29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O našich slavných, doma neznámých emigrantech

V jazyce indiánského kmene Patawatomi se cibule řekne checaugou. Nu a takhle to začalo. Obchodník Jean Baptista Point du Sable se zamiloval do jedné indiánky kmene Patawatomi a postavil si s ní někdy v roce 1779, v době americké války o nezávislost, na jednom nevlídném bažinatém území dům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 10.4.2012 21:41

Pane Andrle, děkuji,

bohužel těch osobností zas až tak nemáme, ale i tak na ně zapomínáme. Nepůjdu hluboko do dějin, stačí mi minulé století, aby člověk posmutněl, kolik skvělých lidí vlivem nešťastné politiky zmizelo ven. Je mi to děsně líto, protože bychom se dnes nemuseli plácat v takovém divném stavu, kdy si nikdo neváží nikoho, lidi se navzájem urážejí i v diskuzích, místo aby si vyměňovali názory k tématu.

Svět se vyvíjí a i ty hodnoty nezůstávají zcela neměnné, ale tam, kde to šlo přirozenou cestou, evolucí, lidská duše to stíhala absorbovat a neudělalo to téměř žádný velký problém s těmi nejzákladnějšími hodnotami - rodina, vlast, úcta k soukr. vlastnictví či lidem, kteří něco dokázali. Tady, kde nám politické vichřice lámaly páteře, odkud ti schopnější odešli, tady to má "nedozírné" následky. A nikdo nám nepomůže, "vyžrat" si to musíme až do dna, než se snad další generace naučí ctít normální zdravý rozum a budou umět používat vlastní mozek, nenechají se je vymývat médii a prodavačům vlažné vody..

P. Andrle 10.4.2012 7:23

Na řeči mateřské až tak nezáleží

Posuzujme prosím věci bez emocí. Všichni hovoříme především řečí, kterou nás naučila naše maminka. Řeči mateřské se nemá nic vytýkat. Ale to, na co upozorňuje P. Sulc, s tím nemá nic společného. Našimi předky jsou všichni, kdož se v české kotlině narodili, zde pracovali či se vzdělávali. Je zcela lhostejno, pomocí jaké řečí tak činili. U Palackých se česky mluvilo pouze se služkou, Smetana si tak intimní věc, jakou je deník, psal německy. A kdyby nebylo německého vydavatele Dvořákových skladeb, asi by autor neuspěl nejprve v Anglii a posléze i v Novém Světě. Důležité je, že zde bylo prostředí, které ovlivňovalo rozvoj vzdělanosti, soutěživost, snahu po vyniknutí, dosažení nového či zajímavého. Vést v tomto směru debaty nacionální je stejně zbytečné, jako spor o to, jestli byl Karel IV. více Čech nebo Němec. On sám by naši otázku nepochopil. A i když jeho deník, který nám zanechal, je napsaný česky, bylo by nesmyslem používat tento argument proti Němcům. Svého času byla jazykem vzdělanců latina a vůbec nikomu to nevadilo, ba naopak. V našem vývoji nás ovlivňuje především atmosféra či duch místa. Případná pozitiva v tomto smyslu jsou dána také, pochopitelně nikoli pouze výhradně, tím, kolik našich lidí ve světě uspělo. Proto se k nim hlásíme, neboť všichni jsme a potřebujeme být odněkud. I ten Krteček se nedostal do vesmíru náhodou. A ještě něco – normální lidé se chovají k sobě s úctou, mnohde i s láskou či přátelstvím, opět bez ohledu na to, jakou řečí je naučila mluvit jejich maminka. To platí i pro vztah Čechů a Němců. Ti, kdož tak nečiní, jsou bohužel nenormální. A špatné činy mnohých zajisté nebyly způsobeny jazykem, kterým hovořili.

B. Brousková 10.4.2012 9:28

Re: Na řeči mateřské až tak nezáleží

"..i když jeho deník, který nám zanechal je psán česky,..." Pokud máte na mysli deník - Vita Caroli, který začíná slovy "Ego Carolus Quartus..". tak ten je v originále psán latinsky. Historici se dodnes neshodli, kdy byl napsán , ale s největší praděpodobností to bylo  kolem roku 1370. Jeho český překlad vznikl ve Vídni v roce 1472.

