30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Naše děti nebudou žít ve feudalismu

Profesor Keller ve svém rozhovoru pro Parlamentní listy sdělil, že naše děti už budou žít ve feudalismu (viz). Dokládá to stálým rozevíráním nůžek materiálního standardu lidí, až vznikne superbohatá vrstva, která ovládne ty chudší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.5.2013 13:17

Feudalismus?

Podstatou feudalismu je pevná hierarchie privilegovaných skupin, která je ospravedlněna Boží vůlí (vládou z Boží milosti). To nám ovšem ani zdaleka nehrozí (ani v evropské a ani v orientální podobě).

Globalizace je eufemistický název pro (světovou) hospodářskou válku, která je pokračováním a dovršením té, která zničila "říši zla". V každé válce je privilegovaná a glorifikovaná armáda a tou jsou v této válce na agresivní export zaměřené, mocným státem finančně, politicky, diplomaticky, tajnými a výzvědnými službami či vojenskými akcemi podporované hospodářsko-politické komplexy, mezi nimiž mají významné postavení "spřátelené" banky (generální štáby). Bohatnou tedy především ti, kdo se na této "válce" podílí (je jim to státem umožněno). To co nám (našim dětem) hrozí tedy není vláda kapitálu (kapitalismus), ani vláda mocných jednotlivců (oligarchie), ale neomezené vláda (nad)státní byrokracie (elitářský socialismus).

Poslední naděje pro demokracii (demokratický kapitalismus) souvisí s tím, že při už nyní začínající přeměně této války na válku zákopovou a tím spíš při nevyhnutelné změně směru současné, hospodářské expanze, přestanou mít výhodu obrovští hospodářští "dinosauři", ale spíše malé efektivní, sociálního, ekologického a byrokratického závaží zbavené podniky. V EU, jejíž Euro-krize je záměrně vyvolána snahou o postkoloniální ovládnuti jeho slabších členů momentálním "jádrem" EU nemá demokracie téměř žádnou šanci.

J. Kanioková 18.5.2013 21:59

No, já to spíš vidím jako bludný kruh...

Bude volič hlasovat pro politika, který se rozhodne snížit náklady státu zavedením úsporných opatření, která povedou ke snížení "pohodlí" pro většinu populace? Navíc řešení globálních krizí škrtama bude mít za následek snížení HDP (sníží se spotřeba a tudíž i státní příjmy), což by se odráželo na výkonu politiky negativně a volič je smete či příště nezvolí . To vede politicky k dalšímu odkládání problémů do budoucnosti prostřednictvím finanční výpomoci pro organizace, čímž se jen skrývají ztráty a  ty podniky by už dávno neměly v podnikání existovat kvůli jejich vlastní neschopnosti. Odklad problémů státem tak jen navyšuje náklady - v důsledku zpomalení reálné ekonomiky i vyšších úroků k půjčkám. Takže "stát" to vyřeší cestou nejmenšího odporu a zvýší daně. Čímž zhorší podnikatelské prostředí, firmy ukončují podníkání nebo bankrotují. Přibývá nezaměstnaných.

Takže PRVOTNÍ problém je - volič !  Protože nezvolí politiky, kteří jsou pro škrty ! Politiky REALISTY !  Byť škrty nejdřív zhoršují stav, jsou jistější cestou k novému restartu... Ti bankéři - no... tak jako v každé skupině - dobří/špatní.  Ale ONI  NÁS   NEZADLUŽUJÍ !!!  Zadlužují nás levičáčtí politici a zbabělí politici...!

J. Kanioková 18.5.2013 22:04

Jo, a zapomněla jsem na ty "superboháče",

když na ně politici vytáhnou progresivní zdanění, odejdou. Budou danit jinde...

J. Schwarz 18.5.2013 8:26

Tak by mne zajímalo,

kolik asi těch "superbohatých"  bude a co budou se svými "zisky" tak dělat. Zvyšovat  bohatství kvůli konzumu nemá smysl. K čemu jsou jednomu desítky miliard? A proč někoho korumpovat abych získal další miliardy? Vždyť ty prachy mají smysl jen v tom, že dotyčnému umožňují rozhodovat o směřování patřičného odvětví nebo financovat boj proti jiným "magnátům". Vlastně by vznikly zase jakési obdoby států ale už ne na územním principu, protože technologie by takovýto princip učinila zbytečným. Kdo by chtěl být nezávislý původním způsobem, musel by se vrátit k sedlačení a nenechat se zblbnout "novými možnostmi". většinu těch nových hraček jeden k životu nepotřebuje. Zotročit se nechá, protože se nechal přesvědčit že bez nich to není život ale nuda a živoření.

