5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O davech a elitách aneb Hádání s Ortegou (3)

Ortegův vztah k demokracii (jako k ledačemu) je ambivalentní: místy ji uznává jako fungující a zřejmě nejlepší nástroj vlády ze všech možných, až se mi to samému přestává stoprocentně líbit, jinde doporučuje jakožto vládu budoucnosti jakousi diktaturu elit. Místy vytýká davům, že jsou netečné, starající se jen o zábavu a konzum, jinde se mu zase nezdá, že si troufají plést se do všeho, ba i do vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dlouhy 18.9.2013 22:59

Perfektni

Velice dobra filosoficka analysa. Tesim se na pokracovani.

V. Vaclavik 18.9.2013 16:42

Aristokracie

Aristokracii uznavam jen tu prvni generaci, kdy se utvari, dalsi generace se jen vezou, anebo i kdyz rozsiruji majetek a stavi neco zasluzneho, je to uz uplne neco jineho.

Jasne ze vznik vetsiny aristokratickych rodu byl mirne receno, minimalne vselijaky, ale taky byla jina doba. Je priznacne, ze autorovi souzni pozdejsi kultivovane chovani tech narozenych se zlatou lzickou v puse, ktere zpravidla byva stejne jen hrane, naucene vycepovanim v mladi. Me zase souzni jen ta prvni generace a z tech dalsich jen ti, kteri ukazou, ze ''jablko nepada daleko od stromu''. Jinymi slovy, kazdy osobne si musi to postaveni zaslouzit, nestaci se jen do tech minulych uspechu narodit a diky tomu dostat vzdelani a vyrustat v lepsim prostredi a pak si hrat na aristokrata. Kazdy se musi ve svem zivote, svymi skutky o to aristokratstvi zaslouzit. Prazdne muzejni schranky me neoslovuji, podobne jak me prijde smesne to dnesni mavani vlakou Americanu, kteri namisto aby aspon nesli ten odkaz svych Zakladajich otcu, ho naopak jen przni, protoze mu ani poradne nerozumi. 

Nerikam, ze to vycepovani, ty lepsi skoly nemaji hodnotu, ale dnes si takove muze dovolit kde kdo, neni to uz vyhrazne jen elite spolecnosti jako tomu byvalo v minulosti (jeste pred sto, ci vice lety). Pak uz ale mluvime jen o aristokracii bohatstvi vedouci k odpovidajicimu vzdelani, nikoli aristokracii schopnosti, konani.

Podivejme se napriklad na nejblizsi priklad, ktery vsichni dobre zname, na toho v TOPce, (neumim napsat spravne jeho nemecke jmeno a tak ho radsi pominu napsat), co ten v politice vykonal? Velke kulove, receno lidove. Ani nemel soudnost do politiky nelezt  a kdyz uz, tak aspon s nejakou systemovou vizi, o nicem takovem ale nevim. Jen dodal punc legitimity zkorumpovane politice.

V. Vaclavik 18.9.2013 16:43

Re: Aristokracie

 Demokrat nejsem, ani pro aristokracii nejsem, protoze to jsou dve strany teze mince. Bud despoticka vlada nejnizsiho spolecneho jmenovatele, nebo vlada nejakeho, nebo nejakych osvicenych despotu. Jsem pro ''spravu spolecnosti'', nikoli pro ''vladu spolecnosti''. Svobodne spolecnosti nikdo nevladne, jen ji spravuje, ridi. Je priznacne pro nasi dobu, ze mame vlady. A ti, kteri se proti tomu jezi pomylene volaji po ''sluzebnictvi'', ze vlada ma byt nas sluzebnik, nikoli vladce. Jenze to jsou obe falesne alternativy, opravdovou alternativou by byla sprava spolecnosti, rizeni spolecnosti - dohled nad dodrzovanim individualnich prav cloveka. Jenze neco takoveho je stale jeste tak nove, ze se to jeste nestacilo dostat do povedomi dnesnich pseudointelektualu.