E. Došlík 10.4.2012 11:11

Re: Na řeči mateřské až tak nezáleží

Petře hezký den, a děkuji ti za příspěvek. Na Sulce mám svůj názor, a to není jen on. Na lidovkách je takových štěkačů nejen z poza vody hafo . . .

P. Sulc 11.4.2012 4:04

Re: Na řeči mateřské až tak nezáleží

Tak tohle je perfect, pane Anderle, perfect beze zbytku. Je jen velka skoda, ze jste z toho neudelal clanek misto jen pouhopuhou odpoved vazene pani Kaniokove. To by melo cisti vice lidi., takhle je to jen semtam nekdo, spise nahodou, a to je skoda. Mejte se fajn.

J. Kovaříček 10.4.2012 4:58

Ale, ale, pane Sulc

Ten článek je nejen zajímavý ale v mnohém pravdivý. Pan Anderle přece píše o lidech, kteří se za svůj původ nestyděli. Byli si tedy vědomi svého původu a na své kořeny nezapomínali. Poznal jsem v Austrálii význačného umělce Bernarda Hesslinga, který se pyšnil tím, že jeho předkové pocházeli z Bohémie, odkud odešli po Bílé Hoře. Asi záleží na tom, jak nazíráme na své předky a dědictví, které nám zanechali. Český národ vydal mnoho blbců, jako každý jiný národ, ale také dal světu mimořádné osobnosti, které si zaslouží úctu. Jsem vděčen, že pár kapek jejich krve koluje i v mém těle. Tak třeba v 18. stoleté byly Čechy světovou hudební velmocí. Nejen Škola Mannheimská se Stamicem v čele, ale i Bendové v Berlíně, Mysliveček v Itálii atd atd, položili základy evropské klasické hudbu. Z jejich odkazu rostl, Haydn, Mozart a další.

Je mi velmi smutno z toho, jak malou úctu chová dnes většina Čechů k odkazu svých předků. Vidím to všude kolem. Do země nádherných hudebních tradic pozve novodobý president partu drogových hulákačů (Rolling Stones) na hrad českých králů, jaká to hanba. Také v emigraci, kde žiji většinu svého života, potkávám Čechy, kteří se za svůj původ stydí. Těchto odrodilců nám netřeba želet. Znám případ emigranta, který se styděl za své jméno a tak si dal jméno anglické, které ovšem neuměl pořádně vyslovit.

Nejsmutnější je, že politické poměry v naší vlasti vypudily mnoho mimořádných osobností, jaká to ztráta pro národ!

Já jsem neodešel do exilu proto, že nás okupovali Sověti, proti těm bych rád bojoval, kdyby bylo čím. Odešel jsem po té, co Dubček a jeho parta podepsali hanebný diktát a většina lidí kolem mne se hned začala přizpůsobobvat novým poměrům. Při tom jsem nechtěl být a nelituji toho, že jsem si neprožil normalisaci. Čechem však zůstávám a propaguji ve světě ty české hodnoty, které obohacují lidstvo. V mém případě je to šíření dobré české hudby.

Pane Anderle, dík za hezký článek.

P. Sulc 11.4.2012 4:19

Re: Ale, ale, pane Sulc

Nic proti tomu, co rikate, je to tak beznym zvykem, chlubit se predky. Nicmene se nemohu zbavit dojmu, ze by se clovek mel pochlubit spise vlastnimi uspechy, nez cizim zbozim. Treba tim, ze si sam postavil barak, zdokonalil soustruh, byl soucasti tymu ktery vyrobil nejakou vakcinu, navrhl uspesnou opravu nejakeho hradu ci vilu pro nejakeho milovaneho politika, treba Paroubka, kde je zamaskovane propadliste., neco takoveho. To ze pra pra dedecek byl oficirem u Radeckeho a nosil mu obedy do prvni linie, je fajn, ale pro pozdejiho potomka zcela bez vyznamu.K cemu mi je vedomost, ze Bozek byl jeden z prvnich, co postavil samohybny vehikl, a pri tom nedokazal svoji konstrukci vyuzit, tedy: nebyl to starodavny Henry Ford, kdyz treba ja sam jsem lenoch, ktery neodtrhne oci od TV a hubu od piva ? Tak asi tahkhle.

