20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Palach je špatným svědomím

Někteří lidé nevidí v Palachově činu dobrý příklad pro mladé a rétoricky se ptají: „Chtěl bys, aby tvoje děti byly jako Palach?“ Ve spektru názorů během diskusí o Janu Palachovi a jeho činu se nejčastěji vyskytují názory, že jeho čin byl zbytečný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 29.1.2019 21:42

Palach je špatným svědomím

"mužů/komunistů ledna 1968". Sami si tak tehdy hrdě říkali, studenti jim tleskali a věřili. Ještě dnes ti komunisté ledna žijí.

Mého otce není špatným svědomím. Mně bylo třináct a půl.

Tiše přemýšlím o jeho smrti.

Halík to má jako thema pro výroční referát. Kádrovák.

J. Kanioková 29.1.2019 19:57

Palacha je mi strašně líto, ale byl to jeho APEL,

hlavně pro nás, pro jeho generaci. O tom svědčí přepis rozhovoru, který s Palachem před jeho smrtí natočila ošetřující lékařka Zdenka Kmuníčková.

Palach jí sdělil, že k tomu, aby se zapálil, potřeboval vztek.

Palach apeloval na naše svědomí..!

Zpráva o vyšetřování - http://casopisargument.cz/wp-content/uploads/2019/01/arg-Palach.pdf

M. Prokop 29.1.2019 21:12

Re: Palacha je mi strašně líto, ale byl to jeho APEL,

Souhlas. Taky jsem si to dobře zapamatoval.

J. Kanioková 29.1.2019 19:21

S článkem velký souhlas, jen některé argumenty

nejsou pravdivé.

"„Palachův týden“ je název pro několik demonstrací na Václavském náměstí v lednu 1989. Faktem je, že potlačení demonstrací na Václaváku lidi zastrašilo a čekali s další demonstrací až do 17. listopadu toho roku." To není pravda. Osobně jsem byla na více demonstracích v Praze, jak v 1988, tak i 89.

.......

"Pro ty, co to nezažili, připomínám, že v době normalizace po Palachově sebeupálení volilo komunisty více než 99 % lidí." Tomu nevěřím, snad možná většina zúčastněných. Ale že by tu bylo ze všech voličů 99% krys, to zas tak nebylo. Komouši pohádkáři.

M. Prokop 29.1.2019 12:04

"Palach se rozhodně neupálil proto,

aby se za 20 let konal Palachův týden."

To snad ale ani nikdo netvrdí. Příčinná souvislost ale byla, byť pochopitelně Palachem nezamýšlená a k pádu komunismu zde to taky přispělo. Zdaleka nestačilo, že Reagan a Gorbačov.

S. Kalužík 29.1.2019 17:52

Re: "Palach se rozhodně neupálil proto,

Podle mého názoru stačilo a to bohatě, nakonec i události v poslední baště - Rumunsku - musely být velmi rychlé, aby se stihnula Maltská konference. Pro zajímavost, proč myslíte, že to zdaleka nestačilo?

M. Prokop 29.1.2019 21:15

Re: "Palach se rozhodně neupálil proto,

Souhrn okolností. K nějaké revoluci potřebujete dostatečné nasrání a taky nějakou tu organizaci. V Československu zdaleka nebyla bída jako v Polsku nebo Rumunsku a Charta taky nebyla příliš rozšířená. Tohle a ještě i dost dalších věcí způsobilo, že to prasklo později, než by teoreticky bylo možné. O pár let dříve by režim možná neváhal povolat tanky.

