2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O davech a elitách aneb Hádání s Ortegou (6)

Největší část lidí nemá žádné mínění, musí být do nich napumpováno zvenčí jako olej do stroje… Nu, mohl Ortega toho dojmu nabýt, když zpoza záclony pozoroval fašistické řvouny dole na ulici, kteří asi opravdu vypadali, jako by jim někdo něco napumpoval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 22.9.2013 10:45

Vlastní mínění? Narodí

se dítě a jeho bezbranné vědomí nasává vše z okolí jako houba. Dospěje a obsah té houby tvoří jeho „vlastní názor“. Co je rozumné v Čechách 2013, nemusí být rozumné v Palestině 2013 a bylo by sebevražedné v Čechách 1425. Není ten zdravý lidský rozum nic, co by obstálo z hlediska věčnosti, jen v danou chvíli radí vést cestou, jejíhož konce nedohlédne. Staří filosofové se tomu věnovali až do zblbnutí. Nebo je to jinak? Co třeba reinkarnace, člověk se přece od vtělení k vtělení mění jen velmi málo, pečlivě si své budoucí rodiče vybírá a nasává pak už jen přefiltrované. Běda adoptovaným. A jsou prý dokonce někteří, kteří se dokážou od té houby oddělit, stát se nadlidmi a když chtějí, ovládnout pak davy. Jenže je potíž, že se v tom nadlidském světě nevyznají a místo své vyzkoušené houby se chytnou nějakého lejna nebo aspoň ztrouchnivělé větve. To pak považují za ideál a davy se svými demagogy s nimi. K tomu, aby se nechytl lejna, je potřeba boží požehnání. To může přijít buďto jako výsledek práce na sobě samém nebo, teď trochu dedukujme, může být sesláno na někoho nezasloužilého, který se ale ocitl v posici, odkud může řídit běh událostí. Šlechtické rody, založené veliteli hrdlořezů třicetileté války a pak rychle kultivované církví. Kdo se asi vtělil do jejich potomků? Jakým zázrakem vlastně začala renesance? A ostatní se radostně stavějí pod jejich prapory. Pokud snad nenalezneme dost příkladů v současnosti, přečtěme si paměti Napoleonova generála Marcelina Marbota nebo jakékoli naše vzpomínky legionářské. Co je jednomu mana nebeská, je druhému lejnem – pěkný námět k tříbení mysli a zase, bez vnitřního vedení je člověk ztracen. Ale pan Frýbort to s těmi prapory myslí asi trochu jinak.

I tu novou demokracii by musela zavést nějaká elita, a těm nemnohým, kteří jí budou účastni, se to nadekretuje. Rádi si zvyknou.

Toto není kritika článku ani polemika, jen takové náhodné chytání za slovo ve volné chvíli. Těším se, až pan Frýbort někdy zabrousí na pláně transcendentna.

J. Kanioková 21.9.2013 23:14

Nesouhlasím s autorem,

sice jsem Ortegu četla už dávnějc, ale na mě zapůsobil ZCELA jinak, než to podává autor. ...Ortega preferuje a hájí lidský indivindualismus a vitální racionalismus, aby si každý jedinec kriticky ověřoval, co je mu předkládáno k věření. Ortega říká, že je třeba sladit kulturní imperativy společnosti s vitálními imperativy JEDINCE. Tudíž je třeba se držet kontinuity, navazovat na tradice a zvyklosti dané společnosti a změny slaďovat se zájmy, potřebami A VŮLÍ jedince.  "Zivot ma byt kultivovany, avsak kultura musi byt zivotna. Jakekoli poruseni rovnovahy mezi temito imperativy znamena degeneraci". Čímž se staví proti revolučním metodám různých "pokrokářů" a jejich dogmatům, kterými manipulují "davy".  Z těchto pozic Ortega kritizuje tzv. "kulturalismus"(  ) , který se zaměřuje jen do budoucnosti a smysl i hodnotu života nachází v "lepším zítřku", čímž je momentální reálné bytí redukováno na pouhý přechod k utopické budoucnosti.

