Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Palach je špatným svědomím

Někteří lidé nevidí v Palachově činu dobrý příklad pro mladé a rétoricky se ptají: „Chtěl bys, aby tvoje děti byly jako Palach?“ Ve spektru názorů během diskusí o Janu Palachovi a jeho činu se nejčastěji vyskytují názory, že jeho čin byl zbytečný.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠH

29. 1. 2019 21:42
Palach je špatným svědomím

"mužů/komunistů ledna 1968". Sami si tak tehdy hrdě říkali, studenti jim tleskali a věřili. Ještě dnes ti komunisté ledna žijí.

Mého otce není špatným svědomím. Mně bylo třináct a půl.

Tiše přemýšlím o jeho smrti.

Halík to má jako thema pro výroční referát. Kádrovák.

0 0
možnosti
JK

29. 1. 2019 19:57
Palacha je mi strašně líto, ale byl to jeho APEL,

hlavně pro nás, pro jeho generaci. O tom svědčí přepis rozhovoru, který s Palachem před jeho smrtí natočila ošetřující lékařka Zdenka Kmuníčková.

Palach jí sdělil, že k tomu, aby se zapálil, potřeboval vztek.

Palach apeloval na naše svědomí..!

Zpráva o vyšetřování - http://casopisargument.cz/wp-content/uploads/2019/01/arg-Palach.pdf

0 0
možnosti
MP

29. 1. 2019 21:12
Re: Palacha je mi strašně líto, ale byl to jeho APEL,

Souhlas. Taky jsem si to dobře zapamatoval.

0 0
možnosti
JK

29. 1. 2019 19:21
S článkem velký souhlas, jen některé argumenty

nejsou pravdivé.

"„Palachův týden“ je název pro několik demonstrací na Václavském náměstí v lednu 1989. Faktem je, že potlačení demonstrací na Václaváku lidi zastrašilo a čekali s další demonstrací až do 17. listopadu toho roku." To není pravda. Osobně jsem byla na více demonstracích v Praze, jak v 1988, tak i 89.

.......

"Pro ty, co to nezažili, připomínám, že v době normalizace po Palachově sebeupálení volilo komunisty více než 99 % lidí." Tomu nevěřím, snad možná většina zúčastněných. Ale že by tu bylo ze všech voličů 99% krys, to zas tak nebylo. Komouši pohádkáři.

0 0
možnosti
MP

29. 1. 2019 12:04
"Palach se rozhodně neupálil proto,

aby se za 20 let konal Palachův týden."

To snad ale ani nikdo netvrdí. Příčinná souvislost ale byla, byť pochopitelně Palachem nezamýšlená a k pádu komunismu zde to taky přispělo. Zdaleka nestačilo, že Reagan a Gorbačov.

0 0
možnosti
SK

S. Kalužík

29. 1. 2019 17:52
Re: "Palach se rozhodně neupálil proto,

Podle mého názoru stačilo a to bohatě, nakonec i události v poslední baště - Rumunsku - musely být velmi rychlé, aby se stihnula Maltská konference. Pro zajímavost, proč myslíte, že to zdaleka nestačilo?

0 0
možnosti
DS

D. Stirský

29. 1. 2019 10:26
K Houžňákovi, jenž se ráno projevil jako

ignorant a tupce těžkého kalibru! Přirovnal jsem Palachův čin k Faethonovi, který se toužil projet na slunečním voze svého otce Helia a Zeus jej pak srazil k zemi. Nymfy na mladíkův hrob napsaly "PADL, ALE PŘI VELIKÉM A ODVÁŽNÉM ČINU". Houžnáku! Vůbec nic nechápete a o řeckých bájích víte kulový! Ta báje má říci asi toto: Lidé občas jednají pošetile, neuváženě, hazardují i se životem. Ale nelze jim upřít odvahu a statečnost. Ostatně něco podobného měl v jedné ze svých knížek Foglar (myslím v druhém dílů Hochů od Bobří reky). Kluk skočil z nějakého velkého srázu. Rikitan - vedoucí oddílu - jej "sepsul", že to byl hazard se životem. Leč zároveň ocenil jeho odvahu. Antické báje jsou velmi, velmi moudré.

