6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Odbory představily vizi

Českomoravská konfederace odborových svazů představila svůj program Vize pro ČR. Pro křičící dav sen o lepším životě tady a teď, pro mě útok na svobodu jednotlivce, na cizí majetek, ale i na stát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 6.7.2012 17:06

Toto je můj příspěvek k odborářským vizím.

1) V Poděbradech, v ulici Na Valech stojí novorenesanční Obereignerova vila od architekta Josefa Fanty.  Na můj vkus je to dům ponurý až ošklivý.

Má ale krásný nápis: "KOMU SE NELÍBÍ ZA MOJE NA MÝM, TEN AŤ SI POSTAVÍ ZA SVOJE NA SVÝM".

2) Kdysi jsem slyšel, že odbory jsou spiknutím zaměstnaných proti nezaměstnaným.

A. Stroller 5.7.2012 0:14

odbory

Nejsem fanda odborů,ale když poprvé Kalousek skvěle odhadl růst na plus 3%,odbory obratem vyhlásily,že bude minus 3. Všichni v čele s nejlepším ministrem sluneční soustavy se za břicho popadali,co to ti strejcové vykládají za nesmysly.Po roce se ukázala skutečnost,ČNB s odhadem mimo,MF totálně mimo,odbory přesně do černého,včetně deficitu.Pak přišla kauza spotřební daně na paliva,opět odbory jako z křištálové koule trefili přesně,jak to dopadne včetně čísel,a opět se před tím všichni popadali za břicho,co to ti strejcové blekotají. No a konečně kauza zvednuté DPH,MF nějakej odhad,odbory diametrálně odlišnej odhad,opět posměšky.Uběhl rok a zase odhad odborů byl trefa do černého a Kalouskův odhad úplně mimo mísu.Toto už není náhoda.Kalousek je historicky největší zadlužovač,přesto,že národ dře z kůže,tak zadlužuje tak,že by Sobotka bledl závistí. A vymlouvá se,že Sobotka měl růst,protože rostlo Německo.Tak proč ten růst nemá Kalousek,když všichni sousedé rostou?

P. Urban 4.7.2012 17:00

Gratuluji odborům

k takovéhle opozici

A. Holík 4.7.2012 13:42

Hm

Je to jednoduche .. lidi co maji nad prumer, chteji svobodu, lidi co maji pod prumer, chteji rovnost.

D. Švik 4.7.2012 14:59

Re: Hm

Svobodu vyžaduje ten, kdo jí už beztak má v srdci. S finanční situací to nemá co dělat.

Z. Rychlý 4.7.2012 11:19

Odbory nejsou nic jiného,

než lobbistická grupa. Ničím se neliší od tabákové lobby, betonové lobby, atd, atd.

Původně se měla tato lobby starat o pracovní pomínky a platy zaměstnanců. Jenže postupem doby odbory ve vyspělých ekonomikách své správné úkoly beze zbytku splnily. Pracovní podmínky  již jejich úhlavní nepřátelé (zaměstnavatelé) docela slušně plní na základě zákonů, a že mzdové požadavky mají své limity chápou i ti nejnatvrdlejší odboráři.

Co teď s lobbisty, jakožto mluvčími ? Jejich pozice v boji proti zaměstnavatelům se změnila. Buď se vytratila, nebo dokonce korupčně spolupracují s bývalými nepřáteli a starají se jen o rekreace, či slavnostní "podnikové" dny. Naštěstí se zde pro ně otevřela možnost politiky a konečně mají možnost zatočit s nepřítelem úhlavním - s kapitalismem. Samozřejmě jen slovně - prakticky chtějí do senátu a socialistické internacionály (bruselského parlamentu).

Dokonce i to právo na stávku využívají správně (a úspěšně) snad jen ve Škodovce v M.Boleslavi. Jinak se ze stávky stal nástroj ke změně politických poměrů. Věřím, že národ už tuhle strunu prohlédl a odboráři cítí, že tady ztratí body a do generální stávky se jim nechce.

Vážení odboráři, jestli chcete změnit politiku, tak volte levici a basta. Dostanete příležitost (a průzkumy ukazují, že to bude v příštích volbách) mrvit republiku po svém. Konečně budeme posléze vědět, co to vlastně znamená ta Zemanova "spálená země". Národ to žádá, národ to bude mít, ale uvidíme až ve volbách. Bude to něco podobného, co zbylo po komunistech a jejich způsobu budování ráje pro vyvolené. Nezapomeňte, že bohatá země není ta, co má dvakrát denně namazaný chleba kunerolem, ale ta, která má dostatek svobodně myslících a tvořivých lidí. Tedy zrovna tu skupinu, kterou chcete omezovat a peskovat v zájmu množství toho kunerolu.

