20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pojďme si odplivnout

Jak zpívá Jaromír Nohavica: „Dál se háže kamením a píská.“ Nebo v jiné písni: „Zatoulaný pes nevzal si ani kůrku chleba, kterou jsem mu dal.“ Vždyť je to bezcharakter, ten Nohavica! Nejdřív StB, teď Putinova medaile!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 27.3.2022 11:26

;-DR^

A. Mohela 26.3.2022 18:16

Autore, mile jste mě překvapil.

V. Církva 26.3.2022 18:07

Tak já nevím. Mně se teda víc než tři čuníci líbila tato

http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/poezie/dvanact.htm

Je to podle ruského autora. Nevím proč Nohavica přijal cenu od Putina, ale ruské písničky zpíval už za komoušů a byly to takové ty takové ty proti oficiální linii. Takže asi ho lustrovat nebudu ale proč od Putina jakkoliv Puškinovu cenu přijal nevím. Možná sám nevěděl co je Putin zač. Ale, sím jsem ho podcenil!

V. Čermák 27.3.2022 11:28

Zkuste pohovořit spíše o té ceně a hlavně za co ji přijal, děkuji...

J. Ganaur 26.3.2022 17:42

STB ponechme stranou....Nohavica ovšem dostal, tedy přijal, medaili od Putina v r.2018(listopadu)!Tedy po Čečně, napadení Gruzie, anšlusu Krymu a Donbasu, vraždě Politkovské, Němcova,Litviněnka, otravě Skripala!Nemohl nevědět, co je ruSSonácek Vrahputin zač!Nohavica je talentovaný umělec, excelentní písničkář, ale morální prase!!!!!!:-(:-(:-(

V. Církva 26.3.2022 18:15

Máte pravdu, ale musím sebekriticky přiznat, hledaje v lidech a národech to lepší, trochu jsem se domníval že v tom všem Putin prsty neměl, řekněme že nad tím přimhuřoval oči, ale.... Ona propaganda je vždycky na obou stranách. Nicméně po napadení Ukrajiny je celkem jasné, že Putin a Ruský nacionalismus je všehoschopný!

Tak jako tak, v roce 2013 bych ještš od Putina cenu převzal, po roce 2014 bych do toho už nešel.

J. Ganaur 26.3.2022 18:41

Kdyby jí dostal od Gorbačova nebo Jelcina(s přimhouřením obou očí), tak mlčím.:-)

V. Čermák 27.3.2022 13:05

No, jen si Kvikněte, Ulevte...

D. Laurencikova 27.3.2022 16:57

Ja prave sleduji film o ukrajinskem nacionalizmu a uz se nemuzu dockat, az tyto Azovce, "slava Ukrajine, smrt Rusum", vezmou do EU. V Nemecku, pane Cirkva, nesmite totiz byt ani patriot, nerku-li nacionalista. Jako patriot jste v Nemecku vlastne za "pravicoveho extremistu" a "nacionalistu" a to je FUJ! Skutecne nemecke nacionalisty vubec zadne neznam! Nikdy jsem nevidela ani jednoho.

V. Čermák 26.3.2022 17:22

Tak STB si Nohavicu zvala k výslechům, takže to STBák Je. Stb si Havla zvala k výslechům, takž to STBák Není....

V. Sember 26.3.2022 18:49

Máte to v hlavě nějak pomotané. Nohavica podepsal spolupráci s StB, Havel ne. Anebo třeba Vlasta Třešňák. Toho StB taky zvala k výslechům. Chcete snad říct, že Vlasta Třešňák byl StBák?

P. Dvořák 27.3.2022 6:54

Kdo z chartizánů a jiných význačných bojovníků proti husákismu podepsal, už dnes (skoro) nikdo neví, protože počátkem roku 1990 za federálního ministra vnitra Richarda Sachera byly zmizeny všechny jejich osobní svazky.

To je fakt a mudrovat může kdokoliv o čemkoliv jiném. Zejména ti pozdní hrdinové, kteří ještě půl roku předtím stáli fronty před sekretariáty KSČ, jenže je tam nikdo nechtěl, i když oni to zoufale potřebovali.

J. Pankovic 27.3.2022 14:54

V hlavě to máte pomotané vy, Sambere.

StB, neboli Státní tajná Bezpečnost byla tvořena placenými důstojníky, kteří byli profesionálové... a měli získávat "důvěrníky a spolupracovníky" (česky práskače) z řad obyvatelstva...

Seznam pracovníků StB nikdy nebyl uveřejen, byl uveřejen toliko "Seznam svazků" ovšem značně očesaný. Nejdřív skartoval Lux, pak se dokonce stratil i registr Svazků (Mečiar), ale důstojníky StB najdete jedině podle toho, že mají enormně vysoké důchody ;-)

J. Slavíček 26.3.2022 14:58

Nejvíc nadávají ti, kteří nic neuměli a tedy nestáli Stb, aby za nimi vůbec přišla. Dnes svoje neumění vydávají za zásluhy.

V. Mokrý 26.3.2022 19:42

R^ !!

F. Svoboda 26.3.2022 11:13

Je velice smutné, jak dnešní diskutéři omlouvají člověka sice talentovaného, ale s pokřivenou páteří. Tím naznačují, proč tak masivně sklonili hlavu v době normalisace a bohužel, že by ji sklonili i v budoucnosti. Oni totiž tzv. " museli ". Jenom připomínám, že někteří nemuseli. V mém okolí to byl především tatínek, který přednášel na vysoké škole a bylo mu tehdy řečeno " když nevstoupíš, přeskočí tě méně chytří ". Nejenže nevstoupil, byl ze zaměstnání vyhozen a šel k lopatě - doslovně. Můj tchán - vědecký pracovník, podobně skončil ve formírně slévárny tchýně - učitelka byla vyhozena z práce rovněž a dostal ještě u soudu trest, naštěstí jen podmínečný. Strýce - sedláka, který odmítl vstoupit do JZD vystěhovali z rodného statku a měl také štěstí - nazavřeli ho. Tak může pokračovat a jsem na své příbuzenstvo hrdý na rozdíl od renegáta Nohavici !!!

