24.5.2024 | Svátek má Jana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Löbl 8.7.2010 11:15

Ti filosofové....

to nemají lechké. Podívejme se na Platona a jeho dialogy a potom na 7 dopis, kde píše že je v podstatě proti tomu aby filosofové psali, protože písmo je vždy stejné a nemůže se již bránit.

Řecké slovo idea má více významů ja znamená spíše náhled či pohled na neměnlivou a věčnou podstatu skutečnosti. Veškeré ideály potom vychazí z ideální situace a je nutné je vidět pouze v tomto kontextu. Touha k štatnému životu (eudomania) pomocí cností (aretai) kde se dobro může vyložit pouze funktionálně jsou pouze teorie a tak je to nutno vidět a pochopit. Již Aristoteles proto rozdělil filosofii na teoretickou a praktickou a toto dílo dokonal E. Kant. Protože někdy při vytváření různých sylogysmu a někdy dokonce virtuálních kauzalit se necháváme svádět selektivně podle záměrů naší cesty a z pohodlnosti vynecháváme a podceňujeme ty části našeho člověčenství a naší duše které nazýváme afekty, pudy a základní potřeby našeho života, něboť jimi poněkud opovrhujeme, protože považujeme tělo pouze jako vězení duše.

Člověk si vybuduje ovšem i jinou klec a zdi a ty je ješttě tíže překonat. Nedomyšlené ideály a představy o dobru a cestě toto dosáhnout. Zapomíná však ambivalenci cností (zdatností) a není schopný přiznat své omyli. Asi to hlavně leží na krátkosti našeho života.

Proto musíme skepticky brát všechny tyto teorie a vždy je ověřovat naším rozumem a zkušenostmi. Sám Kant nebyl schopen deduktivně obecnou platnost svého hlavního morálního argumentu - kategorického imperativu.

Člověku zůstavá přes všechny teorie a návody k životu vždy nakonec vlastní zodpovědnost pro své rozhodnutí a zde nepomůže žádná teorie. Život není možný normativně popsat, ani v přírodních vědách (na příkladu filosofických úvach W. Heisenberga)  Omlouvám se za kostrbatou češtinu a prosím přesto o pochopení.

O. Löbl 8.7.2010 11:20

Re: Ti filosofové....

Kant nebyl schopen dokázat dekuktivně oprávněnost platnosti. Asi bych měl nejdříve si vše napsat na nečisto. Ovšem psal jsem pouze impulsivně a z hlavy.

P. Vandas 8.7.2010 16:57

Re: Ti filosofové....

Velmi zajímavé postřehy, děkuji za to, že jste mi otevřel nové obzory.

M. Stuchlik 8.7.2010 23:06

Re: Ti filosofové....

Prostě, není nad zdravý selský rozum

O. Löbl 9.7.2010 11:35

Re: Ti filosofové....

Zde bych byl ovšem opatrný, neboť selský rozum se může mýlitt v pohledu na skutečnost. Nebot nám při rozborech at jiz dekuduktivni nebo induktivnich (Kant píše o  potřebě jemných instrumentech)  primo zjevi kauzality ktere selskym rozumem nám uniknou. Zdravý rozum implikuje pouze rozumné soudy na základě dostupného poznání a znalostí skutečnosti.

J. Heincl 8.7.2010 10:59

Popularita

Popularita názorů levicově intelektuálních "myslitelů" je tvořena hlavně novináři, kteří jsou ve své většině stejně prázdné nádoby jako oni intelektuálové. Navíc stejně jako oni neodpovídají za výsledky své práce.

V. Skalová 8.7.2010 10:15

A hned jeden příklad demagogických blábolů levicového intelektuála

Tady:

http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2404:vaclav-blohradsky-pt-poueni-z-kvtnovych-voleb&catid=81:politika&Itemid=486

B. Brousková 8.7.2010 9:40

Nic není jednoduché

Ono je to trochu složitější. Pokud jde o J.A. Komenského , tak autor obdivující jeho moudrost nějak přehlédl jeho " lobování"  za třicetileté války pro švédskou bratrskou pomoc včetně pomoci ozbrojenými silami proti katolické kontrarevoluci. I "zvací dopisy" existovaly. A že by filosof formátu J.A.K. nevěděl jak si bude bratrská armáda počínat v praxi  není příliš pravděpodobné. Pokud jde o G. B. Shawa, tak  jeho smůlou bylo, že si asi neuměl představit , kam až je Stalin ochoten jít při budování potěmkinových vesnic, které měly ukazovat jak si žije pracující lid , pokroková inteligence a kolchozní rolníci v ráji zvaném CCCP. A právě tyto vesnice byly G.B. Shawovi při jeho návštěvě předváděny.