J. Vintr 4.7.2012 9:43

Bohužel můžeme jen pasivně přihlížet

jak darebáci a hlupáci pilně podřezávají větev, na níž všichni sedíme. Daně, dotace, přerozdělování a byrokratická regulace spolehlivě hubí ekonomiku a je jen otázka času, kdy ji zahubí a z většiny lidí se stanou žebráci ...

R. Langer 4.7.2012 12:25

Re: Bohužel můžeme jen pasivně přihlížet

Ono je vcelku probléme, že si dnes každý myslí, že je v podstatě žebrák. Ale až to přijde doopravdy, tak se nebude stačit divit... :-P

J. Chaloupka 4.7.2012 8:37

Děsí mě, že už jsme jednou cestu odborů prošli,

v r. 1948 jsme sebrali vše bohatým a schopným a rozdávali chudým a neschopným. Bylo jedno jste-li účetním v Praze nebo v Košicích, a to účetním dobrým nebo špatným, brali jste stejně podle tabulek. Celé hospodářství bylo vedeno bez ohledu na výkon. Výsledkem bylo, že jsme v r. 1989 byli vlastně chudí všichni (zejména ve srovnání se západními pracujícími). Ti pracovití a schopní buď emigrovali, nebo prostě přestali pracovat a snažit se, případně budovali  chaty a chalupy. Vzhledem k tomu, že naše hospodářství bylo z východního bloku na slušné úrovni, tak jsme v tom pádu na tom byli lépe než třeba v Rumunsku nebo Maďarsku. Ale ten směr byl jasný.

Přesto se stále více lidí dožaduje návratu k rovnostářství, k odměňování podle tabulek a let (viz státní doktoři a učitelé), touží po národním hodpodářství, které bylo vedeno neschopnými, ale politicky vyspělými kádry případně kádry schopnými, ale kariéristickými (v tom špatném slova smyslu).

Je bohužel pravda, že k tomuto pocitu dost přispěli naši tzv. pravicoví politici typu Klause (ten sice odvalil kámen od podnikání, ale socialismus s bankách se mu zalíbil natolik, že výsledkem byly prázdné banky, které znovu naplnili daňoví poplatníci), Kočárníka, a později Topolánka a své přidává i Nečas a Kalousek.

ALE přesto v r. 1989 socialismus, tj. přerozdělování, prohrál (a to v celém tzv. východním bloku) a dal nám šanci vybudovat kapitalismus. Bohužel ten socialismus (státní přerozdělování od schopného Německa k jižním státům - doplň si sám), který jsme poslali na východ, se nám dnes vrací ze západní Evropy. Komu požalovat.

Z. Rychlý 4.7.2012 11:32

Re: Děsí mě, že už jsme jednou cestu odborů prošli,

Souhlasím s Vámi. Jen bych dodal k těm jménům toto. Oni personifikují tu naši ochotu připouštět si populistická a snadná řešení a dávat jim přednost před normální, a bohužel většinou klopotnou cestou. Pak na ně rádi svádíme naše neúspěchy. To oni, já muzikant. Připustili jsme určitou míru xindlu z pohodlnosti.

S. Ševeček 4.7.2012 8:22

"nová zdanění, vyšší zdanění stávajícího, každoroční schodek státního rozpočtu ve výši 120 miliard korun"

Skoro jako by vycházeli z plánu pana Kalóska.

P. Lenc 4.7.2012 9:23

Re: "nová zdanění, vyšší zdanění stávajícího, každoroční schodek státního rozpočtu ve výši 120 miliard korun"

To samozřejmně může napsat "póze" Ševeček.

S. Ševeček 4.7.2012 9:26

Re: "nová zdanění, vyšší zdanění stávajícího, každoroční schodek státního rozpočtu ve výši 120 miliard korun"

No, poslední odhad letošního zadlužení po efektním zvýšení daní (Kalóskem) činí cca 122 miliard.

J. Slanina 4.7.2012 10:44

Re: "nová zdanění, vyšší zdanění stávajícího, každoroční schodek státního rozpočtu ve výši 120 miliard korun"

Tož tady máš Kalóskův plán:

http://hn.ihned.cz/c1-56316870-kalousek-planuje-snizeni-schodku-az-na-30-miliard

Ale proč si nezařvat, že?

K. Dvořák 4.7.2012 15:42

Re: "nová zdanění, vyšší zdanění stávajícího, každoroční schodek státního rozpočtu ve výši 120 miliard korun"

Jasne a v roce 2016 ti borci planovali vyrovnany rozpocet. Jenze to uz pred par dny pan Cisty odpiskal, pry je krize.

Mimochodem, vite, ze kdyz se Kalousek zacatkem roku 2007 stal ministrem financi, byl statni dluh temer na chlup presne 800mld.? A ze dnes je 1600 mld.? (A to v tom prosim neni zahrnuto cca 200 mld. mimoradnych prijmu).

Zkratka sverte vladu odbornikum, ze?

S. Ševeček 4.7.2012 16:57

Re: "nová zdanění, vyšší zdanění stávajícího, každoroční schodek státního rozpočtu ve výši 120 miliard korun"

A co letos, vážený pane Slanino - to taky bude těch max 105, jak přísahal na holý pupek? Vtutochvíli je to 71 miliard ... aha, vlastně ... tak vláda s recesí NEPOČÍTALA.

Tak to jó.

(navíc - letos Kalóskovi pomohlo, že část loňských peněz z brusele došla na náš účet až po začátku tohoto roku, což snížilo deficit. Kolik že to bylo? - 23 mld?)

V. Němec 4.7.2012 7:55

Teroristické odborové hnutí

Toto pojmenování by jim myslím slušelo

A. Bocek 4.7.2012 7:10

Chtělo by to dopis 50-ti odborářů

šéfům odborových svazů. Pokud budete nadále zasahovat do politiky , což vám nepřísluší , vystoupíme z odborů. 50 podpisů stačí, aby bossové dostali strach. Jen nevím ke seženu ty odboráře - v blízkém okolí neznám žádného.

J. Slanina 4.7.2012 10:50

Re: Chtělo by to dopis 50-ti odborářů

Padesáti??? V těchto zeměpisných šířkách je nutných nejméně 99 podpisů.

http://search.conduit.com/Results.aspx?q=99+pragov%C3%A1k%C5%AF&hl=en&SelfSearch=1&SearchSource=49&ctid=CT2269050

J. Slanina 4.7.2012 11:02

Re: Chtělo by to dopis 50-ti odborářů

Padesáti??? V těchto zeměpisných šířkách je nutných nejméně 99 podpisů.

P. Podešva 4.7.2012 3:54

Více peněz do vzdělání

Pane Matějko,

mám za to, že více peněz do vzdělání potřeba je. Jistě ne pro ty, kteří proplouvají, ale proto, abychom alespoň nějak stíhali tempo okolních zemí. V naší zemi je systematicky likvidováno vzdělání a školství a to nejen to vysoké, ale i základní a střední. a není to nějakou hrubou chybou či opomenutím. Je to záměr a to dlouhodobý.

Nemám teď na mysli jen učební obory, kde, než aby se člověk "jen" vyučil, raději si zvolí shitskolu á la cestovní ruch. (http://www.novinky.cz/domaci/267435-cesko-stale-zaostava-vysokou-skolu-ma-jen-ctvrtina-tricatniku.html)

Myslím tím stále upadající kvalitu pedagogických fakult, neb to jsou opravdu ony školy, kam se chodí lemplové zašít a když už nějakou náhodou dostudují, tak máme dalšího skvělého učitele.

Dokud pedagogika nebude prestižní škola a učitelství nebude za prestižní plat, tak už tam jsme, odbory nemusí hledat zkratky.

S. Sedlák 4.7.2012 5:58

Re: Více peněz do vzdělání

Nevím, co tím vlastně chcete říci. Má to snad znamenat, že nejprve zaplatíme a pak se (možná) dočkáme?

V těch vašich slovech je přinejmenším vidět, že vzdělávání se stalo formální záležitostí a ke vzdělání se přiřazuje jako ekvivalent počet vysokoškoláků. Společnost si uvykla plýtvat a platí to nejen u vzdělávání. Vynakládané zdroje nejsou efektivně využívány a snad každý ze svého okolí zná plno příkladů věčných studentů, kteří studují do třiceti let a jsou absolventy oborů, které by nikdo privátně neangažoval, protože je nepotřebuje. A výsledek? Místo chycení se za nos plácání o nedostatku peněz.

