1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vilém 6.10.2006 10:06

Re: Viléme,

I v Anglii existovala privilegia, která přisuzujete kontinentu. Ovšem jejich odstarnění vedlo právě k takové proliferaci chudiny, že nebýt odchodu lidí do kolonií, liberální zřízení by se neudrželo.

Pokud jde o Francii, nelze konstatovat, že ekonomické ochranářství vede k vzniku levice, může tomu být naopak, levice provádí ochranářskou politiku, ale ani to není dogma.

Vilém 6.10.2006 0:24

Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Určité politické prostředí si vytváří své širší myšlenkové základy podle zkušeností, které jsou dlouhodobě získány při aplikaci určitých politik. Kontinentální Evropa vždy obsahovala a obsahuje také politické proudy, které sledují liberální a konzervativní myšlenky, ale nikdy zde nepřevládly do té míry jako v anglosamerické oblasti. Proč?

Historické a geografické okolnosti, které způsobily prosazení liberálních idejí v anglosasském světě, totiž koloniální expanze Anglie a eliminace Indiánů a zabrání jejich půdy v USA, se ostatních zemí zdaleka netýkaly v téže míře, proto tam snahy o zavedení totálního trhu skončily destabilizací politického prostředí masami neodtransportovatelných chudáků vyprodukovaných trhem. Relevance právě těchto faktorů se projevila v Británii po rozpadu kolonií - ihned se objevila autentická levice. Pro kontinentální státy platí stejné podmínky trvale a pokusy o zliberalizování skončily navzdory značnému ekonomickému růstu sociálním debaklem např. na Slovensku.

Z toho plyne, že Evropa se nemůže zaslepeně vydávat podle zkušeností "amerických soudruhů" na cestu za totálním trhem, pokud nechce skončit v podobě blízké Latinské Americe - pokud ovšem nemůže nebo nechce prosazovat své strategické zájmy americkými metodami s veškerým terorem a za cenu veškerého terorismu a uvíznutí v nekonečných válkách a ještě soupeřit s USA, které by jistě mocenské expanzi nečinně nepřihlížely.

VYBRAT SI MŮŽEME, vývoj není fatálně předurčen. Já jsem pro sociální stát, ovšemže ne škromachovský byrokratický moloch, nýbrž pro moderní, vstřícný a civilizovaný.

m.l. 6.10.2006 0:35

Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

To je sice hezké, že jste pro sociální stát, ale ta latinská amerika je tam kde je protože vždy příliš pletla mimoekonomická rozhodnutí do řízení státu :-) A mimoekonomická rozhodnutí, to je přesně to co dělá sociální stát.

janabok 6.10.2006 0:47

Re: socialistický stát civilizovaný být nemůže,

neboť socialismus (jako předchůdce fašismu) znamená útok na civilizaci...

Jarda C, 6.10.2006 1:19

Re: Slova, slova, slova

Tisíce zbytečných slov ... a přitom to je tak jednoduché. Sociální stát ano, ale nikoli takový, jaký nám chystá Paroubek s komunisty:

- ráj na zemi pro parazity, kteří nikdy v životě nepracovali a své děti zanedbávají

- peklo na zemi pro lidi, kteří se ze všech sil snaží uživit rodinu a z dětí vychovat řádné občany

Nejsem žádný skalní pravičák, až do letošního roku jsem vždy volil ČSSD.  Ale o takový "sociální stát" opravdu nestojím. Na solidární pomoc opravdu potřebným získá stát ze závratných odvodů těch pracovitých dost prostředků. Nesměl by však s nimi plýtvat na velkorysé zajištění sladkého, bezpracného života statisíců povalečů a podvodníků z povolání.    

Mišák 6.10.2006 2:11

Re: Re: Slova, slova, slova

Píšete, že "Na solidární pomoc opravdu potřebným získá stát ze závratných odvodů těch pracovitých dost prostředků." Pak byste ale měl vysvětlit, proč těm nejpotřebnější dnes, právě díky socdem vládě, ty prostředky chybí (těžce zdravotně postižení, sociální ústavy, charity...). Protože tiše trpí a neřvou tak hlasitě, jako líní nemakačenkové všeho druhu, co za prebendy a populistické sliby volí levici? Takový amorální sociální stát si můžou paroubkovci a komunisti nacpat někam...

