15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Palach je špatným svědomím

Někteří lidé nevidí v Palachově činu dobrý příklad pro mladé a rétoricky se ptají: „Chtěl bys, aby tvoje děti byly jako Palach?“ Ve spektru názorů během diskusí o Janu Palachovi a jeho činu se nejčastěji vyskytují názory, že jeho čin byl zbytečný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 29.1.2019 9:30

Re: Dobrý článek,

Havel neměl žádnou legislativní možnost komunisty zakázat. V Polsku je také nemuseli zakazovat, nechali si je tam pouze pod jiným jménem. Alespoň něco. My si ty staré bolševiky s novým logem sami dobrovolně volíme.

P. Lenc 29.1.2019 10:12

Re: Dobrý článek,

Né že by mně to utěšovalo, ale nejsme v tom sami a vůbec mně to netěší.On ten neomarxismus je možná ještě nebezpečnější než ten český komunismus.

I. Schlägel 29.1.2019 10:23

Re: Dobrý článek,

Neomarxismus se stane skutečně nebezpečným, až nebudeme mít alternativu. Zatím ji máme. Otázkou je, jak dlouho. Protože alternativ se dobrovolně vzdáváme. Smrádek, ale teploučko. Zdravím.

P. Lenc 29.1.2019 10:43

Re: Dobrý článek,

Jo, o té alternativě to právě je.Taky biji na poplach, je to stále ještě na nás občanech.Zatím.Také zdravím.

R. Meišner 29.1.2019 9:07

ale tak

nechme už Palacha v klidu spát--víte, hodnotit po půl století něčí duševní pohnutky dnešním pohledem není moc dobrý nápad,,--a ať je to jak chce, člověk ve dvaceti letech je nevyzrálý, i kdyby se na hlavu postavil. .dnešní studenti dle různých anket vůbec netuší co se stalo v roce 68, natož aby něco věděli o roce 38,39,48 atd...(to jen na okraj) ...a ti starší vědí že už za pár měsíců po Palachovi celý národ vesele kolaboroval s tehdejší mocí. Palachův čin je přeceńován a na dějinné události měl pramalý vliv. i v roce 89 jsme všichni poslušně čekali až padnou totalitní reřimy všude kolem nás, a až už to bylo bezpečné, tak jsme se slavně přidali i my. tak to prostě je.

P. Jášek 29.1.2019 9:10

Re: ale tak

nechme spát Husáka, Zápotockého, Gottwalda, Slánského, a i Moravce můžeme.

Myslíte, že tím ty studenty povzbudíme aby se zajímali?

F. Kusák 29.1.2019 10:13

Re: ale tak

Víte, kdo se chce zajímat, zajímá se. Ta představa, že student je nějaké tupé hovado a teprve kantorský systém jej nabudí, aby zatoužil po vzdělání, je nesmyslný. Já jsem tu nešťastnou dobu prožíval, jenže cokoliv řeknu, cítím nepřesnost, plytkost a pomíjivost svých slov. Lépe se nevyjadřovat a v tichosti mlčet. A nesouhlasím, že by národ až tak vesele kolaboroval. Spíše se stáhl a státní moc ignoroval. Ono se toho zas až tolik dělat nedalo. A jak známo, ani ti disidenti nebyli moc úspěšní. Ale díky za ně. Teprve dějinné události způsobily zvrat. A právě, máme-li zkušenosti s totalitou, buďme ostražití ke každému jednání, které nám naší svobodu bere.

D. Stirský 29.1.2019 7:03

O Palachovi jsem hodně přemýšlel.

Žaludek se mně zvedal z těch (a bylo jich dost), kteří v diskusích jeho čin znevažovali, zesměšňovali, relativizovali, uráželi. To jsou ti skuteční marxisté-leninovci, nikoli neo-, ale staro. Se vším všudy! Mně vždy vrtalo hlavou, mohu-li Palacha oslavovat, když - byl-li bych v r. 1969 dospělý - bych mu jeho čin rozmlouval. Ba dokonce bych jej i klidně někde udal, jen aby se, proboha, neupálil! Pak jsem si vzpomněl na báji o Faethonovi. Mládenec toužil projet se na slunečním voze boha Helia, svého otce. Byl to čin pošetilý a velmi, velmi riskantní. Zeus jej pak srazil k zemi, aby neshořela celá země i nebesa, neb Faethon sluneční koně nezvládl. Nymfy našly jeho tělo, pohřbily je a na hrob napsaly: "PADL, ALE PŘI VELIKÉM A ODVÁŽNÉM ČINU." Tak asi tak!

