23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Není okupace jako okupace

Připomínání vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je samozřejmě pozitivní věc, zvláště pak v roce 50. výročí téhle okupace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Meišner 22.8.2018 7:44

přesně

popsáno...snad se to dostane i k Němcové, Stanjurovi, Gazdíkovi a jim podobným...--i když zřejmě s nulovým účinkem....tak rád bych věděl zda jmenovaní jsou opravdu tak hloupí, nebo jen hrají svoji divadelní roli, které v duchu stejně nevěří a jejich postranní úmysly jsou jiné? --nedělám si ale iluze že se to někdy dozvíme...

R. Szewczyk 22.8.2018 7:19

Re: Do žádné řiti hlavu nestrkám,

ad sudetští ,,,,, bych jen připomněl, že sudety ani občané tam bydlící nebyli stranou , a to nijak, Mnichovské dohody a posléze smlouvy,

R. Szewczyk 22.8.2018 7:11

hm

to, jakože česko sedumnáctou říšskou gubernii, a nepochybně časem Prahou jako centrem německa, není opět špatný nápad, dávám tomu zelenou, v roli vůdce si dovedu představit mladého Stropnického, tedá pokud by přestoupil na islám, přeondění Petřínské rozhledny na tu mezuinskou halekárnu by pak onen asimilační akt , tak nevybíravě přerušený dvakráte vstupem sovětských a poté sovětsko -satelitních vojsk mohl být dovršen, rozvoj říše by byl zaručen odchytem a prodejem otroků z polansko kyjevských stepí, jako koncept, který se již osvědčil za Václava, později svatého, a Jindry, tehdá předáka franků, později němců, a tak by opět se sloučil kmen čechů z za a před šumavy, kdy ti za šumavy se naučili německy, zatímco ti z před šumavy, těm ta němčina nešla , a zustali u tej hatmaltiky , ano vím, ale je to nové slovo, s důrazem na to tiky, čili mluva rukama,

J. Svoboda 22.8.2018 6:50

Vojta Filip už to veřejně odhalil, můžou za to Ukrajinci :o)

K. Kocourek 22.8.2018 3:02

Re: Do žádné řiti hlavu nestrkám,

Ohledně těch diplomatů: V srpnu 1968, když přistála první letadla se speciálními jednotkami, tak je na Ruzyni vyzvedávali sovětští diplomaté a rozváželi je k jejich cílům v Praze jako průvodci.

Jinak Rusko, ať už si o něm myslíme cokoli, tak je z celého světa naší (tj. západní, proč se za to stydět) civilizaci nejbližší. V podstatě je ironií osudu, že místo spojenectví jsou tyto dvě civilizace většinou ve vzájemném nepřátelství. Jednou to někdo trefně popsal: Je to, jako když je v hospodě neurvalý soused. Všichni by s ním chtěli být přátelé, ale on se neustále chce prát. Asi je to nějaký komplex méněcennosti z dob vpádu Mongolů.

Ovšem s odsunem sudetských Němců je to složitější - jako bývalí českoslovenští občané potenciálně čelili obvinění z vlastizrady a na to byl tehdy trest smrti. Přijali říšské občanství, případ byly jasný. Každý by musel individuálně dokazovat, že tak učinil pod nátlakem, což ve spoustě případů zřejmě ani nebylo možné (vlivem chaosu války chyběli svědci). Takže vlastně (většinou) dopadli dobře. Alsasko změnilo příslušnost po Prusko-Francouzské válce, pak znovu po 1. světové válce a nakonec po 2. světové válce. Hranice Českých zemí se zato neměnily už mnoho set let.

M. Vaněček 22.8.2018 2:15

Do žádné řiti hlavu nestrkám,

zato pan Štěpánek je asi skoro celý v organismu p.Klause. Aspoň podle podkuřování Rusku a útočení na EU. Mě pořady o 1968 nevadí, byť není co oslavovat. Neškodí si připomenout, co byli a jsou soudruzi zač. A že hlavním strůjcem okupace byl SSSR a zatáhl do toho Varšavskou smlouvu. Carské Rusko, SSSR a dnešní Rusko jsou diktatury s imperiálními ambicemi. Taktika je osvědčená, a to zakládání a rozfoukávání ohníčků v přilehlých státech a posléze "hašení" tohoto požáru. S tím, že hasiči už jaksi zůstanou v novém působišti. Putin sice není Brežněv, ale taky to není nějaký hodný strýček, který chce naše dobro, spíš prohnaný autokrat. Strašením Rusů Západem a NATO udržuje obraz nepřítele a vlastní nepostradatelnost. Z našeho pohledu je to celé nesmysl, co by bylo lepšího, než prosperující a demokratické Rusko? Proč by ho chtěl kdokoli napadat? Rusko nezratilo území a vliv nějakými intrikami Západu. Nemělo svým bývalým koloniím co nabídnout. Teď opravdu nehrozí, že by k nám přijeli znovu na tancích, ale hádejte, proč u nás mají tolik "diplomatů"...

EU není ideální, ale pánbůh za něj zaplať. A že v ní mají hlavní slovo levičáci? Taky mě to štve, ale pravice si vliv a témata nechala vzít! Tak se přátelé proberte a neposílejte do EU žádné další exoty, ale pořádné politiky. Pan Štěpánek vyvolává duchy mnohem starší, vytahuje 2.světovou. A odsun. Na to jsme u nás citliví, zvlášť když se připomene, že se někteří "hrdinové" chovali po válce hůř než zvířata a prezident jim ještě dal generální pardon na celý rok po válce. Tady vidím skutečný důvod strachu ze zrušení Benešových dekretů. A že byl odsun nutný? Pche. Kdybychom se místo v SSSR a jeho přesunech celých národů na Sibiř bývali inspirovali třeba na pomezí Německa a Francie, mohl být dnes klid. V Alsasku a Lotrinsku, o která se Němci a Francouzi taky dost dlouho a nevybíravě přetahovali, žijí dnes bez problému. Rozhodně tam neuvidíte něco jako Sudety. Tohle je taky EU. Jděte se s tím nacionalismem, pane Štěpánku, vycpat.

K. Kocourek 22.8.2018 1:30

Nástupnickým státem Sovětského svazu samozřejmě je Rusko

- po formální stránce Rusko přejalo většïnu mezinárodních závazků a členství. Například: co by jinak pohledávalo v Radě bezpečnosti OSN jako stálý člen...

- k mnoha historickým akcím Sovětského svazu se Rusko hlásí, jako kdyby byly jeho. Někdy na oficiální úrovni, někdy veřejným míněním obyvatel.

- Prezidentem RF je bývalý důstojník KGB (a další zastávají důležitá místa), takže po personální stránce se jedná o návrat sovětských kádrů.

- to, co provádí Rusko ve svém "blízkém zahraničí", velmi silně připomíná rok 1968. Takže i po praktické stránce je tam návaznost.

Připadá mi poslední dobou, že si velké množství lidí v ČR vsadilo na návrat do sféry ruského vlivu a snaží se v tomto směru získat určité zásluhy.

J. Vintr 22.8.2018 0:17

Že Rusko nemá nic společného se Sovětským svazem?

Zkuste to vysvětlit té většině ruských (dříve sovětských) občanů, kteří jsou přesvědčeni, že to tenkrát udělal soudruh Brežněv správně.