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

:-)

Touché!

P. Dvořák 9.5.2016 8:44

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Já jsem to "neutekli" necílil na účastníky povstání.

M. Prokop 9.5.2016 8:36

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Naopak. Rudá armáda (tedy její velení) vůbec nestála o město, které se osvobodilo samo. Viz osud Varšavy a také velení pražského povstání, komouši jim zaručeně nepoděkovali.

Zbytečné nezbytečné, o tom nasraní lidé nejspíš neuvažovali.

P. Pětník 9.5.2016 7:46

Vůči Nočním vlkům

se není potřeba vymezovat, natož jakýmisi vlastními "protioslavami". Noční vlci jsou banditi ve službách Putina, ti na nějakou pietu kašlou, tu mají jenom jako krycí manévr, jim jde jen a jen o prezentaci moci a jistý druh zastrašování. Ty je potřeba ignorovat.

M. Červeňák 9.5.2016 6:12

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Kam by utíkali, vždyť byli doma. Celé slavné povstání bylo jen zbytečnou obětí desítek životů na obou stranách ke konci války, kdy zbytky německé armády neměly jiný cíl než americkou zónu...

P. Dvořák 9.5.2016 3:39

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Ale povstali. Neutekli.

P. Sulc 9.5.2016 3:05

Re: "Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

Souhlas, mate naprostou pravdu. To''povstani'', ne za pet munut dvanact, ale za 30 vterin dvanact, naprosto nic neresilo. Jen jakysi narodni komplex menecennosti: my take, my take povstali.

J. Vintr 9.5.2016 1:47

"Pražské povstání" bylo zcela zbytečné

bez něj by Němci z Prahy v klidu odešli, nebo by 8. května spořádaně kapitulovali. Myslim, že hlavním důvodem, proč někdo toto "povstání" vyprovokoval, bylo připravit patřičně dramatickou scénu pro příjezd Rudé armády - osvoboditelky, což byla zase příprava na realizaci plánu, který upekli Gottwaldovi bolševici spolu s "prezidentem" Benešem. Nikdo nebere statečnost lidem, kteří se dali do boje, ale byla zcela zbytečná a není na co být hrdý.

J. Jurax 9.5.2016 1:35

Ono je to jedenasedmdesát let

pamětníků, co zažili povstání ve věku dospělém nebo aspoň dorosteneckém bude už jako šafránu, takže spontánní zájem ... když ono už to jsou dějiny. A koho ve všedním shonu zajímají dějiny?

Takže kdo nemá historii jako koníčka, pamatuje si ze školy něco málo, případně nic, pražáci možná semtam spočinou okem na pamětní desce a snad někdo má doma staré fotky, na nichž je praděda nebo děda s kvérem a prababička či babička, jak co mladinká dívčina podává kytku uprášenému tankistovi.

A navíc generace nyní vyššího středního věku, co se narodila po válce, pamatuje spíš tanky s bílým pruhem z osmašedesátého, čímž připomínka na jimi již nezažitý pětačtyřicátý získává divnou příchuť (tedy kromě Plzně a okolí). A dnešní padesátníci a mladší už nepamatují ani to a dnešní skorotřicátníci mají jako dějepis už i devětaosmdesátý.

No a v TV je kladení věnců, nějaký dokument a jeden dva novější filmy na ČT s tuzemskou druhoválečnou tématikou a nějaká beseda a jinak všude normální provoz jako pořád, v němž ty připomínky hravě zapadnou. Koneckonců o povstání byly natočeny filmy akorát za bolševika a tudíž poplatné době (Němá barikáda, Májové hvězdy, Maratón, Zbraně pro Prahu, Osvobození Prahy a epizoda v seriálu Byl jednou jeden dům a možná nějaké další, na které si už nevzpomenu), kolísavé úrovně, dnes už nehrané a vlastně zapomenuté.

Odkud se vlastně mají vzít spontánní projevy úcty k našemu vlastnímu povstání, když jeho historie byla za bolševika všelijak překrucována a o některých dějích a některých jeho protagonistech se léta nesmělo mluvit (vlasovci, generál Kutlvašr) a všelijak vykládána je i po sametu. A v neposlední řadě když vlastenectví je dnes vysmíváno a dehonestováno jako neEUropský šovinismus.