7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Odchod státníka

Je otázkou, jak dovedou současníci ohodnotit epochálního státníka. Obvykle je jim protivný, protože dělal věci, které nebyly pro ně, ale pro epochu. Lidé nemyslí na všechny souvislosti a na budoucnost; mnohdy nemyslí ani na příští den.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 5.3.2013 12:16

Vítaný odchod státníka

Klaus má hlavní zodpovědnost za dnešní stav státu a společnosti. Jak jinak může dopadnout systém v základech založený na zhasnutých světlech, špinavých penězích, které neznal, protože je svými rozhodnutími sám zašpinil ? Banda příživníků, veksláků, šmelinářů a podvodníků s nimiž založil ODS, rozkradla a rozprodala celkem bohatý stát (třebaže s omezenou svobodou). Tím zaseli mezi lidi nenávist, zlobu a závist, protože jeden druhého podezřívá, že se živí nekalým způsobem - dle jeho návodu "umět se o sebe postarat" jakýmkoliv způsobem, a to beztrestně. ON je iniciátorem dnešní politiky, nenávisti a zločinnosti a nebývalé hospodářské kriminality !!

Jeho odsouzení je jako by Al Capone souzen za to, že jel na červenou.  

J. Novotný 4.3.2013 0:42

Nejen předkové švýcarských bankéřů

četl jsem v seriózním historickém pojednání roztomilé tvrzení: "Po vzniku Československa přešel německý kapitál v zemi do českých rukou". Muselo to být příjemné: sedíte třeba u večeře, někdo klepe na dveře - a hle! Venku stojí osiřelý německý kapitál s uzlíčkem na rameni!

A pokud jde o vztah "epochálního státníka" Klause k jisté amoralitě při získávání kapitálu, vzpomeňme, kromě notoricky známé neznalosti špinavých peněz, jeho výroků o "kriminalizaci podnikatelů", vzpomeňme, co to byl "bankovní socialismus" a ptejme se: je tento muž symbolem a konstruktérem fungující ekonomiky na nepříliš čistých, ale historicky nutných základech, nebo šlo a jde o téměř čistou zlodějnu? Jaké je ono příslovečné ovoce, podle kterého poznáme, zdali strom byl kvalitní, nebo planý? Tvrzení, že bychom bez VK zůstali vězet v bahně neefektivity plánovaného hospodářství bych nazval spíše velmi nepravděpodobnou hypotézou, než konstatováním faktu. Vše by myslím šlo obdobnou cestou a dospělo až ke dnešní realitě i bez něj - ostatně, ta jediná opravdu česká exportuschopná továrna (volejbalové míče) není vedle všech těch montoven a balíren zahraničních firem bůhvíjak oslnivým úspěchem aplikace "akumulovaného" kapitálu.

B. Rybák 5.3.2013 1:00

Re: Nejen předkové švýcarských bankéřů

Vládu těch kteří přesně věděli, které peníze jsou špinavé (pochopitelně ty vykořisťovatelské) už máme naštěstí za sebou. Pracně se vymotáváme z následků Havlova "nejsme jako oni", jímž byly legalizovány miliardy Kč přímo "žumpových", protože pocházeli z komunistických rozkrádaček, loupeží a vražd. Byly to peníze komunistických vlastizrádců, jejich mafiánských struktur, nesmírný korupční potenciál mající v zahraničí ukryté miliardy "jádra KSČ" a slušovické mafie.

O špinavých penězích se začalo ovšem mluvit až když byly ty "žumpové peníze v bezpečí (neohrožovány úmyslně nevýkonným postkomunistickým soudním systémem).

A tak můžeme být hrdi na V. Klause, který po pravdě tvrdil, že špinavé peníze nepozná a vyzýval každého, kdo o nich něco ví, aby se obrátil na policii, protože jako bytostně přesvědčený demokrat věděl, že jediný kdo má v demokratickém státu právo rozhodnout o tom, že nějaké peníze jsou "špinavé", a tedy že nějaká činnost je nezákonná je soud.

