5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nostalgie

Stával v Praze na Malostranském náměstí pomník polního maršálka J. J. V. Radeckého z Radče, ale už nestojí; podobně jako mariánský sloup na náměstí Staroměstském byl odstraněn po říjnovém převratu roku 1918.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 13.6.2015 18:16

Re: R U

Rakousko nerozpoutalo válku, na niž nemělo. Napadlo pouze mnohem slabší Srbsko. Válku rozpoutalo Rusko, které si napadení Srbska vzalo jako záminku k napadení Rakouska.

J. Sova 13.6.2015 16:20

Re: "Jeho vládci

"C. k. vrchní soud zemský shledal ve větě otištěné z »Dresdner Wochenblätter« skutkovou povahu zločinu uražení Veličenstva. Otisknutím této věty spáchán byl tentýž zločin, jelikož ku opodstatnění skutkové povahy zločinu uražení Veličenstva nevyžaduje se animus injuriandi, jakého se vyhledává při přečinech a přestupcích proti bezpečnosti etc. vedle §§ 487-497 z. tr. ku skutkové povaze zločinu uražení Veličenstva stačí, nesrovnává-li se to, co pronešeno neb uveřejněno bylo tiskem s povinnou úctou k císaři..."

J. Sova 13.6.2015 16:08

"Jeho vládci

se dopouštěli osudných chyb..."  A to byste si pane autore přál návrat systému, kde kritika jeho představitelů byla zločinem a byl na ní paragraf?

Rozsudek, zdůvodňující zabavení novin z r. 1892:

"V závadném článku vzat výrok prince Dra Bedřicha ze Schwarzenbergů aby bylo důvěřováno v otcovskou péči vznešeného mocnáře a nevzdáváno se naděje, že ono naše nejvřelejší přání (české státní právo) předce někdy splnění dojde, za záminku, posmívati se důvěře v otcovskou péči mocnáře, nazývati onu důvěru pouhou důvěřivostí a optimismem atd., tak že jest tím porušena úcta k Císaři a proto jeví se ve článku tom skutková povaha zločinu v § 63 tr. z. naznačeného a muselo tudíž po návrhu c. k. státního zastupitelstva uznáno býti."

L. Severa 13.6.2015 16:00

Nejsme nějak moc chytří?

Dost často se zde píše hanlivě o Masarykovi a ještě hůř o Benešovi. Velmi lehce odsuzujete dobu ve které jste nežili. Jaké měli pohnutky naši předkové, z nichž někteří měli potíže s češtinou, třeba Smetana, Vojta Fingerhut, Fúgner a jiní.? Nebylo to třeba tím, že Franz Josef byl zapšklý Rakušan a nějaká empatie k jiným národům mu byla cizí. Rakušané si svoji zem zachovávali v panenské přírodě a české země zasmraďovali průmyslem při laciné námezní síle.(Však jsme s tím měli za 1.republiky problémy-předimenzovaný průmysl) Můj táta pracoval za R-U několik roků ve Vídni - Češi byli tehdy pokládáni za jakousi druhou kategorii. Vzhledem k tomu jaké události pak následovaly (dvě války, Hitler, Stalin) se dnes zdá, že to byly věci nepodstatné, ovšem naši předkové cítili útisk a neměli křišťálovou kouli aby věděli co příjde. Stejně jako to dnes nevědí Baskové a Skotové. Úsměvné mně přijde poznámka, že nás EU ochrání před Muslimy.(Kvóta sem, kvóta tam.)

T. Kohout 13.6.2015 15:59

R U

Rakousko Uhersko rozpoutalo válku, aniž by na to mělo. Dostatečná hloupost na to, aby přestalo existovat.

J. Sova 13.6.2015 15:58

Re: Nostalgie po R-U?

Noviny z r. 1892:

Pro mohamedány mešita —  pro Čechy nic.

Na rozkaz ministerstva vojenství zřízena bude poblíž hlavních kasáren vídeňských a džamie pro bosenské vojáky mahomedánského vyznání. Čechům vídeňským arcibiskupská konsistoř katolická nechce povoliti ani česká kázání. Což abychom přestoupili na víru Mohamedovu? Táže se vídeňský »Orel«.

T. Kohout 13.6.2015 15:53

kancléře -

Ale německé kancléře si snad pamatujete,ne? Vzestupně i sestupně. Ty presidenty Vám odpouštím.

J. Sova 13.6.2015 14:14

Nostalgie po R-U?

