8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Několik vět k petici Několik vět

Před 30 lety režimu došlo, že nad ním zlomili hůl nejenom „ztroskotanci a samozvanci“ z řad disidentů. Jejich výzvu podepisovaly i osobnosti oficiální kultury.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 4.7.2019 9:53

J. Ticháček tuší špatně

Průměrný měsíční plat v té době byl v Československu cca 3000 Kč.

Ten příběh je celkově složitější.

Poznamenám zde jen toto: Krátce předtím mi totiž předsedkyně KSČ na našem Ústavu (ing. Jitka Pavliková) zatrhla vědeckou atestaci (což prakticky znamenalo zvýšení platu). Chtěl jsem se proto atestovat i bez stranického doporučení, ale tehdejší děkan strojní fakulty mi sdělil: "Ještě nejsme tak daleko jako v Maďarsku".

J. Ticháček 3.7.2019 23:08

Re: Jak to vidí pamětník

Mizernou odměnu? Tuším že to byl týdenní hrubý plat středoškoláka v prvním zaměstnání.

J. Kanioková 3.7.2019 20:31

Přesně !

Mnozí tímto způsobem podepisovali i Chartu. Stačilo poslouchat SE

J. Sova 3.7.2019 18:12

Re: Také jsem ji podepsal, ale ona žádný vliv neměla.

Myslím Dienstbier řekl: "Ta bouda spadla sama, protože byla shnilá, ne proto, že jsme do ní kopali."

J. Sova 3.7.2019 13:12

Re: Historie pro venkov vcelku neznámá

Já taky Několik vět k podpisu nedostal. To ale nijak nebránilo, když byl obsah přečten na Svobodné Evropě, napsat dopis na jednu z uvedených adres, kde jsem se k obsahu přihlásil. S plným jménem a adresou. Poslal jsem to přímo Havlovi, tehdy byla adresa Engelsovo nábřeží.

P. Grigar 3.7.2019 12:28

Re: Poučení

.. ale i nevěřící farář může dělat "moóc hezký pohřby". Lid to rád vidí.

M. Pivoda 3.7.2019 11:41

Poučení

Příběh jsem už popsal (je toho cca 200 stránek textu včetně dobových dokumentů). Je to příběh mnohem složitější, než aby se dal popsat v omezeném diskusním příspěvku.

Zde jenom dodám jednu věcnou, kritickou připomínku k historickému období před listopadem 1989: Členové tehdejší Komunistické strany (určitě to platí pro období po roce 1968) neměli nic společného s proklamovaným socialismem/komunismem. Neměli nic s proklamovanou ideologií. To byla jen časem vydestilovaná jakási mafie.

Poučení: Zádný systém založený na ideologii nemůže fungovat dobře, pokud členové sekty vyznávající určitou ideologii té ideologii sami nevěří. Abych to názorněji uvedl: Vězte, že přes faráře, který sám v Boha nevěří, se člověk nemůže dostat k Bohu blíž.

P. Hlosta 3.7.2019 10:48

Re: Jak to vidí pamětník

Můžete oslavit aspoň to, že můžete tento svůj pohled normálně napsat a lautr nic se nestane. Komunisti by vás za tu vaši skepsi pronásledovali a šikanovali nejen do smrti, ale i po ní přes vaše potomky. Tomu věřte, mám s tím osobní zkušenost!

