22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O rasismu přemýšlení kacířské

„Podstata lidského bytí je na celém světě stejná,“ vyjádřil se svého času jeden zastánce všelidské rovnosti. Nu, souhlasil bych v tom, že všichni lidé mají nos, dvě uši a dvě ruce, v některých případech obě levé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.2.2015 20:54

Re: To je jako v tom vtipu...

Z toho je patrné, že blbost se nevyhýbá ani rase bílé. A ty tituly jsou jistě z nějakých sociologií, kulturních antropologíí a jiných podobných kecavých věd, neřkuli přímo z pfilozófie. A že jsou materiálně zajištění - jde o to, kdo a proč jim za ty žvásty platí.

J. Jurax 1.2.2015 20:47

Re: Jsem rasista ?

No, hispánci jsou taky běloši a muslimové velmi často také (Arabové třeba, Íránci, Turci) ... :-)

J. Jurax 1.2.2015 20:41

Re: požádal o východoněmecké občanství a

No, a za deset let byl hrdým občanem bundesrepubliky a Vaším spoluobčanem ... :-)

J. Jurax 1.2.2015 20:35

Re: Toto platilo jen v některých případech, protože to

Jak byla ta říkanka - Na procházce v parku našel jsem já marku. Ležela tam mnoho dní, byla totiž východní ...

S. Netzer 1.2.2015 19:47

Re: Milá slečno, to nejsou pomluvy

O německé občanství jsme žádali v Baden Wuerrtembergu, a jaký soud nás v Československu soudil, to už vůbec nevím. Jestli to byl okresní soud v místě bydliště, nebo nějaká nadřazená instance, nevím. Myslím, že rodičům o rozsudku psali nějací známí, pokud vím, tak žádné oficiální oznámení nedostali. Bylo nám to stejně jedno, protože začátkem sedmdesátých let nikdo nepočítal s tím, že se ještě jednou do Československa vrátíme. V té době jsme měli také úplně jiné starosti. Škola, studium, rodiče si museli založit úplně novou existenci, takže na nějaké nostalgické vzdechy po ztracené vlasti nebylo pomyšlení. A později jsme o možnost návštěvy Husákova Československa nestáli. Prakticky všichni přátelé mých rodičů emigrovali do Německa nebo do Švýcarska, a já jsem našla nové kamarády a spolužáky zde.

L. Křivan 1.2.2015 19:26

Re: Samozřejmě, aby se člověk mohl stát "upravencem"

Každá spolková země si dělala svoje předpisy.

P. Vaňura 1.2.2015 19:12

Nevím, já jsem o tom kdysi mluvil s jedním Japoncem

On se mě, bohužel neúspěšně, pokoušel vysvětlit, proč jejich jazyk nelze psát latinkou, nicméně říkal, že nutnost naučit se psát jejich znaky pro ně znamená, že tím stráví na střední škole tři roky, což je handicap proti národům s jinou abecedou. Pak ještě říkal, že dříve byl psací stroj na japonštinu dost velká mašina a umět na něm psát znamenala vysokou kvalifikaci. Dnes, v době počítačů to přestal být problém, protože znak lze pomocí počítače složit z více částí.

L. Křivan 1.2.2015 19:08

Re: požádal o východoněmecké občanství a

a československého se zřekl

No chudák !!! :-)))))    To si teda polepšil ! :-)))

L. Křivan 1.2.2015 19:04

Re: Milá slečno, to nejsou pomluvy

1) a v které spolkové zemi jste žádali ?  V Hessensku to tak bylo. 

2) a kde jste v Československu bydleli ?  Některé soudy byly přetížené, některé ne. Já měl kliku. Mně nestihli. Taky to záleželo na datu. Já si zažádal hned jak to bylo možné.  Soudili celé rodiny najednou, takže se nedivte.

3) Mně taky vždy prolezli celé auto. Dokud nenarazili na foťáky s celou výbavou nebo na Keyboard (Yamahu).  Nebyl celník, který by nebyl fotograf nebo muzikant.  Mělo to jednu nevýhodu. Hráli s tím i dvě hodiny. Jeden si Yamahu i nechal zapojit a pak mi předváděl, co jeho kapela hraje na tancovačkách.  Když pak koukli na hodinky, ..." Ježíšmarjá, už dvě hodiny ! Hoďte to dovnitř a jeďte !". 