Autorovi bych doporučil, aby si pročetl dobové české noviny. Pak by snad pochopil, odkud se vzal odpor proti mocnářství. Jen malý příklad, článek z r. 1900:

Odsouzeni byli v Brně pro slůvko „zde“ záložníci kyjovští: Kalivoda na 13 měs. na pevnost, Duffek na 6 měs. na pevnost bratři Měchurové a jiní záložníci na 3 měs. do vězení. Ve vyšetřovací vazbě ztrávili na Špilberku 3 měsíce. Tak krutý rozsudek vynesen v době, kdy i moravští poslanci účastní se německo-českých porad smiřovacích. Ve Vidni bojují čeští poslanci za práva svého jazyka a na Moravě čeští záložníci pro slůvko české »zde« odsouzeni jsou celkem na čtyři léta a pět měsíců do těžkého žaláře a někteří i k degradaci. Dobře pravil posl. dr. Stránský v delegaci dne 9. ledna t. r.: »Bylo by přímo pokrytectvím, kdyby kdo chtěl zavírati oči a ignorovati propast, která se náhle objevila mezi českým národem a vojenskou správou.«

V. Němec 13.6.2015 12:57

Pravda je,

že Masaryk byl levoboček císaře FJ 1 se slečnou Kropáčkovou a proto byl vůči RU loajální. Teprve když se situace změnila a uvědomil si, že RU bude poraženo založil si pro sebe malé republikové království. A dařilo se mu pokud byl živ.

Z. Rychlý 13.6.2015 12:48

Až na to EU souhlas.

EU není podobným útvarem, jako bylo R-U, dlouhodobě vznikajícím. Pro EU stačí dohoda o hospodářském prostoru s mezinárodními smlouvami o ledasčem.

Žádnou federaci, a už vůbec ne pod monarchou typu Junckera, nebo toho předchozího marxisty, na jehož jméno si teď nemůžu ani vzpomenout.

J. Kučera 13.6.2015 12:05

Souhlasím se dvěma výhradami

EU není ochranou proti islámské rozpínavosti, ale naopak ji podporuje a druhá pokus o reformu R-U byl v polovině devatenáctého století krvavě potlačen, proto ta dvohodobá nedůvěra.

J. Vintr 13.6.2015 9:38

Re: Ne tak docela

To rozpoutání první světové války není ani tak zásluha R-U, ale spíš carského Ruska, které využilo lokální trestné akce proti Srbsku, jako záminku k mnohem rozsáhlejšímu konfliktu.

V. Kraus 13.6.2015 8:52

Ne tak docela

Ano, české země zaznamenaly v 19.století v rámci habsburské monarchie velký kulturní, hospodářský i politický rozmach. Ale je to spíše naše vlastní zásluha než Habsburků. Svoji monarchii si Rakušané pohřbili sami, když podlehli vlivu vilémovského Německa a rozpoutali 1.světovou válku. Připomínám, že Masaryk byl až do vypuknutí války loajálním občanem R-U a teprve po vypuknutí války se radikalizoval. Za války byla v zázemí velká bída, v každé vesničce měli řadu padlých na frontách. Proto je tehdejší odklon od R-U zcela pochopitelný. (Jen tak mimochodem, určitou nostalgii můžete nakonec zaznamenat i po komunistickém režimu - "vždyť jsme se nakonec neměli až tak špatně, v práci jsme se tehdy nepřetrhli, fungovala veřejná doprava, měli jsme jistoty atd.")

P. Sulc 13.6.2015 4:44

Pekny clanek, ale cesti vlasteneckove vam to spocitaji.

Bohuzel diky Tatickovy a Benesovy, dvou lharu, se RU rozpadlo a ty umele vytvory preckaly jen 20 let. Mela by se vydat objektivni kniha o cinnosti Cechu v zahranici za prvni valky. Ani Taticek a ani Benes by nebyli jako ti holoubci. Spise jako supi.Jo, oba kamosi se zaslouzili o stat ale ten nevydrzel. Presto je narod miluje a jsou oslavovani. A benes, aby si udrzel po valce moc, lezl Dzugasvilimu v rit.

P. Sulc 13.6.2015 4:35

Re: Pokud si pamatuju z Peroutky...

Jenze do zapadnich politiku , hlavne Wilsona, huceli a lhali ti cesti, Taticek i Benes, az ti povolili, jen par mesicu pred koncem valky, rozpad Rakouska. A Masaryk ma na tom hlavni podil. Rakouske zeme se chteli pripojit k Nemecku, coz ovsem nebylo povoleno

J. Heincl 13.6.2015 4:09

EU je hráz

proti roztahovačnosti islámské??? Autor zřejmě žije v jiné EU než já. Já bych definoval EU jako dosud bezvýhradnou podporu pro roztahovačnost islámskou.

J. Zak 13.6.2015 1:27

Pokud si pamatuju z Peroutky...

... tak prvni se separovali rakousti Nemci a az po nich teprve Cechove, kdyz videli co se deje a ze to asi pujde. Az za par dni se pak pridali bratri Slovaci. Takze ti nasi predkove az tak hrrrr nebyli. Proste naskocili na uz rozjety vlak. Jinak ale hazky clanek. Zdravim.