18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 9.12.2008 7:53

Re: znova se musím

"ale proč jenom Kundera ??" - protože na něj se našlo něco konkrétního! Až najdou pánové z ústavu na pitharta, dienstbiera, pavku kohouta a další, nechť i oni si nasypou popel na hlavu a pustí nějaké to euro.

Ať mi nikdo netvrdí, že dienstbier jako zpravodaj v Americe nemusel psát zprávy  a sem tam nějakého pomýleného udat.

Jarda 9.12.2008 7:50

Re: znova se musím

Precti si to jeste jednou, predchozi prispevek mini, ze by se mel omluvit spisovatel Kundera panu Dvorackovi za utrpeni ktere mu svym udanim zpusobil. Ovsem ztracena leta mu nicim nenahradi.

Kopecký 9.12.2008 7:35

Pane spisovateli Frýborte,

úplně vám rozumím, že nenacházíte velkých myšlenek u těch pochybných obhájců - Rushdieho, Marqueze, Rotha, Pamuka, i když připouštíte, že snad nebudou nejhorší. Spíš bych se divil, kdybyste někdy někde nějakou myšlenku objevil, tedy, pardon, kromě své.

ranbow 9.12.2008 7:27

Re: znova se musím

Když ona je otázka - za co by se mu měli omlouvat ? Za zveřejnění dokumentu, který je pravděpodobně autentický?Za  to že k tomu přidali svojí ideologickou omáčku?  Nebo za odfláknutou odbornou a novinářskou investigativní prací ?

Pokud se týká trestního oznámení, popřípadě soudu a urážky na cti - Kundera dělá spíš dobře - nad tímhle výkřikem do tmy se už uzavřela voda, bulvár už má jiné starosti (viz Blesk - Madonnu přijde rozvod  na 32 milionů liber - čtěte víc!),  jeho knížky se budou prodávat a číst pořád. Těžko se vyjadřovat k té poslední větě - morálně to vypadá skvěle - ale proč jenom Kundera ??

Jan Novotný 9.12.2008 6:58

nedejte na pamětníky

Jak vidím, jeden čtenář mě už předběhl s upozorněním, že v roce 1948 byl S. K. Neumann už po smrti. Je to ovšem pěkný doklad, jak je lidská paměť omylná - a nejhorší je, jak na tuto špatnou paměť pamětníci navěšují různé pochybné myšlenkové konstrukce. Chci-li se poučit o minulosti, věřím jen starým zežloutlým novinám. Na uskutečnění Orwellovy myšlenky, že i noviny by se měly dodatečně padělat, neměl naštěstí žádný režim dost trpělivosti a prostředků.

Jan Novotný  

janoryna 9.12.2008 6:48

Re: Humanitní intelektuálové jsou politicky nejpitomější a ještě

se tím chlubí. tosamé lze říci o většiněumělců. povýšili jsme je na bohy a při tom na př. herci na jevišti po svém originální způspbu deklamují myšlenky někoho jiného.a dnes je autoritou i televizní hlasatelká, která nám přečte zprávy ze čtecího zařízení. jsem technik a proto jenom poukazuji na to, že technika je mnohem obtížnější než tzv. umění. známe mnoho techniků, ze kterých jsou úspěšní umělci, ale znáte někdo opak ?

honzak 9.12.2008 6:25

znova se musím

zeptat - už pan spisovatel dovážil podání trestního oznámení? Nebo to byl jen výstřel naslepo a pan spisovatel zůstane zalezlý až do konce svých dnů? BYl by to pro pana spisovatele neřešitelný problém vystoupit a říct:"Ano, byl jsem mladej a blbej, jako dřívější, dnešní a budoucí mladí. Mrzí mě to a panu Dvořáčkovi a jeho rodině se omlouvám. Pro větší váhu své omluvy přikládám zajímavou částku v eurech."