4) Nikdy jsem si nic nepsal, informace jsem měl jen v hlavě.  Celníci šli hlavně po starožitnostech. Ty já nevozil. A když jsem měl ve verkcajku u vrtáků nějakou špónu,... to nebrali na vědomí.

P. Vaňura 1.2.2015 18:52

Paní Lukešová, r. 1968 si strojvedoucí a topiči založili

odborovou organizaci, která se jmenovala Federace lokomotivních čet. Když jim ji normalizátoři zrušili a převedli je do ROH, tak jim bez jejich souhlasu prostě strhávali členské příspěvky z platu a do obálky s platem jim dávali známku ROH. Takže z nich udělali členy ROH bez jejich souhlasu.

H. Lukešová 1.2.2015 18:40

Re: Samozřejmě, aby se člověk mohl stát "upravencem"

Teda tady je maglajz, každý tvrdíte něco jiného, vy říkáte, že Německo (SRN tedy) chtělo po lidech, aby se vzdali česl. občanství a pí Netzer tvrdí, že to po ní nechtěli. Každý se dušuje, že má pravdu...

L. Křivan 1.2.2015 18:37

Re: Samozřejmě, aby se člověk mohl stát "upravencem"

Německo pane Vaňuro, požadovalo od svých nových občanů zbavení se starého občanství. Nevím jak Švýcarsko, to budete asi vědět vy.

H. Lukešová 1.2.2015 18:37

Re: Milá slečno, to nejsou pomluvy

Tak asi záleží případ od případu, zde toho člověk tolik nakecá a dokázat se to nedá. A vy jste odešla z ČSSR asi po 68? Tedy nechci po vás vyzvídat, je to vaše věc. Ale četla jsem, že byly 2 vlny emigrantů, jedni ideologičtí, co byli pronásledovaní komunistickým režimem, ale druhá skupina byla jen taková ekonomická migrace, i komunistická, to si vzpomínám v blahé paměti na Janečka ze Seattlu.

P. Vaňura 1.2.2015 18:36

"Zdravá intuce" vedla k tomu, že se Čína stala

kopacím míčem velmocí. Japonsko tomuto osudu r. 1868 uniklo "za 5 minut dvanáct."

Historikové o nezavedení průmyslové civilizace v Číně píší, že to bylo dáno neexistencí střední třídy a tak neexistencí poptávky po zboží, vyráběném stroji. Chudí rolníci si nemohli dovolit kupovat nic a bohatí si koupili kvalitnější výrobky řemeslníků. A dokonce ani počátkem 19 století tam evropští obchodníci neměli co nabídnout, museli platit drahým kovem a Britové později také opiem (což vedlo k tzv. opiovým válkám, když se Čína snažila import opia zakázat).

H. Lukešová 1.2.2015 18:30

Re: Milá slečno,

Víte mnoho Čechů platilo ROH či byli členy SČSP, taková je diktatura a nikdo z nás je nemá právo soudit. Co měli lidé dělat, chtěli studovat, mít dobrou práci, jistě, nebylo to hrdinství, ale lidé chtěli přežít. Neřeším ty hajzly, co byli v STB či vedoucí představitelé KSČ, kádrováci.

Mnoho Němců se také ušpinilo nacismem, přes 1 milion Němců bylo v SS, další tisíce v Gestapu a Wehrmachtu, píše o tom Paul Johnson v Dějinách židovského národa. Autor píše, že do jisté míry byl zločin holocaustu zločinem celoněmeckým. A také nemůžeme odsuzovat všechny Němce do jednoho.

P. Vaňura 1.2.2015 18:27

Termín pozitivní diskriminace lze snadno otočit, např.

tak, že "Hitler prováděl pozitivní diskriminaci árijců."

H. Lukešová 1.2.2015 18:26

Re: Další odkazy

Ale pánové, co tak zle. Souboje už jsou dlouho zakázané, Puškin zemřel v souboji, možná i další slavní umělci. Neprožívejte to tak. Kdybych já měla zabít někoho, kdo mě štve nebo někdy urazil, tak bych seděla ve vězení na hodně dlouho. Já nejsem z rodiny emigrantů, rovněž i mí rodiče byli v Jiskrách i Pionýru, ale ve straně nebyli, babička mohla dělat ředitelku ZDŠ, ale byl tu jeden problém, jelikož nebyla ve straně, když jim řekla tuto skutečnost, tak místo ředitelky ZDŠ dělat nemohla.

