2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Na mrtvoly se (ne)zírá

Les, kde jsme hledali houby, protínala prašná silnice, na niž jsme s bratrem vyšli. Byl prázdninový den, já tehdy školní dítko. Psala se padesátá léta. Už z dálky jsme slyšeli vážnou hudbu, smuteční.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavruška 27.7.2017 22:43

Moralista-teoretik

Jestli vás zajímá, zda dali vystavení zaživa souhlas s preparací, zajděte se si na výstavu, je to tam explicitně uvedeno. Když budete otravovat, možná vám pošlou i kopie originálních dokumentů (to si počtete, jsou pochopitelně čínsky a některé části "psacím").

Jestli vás pohoršuje využití mrtvol ke zkoumání anatomie lidského těla, měl byste zakázat jedním šmahem i všechny pitvy, které povinně dělají studenti na všech lékařských fakultách Západu, je to v principu totéž. Nebo proč si myslíte, že asi lidi chodí na tuhle výstavu? Aby se pokochali estetikou?

J. Vintr 27.7.2017 19:15

Mně přijde nevkusné i vystavování egyptských mumií

Ti lidé se velmi snažili o to, aby měli po smrti klid a jistě by se jim velmi nelíbila představa, že jejich pozůstatky budou jednou očumovat statisíce lidí.

J. Vavruška 27.7.2017 22:45

Re: Mně přijde nevkusné i vystavování egyptských mumií

Na rozdíl od exponátů "Bodies Exhibition", egyptské mumie zcela jistě nedaly souhlas s veřejným vystavováním po své smrti ani souhlas s využitím své mrtvoly pro vědecké účely. Ale koho to zajímá, že? Když to vystavují Angláni, tak je samozřejmě všechno v pořádku...

E. Škamlová 27.7.2017 19:00

výstava mrtvol

Když tady byla výstava mrtvol před pár lety poprvé,byly pozvánky na tuhle morbidní záležitost na různých místech včetně metra - tam plakáty nalepili na dveře, takže na každé stanici mrtvoly na moment zmizely a zase se vracely. Trvalo mi asi čtyři stanice, než se mi podařilo podstatnou část plakátu strhnout. Cestující hleděli udiveně, někteří pohoršeně. "Mě na výstavu mrtvol nikdo zvát nebude!" prohlásila jsem hlasitě. A příští stanici vystoupila. Bylo to vzhledem k mému staršímu věku poněkud pubertální, ale tehdy mě to tak pobouřilo, že jsem k tomu našla odvahu. Dnes už bych zábrany projevit se na veřejnosti asi nepřekonala.

I. Novák 27.7.2017 15:26

Celá dnešní "pieta" začíná již úmrtím.

Zůstane mi v mysli kdy jen "díky" organizaci našeho zdravotnictví došlo k odvozu po poledni zesnulé babičky pohřební službou až ve večerních hodinách. Ženské mezi tím babičku omyly, svátečně oblékly, uložily na lůžko, svíčky zapálily a závěsy zatáhly. Tak přítomní i na rychlo svolané příbuzenstvo měli možnost se s babičkou důstojně rozloučit. Překvapeni však byli funebráci, kteří po sedmé večerní teprve mohli zesnulou po ohledání lékařem odvézt. Jejich šéf mi stranou vysvětlil, že se převozní rakve už neužívají, mrtví se strčí do igelitového pytle jako odpadky pro popeláře. I jemu se to zdálo pro danou situaci nedůstojné a tak jsme se dohodli alespoň na nosítkách a přikrytí černým flórem.

P. Klíma 27.7.2017 13:59

Jen kšeft a pokus o zviditelnění

Nechutní lidé páchají nechutné činy, ach jo.

Souhlasím s autorem.

O. Dvořák 27.7.2017 10:37

Tmářství

Těmito příspěvky se dostáváme před rok 1600, kdy Jan Jessenius provedl první veřejnou pitvu. Kdyby o tom tenkrát rozhodovali lidi jako pan Karpenko, žádná by se neuskutečnila.

