6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O tom bruselském zelí

Když se místo papyru začal užívat papír, byly veškeré snahy o omezení růstu administrativy marné, protože nový materiál značně urychlil byrokratické bujení. (Bernhard Lewis: Dějiny Blízkého východu)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Rajchl 15.4.2013 22:05

majzlík nemajzlík

Jedna věc je úplně jistá, až si někdo přečte spis EU o zelí dostane z toho průjem.

Zelí je dovjí DOBRÝ nebo ŠPATNÝ, no vlasně trojí ještě korejské kim-či. Navrhuji vyslat zelnou komisi EU na to korejské zelí, jako předsedu doporučuji Járu Cimrmana.

J. Kovaříček 15.4.2013 6:08

Jedna chyba

Nádherný článek, jako vždy od pana Frýborta. Nevím jak přišel na ten měděnný majzík. Měď je totiž kov příliš měkký k sekání do kamene. Nu snad do nějaké měkké břidlice, ta by se ale brzy rozpadla.

Jinak naprostý souhlas s krásně napsaným článkem. Ano - byla doba kamenná, potom doba bronzová, doba železná a nyní žijeme v době papírové.

Kdyby autoři museli tesat každé slovo do kamene tak by si rozmysleli o čem budou psát. A snad jen ti oddaní, kteří mají opravdu co smysluplného říci by se do díla pustili.

On už vynález knihtisku je podezřelý. Kdybychom museli každou knihu či úvahu ručně opisovat, také bychom byli vybíravější. Zajímavé rovněž je, že třeba Buddha (podobně jako Ježíš) nenapsal ani slovo. Své osvícené poznání tlumočil následovníkům ústně. Jeho žáci, tedy mniši, si jeho učené traktáty pamatovali a předávali je ústní formou. Teprve po několika stoletích bylo Buddhovo učení sepsáno. Nevím kdo by dnes byl schopen zapamatovat si přesně tak moudré a rozsáhlé učení. Takže ani ten majzlík nepotřebovali. To stojí za zamyšlení.

J. Kovaříček 15.4.2013 6:17

Re: Jedna chyba

Dodatek. Buddhovo učení je staré  dva a půl tisíce let, stále však zůstává jednou z nejmoudřejších životních filosofií. Buddha neměl kompjuter, ani mobilní telefon a televizi, měl ale geniální mysl, a čas rozjímat a hledat moudrost.

Novodobá filosofie je jen podivným zmítáním nejapných myšlenek, třeba Hegelova intelektuální džungle slov. V současné době je módní postmodernismus, bláboly kteréhož papouškuje kdejaký polovzdělanec. Moderní znamená soudobý, modernismus tedy soudobost a postmodernismus se dá vyslovit jako budoucnost. Tito "myslitelé" mohou tak nanejvýše konstruovat a dekonstruovat svoji blbost.

V. Vovák 15.4.2013 9:30

Re: Jedna chyba

pan kolega měl zajisté na mysli bronzový majzlík. Ta měď se mu jenom nějak vetřela do myšlének. Koneckonců v bronzu je mědi přes 60 procent. To víte, když se člověk na něco upne. Třeba na měď...

V. Fiala 15.4.2013 11:12

Re: Jedna chyba

Pozor, staří egypťané skutečně používali měděné nástroje při opracování kamene. Jde to po jistém tepelném zpracování kovu, obdoba kalení ocele. Jestli se nemýlím, dodnes neí jasno v tom, jak to ale dělali.

V. Vovák 15.4.2013 14:02

Re: Jedna chyba

mám dojem, že oni používali měděná dláta maximálně na vápenec, že měď tvrdší materiály nezvládala.