P. Sulc 10.4.2012 1:10

Nezda se vam, ze je to trochu smesne

se chlubit tim, ze pra-pra-pra predek kohosi slavneho se narodil v ceskych zemich, kde se , jen pro zajimavost, vetsinou mluvilo nemecky, vcetne slovanskeho obyvatelstva, ovsem jen toho vzdelaneho. ?  Ci se hlasit k nekomu, kdo pochazel z germanske, nyni nemecke rodiny a cesky neumel ani slovo? V ceskych zemich proste zili Slovane a Germani po dlouha staleti, ted se jim rika Nemci a Cesi a nemaji se radi. Jenze ti vzdelani  Slovane pred par stoletimi byli vzdelani prave proto, ze umeli perfektne nemecky. Konec koncu to plati do dneska: sezente pojednani o arabstine, sanskrtu, cinstine, japonstine , atomove fysice, metematice na skutecne vysoke urovni a bude to v anglictine ci nemcine..Tohle chlubeni je na nic, chlubit se clovek muzr jen vlastnim uspechem, ne pradedeckovym ci prastrycovym.

E. Došlík 10.4.2012 6:45

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Sulci, to není chlubení, to je historie! A to, že se publikuje v angličtině, němčině, španělštině, a dokonce v ruštině je důvodné, jsou to světové jazyky, Tak nevím o co jde? Čím se můžeš pochlubit ty, jsi pouhý ekonomický emigrantík, který z poza vody vyje žalem na měsíc jako pes, a snaží se nám radit, kritizovat a pomlouvat zbylý český, moravský a slezský národ, aniž by za celá léta svého opuštění vlasti, něco kladného pro ni udělal!

O. Uživatel 10.4.2012 10:23

Uživatel požádal o vymazání
E. Došlík 10.4.2012 11:05

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Pane Rosický, vy jste asi nepochopil podstatu mého příspěvku, nepleťte do toho KSČ, a o nějakém přizvukováním mi nepodsouvejte vaše myšlení, a buďte soudný. Kdysi lidé emigrovali protože tady nebyla práce, a kolik poválečných emigrantů odešlo z tohoto důvodu? Velmi málo bylo politických, ti emigrovali po, a nebo před únorem. Málokdo z těch ekonomických přizná, že se se spálili. Viz navrácený emigrant a nyní poslanec Chaloupka za VV.

B. Brousková 10.4.2012 12:19

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Historie , alespoň ta objektivní, pracuje s fakty. Pokud si z historie někdo vyzobává jednotlivé skutečnosti, které se mu hodí a ignoruje skutečnosti, které se mu nehodí, nejde o historii, ale o propagandu. Malý příklad. O historii  zbraslavského  kláštera si můžeme  dočíst, mimo jiné pouze to,, že "byl zničen za husitských válek". Kupodivu se nikde  nedočtete, že ho vydrancovali a vypálili  10. srpna 1420 lidé, které za účelem jeho zničení, shromáždil husitský kněz Koranda. Ví se přesně, který den se to stalo i jak se to odehrálo. Zaznamenal to kronikář. Tentýž kronikář, kterého  v jiných souvislostech bez problému citujeme. Když za třicetileté války přitáhli ke Zbraslavi Švédové, nechali si zaplatit od zbraslavských měšťanů obrovské výpalné. Kupodivu se dočtete, jak se jmenoval švédský velitel, kolik činilo výpalné i jak probíhalo vyjednávání. Proč se totéž nemůžeme dočíst i  o zničení kláštera? To snad nebyla historie? V březnu 1421 dobyl Žižka město Chomutov. Dobyl ho až druhým útokem a potom nechal za živa upálit všechny, kdo přežili dobývání. Celkem přišlo o život 2 500 obyvatel. Včetně žen a dětí. Ženy a děti si vzaly "na starost" Táboritky. Vysvlékly je donaha a vyhnaly za město. Tam je nahnaly do stodol a upálily. Poč se o této nepochybně historické a doložené události nikde nedočteme, namouduši  nevím. Asi existuje historie a "historie" S těmi emigranty a emigrantíky to bude jistě totéž .Ti kteří nám přizvukují, jsou ti správní. Ti co mají odlišný názor "vyjí žalem na měsíc snaží se nám radit, krizovat a pomlouvat " . Nás, kteří jsme odvážně a statečně  zůstali doma. Tak nějak to tvrdila i Helenka Růžičková, když kandidovala za KSČ (nyní s "M").