O. Mayer 27.7.2017 14:20

Re: Tmářství

Máte poněkud zkreslenou představu, co je to veřejná pitva. To neznamená, že toho nebožtíka pitvali někde na náměstí a přihlížení kolemjdoucích čumilů, ale prostě jen , že se nemuseli schovávat někde v kůlně (neboť pitvání lidí bylo zakázáné) ale provedli to na oficiálně univerzitě. Každopádně ta pitva měla celkem jednoznačný vědecký a studijní smysl, resp. nebyla myšlena jako zábava.

Jinak ale před rokem 1600 (a i po něm) se lidi veřejně trhali a rozřezávali za živa na náměstí pro obveselení a poučení obyvatelstva. Taky bývával dobrý zvyk udělat s číši z lebky svého nepřítele. V pozdější době zase bylo populární ukazovat ve speciálních divadlech lidi znetvořené různými chorobami. Je to jistě jiný level než výstava Human Body, ale filozofie se zase tak úplně neliší.

Č. Berka 27.7.2017 9:35

Na smrti není nic majestátního

Tradice obyvatel vesnice Toraja v Jižní Sulawesi je tak trochu netypická pro západní svět. Každý rok v srpnu vykopávají mrtvé z hrobů a oblékají je do nových šatů. Rituál se nazývá Ma'nene neboli Obřad čištění mrtvol. Rodiny vykopávají své příbuzné, mezi nimi i mrtvé děti, a exhumují je. Těla potom oblékají, nosí jim dárky, spravují jim rakve a vedou je vesnicí, aby ukázali, že k nim stále chovají velkou lásku.

...Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je VYZDOBENA téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých...Křižovat se? Proč? :-O

O. Mayer 27.7.2017 14:54

Re: Na smrti není nic majestátního

.. máte pravdu, ta kostnice je dosti podobná nechutnost. Ale přece jenom poněkud dávnějšího data a nedělá se s tím okružní výstava jako s unikátní kulturní památkou. Podobně existují knížky vázané do lidské kůže, bubny z téhož materiálu a taky vycpaný maorský válečník (toho už ale snad pohřbili). Převážně se ale jedná o ojedinělé výstřelky minulosti a nevisí na to po celé republice billbordy.

K. Wágner 27.7.2017 7:31

Je to jen hnusný kšeft

Je to jen hnusný kšeft s lidskými ostatky:

"Když jsem do něj poprvé říznul skalpelem, viděl jsem, jak mu teče krev. To je indikátor, že srdce stále bije, říká bývalý onkologický chirurg ze severozápadní Číny Enver Tohti. Jednoho letního dne v roce 1995 se Tohti ocitl na popravišti, kde mu šéf nařídil, aby odebral neznámému muži játra a ledviny. Vězně podle něj schválně střelili tak, aby jen upadl do bezvědomí a jeho orgány se hodily pro transplantaci. Podle Tohtiho Čína nemá téměř žádné dárce. Většina Číňanů prý věří v reinkarnaci a k odebrání orgánů lidé nedávají svolení. Uznává, že vězně, kterému orgány odebral, vlastně zabil a dodává, že z pohledu čínské komunistické strany je lidský život to nejlevnější."

Podobně je tomu s lidskými ostatky, tedy prodávanými mrtvolami vězňů.

https://video.aktualne.cz/dvtv/odebral-jsem-vezni-organy-a-proto-zemrel-vinu-jsem-necitil-d/r~701b4226721511e7832f0025900fea04/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&redirected=1501133203

R. Langer 27.7.2017 10:21

Re: Je to jen hnusný kšeft

Pro jakékoliv levičáky nemá život jednotlivce žádnou cenu...

M. Jandáková 27.7.2017 1:56

Žijeme v době bagatelizace vlastních tradic, vlastní etiky, vlastní kultury. Stačí na ně ne(na)zírat, nevzpomínat, k nim se nevracet. Űžasná pomůcka! Ty ecponáty!

P. Lenc 27.7.2017 10:24

Re:

Přesné paní Jandáková.A podle toho také naše civilizace dopadne.