2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Neohánějme se babičkami

Ústřední skupinou v celém shonu kolem koronaviru, karantény, zavírání ekonomiky či očkování jsou senioři. V zájmu jejich zdraví a vůbec přežití to přece všechno děláme a v jejich zájmu zavíráme i je samotné do izolace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 1.2.2021 12:16

Tak to je excelentní blábol. Ztráta času s ním polemizovat.

M. Frank 1.2.2021 12:32

Zvláště když k polemice nejsou schopnosti.

Z. Lapil 1.2.2021 13:57

Projevil jste se jako hovado.

J. Černý 1.2.2021 14:34

Blahopřeji, jste jednička diskuse.

Z. Lapil 1.2.2021 16:39

Děkuji ;-)

J. Špicner 1.2.2021 11:53

Většina vzduchu ve volném prostoru není covid-infekční (proto nenosíme roušky v tzv. přírodě), šlo by tedy vytvořit obdobu sterilních boxů mikrobiologů. Tedy jakési obrácené digestoře, vhánějící ± sterilní vzduch do těchto boxů a zabraňující tak vstupu suspektního vzduchu z místnosti. Dva takové boxy proti sobě (přiměřeně daleko, s přiměřeně velkým průřezem otevřené plochy vzhledem k průtoku přiváděného vzduchu), do jednoho šoupnout seniora, do druhého návštěvu (příchod z protilehlých směrů), a nebyl by důvod návštěvy zakazovat. Návštěvy by se na to složily a nějaký český všeuměl by to vyrobil z melioračních rour, starých ventilátorů a trochy umakartu či plexiskla. Taky by to mohlo zajímat aktivní firmičky. Supervize hygieniků netřeba, ověřovalo by se to dědou s fajfkou, posuzovalo by vedení příslušného hospicu, sledující, jestli ve druhém boxu ta fajfka smrdí nebo ne. Asi by tak jednoduchému přístupu bránila nějaká vyhláška, ale nebyla by první, kterou někdo dokázal obejít.

J. Nový 1.2.2021 14:37

Proč tak složitě? V super a hypermarketech sedí pokladní jen za plexisklem a přesto pokladní hromadně neumírají, ani nejsou hospitalizovány. nebo jsem si toho u nás nevšiml a sedí tam pořád ty stejné. Ale zajímala by mě statistika právě těch pokladních, když kolem nich v blízkosti projdou denně stovky lidí.

J. Kadeřábek 1.2.2021 15:01

ANO, pokladní jsou špatným příkladem pro vládní propagandu. A vláda tak chránila seniory až máme v 551 DD lidi nakažené čínským virem.;-D

J. Matuška 1.2.2021 18:54

Ad 15:01 "ANO, pokladní jsou špatným příkladem pro vládní propagandu." R^

J. Špicner 1.2.2021 15:01

V zásadě souhlas, ale pokladní ve frekventované samoobsluze je oproti seniorovi v domově důchodců v až nesrovnatelně jiné zdravotní kondici. Pokud by se tento fakt nezohledňoval, tak už by ty pokladní měly být taky v nějaké LDN s odbornou lékařskou péčí (nebo by v těch pokladnách fungovali i staříci). A děkuji za zmínku, ta statistika pokladních by mne zajímala taky; a navíc i analogická statistika bezdomovců. O jejich imunitě jsem se zatím nic nedozvěděl, ale nejspíš bude podstatně výš, než ta naše občanská.

J. Matuška 1.2.2021 18:53

"Ale zajímala by mě statistika právě těch pokladních, když kolem nich v blízkosti projdou denně stovky lidí." Mě také...R^

J. Fráňa 1.2.2021 11:41

Pro lidi jako je paní Boublíková a nemají tušení jak fungují domovy pro klienty s mentálním a fyzickým postižením. Ošetřovatelé se starají o umývání, krmení, zábavu, zdravotní ošetřování i o duši všech klientů. Někteří klienti strávili v domově skoro celý svůj život a personál domova považují za svou rodinu. Platí to i opačně, když se o někoho staráte desítky let, tak vám přiroste k srdci. Klienti domova jsou malé děti s těžkým postižením i 80 ti leté babičky s demencí. Když se obě věkové kategorie pokálí, musíte je umýt a ošetřit jako batole. Babička co nemůže kousat je krmena jako to batole a musíte dávat sakra pozor, aby se nedusila, protože špatně polyká. Autisti jsou agresivní a vy při napadení třeba židlí, nesmíte klientovi ublížit. Klienty s Alzheimerovou chorobou musíte pořád hlídat, jinak vám utečou a je problém. Musíte klienty zabavit, takže chodí do kroužků od kreslení po výrobu keramiky. Pracují na zahradě, samozřejmě ti co to zvládnou. Jsou tam oddělení ležících klientů, kde je to pro personál úplný očistec. Uvědomte si, že stačí chytit jedno klíště a můžete být klientem i vy. Navštivte některé takové zařízení a změníte názor. Již dávno to není jako ve filmu Requiem pro panenku. Dnes všichni ví, že tito lidé existují a personál se snaží zajistit co nejkvalitnější život. Lidé by měli být vděční, že se najdou ochotní lidé co tohle povolání dělají. Nesuďte prosím, když o této práci nic nevíte.

P. Boublíková 1.2.2021 12:01

A jak to souvisí s článkem, tedy s kritikou zákazu návštěv při covidu?

Imho platí pořád totéž, když se někomu z rodiny nelíbí péče o klienty v ústavu, tak ať si je vezme k sobě domů!