Jarda C. 6.10.2006 8:01

Re: Re: Re: Slova, slova, slova

Proč bych to měl vysvětlovat zrovna já? Vždyť přesně to kritizuji !!. A nebudu asi jediný z lidí sociálně-demokraticky laděných, kteří vzhledem k těžkému zklamání ze současných špiček ČSSD volili letos (snad) menší zlo.

Vilém 6.10.2006 9:57

Re: Re: Re: Re: Slova, slova, slova

Obávám se, že v tomto ohledu nemáte přesné informace. Ani ohledně důvodů, proč je někdo bez zaměstnání, ani o údajně přepychových podmínkách pro lidi bez zaměstnání. Ale právě tato hesla asi působí nejúderněji, ono totiž otírat se o zdravotně postižené není únosné.

ČSSD se v uplynulém období podařilo zajistit jedinou skupinu, totiž byrokraty, a proto jsem ji také už nevolil po předchozích dvou volbách.

pavel 99 6.10.2006 15:51

Re: Re: Re: Re: Re: Slova, slova, slova

Oni zdravotně postižení jsou skutečně vážně postiženi tím, co se u nás vydává za "sociálno" a ve skutečnosti znamená "asociálno".

Zdenek 6.10.2006 1:53

Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Vileme dekujem ti za Marx-Leninskey vyklad demokracie. Jako obvykle se nezminujes o imperialisticke expansi Ruska a pozdeji SSSR. I oni se meli svuj obri dil v eliminaci Sbirskych kmenu, po proniknuti na Aljasku na nejvychodnejsim z Aleutskych ostrovu povrazdili Rusove 1100 Indianu a to 5 let pred prodejem Aljasky. Je tam pomnik, byl jsem tam. O hromadnych vrazdach Evenku, Jakutu, Baskyru a jinych je vime jen z ustniho podani protoze jen pramalo z Rusu umelo psat. Nejsmutnejsi je ze jsou v kolonialnim podruci Ruska drzeni dodnes.

Dick 6.10.2006 2:56

Re: Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Stejně by mě zajímalo, jaký Špidlo se pod nickem Vilém ukrývá... A znovu mu předhazuji, že volič levice musí mít buď intelektuální nebo morální poruchu.

Otakar 6.10.2006 3:51

Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Dekujem Ti Vileme za Tvuj vyklad sam Marx nebo Lenin by to lepe nenapsali. Co se tyce zabrani pudy v USA a eliminace jakychkoli domorodcu se netyka statu jinych, tam se pletes umyslne. Nemam Te za takoveho blba abys nevedel co se delo v zemi milovane jak ji nazval J. Fucik. Cele to uzemi od Uralu az po Cukotku je kolonie a jak si rusti a sovetsti dobyvatele pocinali bych si nedelal iluze. Historicke zaznamy o tom skoro nejsou protoze pramalo z komandiru umel psat. Jeden zaznam vsak je: pet let pred prodejem Aljasky na nejvychodnejsim z Aleutskych ostrovu nahnali rusti vojaci 1100 indianu na skalnaty ostroh a do jednoho postrileli vcetne deti. To ale videt nechces, to Ti strana zapovida.

Sarka 6.10.2006 5:48

Nehlede k tomu, ze se Rusko (neuspesne)

pokusilo kolonizovat Kalifornii - mate tu od nich na pamatku Ruskou reku, mesto Sebastopol, a Ruskou Fortnu. Pote co vymlatili prakticky celou populaci morske vydry aby pak nechali stazene kozky na hromadach shnit protoze je nedokazali dostat na prislusne trhy,  zdrarilo se jim prakticky vyhynou hladem v kusu zeme, kde staci zarazit koste do hliny a ono vam vykvete.