Bankovní socialismus znám v jeho německé podobě, při níž banky jsou vlastníky podniků a v ještě horší podobě rakouské, v níž jsou banky vlastněny politickými stranami. A pochopitelně také bankovní socialismus prosazovaný teď v Euro-zóně, v němž budou banky platit dluhy jiných bank!!! Ale žádný bankovní socialismus u nás neznám. Určitě nelze takto nazvat investiční činnost, v jejímž důsledku bylo naše hospodářství na západě nazýváno "středoevropským tygrem", ovšem jen do doby než bylo zkorumpovaným vlastizrádným guvernérem Tošovským mohutně "přidušeno" a v důsledku "sarajevského atentátu" zničeno. Ani pak tu ovšem nenastal bankovní socialismus, ale bankovní a hospodářská okupace z darebáckých poplatků žijících, naše podnikatele téměř nepodporujících "bank", podvodných řetězců, a zločinně nákladně k nám "lákaných" zbytečných montoven.

Nezapomeňte na to, že naši bolševici u nás zničili sebemenší formu podnikání a že jsme na pomyslné startovní čáře reforem byli úplně poslední. Byli jsme téměř bez šance.

J. Šejnoha 3.3.2013 22:21

dobré shrnutí

Již klasik řekl  "za každým velkým majetkem hledej zločin". Tuším Zola.  Samozřejmě, že se najdou i vyjímky.

Myslím, že průběh a  výsledek majetkového převratu by byl  přibližně stejný i bez Klause.  Spíš horší.

Pokud jde o benevolenci ke komunistickým aparatátčíkům, tak si  Klaus s blahoslaveným  Havlem nemají co vyčítat. 

R. Szewczyk 3.3.2013 23:08

Re: dobré shrnutí

na ja,,,ganc egal,,,,nebylo by lepší se přiznat k tomu,že oni aparatníci,již z logiky věci,možná ad grunt,patřili k té inteligentnější části národa?,,,,,,,inteligentní tvor je ten,který přežije nejdéle,z co nejmenším usilím,pohodlně a v dostatku

J. Farda 3.3.2013 21:37

Odchod státníka ...

Ano, státník odchází, cifra jemu i nám hutorí za 4, slovy za čtyři. Tečka.

J. Kos 3.3.2013 18:26

Chtělo by to dát na mši v chrámu sv. Víta !

R. Szewczyk 3.3.2013 14:14

hm

pane Podracky,vytvořil jste celkem zajímavý článeček,který shrnul postoj ,abych to vyjádřil,těch chytrých v ODS,to ovšem neznamená,že je přesným odrazem skutečnosti.Celkem správně jste pojmenoval minulý režim jako ,,centálně řízené hospodářství,,avšak ten nový nazvat kapitalismem je zcela indiferentní,natož jej nazvat tržním,a to proto,že trh neexistuji,ačkoliv směnné vztahy jsou tak nazývány,a posléze nazývat peníze penězmi,odvozeně kapitál,je už equilibristika se slovy,poněvadž peníze coby equivalent práce již dávno neexistuje.Proto považuji Váš článek za matoucí.

J. Šejnoha 3.3.2013 22:26

Re: hm

Náš převrat přišel pozdě, takže jsme již zastihly  Evropu zasaženou socialismem, preotekcionalismem, regulacemi a dotacemi. Později pak přišly ještě Zelené ideologie.

To ale nemohl ovlivnit nikdo z našich reformátorů. To bychom chtěli příliš.

R. Szewczyk 3.3.2013 23:03

Re: hm

právě proto musíme stav věcí pojmenovat přesně!!!