Ortega - V usili dosahnout toho, aby individuu bylo přiznano pravo mit svuj vlastni nazor a  jit svou vlastni cestou bez ohledu na masove ideologie se Ortega venuje zkoumani a chapani pravdy, protoze, jak řika, ,,zivot potrebuje predevsim pravdu".

Kazde individuum ma sve hledisko, z nehoz nazira skutecnost. Ta totiz nabizi bezpocet perspektiv, pricemz vsechny jsou pravdive a autenticke;  jedina neprava je ta, ktera chce byt JEDINÁ.

Ortegovo pojeti spolecnosti -  je tfeba zminit se o takzvanych epochach frazi a upifimnosti.  Fraze je podle Ortegy ,,kazda pomerne rozumna formule, ktera prerostla hranice ji minene skutecnosti. Namisto toho, aby se přizpusobila obrysu veci a tarn se zastavila, fraze skutecnost "zdokonaluje", jako se např. zdokonaluji schopnosti. Schopnost vsak casto byva zdokonalena podvodem, a prave to se stava i se skutecnosti. Opatři se falesnym doplnkem, cimz ziska vitanou dokonalost.

J. Kanioková 22.9.2013 0:55

Re: Nesouhlasím s autorem,

Presto - priznava Ortega - plnily fraze v minulosti i pozitivni ulohu, nebot ,,Evropan se diky svemu sklonu podlehat frazim nechal  uzavřit do velkych narodu, zřidil mocne staty.  Zaroven - take diky sve vnimavosti pro fraze - zkrotil sve instinkty podle urcitych moralnich předloh a zmirnil sve eticke styky podle pfedpisu dobre vychovy. Zkratka a dobre - ,,individua a velke kolektivni bytosti, ktere nazyvame narody,  tehdy potřebovaly tuto davku podvodu, tento pozadavek patosu a Izivosti jako povzbuzujici postredek."

Lidsky zivot totiz stale zustava pouze zivotem jednotlivce a jako takovy spociva v torn, ze ,,kazde ja existuje vsazeno uprostřed okolnosti, ktere obvykle nazyvame svet, bez zaruky, ze tato jeho existence bude jeste v nejblizsim okamziku trvat, a proto je ustavicne nucen k tomu, aby duchovne nebo materialne neco konal pro sve zajisteni. Nas zivot je sumou tohoto jednani a chovani. Lidske je tedy ve vlastnim a puvodnim smyslu jen to, co

konám ze sebe sameho a s ohledem hlavne na sve vlastni cile... To ale znamena: ..a) vlastni lidske je ve mne jen to,... co ja jako tvořivy subjekt utvařim;

b) me mysleni je jen potom lidske, kdyz neco myslim samostatne a jsem si vedom toho, co to znamena. Lidske je tedy jen to, co konam, protoze to pro mne ma nejaky smysl, tedy jen to, cemu rozumim; ....c) / toho vyplyva, ze kazde lidske jednani vychazi z jednotlivce, a ten je proto i za sve jednani zodpovedny...

Takto by tedy mel vypadat opravdovy lidsky jedinec - samostatne myslici a jednajici vzdy jen v souladu se sebou samym. Clovek vsak nezije sam - zije a musi zit ve spolecnosti. A v teto souvislosti vystizne varuji pred spolecenskymi mechanismy, ktere z opravdoveho lidskeho jedince delaji POUZE clena stada.

J. Kanioková 22.9.2013 1:15

EU je kolektivismus !