Tis 9.12.2008 6:02

Humanitní intelektuálové jsou politicky nejpitomější

Nejpitomější část populace jsou studenti homanitních věd a jejich absolventi. Nejhorlivější podporovatelé Hitlera byli vysokoškolští studenti. Už před jeho nástupem pálili knihy protiválečných spisovatelů včetně Čapka. Největší propagátoři komunismu byli Intelektuálové. Ve Francii, po válce nebylo možné napsat nic proti SSSR - prostě "užiteční idioti". V roce 1968 vyšli studenti pochybné university v Paříži do ulic, protože jim zakázali noční návštěvy dívčích kolejí.  Jejich vůdce Cohn-Bendit je dnes, za Zelené, v Evropském parlamentu a nedávno provokoval prezidenta Klause. Když jsem by v r. 1969 v Mnichově na stáži, pořádali tam studenti demonstraci. Ptal jsem se kolegů půjdou-li jejich studenti demonstrovat. Řekli mi že ne, ti se musí učit (obor biochemie) stávkovat chod íjen blázniví sociologové, žurnalist a pod. Kolega mého syna studujícího architekturu byl před třemi roky na stáži v Soluni.Sudenti tam moc nestudují, hlavně demonstrují, stávkují a všichni jsou komunisti. Současné demonstrace v Řecku tomu odpovídají. V současné době tito intelektuálové volí hlavně Zelené. (autor příspěvku je Ing. DrSc)

ranbow 9.12.2008 5:53

Pořád se točíme v kruhu

Pořád hodnotíme tehdejší činy dnešní morálkou - a hlavně dnešní svobodou. To že v tehdejší době mohl spisovatel napsat něco odvážného tak leda do šuplíku protože by mu to nevydali (soudruzi byli schopni hodit do stoupy i celé vydání kvůli jedné stráce), to už někomu uniká.

Rozhodně tenkrát platilo, že  že úsudek osoby zvané spisovatel v kterékoli věci za obzvlášť závažný, ba rozhodující. Jistě, on ten svět byl trochu jiný než náš -  rádio bylo v plenkách, TV neexistovala, o pojmu internet ani nemluvě. Lidi ani moc necestovali, do druhého města to byl den cesty pěšky. Takže knihy, a postupně noviny rozhodně měli na lidi rozhodně vliv. Dneska je to o něčem jiném - rozhodující vliv má televize, a vlastní úsudek tam vnucuje kdokoliv - od politiků, spisovatelů, bavičů,  ředitelů TV,až po tu paní co říká v reklamě na prášky na praní bezva. Jenomže i od ní to zní hlasitěji když jde o známou sportovkyni či filmovou stár.

Pokulhává i to přirovnání na konci - příjde na to na co by se pan rychtář cechu pekařského ptal - máčelo se za šizení při vážení . A že pod halapartnama se těžko vyslovuje svobodný názor, to platilo vždycky.

Větší vlastenec 9.12.2008 4:31

Živá slova SKN na webu mladých komunistů

S.K.Neumann byl hrdý. Neposkvrnil si ústa ani hruď (měl nejspíš ubrousek). Neposkvrnil si ani kalhoty, neb nesedl na lep. Takže mu raději šli všichni z cesty. R^

"Marx a Lenin mně otevřeli okno do objektivní skutečnosti sociálního života: nesednu na lep hlupákům, kteří o nich mluví a nic nevědí, ani inteligentčíkům, kteří radikálničí po kavárnách."

A hrdý buď! A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí. Takový byl můj lid. S kosou a kladivem, na jitřní čekal svit. Čekal a věřil. Úrodu novou sklidí sám. Sám se svými! Jděte mu z cesty, Staví chrám bratrské doby.

Více zde : http://sk-neumann.wgz.cz/poezie . (Pozn. : "wgz" je zkratka pro "Wogonská poezie")

R^ VV >-  Ze všech umění je pro nás nejdůležitější televise ! (V.I.Lenin)  >- VV R^

Vladimir Holekal 9.12.2008 4:25

S.K.Neumann 1875 - 1947

Kratce po Unoru, kdyz jste byl spolu se svymi povedenymi spoluzaky v divadle, S.K.Neumann na jeviste nemohl vbehnout, protoze zemrel uz v roce 1947

Jenda 9.12.2008 0:39

Proc zrovna spisovatelstvo? Protoze pani spisovatele jsou zvykli vytvaret nove svety

s novymi lidmi chovajicimi se presne tak jak si pan spisovatel usmysli. A zapominaji, ze v realu to tak proste nefunguje. Spisovatele vidi jaky by svet mel byt, ne jaky je. A pri pokusu o implementaci te uzasne utopie proste nezbyde nic jineho nez zacit osekavat precnivajici kousky.