0 0
možnosti
FH

F. Houžňák

29. 1. 2019 11:39
Ale já řecké báje znám docela slušně,

a kdoví co tam ty nymfy napsaly, česky to určitě nebylo.

0 0
možnosti
PZ

29. 1. 2019 9:59
Ale Palach

se neupálil proti komunismu. Tak do toho antikomunisty nepleťte.

0 0
možnosti
KJ

29. 1. 2019 9:32
Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Je mi ho dodnes lidsky líto. To, že se stal symbolem něčeho jiného než kvůli čemu se upálil, podle chtěl vyburcovat komunisty k ještě komunistištějšímu světu, je dvakrát smutné... Dzp.

0 0
možnosti
IS

29. 1. 2019 9:52
Re: Byl to zmanipulovaný nešťastaník, ještě dítě.

Pokud někdo veřejně deklaruje, že chce probudit národ z letargie a vyzývá svým činem k protestu proti okupaci, tak chce dle Vás vyburcovat komunisty k ještě komunističtějšímu světu. Díky bohu se to Palachovi nepodařilo, národ zůstal i nadále v klídku a tím zabránil ještě více komunističtějšímu světu než tomu, který nastal s nástupem normalizace pod laskavým dohledem slovanského dubiska a učenlivé STB. Zdá se, že Vám spontánní řád vlezl na mozek, pane kolego. Podotýkám, že spontánní řád je v tom nevinně.

0 0
možnosti
IS

29. 1. 2019 9:26
Jsme národ poserů a vychcánků

posedlých sousedovic kozou. Revoluční nadšení u znormalizovaných obyvatel našeho socialistického absurdistánu propuklo až po té, kdy bylo zřejmé, že nehrozí nějaké větší polízanice. Pamětníci šedesátého osmého sebrali odvahu až po pádu berlínské zdi a po zmlácení jejich dětí. Bonusovým výsledkem našeho porevolučního budování jsou špičkoví manažeři s křišťálovou minulostí v čele státu držení za koule starými dobrými bolševiky. Co si národ žádá, to národ dostane.

0 0
možnosti
FH

F. Houžňák

29. 1. 2019 9:50
No, že jste posera a vychcánek, s tím my nic neuděláme,

na tom musíte pracovat sám, abyste nebyl poserou a vychcánkem. A s tou sousedovic kozou už nesouložte, zjevně vám to nedělá dobře na hlavu, neměl byste jí být tak posedlý.

0 0
možnosti
MV

29. 1. 2019 9:22
Dobrý článek,

který velmi dobře vystihuje mentalitu českého národa.

A k tomu Havlovi. Havel byl mezi prvními, kdo na Palacha v normalizačních letech vzpomněl. A z té, nejenom Havlovy chyby, nechat bolševiky v tichosti vymřít, jsme se pane autore jak vidno, nepoučili dodnes.

0 0
možnosti
IS

29. 1. 2019 9:30
Re: Dobrý článek,

Havel neměl žádnou legislativní možnost komunisty zakázat. V Polsku je také nemuseli zakazovat, nechali si je tam pouze pod jiným jménem. Alespoň něco. My si ty staré bolševiky s novým logem sami dobrovolně volíme.

0 0
možnosti
RM

29. 1. 2019 9:07
ale tak

nechme už Palacha v klidu spát--víte, hodnotit po půl století něčí duševní pohnutky dnešním pohledem není moc dobrý nápad,,--a ať je to jak chce, člověk ve dvaceti letech je nevyzrálý, i kdyby se na hlavu postavil. .dnešní studenti dle různých anket vůbec netuší co se stalo v roce 68, natož aby něco věděli o roce 38,39,48 atd...(to jen na okraj) ...a ti starší vědí že už za pár měsíců po Palachovi celý národ vesele kolaboroval s tehdejší mocí. Palachův čin je přeceńován a na dějinné události měl pramalý vliv. i v roce 89 jsme všichni poslušně čekali až padnou totalitní reřimy všude kolem nás, a až už to bylo bezpečné, tak jsme se slavně přidali i my. tak to prostě je.

0 0
možnosti
PJ

29. 1. 2019 9:10
Re: ale tak

nechme spát Husáka, Zápotockého, Gottwalda, Slánského, a i Moravce můžeme.

Myslíte, že tím ty studenty povzbudíme aby se zajímali?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz