4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Fleischmann 17.12.2009 21:39

Un Fleischmann peut en cacher un autre

Milý pane Sígle, chtěl bych jen upřesnit, že nemám nic společného - až na jméno - s ing. Petrem Fleischmannem, marketingovým specialistou, za kterého mě vydáváte v textu o senátním semináři o Kunderovi. Petr Fleischmann, autor jedné z úvodních poznámek semináře pod titulem "O románu, o příběhu a dějinách" (viz příloha Práva  Salon)  S pozdravem Petr Fleischmann

Aleš 30.10.2009 16:02

nedostatky v Cibulkových seznamech STB

Teď jsem to napsal. Že Kundera možná jako mladík něco prořekl, ale ti, kteří šli za totáče po kariéře, vyjížděli do USA(několikrát), dělají teď  ze sebe mučedníky. Top, co jsem se dočetl v olomouckých Radničních listech, zapůjčených mně  bývalým kolegou z VŠv Olomouci o prvním polistopadovém rektoru Jos. Jařabovi, mně vyrazilo dech. Vždyť mu bylo umožněno několikrát vyjet dop USA, zatímco já jsem se jako bezpartijní nedostal ani za humna ba ČSR. Můj přítel byl jednou  za život v Anglii jako anglista, a už byl v Cibulkových seznamech. Kdepak je uveden Jařab? Co to píše o sobě za lžipravdy?

dekadent 28.10.2009 19:27

.....

Celá KUNDER-ova "svetovosť" vyrástla z koreňov miestneho udavačského provincionalizmu prepojeného s mystickou predstavou o nekonečnom dobre, ktoré zabezpečí rozprávková bytosť menom STALIN pre všetkých, ktorí v neho uverili, uveria a veriť budú. Z takýchto koreňov vyrástol KUNDERA a pekne si svoju lokáciu označkoval udavačstvom nezabudnuteľným. Aspoň na staré kolená má tú drzosť a poučuje a kádruje tzv. intelektuálov lačno hladiacich na jeho pery a haldy popísaného papiera, očakávajúcich vyslovenie nezmyselných konín, ktoré za 10 rokov budú prežité a prekonané. Ale aspoň si zakonferencovali.

Pamětník 2 28.10.2009 14:28

Od Evropana Milana Kundery v našem Senátu.

Jak je vidět naše republika opravdu oplývá všeználky.Nebudu tady vyjmenovávat co vše jsem v životě přečetl a jaký to na mne udělalo dojem.To patří mezi individuální vnímání každého čtenáře.Přesto jsem si nikdy nevytvořil o spisovatelích takový názor,jakou má kdo povahu.Nepochybně se každému podaří napsat díla,která se někomu líbí jinému ne.Nepochybuji,že tam patří i Milan Kundera.Teď by to chtělo  více se zaměřit na Cibulkovy seznamy agentů STB a vykročit po jednotlivých jménech.A to už tam zřejmě řada elitních spolupracovníků vypadla.Kdo si je troufá vyhledat a zveřejnit kolik toho mají na svědomí?

Ivan Nový 28.10.2009 14:36

Re: Od Evropana Milana Kundery v našem Senátu.

No to máte těžké, když se u nás pořád šermuje osobnostmi intelektuálů, kteří jednou pro něco jsou, podruhé ne. Tak je to jen reakce na to. Jinak samozřejmě je zajímavé analyzovat deformace, které vyvolává totalita. No a jednou z nich je spolupráce intelektuála s totalitní mocí, a její důsledky. Člověka to prostě při četbě napadne.

Mgr. Milda 28.10.2009 23:09

Re: Od Evropana Milana Kundery v našem Senátu.

Pane Nový, vy jako spolupracovník s totální mocí, nebo alespoň jejím rádoby nositelem Václavem Václavovičem Klausem se určitě vyznáte. Intelektuálové na rozdíl od vás hledají pro svoje postoje nějaké zdůvodnění. Pro mnoho nevzdělanců je však takový polovzdělanec z Proseku míra všeho, svoji životní kariéru s ním spojují. Co uděláte, až se ty všechny podvody vašeho šéfa provalí?

Ivan Nový 28.10.2009 23:54

Re: Od Evropana Milana Kundery v našem Senátu.

No zlepšovat dokonalý svět je blbost, na to zdůvodnění nenajdete. To jde jen pendrekem. A to se intelektuálům často líbí.

Aleš 30.10.2009 15:57

Re: Od Evropana Milana Kundery v našem Senátu.

Rád bych se zaměřil na Cibulkův seznam STB. Cybhí tam jméno Josefa Jařaba, který byl několikrát za totáče ve Spojených státech. Hlásil se jako divý do partaje, přitom spolupracoval se zahraničníkontrarozvědkou. Jak to, že jeho materiály nejsou v Cibulkových seznamech, když někdo vyjel na Západ na měsíc a už je v nich uveden, Jařab tam byl několikrát a ticho p pěšině. Tak jako to u nás vlastně chodí?

? 28.10.2009 12:19

No, pane autore, vy se opravdu příliš v Kunderovi neorientujete.

"...texty, které dosud česky nevyšly a dokonce je sám do češtiny pro senátní seminář přeložil."

Všchny ty texty byly totiž v Česku dávno uveřejněny, řada z nich i knižně.:-)

Karel K 28.10.2009 12:11

Znám hodně Evropanů, ale pochybuji

  že jejich typickou vlastností je zrovna udávání.  Fábory a vlaječky pro tohoto jinak průměrného spisovatele přišla opravdu ve špatnou dobu,   uvážíme.li, že se nedávno objevil další důkaz jeho viny.   A Kundera na to vše vesele mlčí . . . 

ferda 28.10.2009 14:12

Re: Znám hodně Evropanů, ale pochybuji

ono si nedělejte iluze tohle kvete všude na světě

a ted si říkat jací jsme kabrnáci je v podstatě trapné jelikož hodnotíme něco k čemu už ani nenáme vztah a v dnešní CZ je udavačů demokratů víc než kdy jindy ovšem oběti se rázem mění v žalovatele to je ta výhoda noapak to nedohodnou soudci ale strany a peníze

Ludva 28.10.2009 15:44

Re: Znám hodně Evropanů, ale pochybuji

Měl byste oddělovat umělecké dílo od jeho tvůrce. To dílo má samostatný život. Říká se, že nejlepší knihy pro děti napsali pedofilové - třeba Lewis Carroll Alenku v říši divů nebo snad i Foglar s Rychlými šípy a pohádkář Andersen. Naštěstí jejich čtenáři se v tom tak nepitvali. Je vcelku jedno, zda obvinění spisovatele K. jsou pravdivá. Čas ukáže kvalitu. Za zamyšlení ovšem stojí, že to na něho vytáhli lidé do věci osobně zapleteni a jejich příbuzní.

Karel K 28.10.2009 18:34

Re: Znám hodně Evropanů, ale pochybuji

Nevím, kolik jste od Kundery četl, ale Kunderovy knihy jsou jen  a jen o Kunderovi, to prostě oddělit jaksi nejde :-). Jeho profil, který v nich ukazuje, je ovšem  jen fikce, je to asi Kundera,  jakým by býval chtěl být, kdyby nebyl tím, co byl.  Je to navíc velmi plytké a jeho literární styl to nezachrání, i kdyby si český senát odhlasoval, že je to klasika :-).   Je ale možné, že kdyby byl alespoň pedofil, mohl napsat dobré drama anebo hodnotný psychologický román.

Informace 28.10.2009 9:36

Tak to měla být

ta jakási "rehabilitace" Kundery, o které se tu psalo nedávno? Čili jakési usmíření se spisovatelem, o kterém se tu napsalo vloni všechno možné? A zčásti i letos na diskuzních stránkách. Hm, to je zvláštní.

Ze článku a z výběru citátů jsem jaksi nepochopil jaké je vlastně Kunderovo pojetí Evropy.

Ivan Nový 28.10.2009 9:52

Re: Tak to měla být

No ale dá se z toho pochopit proč podlehl komunismu, a že by mu podlehl zas.

Informace 28.10.2009 10:15

Re: Tak to měla být

Víte, já jsem celého Kunderu nečetl a tak jsem nemohl sledovat jeho myšlenkový vývoj. (I když to podle slov samého Kundery neznamená, že bych si o spisovateli nemohl udělat názor i po přečtení jen několika jeho děl.) Při čtení Une rencontre jsem si uvědomil, že je to přehlídka autorových známostí a přítelství a vůbec znalostí v oblasti umění a literatury. Ty poznámky o Evropě jsou tam jaksi okrajové. A uvědomil jsem si, mohu to říci kriticky nestranně, že Kundera se nepovažuje ani tak za Evropana, jako za člena té vyšší elitní kulturní nadstavby evropské a světové. A z té výšky by asi do politického aktivního života už nesestoupil.

Informace 28.10.2009 10:17

Re: Tak to měla být

oprava: přátelství

Ivan Nový 28.10.2009 10:27

Re: Tak to měla být

No ano, a tím je směšný. No možná politovánihodný. Svět hodnotí, místo toho, aby vybíral mezi zlem a dobrem, a hledal svou vlastní cestu. A proč svět hodnotí? Aby si vytvořil iluzi, že je nad ním, že ho ovládá. Je to projev pocitu méněcennosti, možná pocitu viny. Ale tím tu vinu nenapraví, jen vytěsní.

Informace 28.10.2009 10:53

Re: Tak to měla být

Opravil bych Vás. Když si přečtete Une rencontre, po pocitu viny tam nenajdete ani stopy. A ani stopy po jeho komunistickém mládí a nadšení pro tehdejší režim. Typická je na př. kapitola Nepřátelství a přátelství, kde mluví o politických procesech z doby stalinizmu. Na všechno se dívá filtrem kultury, ten je jeho zprostředkovatelem ve vztahu s minulostí i přítomností. Kudera je jinde, chápete? Ani ne tak geograficky ale jako osobnost.

Ivan Nový 28.10.2009 10:59

Re: Tak to měla být

No ano, vytěsňuje. Není jinde, jen si myslí, že je jinde, a tím je směšný. Psát o cizích zločinech nemá smysl, smysl má psát jen o svých volbách, dokonaných nebo zamýšlených.

Informace 28.10.2009 11:37

Re: Tak to měla být

Jak jsem již říkal, celého Kunderu jsem nečetl a některé jeho věci si už nepamatuju. Ale už od  románu Žert je jasné, že spisovatel své romány pečlivě konstruuje. V Žertu je to na př. umělé proplétání hlasů postav, které má tvořit jakousi mnohohlasovost (nechci říct polyfonii). V Nesnesitelné lehkosti bytí jsou pak postavy nositeli autorových myšlenek a filozofických tézí jiných autorů a jejich životní příběhy jsou v tomto smyslu i konstruovány. Co při čtení udiví, je téměž absolutní absence emotivní partecipace nebo vyjádření autora. Dílo autora je hlavně produkt jeho mozkové činnosti, ale ne citový výlev. Můžeme to brát jenom za volbu stylistických prostředků nebo za projev autorovy neochoty říci něco i o sobě?

Nesnesitelnou lehkostí, myslím, dosáhl apogea na světovém knižním trhu. Nesnesitelná lehkost se stala jakýmsi must nejen pro intelektuály ale i politiky. Každý to citoval ať to bylo k věci nebo ne. Une rencontre je četba pro intelektuály, normální čtenář asi po prvních kapitolách odloží knihu stranou, protože mnohé malíře a spisovatele, o kterých Kundera mluví, asi nezná. Také se o knize po prvních recenzích už víc nepíše. Jak říkám, vlastních autentických nefiltrovaných zážitků nebo citů tam je málo nebo snad žádný.