J. Chaloupka 3.3.2013 9:41

Klausova zásluha byla, že odvalil socialistický balvan bránící podnikání,

bohužel pak už nezabránil tomu, aby byrokracie každý rok nehodila tomu podnikání klacek pod nohy. Za těch 20 let je už ta hráz opět dost vysoká, asi tak zpoloviny, za vydatné podpory byrokratů bruselských s podnikáním skončíme za pár let. Pak si zase užijeme socialistické bídy, ze které se vysekají jen místní diktátoři, kteří zavedou pořádek. Pěkné vyhlídky.

Š. Hašek 3.3.2013 14:45

Re: Klausova zásluha byla, že odvalil socialistický balvan bránící podnikání,

Asi tak.

M. Smidova 3.3.2013 9:12

Klaus a Státník? Nenechte se vysmát....

Ing. V Klaus představuje Vrabce, který se chová jako Páv a myslí si, že je Orel a přitom není nic víc než mrchožravý Sup !

S. Ševeček 3.3.2013 14:19

Re: Klaus a Státník? Nenechte se vysmát....

A kdo jste Vy?

J. Vlk 5.3.2013 16:12

Re: Klaus a Státník? Nenechte se vysmát....

Hezké a výstižné ! Přeji hezké dny.

P. Urban 3.3.2013 8:45

Jedna alternativa velké privatizace

(nikoli kupónovky) tu byla : projekty Pithartova ministra Vrby na prodej velkých podniků zahraničním vlastníkům za přesně definovaných podmínek.

Bylo s tím hodně práce a do konce se podařilo dovést jen jeden projekt : mladoboleslavskou Škodovku. Ostatní projekty, například Škodu Plzeň, Tatru Kopřivnice, Poldi Kladno ... byly Klausem po vítězství ve volbách zastaveny.

Já vím, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale rozdíl ve výsledném efektu je přece jen dost významný.

Nemůžu za to Klause soudit, tehdy jsem ho v této věci podporoval. A je otázka, jak bychom i případné úspěchy brali dnes. ("Kolik bychom mohli mít, kdyby ty podniky zůstaly v českých rukou ?") Nicméně alternativa to byla.

Š. Hašek 3.3.2013 14:52

Re: Jedna alternativa velké privatizace

Jest záhodno diverzifikovat riziko - provést privatizaci různými formami. Bylo provedeno.

Pamatuji si, jak na každou formu privatizace se vždy vyrojilo spousta odpůrců a zastánců.

Poučení gruntovní jest - nedopustit znárodnění v jakémkoliv smyslu - neboť potom je většinou nutno zase privatizovat.

Naše situace (i kolem) byla jedinečná, nebylo rady, bylo třeba jednat. A rychle!!!!!

J. Kanioková 3.3.2013 19:06

Mě nejvíc fascinuje, když se výhrady vtělily do jediného jména..

1. Nikdo nemůže říct, jak by se v podobné situaci sám osvědčil.

2. Za privatizaci měla nejvyšší odpovědnost ODA...

P. Maleček 3.3.2013 7:45

Klaus státník není

Autor otevřeně popsal krutou realitu žití. Jeho text by se stal zajímavějším, kdyby se věnoval i Klausově teoretické přípravě v Prognostickém ústavu, kde už za komunismu pod velením KGB Klaus připravoval v rámci plánovaného pádu komunismu a nastolení kapitalismu změnu politické moci komunistů na středním žebříčku vládnutí (tj. neprofláklých z vrcholné politiky)na moc ekonomickou.

Proto mu to tak po 89 klaplo. Byl teoreticky připraven s kryt těmi, kteří ho za to platili a kterým zajistil ekonomickou moc. Přes uvedené i já hodnotím roli Klause tak do cca r. 1995 pozitivně. Prostě proto, že přes řadu amorálností to jinak nešlo. V tom má autor pravdu.

Ale pak se u něj dostavila obvyklá choroba mocných, zvaná zblbnutí z moci. Plně ho ovládl jeho extrémní narcismus, tak, že začal škodit i těm, kterým v "sametu" pomohl. Proto byl vykopnut do ekonomicky nevýznamné role prezidenta, aby v závěru za krytí masovou amnestií pomohl několika mocným, ale hloupým, kteří se i přes benevolentně nastavená pravidla nechali policií chytit.