S. Kalužík 29.1.2019 22:36

Re: "Palach se rozhodně neupálil proto,

V podstatě souhlasíte s autorem a tudíž i se mnou, kdyby nebylo dohody USA a SSSR, nebyl by žádný 17. listopad - a i tak režim uvažoval o tancích a milicích :)

D. Stirský 29.1.2019 10:26

K Houžňákovi, jenž se ráno projevil jako

ignorant a tupce těžkého kalibru! Přirovnal jsem Palachův čin k Faethonovi, který se toužil projet na slunečním voze svého otce Helia a Zeus jej pak srazil k zemi. Nymfy na mladíkův hrob napsaly "PADL, ALE PŘI VELIKÉM A ODVÁŽNÉM ČINU". Houžnáku! Vůbec nic nechápete a o řeckých bájích víte kulový! Ta báje má říci asi toto: Lidé občas jednají pošetile, neuváženě, hazardují i se životem. Ale nelze jim upřít odvahu a statečnost. Ostatně něco podobného měl v jedné ze svých knížek Foglar (myslím v druhém dílů Hochů od Bobří reky). Kluk skočil z nějakého velkého srázu. Rikitan - vedoucí oddílu - jej "sepsul", že to byl hazard se životem. Leč zároveň ocenil jeho odvahu. Antické báje jsou velmi, velmi moudré.

F. Houžňák 29.1.2019 11:39

Ale já řecké báje znám docela slušně,

a kdoví co tam ty nymfy napsaly, česky to určitě nebylo.

P. Zinga 29.1.2019 9:59

Ale Palach

se neupálil proti komunismu. Tak do toho antikomunisty nepleťte.

K. Janyška 29.1.2019 9:32

Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Je mi ho dodnes lidsky líto. To, že se stal symbolem něčeho jiného než kvůli čemu se upálil, podle chtěl vyburcovat komunisty k ještě komunistištějšímu světu, je dvakrát smutné... Dzp.

I. Schlägel 29.1.2019 9:52

Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Pokud někdo veřejně deklaruje, že chce probudit národ z letargie a vyzývá svým činem k protestu proti okupaci, tak chce dle Vás vyburcovat komunisty k ještě komunističtějšímu světu. Díky bohu se to Palachovi nepodařilo, národ zůstal i nadále v klídku a tím zabránil ještě více komunističtějšímu světu než tomu, který nastal s nástupem normalizace pod laskavým dohledem slovanského dubiska a učenlivé STB. Zdá se, že Vám spontánní řád vlezl na mozek, pane kolego. Podotýkám, že spontánní řád je v tom nevinně.

K. Janyška 29.1.2019 10:07

Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Vycházím z dobových svěděctví těch, kteří ho znali a já sám jsem v té době, jako celoživotní zarytý antikomunista, už měl rozum. Jsem synem prvorepublikového milionáře o všechno komunisty okradeného a dvakrát v 50. letech zavřeného. Palach však pocházel z komunistické rodiny... Dzp.

I. Schlägel 29.1.2019 10:14

Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Nemálo studentů z Národní třídy pocházelo z komunistických rodin, že? Podle Vaší logiky demonstrovali, protože chtěli více komunismu.

K. Janyška 29.1.2019 14:37

Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Ano, nešťastníci zmanipulovaní provolávali například Lenine vstávej, Brežněv se zbláznil. Koho, že to vzývali ? Dzp.

J. Kanioková 29.1.2019 19:25

Nemám ráda invektivy,.

ale jste cvok !

I. Procházková 29.1.2019 12:58

Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Palach nepocházel z komunistické rodiny, jeho rodiče a prarodiče měli malou cukrárnu ve Všetatech, kterou jim soudruzi znárodnili. Jeho otec pak musel nastoupit jako dělník do podniku Mlýny a pekárny v Brandýse nad Labem a matka prodávala v bufetu na nádraží ve Všetatech. Protože se obávala, že nadaní synové nebudou smět kvůli třídnímu původu studovat, vstoupila 1957 do KSČ. To ovšem neznamená, že by rodina Palachových byla komunistická.

K. Janyška 29.1.2019 14:40

Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Aha. Jděte s tím do háje. Jednou komunista - navždy komunista. Mimochodem, já jsem její stratnickou knížku neviděl, ale u Macka je napsíno otec - komunista. Takže oba... Dzp.

J. Kanioková 29.1.2019 20:19

Jste blb.

J. Kanioková 29.1.2019 20:25

Palachovic rodina byla nábožensky věřící.