P. Vaňura 1.2.2015 18:19

Toto platilo jen v některých případech, protože to

bylo kapacitně nezvládnutelné (i přes třeba dvouhodinové fronty). A "mařeny" od Němců soudruzi chtěli.

A taková zajímavost z NDR. Němky nechtěly v neděli vařit, tak šla celá rodina na oběd do restaurace. Jídlo tam bylo cenově dostupné ale hospod bylo málo a tak se před restauracemi tvořily dlouhé fronty, na hodinu i déle.

Ale hotelové restaurace mívaly na dveřích ceduli "nur fur Hotelgasten." A to byli převážně západní Němci, takže ty ceny, které by ve východoněmeckých markách byly dostupné, byly vlastně v DM a to bylo drahé.

A ještě zážitek ze Stralsundu. Tam jsme se do hospody dostali snadno, ale na jídlo jsme čekali přes hodinu. Byl tam ale jeden stůl, ke kterému servírka chodila každých 5 minut. Byl to stůl, kde seděli západní Němci, vlastní krajané byli pro personál hadr...

P. Vaňura 1.2.2015 18:02

Na ty Němce to vypadá, r. 1981 jsem mluvil s jedním

Slovákem, který se přiženil do Drážďan. Říkal mě, že mu tehdy Němci řekli, "musíte se jednoznačně rozhodnout, kde chcete žít." Tak si požádal o východoněmecké občanství a československého se zřekl. Kdyby mu to takto nepostavili, asi by si to československé občanství nechal, východoněmečtí občané totiž měli zakázánu Jugoslávii (a Rumunsko, což by mu tou dobou asi nevadilo).

E. Erat 1.2.2015 18:00

Re: Další odkazy

Tak nepožíněně upravenče ? Politickou karíéru jsem ukončil jako Jiskra,poté Junák.Později VTS a Spolek přátel žehu,tam jsem dodnes.Ano,příspěvky ROH jsem platil a byl jsem i členem.Na průvody jsem chodil pouze na zápis, a pak jsme zdrhli na pivo.Hledat mě nemusíš,můžeme se dohodnout a rozdáme si to na férovku třeba ve Stromovce,Akorát si vezmu dva sekundanty,kteří tě prohlédnou jestli nemáš střelnou zbraň.U člověka,který má jenom jedno plus (tedy podle sebe),že je běloch a ničeho jiného nedosáhl, by mě nějáký podraz nepřekvapil.Tak co velikáne,navrhni termín atd.

S. Netzer 1.2.2015 17:58

Re: Milá slečno, to nejsou pomluvy

Po mých rodičích a po mně německé úřady nežádaly žádný závazek že se zbavíme čs-občanství.

S tím neodsouzením je to velmi divné, protože československý soud stačil odsoudit i mně, ačkoli jsem tehdy ještě byla nezletilá.

Co se toho kurýrství týká - mno ... Vím od spolužačky a kamarádky, která tam párkrát jela, jak to chodívalo na hraničním přechodu. Celé auto jí prolezli a obrátili na ruby, takže diskutér Křivan může klidně ze sebe dělat hrdinu, nikdo z nás u toho nebyl.

L. Křivan 1.2.2015 17:55

Re: Milá slečno,

No jó, ale bez toho bych se nemohl Německu odvděčit za vše co pro mě udělalo. Jenže o tom nesmím nic napsat.  Všechny informace nebyly jen pro RSE. Pořád lepší to než cejch plátce členských příspěvků ROH a SČSP, nebo KSČ.

P. Vaňura 1.2.2015 17:52

Samozřejmě, aby se člověk mohl stát "upravencem"

a nespolupracovat s StB bylo nutné mít občanství nové vlasti. Jinak by totiž přestali být asylanty a to by se jim mohlo dost nevyplatit, protože by např. nemuseli ani dostat pracovní povolení. Pokud by kterýkoliv asylat ve Švýcarsku odjel do ČSSR a vrátil se bez problémů nazpět, statut asylanta, tj., jak mi říkal jeden emigrant, "smetánky mezi drekem" by ztratil.

Morální to úplně nebylo, ale zločincem by se stali až v případě, že by na někoho donášeli.

H. Lukešová 1.2.2015 17:45

Re: Milá slečno,

No jo, pomluvy jsou hrozné...Toho cejchu upravence se již nezbavíte.

