29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 26.1.2011 21:22

S tím nadáním bych to nepřeháněl

Rozdíl mezi virtuozem a muzikantem je především v počtu hodin věnovaných muzicírování. Děti, které považujeme za nadané, jsou především pilné, pracovité a mají snahu mít výborný výsledek v určitém oboru. Snahu, pro kterou jsou ochotné ledacos obětovat.

J. Pašek 26.1.2011 23:06

Re: S tím nadáním bych to nepřeháněl

Přesně jsem nad tím také přemýšlel a uvažoval . . .  Je hodně lidí, kteří se obstojně naučí hrát na klavír . .  . Je mnohem méně virtuosů, kteří mají větší hudební talent, záblibu a nepovažují za nepříjemné trávit veškerý čas praktikovat .. . .  a potom je liga opravdu "nadaných" , kterým bylo dáno z hůry a lá Dvořák, Smetana, Janáček, Mozart, Bethoven, Bach, Brahms . . .  . . . virtuosové s originální fantazií a představivostí   . . . a to přenesono do praktického?  . . Ti "virtuosové" nebudou mít potíže studovat přírodní vědy = techniku a medicínu . .  . a z těch se stane velice poskrovnu lauerátů Nobelovy ceny za přírodní vědy . . . protože mají originální fasntazii a představivost . . .   

J. Pašek 26.1.2011 15:14

Těch opravdu nadaných je velice poskrovnu . . .

a dokážou si poradit  . . . . .

I. Šenkyříková 26.1.2011 8:47

Pro nadané děti

se v této republice v poslední době hodně zlepšilo. Průkopníky byli manželé Fořtíkovi s jejich Centrem nadání. Ale i ve školách se mnohé zlepšilo, jen se poptat. U nás v Brně již před lety začala s diagnostikováním v rámci pedagogické poradny Mgr. Beníčová, která dělala osvětu i po školách, takže i učitelka v 1. třídě po několika poznámkách nás odeslala, jestli nejsme takový případ. Osvěta i školy jsou, i když ne 100%. Naše jim hodně pomáhá, dokonce děti mají vlastní klub.

Pokud se jedná o kroužky, tak i malí chodí na ,,vysokou", pokud přerostou vrstevníky, jenom se nebát a poptat. Většinou se najdou nadšenci, které to osloví. Problém vidím ve školách,  s nedostatečnou motivací. Setkávám se s názorem, že krom vlastní zvídavosti děti vlastně nic nežene. Ne pro všechny jsou sané 1 to nejdůležitější. Tady bych viděla rezervy.

B. Michal 26.1.2011 6:42

Téměř vždy jsou to "roboti"...

no, to odpovídá zběžné charakteristice Aspergerova syndromu. Možná by aspoň trošku pomohlo to ověřit, protože výsledná diagnóza by mohla pomoct - jednak ve škole jako vysvětlení učitelům, že to dítě se tak nechová schválně a taky rodičům, že něco prostě nejde "spravit", dá se s tím jen vhodným způsobem žít a korigovat to.

K. Kužel 26.1.2011 9:39

Re: Téměř vždy jsou to "roboti"...

Žít s tím a korigovat to... pokud jsem autorovi rozuměl, pak podporou zájmů takových technicky nadaných dětí jednak ulehčuje život jim, jejich rodičům a učitelům, jednak dělá mnoho pro národ, ve kterém zájem o technické disciplíny kvapem vymírá. Mladí se věnují studiu měkkých a ještě měkčích společenských věd, jejichž zvládnutí z nich udělá nezaměstnatelné nekvalifikované síly. Ale díky dlouholetému studiu jim naštěstí nebude činit potíže vyplnit žádost o podporu.

www.karelkuzel.cz

R. Langer 26.1.2011 10:42

Re: Téměř vždy jsou to "roboti"...

Aha, tak chytrým dětem se teď říká, že mají Aspergerův syndrom? No, to asi nebude až tak pravda. ;-)

B. Michal 26.1.2011 20:10

Re: Téměř vždy jsou to "roboti"...

Ne - to se týkalo té části ... téměř vždy jsou to "roboti"...

Aspergerův syndrom je porucha autistického charakteru, ale spojený s vysokým intelektem, který umožňuje korigovat autistické rysy osobnosti. Je to ale pro ně dřina.

Dost obvyklé je taky relativně úzké zaměření, proto se objevují poměrně často na špičkách různých oborů.

Šlo mi jen o to, že pokud autor s takovými dětmi přichází do kontaktu a tyto děti mají (alespoň některé) výraznější potíže ve škole s učiteli v předmětech mimo svou oblast zájmu, tak případná diagnóza může pomoct otupit ostří konfliktů se školní autoritou.

B. Rybák 26.1.2011 19:39

Re: Téměř vždy jsou to "roboti"...

Doplním vás citací z Wikipedie:

Aspergerův syndrom byl diagnostikován nositeli Nobelovy ceny za ekonomii Vernonu Smithovi. Někteří badatelé za osobnosti s tímto syndromem považují i Isaaca Newtona, Henryho Cavendishe nebo Alberta Einsteina, odpůrci léčby uvádějí, že pokud by byli léčeni, společnost by přišla o mnohé z plodů jejich génia.

B. Michal 26.1.2011 20:16

Re: Téměř vždy jsou to "roboti"...

Jenže léčit to nejde - kdyby někdo odhalil příčinu autistických poruch nebo dokonce možnost léčby, tak by měl nobelovku jistou. Nejde ani tak o "aspíky", ti jsou schopní samostatného života, jak o spíš o ty více postižené nebo méně inteligentní, které to vyřadí z možnosti normální školní docházky a později i možnosti samostatného života.