P. Milan 1.2.2021 12:13

To je jistě nejlepší řešení, má jen jeden háček, případně až hák: Stát od nás všech vybírá peníze, že se "postará". Zákonitě pak ty peníze chybí tomu, kdo by se chtěl postarat místo státu. U superbohatých to nehraje příliš velkou roli, u běžných občanů už ano.

Z. Lapil 1.2.2021 14:22

Nejsem si jist, že víte, co píšete.

Soběstačný člověk asi není problém. Člověk nesoběstačný - i částečně - má nárok na příslušný příspěvek a je na něm/na příbuzných, zda se o něj postarají sami nebo využijí profesionálních služeb, od donášky obědů až po "ústavní péči". a ano - pro leckoho to může být nepříjemně až nedosažitelně drahé.

Jen připodotýkám, že nesoběstatečný člověk nemusí být nutně vetchý polodementní (terminus technicus) stařeček, ale i "jinak zdravý" ležák po nějakém ošklivém úrazu.

Jazyková poznámka: v dobách nevím jak dávných prý byl regulérní lékařský termín "stařecká zblbělost".

J. Černý 1.2.2021 14:23

Hák je v tom, že se zmiňujete o velmi malé části klientů DD. Stát vybírá i dává penize podle stupně nemohoucnosti, nevim současnou hranici, ale dříve to bylo až 12 000 ,- měsíčně a to jste nebyl ležák. Tento příspěvek byl často podminkou pro přijetí DD. Kdyz se budete chtít postarat doma, tak. za jeho důchod + 12 000,- budete mit prostředky a zaleží na vás jak je využijete k domácí péči. Stát sice vybira od všech, ale od OSVČ vybira praktické prd.

J. Fráňa 1.2.2021 12:23

To je reakce na vaše pohrdání pracovníky v domovech, ale to nepochopíte. Zdravotníků jste si určitě všimla až s Covidem. Dobrovolných hasičů si všimnete, až vám bude hořet střecha. Taky nepochopíte, že některé postižené nelze vrátit domů. Je to marné, je to marné.

P. Boublíková 1.2.2021 13:02

Když nelze, tak nelze. Ale pak si nelze ani diktovat podmínky, nebo ano?

Na mě se zlobíte, že údajně pohrdám pracovníky v domovech, ale na paní Kovářovou, která přirovnala současný stav těchto zařízení k mírovské věznici, se nezlobíte? Nějak si nerozumíme.

J. Fráňa 1.2.2021 13:22

Mírov z toho udělala vláda nikoli pečovatelé.

V. Petr 1.2.2021 13:32

No, s těmito zařízeními mám určité zkušenosti a Vaší tezi o "obětavých pracovnících" tudíž nevěřím.

P. Milan 1.2.2021 12:11

Ten film "Requiem pro panenku" byl právě jen film. Renč doprasil co se jen dalo.

T. Navrátil 1.2.2021 11:39

MY je lockdownem nezabíjíme, to je Babišova důchodová reforma!

D. Stirsky 1.2.2021 11:17

Je to tak těžké. Jsem mnohaletý seniorský dobrovolník. yní COVID a karanténa. A byl jsem za klientkou - hodně starou - asi již v době, kdy jsem byl pozitivní. Samozřejmě s rouškou. Hned jsem informoval rodinu a koordinátorku. Řekla mně: Na jaře se senioři báli a návštěvy odmítali. Nyní je vyžadují, sociální izolace je ničí.

V. Církva 1.2.2021 11:42

Ano isolace je to pro ně složitá. Zdá se že kontakt, pokec je to co dnes potřebují snad nejvíc.

J. Lukavsky 1.2.2021 16:12

"pokec je to co dnes potřebují snad nejvíc." a což takhle každý den dopoledne babičce zavolat a pokecat s ní? U těch pokročilejších by šlo i přes počítač s obrazem. Mobila má kdekdo, žádný problém. J.L. end

V. Církva 1.2.2021 20:13

Z dřívějška vím, že hodiny conf callů nevyřeší tolik co 1 hodina nvštěvy zákazníka. Dnes to ale bohužel jinak nejde.

Co se týče blízkých lidí, platí to násobně. Telefonát skutečný kontakt nenahradí.

Samozřejmě i tak je m8me kontaktovat alespoň přes ty počítače a telefony. Určitě lepší než nic a v současné situaci asi jediná možnost.

Druhá možnost, disciplina a skutečně omezit Covid na desetinu je v ČR nereálná.

P. Milan 1.2.2021 10:47

Dost přesné, otázka je, co by bylo možno dělat jinak.

Ś. Svobodová 1.2.2021 11:01

Např. pouštět návštěvy s platným testem. Pokračovat v aktivitách a ne izolovat lidi na pokojích. Některé domovy to dělají. Jinde si ředitelé usnadňují práci a zakazují.

Ś. Svobodová 1.2.2021 10:47

Byla jsem šokována, když mi kamarádka řeka, že nesmí ani za maminkou do hospice. Asi aby se tam někdo nenakazil a neumřel rychle na covid když právě umírá měsíce na rakovinu.

J. Plzák 1.2.2021 10:41

Nejde o to, jak hezky je to napsané. Rozhodující je, že si tu sérii zákazů a buzerací dovolili vytvořit námi volení zaměstnanci - politici.

Nouzový stav, kterým se zaštítili, si odsouhlasili sami, jen tak, jak se jim to hodilo a teď ho dokonce prodlužují za účasti jenom minimálního počtu hlasujících.

To je největší skandál.

Zákon předělat tak, aby jeho odsouhlasení bylo podmíněno minimálně třemi pětinami všech zvolených poslanců.