P. Vaňura 1.2.2015 17:40

Nevím, o JAKÉM období tady píšete, někdy po r. 1985

se komunisté skoro nabízeli, aby získali "upravence," přesněji jim šlo o to, aby jim upravenci za možnost navštěvovat ČSSR ZAPLATILI. Jednalo se o nějakých 4000 švýcarských franků pro vysokoškoláka. PŘEDTÍM to ovšem mohlo obnášet leccos.

Jinak, KAŽDÝ občan ČSSR, který byl v "kapitalistické cizině." v drtivé většině případů v Jugoslávii (do západní Evropy se dostal málokdo), musel po návratu psát hlášení, ale stačilo napsat "bydlel jsem v kempu Jelsa a kromě běžných záležitostí (ubytování, nakupování) jsem nepřišel do styku s cizími státními příslušníky."

JENŽE, syn jednoho kolegy se dostal do potíží kvůli náboženství řekli mu, že on i jeho otec jsou "nepřáteli státu," a ten naivní kluk jim řekl "to není pravda, mému otci nabízeli, aby emigroval a on to odmítl." Načež si soudruzi vytáhli hlášení jeho otce o pobytu na dovolené, a ono to tam pochopitelně napsáno nebylo. Tak hned na toho otce, jak to, že to zatajil, byla z toho velká aféra a dotyčný byl na vyhazov pár let před penzí. Nakonec se mu přece jen podařilo z toho vybruslit.

L. Křivan 1.2.2015 17:29

Re: Další odkazy

Jakýpak "poníženě" kreténe ?  Hovno víš, ale sprostě kecáš. Celý ty roky jsi platil členský příspěvky ROH, a nejspíš i KSČ, v průvodech jsi jásal jako blbec, prostě hnusný malý človíček.

Asi si tě najdu.

S. Netzer 1.2.2015 17:26

Re: Další odkazy

Zločinci to nebyli, ale nebyli to čestní lidé.

"Upravit si vztahy tehdy byl a dodnes je morální poklesek, s kterým se mnozí nechlubili. Dodnes se nechlubí, ale ti ostatní nezapomínají. Snad to bylo i protiprávní jednání, protože ti, kdo přišli po roce 1968, byli přijati jako političtí uprchlíci, ale ukázali, že jimi nejsou." http://archiv.neviditelnypes.zpravy.cz/clanky/2004/07/38134_1_23_0.html

Křivan s tím vyrukoval dobrovolně a sám, takže není důvod mu nevěřit.

L. Křivan 1.2.2015 17:23

Re: Milá slečno,

když jsem dostával německé občanství, musel jsem německým úřadům podepsat, že se budu snažit zbavit se čs-občanství. Tak jsem si poslal žádost do Kolína, stálo mě to zaplacení studia, o milost jsem žádat nemusel, čs-soudy mě nestihly odsoudit. Bylo nás totož hodně.  Takže mi poslali papír o zbavení občanství a bylo to.  Pak jsem mohl jezdit jako každý jiný Němec.

Dělal jsem i kurýra pro  RSE,  (Radio Svobodná Evropa) vozil jsem zprávy, literaturu a peníze pro Chartu.  A za to mi teď sprostá levicová verbež nadává. Nikdo z nich proti komoušům nic neudělal, na to byli příliš přizpůsobení, v lepším případě posraní. Ale těm, kteří něco dělali, něco riskovali, těm nadávají. Hnus!

E. Erat 1.2.2015 17:19

Re: Další odkazy

Já,neříkám že byl pan Křivan agentem STB,k upravenectví se,ale přiznal sám v jednom příspěvku.Ale,to podezření na STB tu je.Ovšem i kdyby nebyl agentem STB, tak je tu ta morální rovina.Ze státu,který považoval (oprávněně) za zločinný odešel.V pořádku.Ale,pak tento zločinný stát poníženě žádá o upravení vztahů, a musí se před ním minimálně aspoň pokořit.Více a podrobněji by Vám k tomu jistě řekla paní Netzer.

H. Lukešová 1.2.2015 16:54

Re: Další odkazy

No jo, tak to je tedy dost hrozné, upravenci byli zločinci. Ale samozřejmě se tady nikdo neznáme, tak nemůžete s jistotou vědět, že je p Křivan upravenec, darebák nejhoršího formátu.