I. Schlägel 29.1.2019 9:26

Jsme národ poserů a vychcánků

posedlých sousedovic kozou. Revoluční nadšení u znormalizovaných obyvatel našeho socialistického absurdistánu propuklo až po té, kdy bylo zřejmé, že nehrozí nějaké větší polízanice. Pamětníci šedesátého osmého sebrali odvahu až po pádu berlínské zdi a po zmlácení jejich dětí. Bonusovým výsledkem našeho porevolučního budování jsou špičkoví manažeři s křišťálovou minulostí v čele státu držení za koule starými dobrými bolševiky. Co si národ žádá, to národ dostane.

F. Houžňák 29.1.2019 9:50

No, že jste posera a vychcánek, s tím my nic neuděláme,

na tom musíte pracovat sám, abyste nebyl poserou a vychcánkem. A s tou sousedovic kozou už nesouložte, zjevně vám to nedělá dobře na hlavu, neměl byste jí být tak posedlý.

I. Schlägel 29.1.2019 9:55

Re: No, že jste posera a vychcánek, s tím my nic neuděláme,

Máte recht, strécu. Hlavně nezahazujte tu Vámi tolik opečovávanou červenou knížku. Tahle ikona se Vám ještě může hodit. Čest. :-)))

F. Houžňák 29.1.2019 9:56

Vždyť říkám,

už s ní nesouložte a nechte ji chudinku na pokoji.

I. Schlägel 29.1.2019 10:20

Re: Vždyť říkám,

O můj sexuální život se nestrachujte. Já Vám rovněž nezávidím Vaše vlhké sny o funkci domovního důvěrníka, o kterou jste před lety přišel. Ale rozhodně neztrácejte naději, mě už se za nějaký čas fógl nepostaví bez ohledu na to, zda bude k dispozici nějaká ta koza, zato Vy budete pravděpodobně blbej až do smrti, bez ohledu na to, kolik stihnete napsat alternativně inteligentních komentářů. Přeji Vám dlouhá léta, srandy s Vámi zde na Psu není nikdy dost, strécu. Karma, Hovžňák! :-)))

F. Houžňák 29.1.2019 11:37

No, o té koze jste to psal vy, že jste sousedovic kozou

posedlý, tak co se rozčilujete a jste vulgární? Já jsem s tím nepřišel. Nemáte vy nějaký ten oprávněný komplex méněcennosti?

I. Schlägel 29.1.2019 11:54

Re: No, o té koze jste to psal vy, že jste sousedovic kozou

Nikoliv, to jenom Vy, strécu, neumíte číst. Písmenka rozeznáváte, často slova, mnohdy celé věty, ale je Vám to houno platné, Hovžňák. Smysl Vám uniká stejně rychle jako pšouk po Vámi s gustem spořádaného vepřoknedla zapitého gambáčem a procítěně zažitého při studiu novinek na Novinkách, případně na Aeronetu, studnicích to informací a moudrosti, pro jistotu servírovaných citlivě a po malých srozumitelných dávkách, primárně určených pro Pánem Bohem moudrostí neobdarované jedince, a sice za účelem zajištění správné účinnosti na těch pár mozkových závitů, kterými Vy a Vám podobní myšlenkoví giganti disponujete. Jste solí této země. Čest! :-)))

F. Houžňák 29.1.2019 12:39

Ale o té koze jste to skutečně psal vy, zkuste

sledovat thread. Musím se přiznat, že jsem Aeronet ještě nikdy nečetl, můžete ho doporučit, jsa jeho pilným čtenářem? Je vidět, že když Pánbůh rozdával moudrost, že jste byl třikrát, takové mudrce jako jste vy mám rád. Že vy jste druhá instance té umělé inteligence, jejíž první a poměrně nepovedenou instancí je Pivoda?

M. Valenta 29.1.2019 9:22

Dobrý článek,

který velmi dobře vystihuje mentalitu českého národa.

A k tomu Havlovi. Havel byl mezi prvními, kdo na Palacha v normalizačních letech vzpomněl. A z té, nejenom Havlovy chyby, nechat bolševiky v tichosti vymřít, jsme se pane autore jak vidno, nepoučili dodnes.