5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ohrožený druh

Co vlastně dělá člověka konservativním? A lze vůbec u nás v levicovém, rovnostářském a sekularizovaném Česku být konservativní? Stručná odpověď: Ano, ale obtížně. Na druhou stranu je to velká legrace!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 30.7.2013 11:07

Podivný konzervativismus pana Jocha

První bod pana Jocha je podstatou (ekonomického) liberalismu a nemá tedy s konzervativními ideami (přímo) nic společného a teprve nedávno začal hledat v konzervativismu svého spojence (v zápasu proti "zbožštění" státu).

Absolutní pravdu a mravnost o nichž pan Joch píše v druhém bodu by (věřící) konzervativec přisuzoval pouze Bohu, na rozdíl od neolevicových "spasitelů", kteří považují politicko-korektní enviromentální "pseudonáboženství" (např. t.zv. lidská práva) za pravdu absolutní. Konzervativec, ale nevěří že různé kultury (mravní systémy) jsou vždy slučitelné v jednom státu (neolevice ve skutečnosti doufá, že s jejich pomocí zničí křesťansko-demokratické hodnoty a pak je převálcuje svým "Státem").

Konzervativec ví, že tradice mají trvalou moc všude na světě a proto považuje rozdílné systémy hodnot v různých civilizacích za přirozené a téměř neměnné (Huntington). (Neo)levicovou, ve skutečnosti neokolonialistickou představu o světovém boji za "neolevicová lidská práva" (např. humanitární bombardování) považuje za neospravedlnitelné a hlupácké ohrožení míru (jednou budou humanitárně bombardovat nás).

Konzervativec vždy věřil (dnes víme, že oprávněně), že lidská přirozenost je neměnná a rozporná (rozum a pud) a že tedy žádné lidské dílo nemůže být dokonalé (nikdy ráj na zemi). Je hluboce přesvědčen o tom, že společnost nemůže existovat bez morálky (loajality ke společnosti), že tuto loajalitu nikdy nemohou nahradit zákony, protože ty jsou vždy zneužitelné, dají se obcházet a jsou hrubými, zásahy do lidské aktivity. Od státu tedy očekává pouze ochranu občanů před vnější i vnitřní agresí (před násilníky, podvodníky, lháři..) a zajištění těch nezbytných služeb, které mu občané dobrovolně přenechají.

B. Rybák 30.7.2013 11:09

Dokončení

Je hluboce přesvědčen o tom, že "křesťanské hodnoty" a od nich odvozená hiearchická struktura (jednotlivec, rodina, obec, stát - národ) jsou (jediným) systémem hodnot, které umožňují dostatečnou loajalitu se společností (zodpovědnost) a zároveň dostatečný prostor pro prospěšnou aktivitu občanů ("miluj bližního svého"). Jejich zachování, je proto jeho politickým cílem.

Konzervativec proto určitě nemůže být lhostejný k morálně relativistickému sociálnímu inženýrství EU a už vůbec nemůže ve svém EU-hujerství klesnout k hlupácky nenávistnému postoji, jaký pan Joch zaujal k Václavu Klausovi (např. "ubrečená prokremelská baba")

V. Podracký 28.7.2013 13:58

Souhlasím s panem Jochem

nicméně jeho tři body jsou jen "součástí" konzervatismu. Myslím si, že si to dovolím říci, považuji se také za konzervativce a napsal jsem o tom několik děl. Např. stát vůbec nemusí v budoucnosti existovat, proč trvat na jeho přesném uspořádání? Člověk je nedokonalý tvor a právě proto bude vždy relativizovat ABSOLUTNÍ pravdy. Čili body 2 a 3 jsou vlastně jen velmi teoretické a nemají praktický význam. Více má význam to, to pan Joch tvrdí následovně. Daleko důležitější je právě "tradiční řád". tedy onen praktický odvar absolutních pravd, který lidé přijali za svůj. Konzervatismus je spíše způsob myšlení: přirozenost, kontinuita, rovnováha, sounáležitost.

J. Kanioková 28.7.2013 19:57

:)))))

V. Němec 27.7.2013 23:16

zmatení pojmů

Mám dojem, že pro většinu lidí je historicky levice spojená s liberalismem a pravice s konzervatizmem. Ovšem v dnešní době tohle už neplatí, a proto tyto pojmy vypadají jako zmatené - nefunkční. Chtělo by to je vymezit právě bez historického kontextu.