Je vskutku velice obtizne zachranit nejakou civilizaci, kdyz nadešla hodina jejiho padu do moci demagogu. Clovek vsak neni demagogem proto, ze zacne křicet před zastupem. To muze byt za jistych okolnosti svatosvatým poslanim. Bytostna demagogie demagoga tkvi v jeho mysli a koření v jeho nezodpovednosti vuci idejim, s nimiz zachazi. Demagogie je forma intelektualni degenerace, ktera se jako rozsiřeny jev evropskych dejin poprve objevuje kolem r.1750 ve Francii. Tehdy se Francie a pod jejim vlivem temeř cely kontinent domnivaly, že metodou k rozřeseni zavaznych lidskych problemu je revoluce.

Zkušenost a rozum doklada marnost kazde revoluce, vseho, co je usilovaním o nahlou změnu spolecnosti a o novy zacatek dejin. Proti metode revoluce stavi metodu, ktera jedina je hodna skutecnosti, jakou ma soucasny Evropan za svymi zady. Revoluce, ktere chteji ve svem pokrytecky uslechtilem spechu vyhlasit prava, vzdycky nakonec poslapaly a porusily zakladni pravo cloveka. Pravo tak zakladni z definice lidske podstaty: pravo na KONTINUITU.  Byl to Francouz Dupont-White, kdo se kolem 1780 odvazil zvolat: ,,Kontinuita je vysadou cloveka; je holdem vsemu, co člověka odlisuje od zviřete.

Individualisticky liberalismus patři k XVIII. stoleti;  zcasti inspiruje zakonodarstvi Fr. revoluce, ale umira s ni.  Přiznacnym vytvorem XIX. stoleti byl prave kolektivismus. Je to prvni idea, na kterou se přislo hned na pocatku stoleti a kterou ve svem prubehu posililo natolik, az zaplavila cely obzor.  Poprve se objevuje u arcireakcionařu de Bonalda a De Maistra. V tom podstatnem je přijata ihned vsemi, s jedinou vyjimkou Benjamina Constanta, ,,zpozdilce" z pfedchoziho stoleti. Vitezi vsak u Saint-Simona, Ballancha, Comta  Napřiklad lyonsky lekaf M. Amard hovoři roku 1821 o ,,kolektivismu" v protikladu k ,,personalismu". Doporucuji cist jeho clanky proti individualismu, ktere publikoval roku 1830 a 31 v L''Avenir.

Kolektivismus JE popřením civilizace !

M. Kosejk 21.9.2013 5:49

nepochopení

Pan Frýbort si Ortegu asi opravdu poctivě přečetl. A já si zase poctivě přečetl všech šest jeho článků o jeho názorech na to, co četl.

Ale zdá se mi, že  pan Frýbort nedokázal pochopit definici a postavení davů v dnešním mediálním světě, který je řízen prostřednictvím většinových rozhodnutí. A proto se také sám sebe ptá, co je to dav - a kdo je jeho součástí.

A přitom je to jednoduché - Každý z nás může být součástí davu a každý z nás může projevovat davové chování. Vše je o informovanosti. Já mám pár témat, ve kterých se orientuju dobře - a vím, jaký názor na tyto témata má většina (blbý). A také vím, jak jsou reflektována v médiích - a to nevím, jestli se tém novinářským žvástům mám smát, nebo jestli mám nad nimi brečet.

A pak jsou témata, ve kterých se neorientuji - a je jich většina (jako u každého člověka). A tady nastává prostor pro manipulátory, kteří se do našich hlav snaží nacpat určité názory a náhledy na ty věci - a tyhle náhledy potom ve společnosti začnou žít svůj život a společnost se většinově vzájmeně bude utvrzovat v tom, že jsou pravdivé, i když nejsou pravdivé. A pokud nemáme dostatek informací, tak té manipulaci podléháme. Každý z nás se může stát součástí davu - jedinou obranou proti tomu je, aby si právě toto člověk uvědomil.