V. Běhal 8.7.2010 15:01

Re: Nic není jednoduché

Paní Brousková ono je to tak, podle našich a nejen našich, historiků, vraždění katolíků je záslužná věc a když se brání, tak jsou zatracováni. Když za třicetileté války byla dohodnuta vojenská pomoc Poláků, kteří měli pacifikovat evangelické Valachy, kteří napadali území na  pravém břehu Moravy a drancovali je, tak je zle. Neprávem z domluvy obvinili sv. Jana Sarkandra a evangelíci mu dodnes nemohou přijít na jméno. Když Jan Jesenius, s pověřením stavů, domluvil vpád Tatarů na Moravu, při kterém bylo pobito tisíce lidí a 20 tisíc odvlečeno do otroctví, tak je národní hrdina a mučedník. Popravení čestí páni, kteří se vzbouřili proti právoplatně zvolenému vladaři, jsou oplakáváni. Katolíci v Anglii za Jinřich VIII., Alžděty I a Jakuba byli věšeni tak, že se jen dusili, pak za živa rozpáráni, jejich střeva pálena a pak rozčtvrceni. To nazývají naši historici "ostřejší kurs" (viz hesli Alžběta I. v knize "Evropa králů a císařů).

V. Běhal 8.7.2010 7:18

Liberální intelektuálové

Liberální s levicovým  smýšlením intelektuálové jsou nejhloupější částí společnosti. Rekrutují se ze studentů a absolventů humanistických věd nebo spíš pavěd jako je sociologie, politologie, psychologie, žurnalistiky a pod. Byli to nejzuřivější podpůrci Hitlera, nejnadšenější komunisté a dnes různí ekologisté, krátce intoši. Paul Johnson je nazývá "Nepřátelé společnosti" (viz stejnojmená kniha). Morální úroveň různých myslitelů jako byli Marx, Rousseau, Tolstoj, Ibsen, Hemingway, Russell, Brecht, Sartre a další, popsal v knize "Intelektuálové". Současní intoši ničí lidi žijící na okraji společnosti tím, že jim vtloukají do hlavy, že za jejich neúspěch i kriminální počínání je odpovědná společnost. Jsou nositeli filosofie, že pravda je relativní, morálku si uečují lidé sami.

O. Löbl 8.7.2010 11:26

Re: Liberální intelektuálové

Zde se jedná o nekritický etický intelektualismus, který z pohodlnosti nerošel skeptickou prověrkou a metodou protiřeči (elenchos) Prostě pohodlnost k myšlení a odevzdávání odpovědnosti druhým.

S. Goh 8.7.2010 6:08

Moc hezke, hlavne ta cestina.

Ja ted sedim na zadnici v Latinske Americe, kde duvodu k prerozdelovani by se dozajista naslo spousty, neb ten komu souputnikuv osud v ouplnosti lhostejny neni, zde zapeklity uzel videt musi. Jak si poctive (moudre) zodpovedet dilema, sestileteho devcatka snaziho se marne prodat  zvykacku panum popijejicm dobry francouzky konak, inu padlo jak padlo, v sedumdesati bude delat to same oni dozajista konaku se nevzdaji. Nu holenku, pockej si nejake to stoleti az potomci conquistadoru sami se umoudri.

M. Zavala 8.7.2010 5:58

velmi dobry clanek, a o te inteligenci,

co to je? Doposavad se NIKOMU jeste ne-podarilo ji definovat, natoz namerit. IQ testy jsou jen na zabavu, nemeri nic - naprosto nic.

J. Tachovský 8.7.2010 9:23

Re: velmi dobry clanek, a o te inteligenci,

jak to, ze nic nemeri. Meri minimalne schopnost jedince vyplnovat IQ testy. Ze mu to je vcelku k prdu je jina.

V. Kusý 9.7.2010 9:32

Re: velmi dobry clanek, a o te inteligenci,

Krátké,věcné, pravdivé! :-)