J. Schwarz 10.4.2012 15:38

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Souhlas.

P. Sulc 10.4.2012 23:12

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Je to tak, jak rikate. Jenze kdyz ja se nekde zminim o tom, ze husitska polni vojska byla v podstate bandy loupezniku a mordyru, ti bajecni cesti vlastenci mi vynadaji do zradnych, hnusnych emigrantu s tim, ze pomlouvam vlastni bajecny narod a bejvalo vlast, jako treba ten blbecek Doslik. Stale jeste je dosti pitomcu, kteri veri jak kultura a ekonomie za husitu kvetla, mame prece ":kdoz jsu bozi bojovnici." Vysvetlovat , kolik manuskriptu bylo zniceno ve vypalenych klasterich, nema smysl. Racek - carka na A a hacek na C - :Dejiny Ceskoslovenska uvadi ze jen na Slovensku ti bajecni husite vypalili 170 klastery, mnichy podle moznosti upalili ci jinak vyvrazdili A skoro vsude mel klaster nejaky ten manuskript a to je dnes pryc.. Jestli je , a jako za je, v ceskych dejinach nejake Temno, pak je to prave husitstvi a ne kulturni, umelecke baroko v dobre vedenem habsburskem state.

E. Došlík 11.4.2012 7:11

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Tak Sulci, myslel jsem, že v tom co nosíš na svém emigrantském krku je trošička rozumu! Že jsem od tebe korunován za blbečka, dobře! Ale co jsi ty? Co tady pleteš za nesmysly o husitech, temnu, a další . . . To už nevíš kudy kam?

P. Sulc 11.4.2012 3:59

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

A proc bych pro svou bejvalou vlast mel cokoliv delat ? To ji mam poslat penize? Co delam, obcas, ze kritisuji pitomce ala Doslik a podobne omezene kverulanty. Bohuzel, ta moje bejvala vlast ma priboudlych Dosliku habadej, Dosliky by mohla vyvazet, nejlepe do Antarktidy, i tak by jich zbylo az moc. To vite, Doslice, my, zradni "ekonomicti" emigranti, my se mame, nic nedelame, jen se cpeme steaky a pijeme vina  a skotskou a ve volnem case, kdy nase obzerstvi travime, kritisujeme hloupe Dosliky, kteri nam zavidi., protoze ti zerou jen bucek, sekanou z brambory a pijou sedmicku pivo.

E. Došlík 11.4.2012 7:25

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Sulci, ty pomatenče, nedělej pro svou bývalou vlast nic, tak jak jsi to dělal doposud! Jen zavři tu svou nevymáchanou díru pod svým nosem. Nemá vůbec cenu se bavit a diskutovat s takovým politickým úchylem typu Zulc . . .

J. Schwarz 10.4.2012 15:36

Re: Nezda se vam, ze je to trochu smesne

Chlubení se je jedna věc, rodnná historie je věc druhá. Většina lidí se bude jinak snažit a jinak v životě dopadne bude-li slýchat že je z rodiny budižkničemů - vždyť praděd prohrál statek v kartách a byl zastřelen při pokusu o krádež krávy a teta si přilepšovala jako prostitutka - nebo pokud budou slýchat že praděd byl starostou, dobrým hudebníkem a členem Královské  učené společnosti zatímco teta byla krásná a napsala několik populárních románů. Člověk nechce zklamat své blízké a tak se snaží, aby dostál očekáváním. Pokud bude někdo slýchat, že všichni jeho příbuzní byli blbci, nebude ho iritovat bude-li za blbce sám. Sedne si u piva a bude spokojen - i jako blbec. A o tom jsou tradice.