V. Běhal 18.5.2013 6:59

V tom už žijeme

Už nyní nám vládnou velké baky Rotschildů, Rockefellerů a pod. U nich jsou státy zadlužené, oni ovládají media a tím názory lidí, Ti ovládají politiky v USA, EU a ti nám vyrábí zákona a předpisy , díky kterým vdělávají.

J. Hlubek 18.5.2013 7:37

Re: V tom už žijeme

Ještě dodejte kdo těmto státům nařídil se u těchto bank zadlužovat? Kdo jim vůbec nařídil se zadlužovat? Podle toho kam to spěje spláčou tyto banky nad výdělkem, spíš prodělkem, jelikož jejich toxická aktiva budou hodna nule a již je nebude z čeho sanovat. Socialistická myšlenka pracovat podle svých schopností, či chuti, užívat civilizačních vymožeností naplno a nejlépe všichni stejně, vedla evropské státy k zadlužení a tím ke ztrátě části vlastní identity. Lidé nejsou všichni stejní, proto se nemohou všichni stejně mít. Naslibujte nám modré z nebe a my vám dáme svůj hlas a nebudeme se ptát odkud na to berete. Pomalu již není odkud brát, proto se přeorientujeme a vezmeme si to od těch, kteří si dokázali vydělat. Napřed vysokými daněmi a když to nepůjde vezmeme vidle, cepy, sekery a vezmem si to silou davu. To bude jednorázovka a co potom? Potom nastane prvobytně pospolná společnost a to minimum lidí, kteří přežijí začne od nuly.

P. Lenc 18.5.2013 8:46

Re: V tom už žijeme

Přesně to jsem byl nucen poslouchat čtyřicet roků od komunistů.Zapomněl jste ještě na zlovolné Židy a plutokraty v Anglii.To, kam kráčí socialistická Evropa, tak za to mohou pouze občané, kteří volí to, co volí.Ale ono je to tak pohodlné, svést to na ty zlé kapitalisy, že?Vaše myšlení je myšlení nacistů a komunistů.Prostě socialistů.Nic víc, nic míň.

M. Prokop 18.5.2013 21:20

Re: V tom už žijeme

Ano. On ten socialismus měl a má různé barvy. Rudou, hnědou, oranžovou, černou, zelenou ........ODS přidává i modrou.

J. Kanioková 18.5.2013 22:06

Ježišmarjáááá...

V. Kain 19.5.2013 9:35

Re: V tom už žijeme

Jedna z cest k zotročení evropských států byl Lisabon a jednotná měna Euro.

M. Kosejk 18.5.2013 6:50

jak definovat feudalismus?

Já mám za to, že feudalismus je definován zajména systémem lenního a vazalského práva, kdy hlavní podstatou společnosti je a) držba půdy, b) vzhah mezi pánem a svobodným vazalem,  kdy první slibuje ochranu a odměňuje udělováním lén, a druhý  slibuje věrnost a vojenskou pomoc, c) širokou vrstvou nesvobodných lidí, kteří přísluší k lénům

.

 I v počátcích merkantilismu pořád ten feudální systém existoval, pořád ten systém byl feudalismem, i když už začínaly fungovat prvky kapitalismu, které jednou rozloží lenní právo. Takže, aniž bych chtěl hájit neomarxistu Kellera, podstata feudalismu opravdu může nastat i v hospodářství s kapitalistickými prvky. Ale už nepůjde o držbu půdy, ale spíš o držbu financí, informací, moci... - a vše v systému: já slibuji ochranu a výhody - ty slibuješ věrnost - a tak vládneme.

L. Krajicek 18.5.2013 4:57

Nač tolik slov?

Stačilo napsat kousek posledního odstavce:  "Hrdý lid svoji svobodu neprodá . . . Jenom musí existovat ten hrdý lid."

Závěr: Feudalismus bude. Jenže ne feudalismus Karla IV ani Jiřího z Poděbrad. Bude to temná doba, kterou bude možno srovnat s životem v období křížových výprav, tedy přibližně 11. a 12. století.

S useknutou pravou rukou, levou nohou a vyříznutým jazykem v arabském zajetí.

J. Schwarz 18.5.2013 16:39

Re: Nač tolik slov?

