23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jcch 6.7.2009 15:34

Re: A co sovětská televize ?

Nezapomínejte, že v roce 1989 už českoslovenští komunisté nemohli očekávat pomoc SSSR jako v roce 1968, byli bezmocní. Gorbačov opustil bBrežněvovu mocenskou doktrinu. K roztržce mezi Husákem a Gorbačovem došlo už v roce 1987, když Gorbačov jim sdělil, že každý stát má právo na svůj politický systém, že SSSR do čs. záležitostí zasahovat nebude. Uražený Husák tehdy opustil oslavu VŘSR v Moskvě. !

Šťoura Zvídavý 6.7.2009 14:58

Myslíte lano pro antichartu ?

Vaše diskusní poznámka mě na to navedla. Smysl této akce pět minut po dvanácté. Vzhledem ke konci moci komunistů v té době u sousedů v Polsku a Maďarsku, názoru experta na komunismus Z. Brzezinského a všech nezaujatých pozorovatelů v zahraničí v létě 1989  o životnosti komunismu u nás v měsících a vylití našich komunistů i s vaničkou studené války od Sovětského svazu. Bylo by zajímavé srovnat prominentní účastníky anticharty s prominentními signatáři výše uvedené petice. Již jsem předeslal svou lenost, je to možné někde najít ?

Anonym 6.7.2009 12:38

Re: Nemělo to vypadat jako pražské povstání

Myslím také Fedor Gál, ne?

IH 6.7.2009 12:14

Vaše starosti bych chtěl mít

Důležité přece je, že celá akce svůj účel splnila.

Š´toura Zvídavý 6.7.2009 11:39

A co sovětská televize ?

Při čtení materiálů na adrese Totalita, se mi vybavila dnes neuvěřitelná vzpomínka na tu dobu. V okolí velkých posádek sovětské armády u nás, které nějakým způsobem přejímaly (asi už tehdy měli Rusové satelitní vysílání pro Kaliningradskou oblast) a současně pro své vojáky dál vysílaly moskevskou televizi, si lidé v těsném okolí nechávali (téměř tajně !!) konstruovat antény, aby mohli sledovat sovětskou televizi ! V těchto oblastech samozřejmě nebyly chytatelné západoněmecké a rakouské televizní stanice a zprávy o akcích opozice naše televize  téměř nevysílala, kdežto sovětská kupodivu ano. Kuriozita je v tom, že československá propaganda musela v létě 1989 bojovat i s tímto rušivým vlivem. Trochu to připomíná současnou situaci s Obamou.

Nemo 6.7.2009 11:30

Re: Dominik Tatarka-Hana Ponická-Miroslav Kusý

Tedy jen tři?

Dolly 6.7.2009 11:12

Jestliže připustím

že Několik vět přispělo k současnému stavu, který se jeví jako parodie na "právní stát", pak nadělalo více škody než užitku.

MJK 6.7.2009 11:03

Re: Dominik Tatarka-Hana Ponická-Miroslav Kusý

Šťoura Zvídavý 6.7.2009 9:59

Re: Kde si ji mohu přečíst ?

Děkuji. Všichni lidé, i tchýně,  tvrdí že jsem líný. ;-)

Nemo 6.7.2009 9:39

Re: Nemělo to vypadat jako pražské povstání

Ještě větší nepoměr mezi signatáři z Česka a Slovenska byl snad u Charty 77.

Ze Slováků si pamatuji jen Dominika Tatarku.

Nemo 6.7.2009 9:37

Re: Kde si ji mohu přečíst ?

To neumíte používat strýčka Googla?

petice Několik vět (text): TOTALITA

Mgr. Milda 6.7.2009 8:21

Nemělo to vypadat jako pražské povstání

takže se tentokráte tvůrci této petice snažili získat zejména mimopražské signatáře. Zdá se, že skutečně zapůsobila slovenská hranice, za ní byl ten zájem mnohem menší. Já bych odhadl, že tam už bylo více znát vliv Maďarska i Polska, kde už komunisté byli v defenzi.

U nás si StB myslelo, že ten systém udrží, stejně, jako dnes si euroskeptikové dělají naději na rozložení EU. V dějinách to byly proudy, jako třeba dnes povodeň. Na chvíli zadržet pak znamená o to větší sílu proudu potom. Kam ty dnešní proudy směřují, ukazuje třeba Bulharsko, tam už tu korupční kliku prokoukli a odvolili. Teď už jenom aby na podzim dostala česká korupce na čepici!

Šťoura Zvídavý 6.7.2009 8:07

Kde si ji mohu přečíst ?

Prosím o odkaz, kde si ji mohu stáhnout, ať přesně vím o čem bude řeč.

Standa 6.7.2009 7:08

A takhle

to bude propagandisticky vydáváno do skonání světa. Mládež už to nezajímá.

KulakaVnuk(bezVUMLu) 6.7.2009 3:04

K petici Aug. Navrátila - matete veřejnost !!!

Pane Pečínka - asi na rozdíl od Vás jsem tuto petici podepsal - ale doma!  Přinesl kamarád - v kostele se o tom nehleslo!  Kněží si to nemohli dovolit - bylo jich málo a nemohli provokovat státní dohled i STB - aby jim nebyl odňat souhlas...  Totéž strana lidová - ČSL: měla okresní tajemníky a předsedy dosazené a schálené KSČ.  Zájezdy na pouti se musely před nimi skrývat za "poznávací zájezdy" po hradech a zámcích (a nějaký se přitom musel navštívit... a ČSAD bylo povinno i řidiče autobusů na toto dávat jen pověřené...

I tak Vám dík - vedle P. Šustrové jste teprve 2. novinář, který se o této petici zmínil...  A to ji podepsaly statisíce lidí...  Nechci snížit Chartu 77 ani "Několik vět" - ale stačí porovnat počty odvážných, kteří podepsali - i ti, kteří museli pár let pracovat manuálně, aby se mohli přihlásit na střední školy večerní...

Vystudoval jsem průmyslovku (od 68-69) i VŠ - hornickou v Ostravě (tam brali pro bud. důlní Ing. i vyloučené z KSČ - takovou měli soudruzi bídu s kádry...).  Na VŠ jsem nahlédl do svého kádr. spisu - bylo tam - cit.: "Jeho otec se pokoušel v roce 1968 založit opoziční MO ČSL..." (ona nebyla v NF???) a také - cit.: "Z těchto výše uvedených důvodů je MO KSČ zásadně proti tomu, aby soudruh form;moje inic.] byl přijat na jakoukoli vysokou školu v ČSSR!"  Ten "soudruh" mne na.s.r.a.l neskutečně... (jen jsme chodili do kostela, z vlastních peněz jej pomáhali udržovat... nic protirežimního).

JaS 6.7.2009 0:42

Tenhle článek

Cikánům taky práci nepřinese.