F. Navrátil 26.3.2022 11:47

Vidím to jinak. Kdyby Jarek Nohavica dnes vrátil medaili z prospěchářských důvod, aby mohl více koncertovat a napakoval si více peněženku, pak by měl pokřivenou páteř. Naštěstí je svůj a kašle na zvratky mediálních politruků a kádrováků stejně, jako na ně kašlou jeho posluchači.

D. Laurencikova 26.3.2022 12:14

Presne tak to vidim take, pane Navratil. R^R^

P. Manda 26.3.2022 12:20

R^

M. Mucha 26.3.2022 12:24

R^

P. Dvořák 26.3.2022 14:26

R^

B. Rudolf 26.3.2022 14:33

Copak to nechápete? Žádný politicky organizovaný hon na Jarka Nohavicu se nekoná.

Nohavica se za bolševika nechal estébáky zlomit (to bych mu nevyčítal), ale pak po převratu neměl odvahu to na sebe říci. To už je horší, protože člověk v jeho situaci, který to neudělá, bude do smrti vydíratelný.

No a pak se neubránil tomu, aby se dostal do společnosti takového "duchovního giganta", jako je Václav Klaus, a převzal medaili od masového vraha (v té době hlavně Čečna). A to, že dnes plácá nesmysly, že vrácení medaile by bylo jen prázdným gestem, je jen vyvrcholením jeho "duchovního" vývoje.

V. Němec 26.3.2022 16:19

Pane Rudolfe, vy jste asi duchovně výše.

Jarek Nohavica nějaké zapojení do STB prostě jen nekomentoval, dobře udělal. Ať se přihlásí někdo, komu ublížil, koho třeba za něco udal. On neměl páky na to, aby se jeho svazek po Sametu bleskově zlikvidoval.

Nechtějte po opravdovém, "obyčejném", "nevznešeném" lidovém bardovi, aby dělal politiku. Na to jsou tu jiní. Takoví, co v Listopadu zazpívali jednu písničku a dál se po nich slehla zem, vykoukli z ní, jen když si mohli plivnout. Třeba na Jarka.

B. Rudolf 26.3.2022 17:02

Doufám, že vaše věta o tom, že jsem asi duchovně výše byla ironická. V tom případě OK. Nesoutěžím v tom, kdo je duchovně výše.

Nechtějte po oběti, aby se přihlásila a házela špínu na (bývalého?) kamaráda, který na ni donášel. Do toho se chce málokomu. Zvláště, když ve většině případů ani nemá přístup ke konkrétním informacím.

A po Nohavicovi nechci nic. Myslím si, že kdyby tenkrát po převratu lidem vysvětlil, co se vlastně mezi ním a StB opravdu stalo, že se mu mohlo ulevit. A že by možná přijetí sebelepší medaile z rukou vraha viděl jinak.

To, proti čemu jsem se ozval, jsou hlasy o inkvizici vůči němu a o návratu komunistických móresů vůči němu. Nemyslím si, že je to tak zlé.

Jeho písničky se mi kdysi hodně líbily a svým způsobem mi dodávaly sílu, ale dnes už je nepovažuji za autentickou výpověď o tom, co jejich autor nebo přinejmenším interpret cítí. Nezakazoval bych ho a domnívám se, že ho ani nikdo nezakazuje.

V. Čermák 26.3.2022 17:31

Inu dnes se k tomu "STB" Jarek vyjádřil. Řekl: "seděl jsem u jednoho stolu s STBákem, který mě vyslýchal. Seděl jsem tam proto, že to jinak nešlo. Kdybych tam nepřišel, přivezli by mě. Nikoho sem neudal a nikdo se také jako udaný neozval. " Ještě něco k věci, pane Rudolfe Nenávistný?

B. Rudolf 26.3.2022 17:37

Vy si opravdu myslíte, že k někomu cítím nenávist?

R. Langer 27.3.2022 5:56

Zcela nepochybně. :-P

B. Rudolf 26.3.2022 17:47

Několik odkazů: Dokument: Co se StB dozvěděla od Nohavici - iDNES.cz Nohavica dostal šanci vyzpovídat se ze svého estébáctví. Nevyužil ji – Forum24 Nohavica a StB: nová fakta | Domov | Lidovky.cz

Tož tak.

D. Laurencikova 26.3.2022 20:13

Rudolfe, zpovidat se clovek ma pred fararem a zodpovidat pred Bohem. Nechte toho uz. Lide jako vy mi pomohli pochopit, proc "je panubohu milejsi jeden napraveny nez devadesatdevet spravedlivych";-)

D. Laurencikova 26.3.2022 20:07

Proc nam nesdelite, jak vy sam jste tomu natlaku ze strany StB odolal? Nebo proc vy jste si nevzal z rukou Putina medaili? Vy jste vedel, ze v roce 2022 bude valka na Ukrajine? Nechte me hadat: StBaci po vas nic nechteli a tu medaili vam take nikdo nenabidl.... Mel jste to rozhodovani o neco jednodussi.;-). Nechte to na Nohavicovi, jak se se svym zivotem srovna. Nic vam po tom neni.