Jenže za opravdového feudalismu byla hlavním zdrojem bohatství a výrobním prostředkem půda. A nikdy se nevyrobilo dost na to, abyse nejen feudálové, ale i poddaní najedli a napili podle chuti. Zdrojem bohatství "feudála" má být v dnešní době co? Vždyť dnes jsou to miliardy zákazníků, kupujících zboží vyráběné "feudály" prostřednictvím dělníků, techniků... Když budou zákazníci ožebračeni, v čem bude "bohatství feudálů"? Půda, lesy, loviště měla hodnotu i bez lidí. "Technologie " je bez uživatelů jejím vlastníkům platná jako kanárkovi golfky. Ledaže by pan professor měl tím feudalismem na mysli stav, kdy ti, co nic neumějí a nemají co nabídnout budou na vedlejší koleji a nikdo je nebude živit jen proto, že si to "demokraticky odhlasují". Takoví totiž za původního feudalismu buď umřeli hlady nebo byli pověšeni za zlodějnu. Howgh.

M. Kosejk 18.5.2013 17:26

Re: Nač tolik slov?

Filosofická otázka zní: Nesmsrkne se nám brzo svoboda na svobodu vybrat si mezi značkou A a značkou B?

A feudalismus se nebude opakovat už jen z hlediska skutečného jazykového významu slova "feudum". Opravdu není možno očekávat, že tady bude někdo chtít připoutávat poddané k půdě. Ale už si na nás vymysleli daleko efektivnější metody, jak si nás uvázat. A ty metody jsou tolik efektivní, že jim neutečeme, i když máme možnost cestovat (narozdíl od středověkých poddaných). Jeden takový mocenský konglomerát, s mocí nad námi, se tvoří mezi finančním sektorem a Bruselem. A jeden z jeho produktů se jmenuje hypotéka - což je jedna moderních verzí vazalství (s trochou nadsázky řečeno).  :))

M. Kosejk 18.5.2013 17:27

Re: Nač tolik slov?

Filosofická otázka zní: Nesmsrkne se nám brzo svoboda na svobodu vybrat si mezi značkou A a značkou B?

A feudalismus se nebude opakovat už jen z hlediska skutečného jazykového významu slova "feudum". Opravdu není možno očekávat, že tady bude někdo chtít připoutávat poddané k půdě. Ale už si na nás vymysleli daleko efektivnější metody, jak si nás uvázat. A ty metody jsou tolik efektivní, že jim neutečeme, i když máme možnost cestovat (narozdíl od středověkých poddaných). Jeden takový mocenský konglomerát, s mocí nad námi, se tvoří mezi finančním sektorem a Bruselem. A jeden z jeho produktů se jmenuje hypotéka - což je jedna moderních verzí vazalství (s trochou nadsázky řečeno).  :))

M. Kosejk 18.5.2013 17:30

Re: Nač tolik slov?

2x ?

P. Sulc 18.5.2013 2:04

Zajimavy clanek.

At tomu rikate jak chcete, svet jde do jakehosi noveho nevolnictvi. Budete sece jezdit do Recka ci Spanelska, ale budete otrokem bank. A demokracie? To, ze si muzete vybrat mezi nekolika zkorumpovane darebaky, tomu rikate demokracie ? To, ze musite hlidat, co na verejnosti nahlas reknete, tomu riate svoboda slova ? A nejen ze se nuzky rozeviraji, oy take rezavi, muslimove se rodi s rychlosti krys a za 50 let jich bude stejne, jo tech ostatnich, mozna jeste drive. Ale narody burcovat nemuzete, to je ta schazejici svoboda slova.

P. Vaňura 18.5.2013 19:38

To je zajímavé, a kdo burcoval národy v minulosti?

NIKDY NIKDE nebyla svoboda slova, s vyjímkou GB a USA v letech cca 1800-1970.

P. Sulc 18.5.2013 20:16

Re: To je zajímavé, a kdo burcoval národy v minulosti?

Vypada to tak. V USA jsem od 68 roku a vidim jak to tu za ta leta slo do prrdelee. Byt, zaplat pambu ze nejsem v EU. Do Londyna jsem jezdil od 80 do 2000, take to tam jde do kytek, politicka korektnes, to je rakovina spolecnosti, jestli ji nekdo nevyrizne, bude s nasi zapadni civilisaci konec. Jen aby ten vyrezavac nebyl novy Adolf.H. ci Dzugasvili.