1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nic než národ?

Mnoho našich spoluobčanů však mívá zkreslené představy o tom, co se pod tímto pojmem, který začal být v Evropě používán prak­ticky až na přelomu 18. a 19. století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 1.8.2015 15:22

Domnívám se, že v Evropě jsme již geneticky vytříděni.

Kdo chtěl být Američanem, odešel a naučil se anglicky. Ostatní chtěli být Němci, Francouzi, Portugalci, Slováci, Češi atd. a tak hovořili tak, jak je to naučila maminka. Až ten slavný Schauble bude hovořit evropsky, budeme evropský národ. Do té doby to fungovat nebude.

O. Kadlec 1.8.2015 14:56

Re: Irelevantní výlet do historie.

Že americký národ nefunguje - to je dobrý humor. Nefunguje ideálně, ale nic nefunguje lépe.

O. Kadlec 1.8.2015 14:55

Re: Irelevantní výlet do historie.

"Jednolité národy..." - zkuste to v Japonsku. Tady i v Americe je to hloupost, po které ani netoužím.

I. Mertl 1.8.2015 14:22

Re: Irelevantní výlet do historie.

Zajímavé: americký národ nefunguje, ale jejich země ano.

I. Mertl 1.8.2015 14:20

Re: Pořád to tady nadhazuji, pořád žádné názory:

Vcelku s Vámi souhlasím, jen prosím: jaké máte zkušenosti s imigranty z Afriky?

O. Kadlec 1.8.2015 14:20

Dobrý exkurs, až na to,

že autor patrně neví, nebo nechce vědět, co to je ten multikulturalismus, který mylně považuje za nějaké inženýrství. Inženýrství má být nadávka, promovaní inženýři.

J. Ráž 1.8.2015 13:53

Re: Mily badavy autore,

To neřešte, buďte rád tím, co jste a přestaňte se trápit hloupostmi, jestli nějaký strejda vylezl na Říp a vybudoval první pivovar.

J. Ráž 1.8.2015 13:49

Re: Pořád to tady nadhazuji, pořád žádné názory:

Fajn, odpovím: Znám relativně hodně Vietnamců, určitě víc jak sto, kteří žijí v Brně a okolí. Někteří pracují v různých večerkách, jiní vlastní malé i větší kamenné obchody nebo stánky v podchodech. Jedni musí "makat" od rána do večera, aby mohli jít za svým cílem, jiní jezdí v BMW nebo Mercedesech, hrají golf a jen kontrolují, jako každý podnikatel, svůj business. Je to stejné, jako u nás, rodilých Čechů.

Co u nich ovšem obdivuji je to, jak jsou cílevědomí, pracovití a jak ví, že dobré vzdělání dětí jim vytvoří budoucnost a jak sami problémy nevyvolávají. Neznám Vietnamce, který by na něco remcal nebo chtěl od státu nějaké sociální dávky. Rodiny drží pospolu a navzájem se pomáhají.

Jsou ovšem mezi nimi i zločinci, ale takoví jsou ve všech společenstvích a tvoří zanedbatelnou menšinu, jen se o nich hodně píše v novinách.

Vím, že aby se jejich děti uplatnili, tak se snaží aby mluvily od malička česky, chodily do školek, škol a dbají na to, aby měly dobrý prospěch. Ti bohatší si najímají soukromé české učitele i pro děti předškolního věku a vyžadují, aby se dobře učily a dostaly se na prestižní naši, nebo zahraniční universitu. Znám Vietnamskou rodinu, která cílevědomě připravuje své děti na možnost studia v Británii nebo USA a tak již v průběhu základky mluví vietnamsky, česky a anglicky naprosto plynně.

Jaký to rozdíl od Cikánů nebo od imigrantů z Afriky

J. Ráž 1.8.2015 13:30

Národ jako příslušnost k etnickému národu je relikvie

Existuje pojem státotvorný, neboli politický národ, který bez ohledu na příslušnost k etnickému národu, rase, či víře, má společný národní zájem. K prosazování tohoto zájmu si tyto " politické národy" vytvářely státy, které fungovaly vždy, když měli všichni příslušníci tohoto politického národa k sobě navzájem respekt a respektovali to, co tvoří společný národní zájem. Národními zájmy byly vždy společná efektivní zahraniční politika, obrana, vnitřní bezpečnost, zajištění prostředků na sdílené funkce státu a solidarita s těmi, kdo se o sebe objektivně nemohli postarat sami.

Snaha o vytvoření celoevropského politického národa zcela jasně nevyvolala porozumění u většiny Evropanů a měla být zrevidována hned, jakmile to bylo jasné, tedy po prvních neúspěšných referendech o t.zv. Evropské ústavě. Ušetřili bychom si současné problémy.

L. Severa 1.8.2015 13:29

Re: Zbytečně složité.

"Brandenburák, co nosil ten dlouhej plášť" - no, to pochopí jen ten který zná tu básničku.

K. Janyška 1.8.2015 10:15

Nic než národ. Ano, tak to funguje a nikdo s tím nic

nenadělá. Národy jsou produktem neosobnní civilizace obchodem  a tak to zůstane navždy. Správa povrchu Země, zejména vymáhání práva,  není jinak možná... Dzp.