Ivan Nový 28.10.2009 11:53

Re: Tak to měla být

No Žert se mi celkem líbil, Směšné lásky taky, ale i tam mi už vadila Kunderova nadřazenost, zdála se mi falešná. Ale myslím, že Kundera je dost čitelný, do kterých postav, či citátů, co a jak se projektuje. Možná si od něho ještě něco přečtu, abych se seznámil s tím, co západním intelektuálům chybí, abych se seznámil s jejich viděním světa, abych to konfrontoval s tím, co na rozdíl od nich víme my, kteří to máme prožité a ne vymyšlené.

Informace 28.10.2009 12:19

Re: Tak to měla být

Já jsem zase Směšné lásky zapomněl. Jestli jste to nečetl, vezměte si Nesnesitelnou lehkost a možná pochopíte, proč se to tak západním intelektuálům líbilo. V Česku ji neznáte, že? Une rencontre nekupujte, nemáte-li všeobsáhlé kulturní znalosti z literatury a malířství nebo po ruce nějaký encyklopedický slovník. Kdo z evropských čtenářů zná La pelle od Curzio Malaparte? Nezná ji ani většina Italů. Ale Kundera o ní mluví dost obsáhle.

? 28.10.2009 12:30

Re: Tak to měla být

Čeští čtenáři - na rozdíl od těch údajně evropských - La pelle dobře znají pod názvem Kůže. Je to kniha nesmírně krutých a mučivých povídek z časů Američanů v Neapoli. Není to žádná realistická próza, ale bolestný obraz společenského rozkladu . To, že ji neznají soudobí Italové, je jejich hanba. Mimochodem, právě Kunderovo Setkání vedlo v Itálii k obnovenému zájmu o Malapartovo dílo. A je to jen dobře.

Informace 28.10.2009 12:49

Re: Tak to měla být

Pravděpodobně si přečetlo Kůži těch několik málo intelektuálů, co měli v ruce Kunderovu knihu. Že by Malaparte byl po vydání Kundery nějak na dračku, mi není známo.

? 28.10.2009 12:55

Především - na to, abych si přečetl Kůži, nepotřebuji Kunderu -

mám ji dávno v knihovně a je to pozoruhodná kniha, stejně jako Kaput. Po italském vydání Setkáni se nakladatelé chytli za nos a chystají nové reedice Malaparta. La pelle bude jistě první titul.

Mimochodem, nemáte ani moc přesné informace o tom, co tady z MK vyšlo - i té Nesnesitelné lehkosti bytí jsme se už dočkali. No nic, mějte se - a budete-li mít někdy čas, Kůži si přečtěte, máte-li pevné nervy. Pěkný den.

Informace 28.10.2009 13:35

Re: Především - na to, abych si přečetl Kůži, nepotřebuji Kunderu -

Pokud jde o vydání knih Kundery v ČR skutečně přesné informace nemám.

Pokud jde o Malaparte jenom dodatek:

Curzio Malaparte, vlastním jménem Kurt Erick Suckert, jak objevil v Ustředním státním archivu profesor současné historie na univerzitě v Camerinu, Mauro Canali, si své články z ukrajinské fronty pro Corriere della sera vymýšlel, zatímco seděl pohodlně ve své vile na Capri. Tedy i scény v jeho románech, kde mluví o Ukrajině a ukrajinských židech, o aleji ukřižovaných atd. jsou docela vymyšlené. Dobrá, řeknete, spisovatel má právo na fantazii. Jenomže pak nemůžeme mluvit o realistických nebo veristických obrazech, že?

 

R.J. 28.10.2009 14:07

Re: Především - na to, abych si přečetl Kůži, nepotřebuji Kunderu -

Tohle je pro mne nová informace, díky Informace.  Tomu říkám informace. Máte vhodný nick, Informace. ;-)

Informace 28.10.2009 23:00

Re: Především - na to, abych si přečetl Kůži, nepotřebuji Kunderu -

Velké díky. A Vy, kdo budete, jako?

Právě mne napadá, že by to bylo moc pěkné téma Spisovatel o spiovateli. No, nechám až na někdy jindy.

Informace 28.10.2009 23:01

Re: Především - na to, abych si přečetl Kůži, nepotřebuji Kunderu -

Pardon, o spisovateli, aby tu nevzniklo nějaké nedorozumnění.