P. Hlosta 3.7.2019 10:44

Historie pro venkov vcelku neznámá

V socialismu podepsat nějakou občanskou petici byl problém už v tom, že o ni málokdo vůbec věděl. Když se dnes zeptá autor článku kohokoliv mimo větší města, jen málokdo bude vůbec o peticích v socialismu vědět a jmenovitě o té které konkrétní ještě méně. Je to logické, protože režim utajoval takové vzedmutí občanů, které ve výsledku přineslo petici, natož podepsanou známými osobnostmi. Tisková zpráva Rudého Práva přinesla užaslému čtenáři tak informaci pro něj nepochopitelnou, že známé osobnosti podepsaly cosi, co se komunistům nelíbí. Když o tom byl komentář v televizi, tak ještě více to podpořilo zajímání se o podstatu té petice, než by bylo komunistům milé. Běžný člověk by ovšem takovou petici i podepsal, leč kdo by se za ním tahal do zapadákova od Prahy tak vzdáleného. Nikdy(!) jsem žádnou petici k podpisu nedostal a to jsem poslouchal Svobodnou Evropu každý den, takže určité povědomí o komunisty utajovaném dění jsem měl.

Pro většinu současníků je historie disentu i celé petiční protestování v socialismu skoro jen mýtus.

P. Hlosta 3.7.2019 10:28

Re: Nejsem hrdina

Tohle o sobě zveřejnit... To jste hrdina. ;-)

M. Pivoda 3.7.2019 10:24

Jak to vidí pamětník

"Několik vět" jsem tehdy sice nepodepsal, ale na odborářské schůzi (v létě roku 1989) jsem několik svých vět jen nahlas pronesl. Na té odborářské schůzi bylo totiž už nesnesitelně únavné poslouchat zdlouhavý návrh algoritmu, jak spravedlivě by se měly rozdělovat odměny za práci (v českém reálném socialismu). Na schůzi jsem sdělil, jak se odměny na pracovišti skutečně rozdělují (a že tedy ten algorimus nemůže fungovat).

Několik hodin předtím totiž za mnou do kanceláře přišel komunista ing. Miroslav Kelnar a sdělil mi, že mi komunisté již přidělili (mizernou) odměnu 200 Kčs, ať prý mu písemně dodám nějaké zdůvodnění (co jsem v minulém období dělal, za co by bylo možné mi tu odměnu přidělit).

Další den přišel za mnou ing. Kelnar a řval na mne "(Kancelářový kolega) Petráš dosvědčí, co bude potřeba, a my z tebe uděláme blbce. Vždyť tento režim se tu udrží ještě hodně dlouho!!!"

Tehdy jsem nevěřil, že v této zemi by ze mne mohli dělat blbce až tak dlouho. Mýlil jsem se tehdy. Velmi jsem se zmýlil. Politický režim sice údajně padl již ze několik měsíců (od mých několika pronesených vět), ale blbce ze mne v této zemi dělají dodnes. Není co slavit, po 30 letech od Sametového překabátění.

J. Ptáček 3.7.2019 10:21

Nejsem hrdina

Podpis každé proklamace je otázka informací, jejich analýzy, ale také osobní statečnosti. Já hrdina nejsem, ale nikdy v životě jsem nebyl ani v žádné partaji (stejně jako po Listopadu), čímž jsem byl za bolševika nula. Vyloučit mě nemohli, nebylo odkud. Proto mně po srpnu 68 nabídli vstup do té jejich partaje Se strachem jsem vykličkoval. Chartu jsem nepodepsal, i když jsem s ní bezvýhradně souhlasil. Bál jsem se. Zato jsem podepisoval solidaritu s vrahy jako byli Mao Ce Tung, Kim Ir Sen Fidel nebo vrah z největších, Pol Pot. Ani několik vět jsem nepodepsal. Choval jsem se podle výroku vcelku dobrého komunistického spisovatele NDR Bertolda Brechta: Běda národu, který potřebuje mít hrdiny.

Z. Lapil 3.7.2019 9:41

Re: Také jsem ji podepsal, ale ona žádný vliv neměla.

Samo je idea. Bez hmotných nástrojů se neobejde. Například bez petic. Není v tom samo. Viz Člověče přičiň se a Bůh ti pomůže.

Nechci spustit filozofickou debatu o rozdílech mezi "samo", "se" a "bůh".

K. Janyška 3.7.2019 9:07

Také jsem ji podepsal, ale ona žádný vliv neměla.

To samo... Dzp.