Já sám se považuji za pravicového liberála (souhlasím se dvěma body) a můj známý by šel označit za levicového konzervativce.

P. Vítek 27.7.2013 17:43

Vyborne pan Joch!Ctu jeho Vzpouru proti revoluci 20.stol furt dokola.Tam najdete odpoved.

P. Vítek 27.7.2013 17:34

Bezva-jen prosim min cizich slov a dlouhych souveti

Timhle bychom meli zacit-ujasnit si uplne jednoduse,co je co.Ze oboje ma za cil max spravedlnost.A ne ze pravice jsou asocialove.Proste umet prodat pravicovou myslenku i jednoduchym,slusnym lidem.

V. Venc 27.7.2013 10:47

Dobrý a podnětný článek!

M. Bílý 27.7.2013 13:39

Re: Dobrý a podnětný článek! / Souhlasím, pane Venci (10:47). Jenom bych doplnil. Nepominutelnou vlastností opravdového konzervativce je SLUŠNOST!!!

l

V. Hajková 27.7.2013 7:25

Bohužel v této zemi mnoho konzervativcu nevidím.

Pokud  v  EU-  pak  je  to  pro  mne  jediný  člověk   NIGEL  FARAGE-                                             http://www.reformy.cz/zpravy/farage-britanie-ziska-vice-svetoveho-vlivu-kdyz-vystoupi-z-eu/

P. Pavlovský 27.7.2013 4:48

Nevím, zada to dostatečně vpyanulo, ale jako nutné vydím tyto vlastniosri:

P. Pavlovský 27.7.2013 4:58

Re: Nevím, zda to dostatečně vplynulo,

ale jako nutné vidím tyto vlastnosri:

charakternost, nesobeckost, nekompromisnost,. statečnost, bojovnost..

KOnservativec neví v prudce se vyvíjejícím svěrtě vždycky spolejlivě, který postup je správný - konzervativní.

Ale s jistotou pozná ten principiálně špatný A POSTAVÍ SE MU, A TO  i v případě, že to znamená nějakou osobní oběť na majetku, na vztazích k jiným lidem, kariéře atd.

Určité zásady a principy jsou mu stejně svaté, jako dobro jeho rodiny, ba svatější!

P. Sulc 27.7.2013 20:48

Re: Nevím, zda to dostatečně vplynulo,

Ten vycet peti vlastnosti: to jsou preci ty typycke ceske vlastnosti, hlavne ta statecnost a bojovnost, to v narode, kde kazdy muz Zizkou ani jinak nemuze byt.

P. Sulc 27.7.2013 4:27

Pane Jochu, mohl byste mi, cloveku neucenenu,

vysvetlit zmateni pojmu. Na zacatku 19 stol se cloveku, ktery veril, ze stat ma mit jen minimALNI pravomoci a nema se plest do ekomiky, vyroby, vyrobnich vztahu ale ani do rodiny a rodinnych zalezitosti, nema se ohrozovat individualita a uprednostnovat stat, rikalo liberal. Vedlo to k bezuzdemu , primitivnimu kapitalismu. Prvni socialni zakony delay v Rakousku konservativni vlady, hrabe Peer, v Risi to byl Bismarck Dnes se o to omezeni moci statu staraji konservativci a naopak, t.zv. liberalove by na obcany nejradeji nasadili uzdy jako na kone.Takze: muzete nejak vysvetlit, co je to liberal a co se za sto let zmenilo ? Ja mam proste dojem, ze dnesni konservativci se snazi udrzet, konservovat, ten stary liberalismus, ale proc doslo ku zmateni pojmu, to je zahada.

P. Urban 27.7.2013 9:36

Re: Pane Jochu, mohl byste mi, cloveku neucenenu,

Liberalismus = svobodomyslnost. Se zavedením demokracie a uvolněním společenských konvencí se nám ta svoboda poněkud zkomplikovala. Což někteří z nás za poslední čtvrtstoletí pocítili na vlastní kůži. Ovšem liberalismus ve výše uvedeném "moderním" smyslu zůstává omezen na Ameriku, v Evropě se neprosadil. Tady si vystačíme s pojmem "levice".