M. Kosejk 21.9.2013 6:02

Re: nepochopení

A ještě doplním, že největším průserem dnešní mediální demokracie je iluze, že jsme všichni informováni. Nejsme! Tzv. informace jsou většinou jen novinářské polopravdy a nepravdy, které šíří média. Narozdíl od některých lidí v tom nevidím zlý úmysl novinářů, ale vidím to jako pouhý důsledek toho, jak je mediální svět koncipován. Průměrný novinář se tváří jako odborník na vše - jednou píše o problematice zdravotnictví, podruhé o dostavbě Temelína, potom řeší problematiku občanského zákoníku, další den napíše politice ECB... Kdybych se takhle choval třeba já, tak by mne lidi opravnění obvinili z arogantního diletantismu - ale u novinářů to všichni žerou.

J. Krásenský 21.9.2013 6:54

Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

jen doplním, že ve "snaze o efektivitu" a "úspory" jsou novináři k "odbornosti na všechno" nuceni svými nadřízenými a majiteli. Těm je jedno, zdali článek je výsledkem "vlastní novinářovy hlavy" nebo jen přejatý ze věhlasné agentury. Možná je pro zaměstnavatele agenturní či agenturou inspirovaná stať lepší, neboť pak má větší podporu v případné soudní při. A proto u nás zní všechna media stejně, soukromá i veřejnoprávní, mnohdy je nelze rozeznat ani "jakousi mírou" bulvárnosti neboť je třeba podat zprávu přitažlivě (což obvykle znamená za vlasy přitaženě) .

M. Kosejk 21.9.2013 16:23

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

Nemám iluze o tom, že by vydavatelům nešlo primárně o zisky.  Jde ji o ně. A pochopte, že kdyby mediální svět přešel na odbornost, tak by to zase 85% čtenářů/diváků nepochopilo nebo by je to nebavilo číst/sledovat. Lidi chtějí jen  to, aby byli utvrzováni v tom, v co už věří. Prostě začarovaný kruh iluze o plošné demokracii, která je spravována odpovědnými a informovanými voliči.

V. Vaclavik 21.9.2013 16:51

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

Od ''odbornosti'' jsou tu odborna media, casopisy, knihy. Od hlavniho medialniho proudu (mainstream) se zadna odbornost ocekavat neda a ani se nema ocekavat. To by vyslo vydavatele moc draho a pak, jak rikate, lidi by to nebavilo. Odbornost vzdy byla domenou relativni mensiny.

M. Kosejk 21.9.2013 17:07

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

No vidíte, alespoň v něčem se chytáte. Odbornost je věcí menšiny - a plošná demokracie je založená na principu většiny. Chápete ten paradox?

V. Vaclavik 21.9.2013 17:20

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

Proto hlasam omezenou demokracii - omezenou individualnimi pravy jednotlivcu. Temi pravymi, puvodnimi pravy, jak je formuloval J. Locke a Zakladajici otcove Ameriky v ustave zeme. V takto omezene demokracii by bylo hlasovani o jistych vecech tabu. Prava jednotlivcu by byla v teto kategorii nehlasovatelnych veci. Pak by vubec nevadilo, kdyz se hlasuje na principu vetsiny. Ze muzou hlasovat vsichni je vysostnym znakem svobodne spolecnosti. Ovsem ve svobodne spolecnosti svoboda jako takova neni vystavena hlasovani, to je v principu to omezeni o kterem mluvim.

A dokud demokracie takto v principu omezena nebude, nezmeni nic zadne solichani, perestrojkovani at uz v hlasovacim systemu, nebo v politickych partajich.

M. Kosejk 21.9.2013 17:25

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

Tak proč chcete volit Svobodné, kteří chtějí plošnou demokracii rozšířit ještě o lidová veta zákonů? Že jste nečetl jejich program, pane Informovaný?! :))

V. Vaclavik 22.9.2013 6:49

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

Ja je volit nebudu, protoze volit nepujdu vubec. Nebudu davat legitimitu tem uz zavedenym saskum a kocicko pejskovskym svobodnym. Nevim tedy kde jste to sebral, myslim ze nekde jinde jsem svobodne zminil jako tu nejlepsi alternativu ze stavajicich, ale to neznamena dobrou alternativu. Nejlepsi je relativni pojem.