Tím opravdu uzavřel kruh své politické kariéry. Ale spíš než převzetí politické špíny na svá záda to byla jen ukázka jeho totálního zpití se mocí a vzteklé kopnutí do těch, kteří se ho opovážili kritizovat. Prostě stařec, jak je obvyklé, se mentálně vrátil do dětství - když mě nechcete milovat budete mě nenávidět. Tohle by opravdový státník nikdy neudělal.

Š. Hašek 3.3.2013 14:47

Re: Klaus státník není

???????????

To myslíte vážně?

Žijete ve dnešní realitě, nebo plavete ve své žluči?

M. Bílý 3.3.2013 16:24

Příspěvek pana Malečka je úděsný.

J. Boleslav 3.3.2013 17:13

Re: Příspěvek pana Malečka je úděsný.

Připojuji se.

J. Kanioková 3.3.2013 19:07

V Bohnicích mají vycházky od sedmi hodin ráno ?

M. Bílý 3.3.2013 21:22

Jarunko, ty Bohnice by byly ještě akceptovatelná varianta, ve skutečnosti je to horší.....

P. Hlosta 3.3.2013 7:39

Skutečně perfektní analýza

Hořká ironie článku mnohé ideologické zaslepence nadzvedne. Ono to nadzvedne, když se pravda pozná a zjistí se, že je pichlavá.

Kdo krad, tomu dobře. Komu dobře, ten dobu chválí. Vytvořila se staronová elita a ta dobu chválí. Ti, co pod lavkou se narodili, tam i zůstanou. A tak je to, podle s dobou spokojených, správně, protože elita je tu dle nich od toho, aby ukazovala jak myslet a konat. Nedobře je označovat, podle nich, s dobou spokojené za zločince vůči zbytku společnosti. Cítí se být elitou, protože jim to napovídá jejich spokojenost s dobou v které kradli a mají se dobře. Kdo není elitou, ten by měl být spokojen, podle nich, s málem a neměly by být pro něj peníze důležité. Důležitá by měla být pro takové poctivá práce, protože jen taková přináší hodnotu, která se dá opět elitou ukrást.

Zloději nesnáší, když s jim popravdě řekne, že jsou zloději. Oni se cítí být elitou, chytráky, co mají na život recept. Kdo krade, ten zloději rozumí. Kdo nekrade, ten okrádá přeci svou rodinu, ne?!

R. Szewczyk 3.3.2013 14:20

Re: hm

že by křestanský postoj?Nakonec proč ne,,,,,,ačkoliv mám,sic pravda, zanedbatelnou výhradu,a to tu,že že nejsvětější katolíci nastartovali novověk

J. Kanioková 2.3.2013 17:55

Díky, autore... vidím to stejně..

Kozel bude už brzo vyhnán do pouště, aby odnesl s sebou všechny zdejší hříchy, protože přece "za vše může jen on. On jediný". Tak je potřeba na něj navěšet co nejvíc, dokud ještě je tady, aby společnost zůstala po jeho odchodu jiná, lepší, pravdy a láskyplnější 

Jen nevím, na koho se budou ty hříchy věšet potom.

Alibismus je nejhorší zlo... já nic, jsem oběť, to ON, ONI...

M. Stuchlik 2.3.2013 22:17

Re: Díky, autore... vidím to stejně..

Soudruh Podracký je ostuda Konzervativní strany.

S. Vaněček Šauerová 3.3.2013 2:01

Ano, to si myslím už dlouho.

...

B. Rybák 5.3.2013 11:05

Re: Ano, to si myslím už dlouho.

To bude asi tím, že jste široko daleko vyhlášená opora konzervativní strany (už z doby, kdy byli v éře "Gorbiho" podvodně za konzervativce označováni "brežněvovci).