Pokud jde o konservatismus, odkazuji se na svůj příspěvek níže. Co bylo včera pokrokové, ba revoluční, je dnes konservativní.

P. Sulc 27.7.2013 20:44

Re: Pane Jochu, mohl byste mi, cloveku neucenenu,

Ze termin ''''liberal'''' zustava omezen jen na USA, je pravda, dokonce tu je i ''''ultraliberal'''', coz ja bych spise rekl naprosty vul. Nicmene i tak: proc doslo k tomuto zmateni pojmu ?  "Konservativec" v USA vlastene udrzuje tradici americkeho liberalismu, vcetne prava na zbrane, zatimco ti ''''svobodomyslni "liberalove" by vas nejrade smirovali i na hajzlu a zakazovali i kapesni noze.S tim nozem nekecam: sel jsem do prace, v NYC, a zastavil me policajt, ze mam na kapse klipem prichycenej dosti malej nuz. Ze ho mit sice mohu, ale NESMI BYT VIDET, at ho dam do kapsy. Tak to dnes uz Amerika dopracovala, diky "liberalum" v Demokraticke strane, at ji cert sebere.

P. Vítek 27.7.2013 17:41

Re: Pane Jochu, mohl byste mi, cloveku neucenenu,

Blbnu,ale urcite v tom bude mit prsty levicovy intelektual.Ti ,jakmile se objevi na obzoru myslenka,ze svet se muze zlepsovat sam,tzn I BEZ JEJICH USILOVNE "PRACE",okamzite vyciti ohrozeni a "zmatou" pojmy.Vymyslet vize za cizi penize- tomu rikam job!

P. Urban 27.7.2013 0:56

Já bych definoval konservatismus trochu jinak

Nikoli jako politickou doktrínu, ale jako přístup k jejich provádění. Konservatismus se řídí zásadou, že "dobré věci rostou pomalu", že co funguje se má nechat fungovat a co nefunguje se má pokud možno opravit - a teprve pokud nemožno, nahradit. A že změny se mají provádět zdola, na co nejnižší úrovni. A teprve když to nefunguje, dělat změny zásadnější - čím zásadnější, tím hůře.

Opakem je "revolucionář", tedy člověk, který preferuje co nejzásadnější změny v naději, že se tím "co nejvíce vyřeší". V představě konečného ideálu se přitom může shodnout s konservativcem.

Být konzervativní znamená něco jiného v Saúdské Arábii, něco jiného v Británii, něco trochu jiného v České republice. Politický konservatismus znamená znát společnost a její živé hodnoty a nevnucovat jí to, co těmto hodnotám neodpovídá. Pokud se hodnoty konservativního člověka rozcházejí s hodnotami společnosti, ve které žije (což se může docela dobře stát), pak konservativní člověk se bude snažit tyto hodnoty žádoucím způsobem rozvíjet (třeba tak, že na konci bude v optimálním případě jejich pravý opak), nikoli se vůči nim teatrálně vymezovat tak, jako to dělá Roman Joch a další čeští "konservativci".

P. Pavlovský 27.7.2013 5:03

Re: Já bych definoval konservatismus trochu jinak

Tato úvaha popírá Jochovu premisu, že ABSOLUTNÍ PRAVDA  EXISTUJE a nelte ji relativizovar přápoad OD PŘÍPADU.

P. Urban 27.7.2013 9:29

Re: Já bych definoval konservatismus trochu jinak

Případ od případu určitě nikoli. Společnost od společnosti, to už je něco trochu jiného. Jenže ono nejde ani tak o absolutní pravdu (na ní může konservativec a revolucionář klidně shodnout), jako spíš o způsob jejího prosazování v praxi.

P. Pavlovský 27.7.2013 11:11

Re: Já bych definoval konservatismus trochu jinak

Ano, přesvědčení o existenci absolutní pravdy je pro konservativce podmínka pouze nutná, nikoli dostačující.

P. Vítek 27.7.2013 17:50

Re: Já bych definoval konservatismus trochu jinak

Muzete prosim vasi debatu prelozit do "cestiny"-i pro nasi uklizecku?Konkretne,co z toho bude mit