Podobným výsledkem jsou státní maturity. Mraky studentů nejsou schopni absolvovat minimální, státem garantované penzum znalostí, nejsou schopni napsat slohovku dle zadání (zcela běžný požadavek před pár lety). Místo aby se chytli za nos dávají vinu systému. A tak upravíme kritéria, aby snad někdo neutrpěl psychickou újmu. A nastavíme dlaň, aby posleze tyto duševní chudáky někdo živil.

P. Boublíková 4.7.2012 7:24

Re: Více peněz do vzdělání

Já panu Podešvovi rozumím. Základem mizérie ve školství jsou špatné platy učitelů ZŠ, přesněji řečeno jen mírně nadprůměrné platy. Nejnadanější absolvent gymnázií nejdou na pedagogickou fakultu - jdou na práva, na medicínu, na ekonomiku, na IT. Tyto obory pohltí nejlepší z nejlepších. Děti na základních školách pak učí spíše průměrní lidé a podle toho škola vypadá.

Když si k tomu přičtete společenskou objednávku co nejvyššího (ovšem formálně) vzdělání pro všechny, dochází nutně k tomu, že úroveň středních škol upadá (musí se přizpůsobit průměrnému studentovi a ten je daleko méně nadaný než průměrný student z doby, kdy byly na SŠ jen polovina populačního ročníku), totéž platí pro vysoké školy - dřívější maturitní úroveň mají bakaláři a dřívější magisterskou úroveň mají absolventi doktorského studia.

Výsledek je úplně stejný jako dřív - nadprůměrné vzdělání má něco kolem 10 % populačního ročníku, jinak to ani nejde, protože hrát prase na flétnu nenaučíš. Rozdíl je v tom, že celá tahle legrace stojí mnohem víc peněz.

t. peterka 4.7.2012 9:45

Re: Více peněz do vzdělání - Opravdu ???

...já zase chápu pana Sedláka...úroveň je mizerná, jelikož může "studovat" v podstatě každý,

jelikož škol včetně tzv. vysokých je prostě mnoho. Nejsou to studenti, kdo mnohdy bojují o to dostat se na prestižní školu, ale školy bojující ( čili podlézající) - o studenty, za každého jsou prachy... a čím více studentů - tím více je třeba pedagogů -zejména v oborech na trhu neprodejných viz :http://konzervativnilisty.cz/texty/civilizace-a-spolecnost/610-konceptualisace-komiksu

-ideologie ekologismu, jak píše pan Matějka, je dalším ovocem našeho vzdělávacího systému- mnoho škol má své "ekologické" programy a výsledek je např. více dotací na "zelenou" energii a logicky méně do škol například do hodin fyziky k důkladnému vysvětlení  pojmů práce-energie , výkon a zejména účinnost.

J. Slanina 4.7.2012 11:19

Re: Více peněz do vzdělání - Opravdu ???

Moc hezké jsou také tzv. "teritoriální studia":

http://social.ukmedia.cz/kam-smeruji-teritorialni-studia

Případně:http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/4405-osobnost-papouska-sedeho-a-jeji-stabilita-v-case-plus-dalsich-x-nesmyslnych-temat-diplomek-dnesnich-studentu-cim-se-chteji-jednou-zivit-.aspx

V. Němec 4.7.2012 8:03

Re: Více peněz do vzdělání

Jak se praví v Chodských pohádkách vůl zůstane volem i kdyby deset let studoval

S. Ševeček 4.7.2012 8:20

Re: Více peněz do vzdělání

Máte zajisté pravdu, pane Podešvo, že dochází k systematické likvidaci vzdělání a školství - primárně zw strany pedagogů a pedagogicko manažerských "odborníků" na všech úrovních systému.

O zahnízděném socialistickém myšlení "inteligence" nemluvě.

J. Vintr 4.7.2012 9:21

Re: Více peněz do vzdělání

Když dáte víc peněz do školství, tak se nestane vůbec nic. Prostě se jen to větší množství peněz rozdělí mezi ty, kteří to dělají evidentně špatně ...

P. Lenc 4.7.2012 9:26

Re: Více peněz do vzdělání

Přesné zhodnocení.

P. Boublíková 4.7.2012 9:57

Re: Více peněz do vzdělání

Stačilo by do základního školství, jen na platy učitelů, aby ta profese lákala nejlepší z nejlepších. Podle mého názoru by se tato investice vyplatila, ale byl by to samozřejmě běh na dlouhou trať.

Středním a vysokým školám ať se klidně ubere - ať jde zase o výběrové vzdělání jako dřív.