R. Langer 29.1.2019 9:11

Re: O Palachovi jsem hodně přemýšlel.

No, ona blbost se dá vždycky nějak okecat, a velká blbost se dá často okecat velkými slovy...

O. Uživatel 29.1.2019 9:43

Uživatel požádal o vymazání
F. Houžňák 29.1.2019 9:58

No, co na tom bylo velikého, sebrat tatínkovi

klíčky od vozu a rozbourat jím celou čtvrť, to může napadnout jenom Stirského.

F. Houžňák 29.1.2019 6:47

Aha, takže Guttmann chce, aby se jeho děti

"tak trochu" upálily, ve snaze o prosazení toho správného socialismu. No, mezi Židy jsou, jak je historicky známo, nejenom moudří lidé, ale i různí pošuci, jak vidno.

M. Steiner 29.1.2019 7:10

Re: Aha, takže Guttmann chce, aby se jeho děti

K F. Houžňákovi

Blbče!

I. Širůček 29.1.2019 8:06

Re: Aha, takže Houžňák chce, aby jeho děti

upalovala Svatá inkvizice, neboť ona a jenom ona ví, co je správné...

P. Jášek 29.1.2019 8:49

Re: Aha, takže Guttmann chce, aby se jeho děti

K M. Steinerovi.

jste velmi, velmi ale opravdu velmi mírný!

J. Farda 29.1.2019 9:02

Re: Aha, takže Guttmann chce, aby se jeho děti

A mezi árijci mnozí houžnáci, co zarputile lpí na formě místo obsahu! :-P

F. Houžňák 29.1.2019 9:04

Hm, vy dělíte lidi na árijce a neárijce?

U určitého typu lidí, ke kterým nejspíš patříte, je to běžné.

J. Farda 29.1.2019 9:23

Re: Hm, vy dělíte lidi na árijce a neárijce?

Voni houžňáku Houžňáku jsou nepopiratelně inteligentní xindl, co překrucuje a zavádí, takže posledně jsem jim, místo diskuse o nemístnosti vulgarity Zemana v rozhlase, jako blb skočil na význam překladů slova pussy. Voni teď velmi chucpe otaxírovali Guttmanova jako žida, logicky jsem reagoval áricem. Jsou a zůstanou křivým antisemitským xindlem ... a teď maj můj copyright na výlev žluči. Kálím na nich, a vod nyčko definitivo, vědí?! :-)

F. Houžňák 29.1.2019 9:48

No, že Guttmann je Žid, to tady psal on sám,

takže jsem nikoho netaxíroval, ale opakoval jeho vlastní výrok. Co je na tom špatného, být Žid a říkat to o sobě, vám to nějak vadí? Možná jo, když dělíte lidi na árijce a neárijce. Nejste vy nějaký lehce vznětlivý, krevnatý typ? Aby si pro vás nepřišla víla Pepka. To onikání působí u vás směšně. S "pussy" jsem měl samozřejmě pravdu já, proto vás to taky tak rozčílilo, to jednoho dožere, když člověku dokážou, že se hloupě mýlí, co?

S. Kalužík 29.1.2019 0:55

Názory mohou být různé,

ale podle mého názoru tento článek rozhodně patří mezi nejlepší z těch, které byly na toto téma napsány! Není-li vůbec nejlepší.

P. Jášek 29.1.2019 8:43

Re: Názory mohou být různé,

Ano!

E. Ptáčková 3.2.2019 14:34

Re: Názory mohou být různé,

Souhlasím, skvěle napsané!! Fascinuje mně ale četnost příspěvků, které nejsou vyjádřením názoru k tomuto článku, ale vyřizováním si vzájemné animozity plynoucí, dommnívám se, ze starých, nevyřízených účtů.