A nejlepsi recept jak se utopit v informacich a nevidel les pro stromy, je cist stranicke programy. Ty dnes nezamenaji vubec nic, jsou to udicky nalicene na naivni volice.

M. Kosejk 22.9.2013 8:22

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

:))) Svým postojem "zavedené šašky" nijak nedelegitimizujete. Naopak je legitimizujete všechny - a zároveň zlegitimizujete a svou troškou navýšíte levicovou většinu v PS. Tak to bude v praxi vypadat bez ohledu na Vaše jakové žvásty.

A kde jsem sebral vaši podporu Svobodným? Apoštolové sociálního dobra, diskuse, Váš příspěvek (21.09.2013 07:38), cituji: "Muzeme vsadit na stareho kone, nebo na mladeho hrebce (asi je na vyber jen ten ''''Svobodny'''').  - tedy ten kůň, který chce ještě rozšířit demokracii. Ale když vy nečtete ty programy, tak tak tu podporu asi vyjadřujete dost náhodně, co? :))

J. Lukavsky 22.9.2013 17:00

Re: Souhlasím s Vaším pohledem na media a informovanost

" Ja je volit nebudu, protoze volit nepujdu vubec."

Pokud nepujdete volit pak za vas odvoli komari a modri ptaci. Ti k urne prilezou trebas po brise jako Meresjev. Politika i zivot je volba nejmensiho zla, zadna moznost mezi DOBRO a ZLO neni. Vsechny strany a politici jsou spatni, nekteri jeste horsi.

Howgh

V. Vaclavik 21.9.2013 16:06

Re: nepochopení

Jenze vy, nebo lidi vseobecne, si nemate doplnovat odborne vzdelani ctenim denniho tisku. Tisk ma prinaset zpravy, ''noviny'', tedy co noveho se udalo, nikoli vzdelavat verejnost. Od vzdelavani jsou tu knihy, ale i tam jsou spatne a dobre knihy, takze z vaseho hlediska je to asi bezvychodna situace.

Jinak jestli mate na mysli komentare, tak tam si musite vybirat jako v tech knihach. Nektery novinar pise bludy, jiny obstojne az dobre clanky. Ale jak to poznate?? No jedine kdyz noviny nejsou vasim jedinym zdrojem znalosti.

M. Kosejk 21.9.2013 16:13

Re: nepochopení

Prostě nejsem všeználek, ani si to nemyslím, jako si to asi o sobě myslíte Vy. V některých věcech se prostě neorientuju. Já si to alespoň přiznám - narozdíl od těch všech většinových blbců, co si myslí, že sežrali všechnu moudrost světa, i když sami mají ig tykve a nulové znalosti. 

M. Kosejk 21.9.2013 16:18

Re: nepochopení

oprava: "iq tykve"

p.s. že jste vůbec nepochopil podstatu toho, co píšu?

V. Vaclavik 21.9.2013 17:01

Re: nepochopení

Priznate si ze se neorientujete, ale to vam nebrani, se do toho jinym plest a vynaset nazory, kritiku, ze se jini myli, ze nic nevi, ze jsou vseznalkove. Jak to poznate, kdyz o tom o cem tu pisu nic nevite?

Vite pane Kosejku, v zivote si kazdy dluzime sami sobe vedet o vsem aspon v principech. Aspon pokud se chceme povazovat za vzdelane a jestlize chceme, pokud mozno, mit svuj zivot ve svych rukou. Samozrejme vse ma hranice a proto hlasam soukromy, volny trh, ktery jedine muze zajistit, ze se v podnikatelskych odbornych oborech dostanou k veslum odbornici a jsem natolik moudry, ze vim, ze verejnost ani ja sam bych to lepe nesvedl. A nejde ani o to jestli bysme to svedli lepe, nebo hure, protoze nikdo nema pravo do podnikani kecat, tecka.