P. Khail 1.8.2015 9:15

Re: Pořád to tady nadhazuji, pořád žádné názory:

Zkuste tohle:http://blog.aktualne.cz/blogy/nguyen-thi-thuy-duong.php nebo http://zpravy.idnes.cz/vietnamka-hamy-nguyenova-lide-ceska-db2-/domaci.aspx?c=A141218_190654_domaci_zt nebo http://ngongoc.blog.idnes.cz/c/198416/Zivot-Vietnamky-v-Cesku.html nebo http://www.lidovky.cz/cesti-kluci-jsou-malo-rafinovani-holku-chteji-sbalit-hned-rika-vietnamka-1oh-/lide.aspx?c=A150427_100836_lide_ape nebo http://cilichili.cz/blog/22-duvodu-proc-je-tezke-byt-vietnamkou-v-cechach/ nebo http://asijatka.cz/author/admin/page/2/

Pokud vás zajímají další, najdete je po zadání "vietnamka, blog" do vyhledávače.

P. Dvořák 1.8.2015 8:25

Re: Zbytečně složité.

V tom to právě je, že tleskají všude. Klidně i Japonec nebo Američan na koncertě Pražského jara. Cítí se tak nějak "být s hudbou", i když neznají noty.

A jestliže se cítím být příslušníkem nějakého národa, nemusím nijak zvlášť číst historicko-vojensko-geneticko-zeměpisně-filosofické traktáty, které jsou coby důvodová zpráva k národovectví.

Tím nechci říct, že s článkem nesouhlasím. Jen je to pro běžného občana příliš složité a možná i zdlouhavé.

J. Pražák 1.8.2015 8:01

Re: Irelevantní výlet do historie.

Jak hodnotíte (ne)fungování amerického národa v souvislosti s jeho cca 13 milionovou menšinou afroameričanů? Dle ofic. statistik 3x více zločinů než bílí (hispánci 2x více než bílí), 90% všech vražd. Značně vyšší počet afroam., kteří žijí ze sociálních dávek, vzhled měst, kde je převaha černých (např. Detroit, St. Luis,...? A to po 160 letech neúspěšného úsilí. Takto si funkční jednolitý národ nepředstavuji. Také jsem to viděl na vlastní oči....

B. Volarik 1.8.2015 7:53

Pořád to tady nadhazuji, pořád žádné názory:

Pamatuji Vietnamce ještě z doby, kdy jsem bydlel v Čechách. Už v sedmdesátých letech jich tam byla spousta. Ti původní, první dorazivší, už musejí mít vnoučata, jejichž rodiče se narodili v Čechách. Může tady někdo stručně zhodnotit jakým jazykem se dorozumívají děti asijského vzezření? Za co je považují jejich sousedé v ulici? Za co se považují černovlasí, lehce šikmoocí lidé, kteří celý život nevytáhli paty z Čech?

Děsně mě to zajímá.

B. Volarik 1.8.2015 7:47

Re: Irelevantní výlet do historie.

Americký národ funguje. Akorát se ho momentálně pokoušejí rozleptat multi kulti marxisté. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Není možné stát se Čechem, Rusem, Švédem, Němcem , Francouzem. Je však možno stát se Američanem. Je to zkušenost velmi unikátní a kdo ji neprožil, nepochopí. To, že jsem se stal Američanem však nikterak nepopírá mé české kulturní, jazykové a historické dědictví. Akorát je to malér v hokeji, když hraje Česko proti USA...to propadám schisofrenii.

P. Sulc 1.8.2015 7:44

Mily badavy autore,

marne se snazim zjistit, kdy se poprve pouzilo slovo Cech, cesky ci Cechy. cely stredovek to byla Bohemie,a to I pred tim,nez prisli Slovane ci pred nimi Germani. Takze ten strejda, co udajne lezl na RIp, je v Kosmasovy Bohem,tak nejak, ze? A tak odkud se vzalo a kdy slovo Cech ? A o tom,jak se skutecne nazyvaly slovanske kmeny, neexistuje zadna dokumentace, nanejvejs jsou pojmenovani podle zeme, tedy te Bohemie.

P. Sulc 1.8.2015 7:36

Re: Zbytečně složité.

To jako ze to citi uvnitr sebe Cesi? Ja citim uvnitr sebe I Brandemburske koncerty ci Cryri sezony a nejsem ani Talian ci Brandeburak, o nosil ten dlouhej plast.

J. Pražák 1.8.2015 7:13

Irelevantní výlet do historie.

Dosud nebylo vynalezeno nic funkčnějšího, než národní státy. Ani sovětský lid nefungoval, ani americký národ nefunguje po 160 letech snahy.... Pouze silou byla životaschopná Jugoslávie, Ukrajina tvořená Ukrajinci a Moskaly (Rusy) také nefunguje.....

F. Matousek 1.8.2015 7:11

Re: Zbytečně složité.

Hmm, jenze oni tleskají i v USA a v Japonsku . A zádní Cesi to nejspís nejsou ?!

Clánek je, rekl bych, jeste trochu o necem jiném.

P. Dvořák 1.8.2015 2:31

Zbytečně složité.

Když posluchači po skončení Dvořákovy Novosvětské vstanou a tleskají, žádný z nich nemusí znát partituru jediného nástroje. A přesto každý cítí tuto skladbu jakoby někde uvnitř sebe.