Nehlede k tomu, ze se Rusove (neuspesne) pokusili kolonisovat Hawai, ale o tom halt ve VUMLU neuci ;-D ;-D ;-D

O systematickem vyvrazdovani neruskych narodnosti v Ruskem Imperiu se Vilem taky neucil - proste se to nedostalo do ucebnic, sakra. A kdyz to nebylo v ceskcyh ucebnicich dejepisu, tak se to nestalo ;-P

Sarka 6.10.2006 6:18

A nehlede ku genocide

zhruba pul milionu Stredoasijskych Turku, genocidu a masove vyhnanstvi statisicu Cerkesu po stoletem boji  Ruskeho Imperia o dominanci nad Kavkazskymi narody (masakr r. 1860). Masove vrazdy Gruzincu a dalsich Ibero-Kavkazanu az do konce 19 stoleti (mezi 17 a 19 stoletim nasi dobri Rusove EXTERMINOVALI v ramci sve expanze zhruba 2,5 milionu Kavkazanu). O Stalinove masove genocide na Ukrajine ve dvacatem stoleti ani nemluve, dale masove vyvrazdeni Krymskych Tataru - v r. 1921 Soveti uspesne zredukovali jejich pocet z dvou a pul milionu na 130 tisic (pocet mrtvych at si kazdy spocita sam). Masove vyvrazdovani Cecencu a Ingusu v 18, 19 a konecne 20 stoleti. Nemluve o vyzmizikovani - zlikvidovani narodnosti jako byli Livonci, Ingrianci, Enetsi, ktere pokracovalo jeste hluboko v padesatych letech dvacateho stoleti. A dalo by se pokracovat, ale to stejne nezmeni nic na hlubokem presvedceni hodnych Vilemu o tom, ze zli Americane jsou imperialisticko-kapitalisticti vrazi, zatimco nasi Slovansti bratri, predjimaje socialistickou internacionalu,  pouze klestili cestu dobre, zdrave slovanske obcine kde se vsichni maji radi a vsichni se deli o vsechno. (pani ucitelka na narodni nam kdysi rikala ze v komunismu kazdy dostane to co chce, a ja chtela cerveny kabatek ale nikdy mi ho nedali, parchanti a tak jsem na ten jejich komunismus zanevrela ;-D ;-D ;-D)

Vilém 6.10.2006 9:59

Re: Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Přirozeně jsem posuzoval úspěšné státy, u kterých přichází v úvahu kopírování společenských institucí. Rusko sice expandovalo, a nepopírám že v podobných podmínkách jako USA, jenže vzor z této civilizační oblasti si ještě mnoho desetiletí Evropa jistě brát nebude, a tudíž se tímto rizikem není třeba tolik zabývat.

jirka.s. 6.10.2006 10:44

Re: Re: Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

To snad není ani možné. Nemáme se prý zabývat rizikem "civilizace" ze strany rusáků? To může prohlásit jenom tupec, který myšlenkově eliminuje i  zvěrstva a zhovadilosti, která provádějí rusáci v současnosti. Gruzie a Čečna, nic ti to neříká? A jestli chceš začít slintat něco o tom, že v Čečně se jedná o potlačení islámu, tak si rovnou nech zajít chuťˇ. Pročpak asi rusáci nepotlačují islám stejným způsobem v Íránu?

Vilém 6.10.2006 11:20

Re: Re: Re: Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Člověk, který se chce považovat za něco lepšího než tupce, si přečte, o čem je řeč, a podle toho reaguje. Diskuse byla o tom, jaké vzory si má naše společnost odkud brát. Je snad jasné, že Rusku nepřipadá v úvahu.

Když jsem to psal, tak jsem si říkal, že by to mohl někdo pochopit takto pokrouceně jako popírání nežádoucí povahy ruského zřízení, ale pak jsem si řekl, že je to snad dost zřejmé.

Sarka 6.10.2006 16:31

Vileme, jiste - lepe bude si ty

vzory brat treba v Belgii (Kral Leopold a jeho civilizacni usili v Kongu), nebo ve Francii (jejich uspesna strategie v Maghrebu), nebo v sousednim Nemecku - tam take maji pomerne nedavne zkusenosti s expanzi a civilizovanim nizsich kultur.  A to abychom nechodili prilis daleko geograficky ani v case :-)

Vsechny zminene vzory jsou prece daleko civilizovanejsi, kultivovanejsi a efektivnejsi nez ta barbarska Amerika ;-D ;-D ;-D 

jirka.s. 6.10.2006 17:33

Re: Re: Re: Re: Re: Myšlenka liberálního státu je nerealizovatelná

Zřejmé to zřejmě nebylo. A že by si  Rusko dnes už nebral nikdo za vzor? Tak tomu může věřit opravdu jenom tupec. Rozhlédni se! Stačí po domovině.