M. Kosejk 21.9.2013 17:14

Re: nepochopení

Zrovna sociologii mám docela nastudovánu. Ale opravdu bych si netroufal rozhodovat o většině odborných věcí, co jich na světě je. Ale tupoun by si na to všechno troufnul, protože při své tuposti netuší, jak je tupý a nevzdělaný.

A jak poznám, že jste jeden z těch všeználků? Podle toho, co píšete. Evidentně se považujete za komplexně informovaného - a to značí Vaši hloupost. "Vím, že nic nevím" - to je teze, které se drží každý inteligentní člověk, kterého znám.

V. Vaclavik 22.9.2013 6:53

Re: nepochopení

Sociologie je echt levicacky studijni smer. Za to bych se spis stydel nez s tim trumfovat. Tak me napada, ze jsem se stal objektem zarlivosti. To vase napadani a invektivy me k tomu napadu privedly.

M. Kosejk 22.9.2013 8:27

Re: nepochopení

Já se znalostmi sociologie nechlubím, ale potřebuju je. Vzhledem k tomu, co mě živí. Bez toho "levicového oboru" by nešla sestavit jediná dobrá marketingová kampaň.

A zároveň mi ty znalosti umožňují se smát vašim názorům, které zde projevujete. .))

V. Vaclavik 21.9.2013 17:13

Re: nepochopení

"ale u novinářů to všichni žerou" Vsichni? Vcetne tedy i vas?

Vsichni jsou lhari... rikam pravdu, nebo ne?

Vsak novinare taky obvinuji z ''arogantního diletantismu''. Co myslite ze tu cinite prave vy, tady a ted? Anebo mate tak nizke mineni o dopadu vaseho obvineni?

Noviny pisi jak pisi, problem s tim nemam. Presne odrazi poptavku trhu. Co chtit vic? Zakazat jim to nejakym zakonnym novinarskym kodexem?

M. Kosejk 21.9.2013 17:21

Re: nepochopení

Ano, i já můžu být součástí davu v tématech, i kterých nejsem informován. To neumíte číst?

A co bych navrhoval? Omezit plošnou demokracii podle daňového klíče - ať rozhodují jen čistí plátci státu. Nebylo by to dokonalé, jako nic na světě, ale byl by to krok správným směrem.

J. Vyhnalík 21.9.2013 19:57

Re: nepochopení

Vše marno ;-)

Jinak to rozdělení na elitu a dav podle konkrétního oboru a tématu jsem vysvětloval už v diskusi pod prvním ortegovským zamyšlením, ale zjevně to k panu Frýbortovi nedoputovalo. Nebo spíš nedošlo?

M. Kosejk 22.9.2013 8:32

Re: nepochopení

Já bych řekl, že Ortega pana Frýborta děsí. Mnohá a obyčejná  fakta o chodu společnosti jsou dnes tak trochu tabu. Zpochybňují totiž to, v co spousta idealistů věří (plošná demokracie, stejná hodnota úplně každého jednotlivce...)

J. Kanioková 22.9.2013 1:38

Bohužel, vládne mediokracie... a tudíž manipulace..

oponentní názory potlačuje. A je to tak všude.. proto se opoziční názory objevují jen velmi střídmě.. a taky tak je přijímá "dav"..

Iluze, že poroste procento lidí, kteří se budou pídit po skutečných faktech, docela ztrácím...

M. Kosejk 22.9.2013 8:43

Re: Bohužel, vládne mediokracie... a tudíž manipulace..

Já myslím, že hlavní iluze spočívá v přecenění kvality novinářských informací. A zároveň je přeceňována kompetentnost většinových rozhodnutí občanů.

Myslím si totiž, že není ani v možnostech médií podat svět v celé své komplexnosti - a ani není v lidských silách přijmout svět v celé té komplexnosti.