5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: My, Evropa a svět II.

Krize, ke které došlo v závěru prvního desetiletí 21. století, a zejména její nečekaná prudkost a hloubka, se staly fenoménem, který znamenal vykolejení dosavadního chodu věcí a který má a bude mít dlouhodobé následky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.2.2013 20:11

Skvělá analýza

J. Farda 11.2.2013 23:19

... Hayek ...

A co mám dělat já, když jsem dodnes, prosťáček, četl jen Karafiátovy "Broučky". Pomóóóc. Tečka. 

P. Brodský 11.2.2013 23:05

Klaus si zase, jako obvykle odporuje.

Samotné rozdělení světa na tzv. měnové zony představuje politickou superregulaci udržitelnou pouze státním monopolem na násilí. Tržní mechanismus vedl již dávno spontánně k vytvoření celosvětové měnové zony na základě tzv. měnových kovů a v dalším vývoji na základě zlata. Postupné totální prosazení nekrytých státem emitovaných papírů od r. 1914 do sedmdesátých let minulého století(Měna založená na čirém státním násilí) byla teoreticky podložene Keynesiánskou teorií, o kterém Klaus zdánlivě nechce nic slyšet, ve skutečnosti ale z ní vychází jako z axiomu. Bez násilné regulace by neexistovala žádná státní měna.

P. Brodský 11.2.2013 23:09

Re: Klaus si zase, jako obvykle odporuje.

Oprava Bylo teoreticky podloženo Keynesiánskou teorií, o které Klaus zdánlivě nechce nic slyšet

B. Rybák 12.2.2013 21:23

Re: Klaus si zase, jako obvykle odporuje.

Dokud se státy příliš nelišili trendem nárůstu produktivity práce a především dokud bylo možno bez problémů snížit odměny pracovníků mohla se taková "zlatá" měnová unie udržet. Jenomže panovníci své války občas prohrávali a tak nezbytně nutnou devalvaci měny prováděli snižováním obsahu zlata a ve Francii řešili zadlužení státu pomocí papírových asignátů dvakrát už v 18 století. Zlatý standard (Brettonwoodský měnový systém) byl definitivně zrušen až v r. 1972, tedy v době, kdy Keynesova teorie selhala. A kde by se vzalo (měnové) násilí v systému pohyblivých kurzů to opravdu nevím.

V. Klaus má ve svých tvrzeńích o Euru a Euro-zóně "zase" pravdu.

J. Skotnica 11.2.2013 19:14

Zlatý Hayek,

viďte Kajane. Ale hlupáci stejně nepochopí...

V. Hajková 11.2.2013 17:32

to: p. Kanioková

http://www.reformy.cz/zpravy/nigel-farage-nejde-o-federalizaci-evropy-ale-o-podmaneni-narodu/

J. Kanioková 11.2.2013 17:11

S článkem souhlasím, je možno taky uvést citace pana Robejška, které jsou naprosto pravdivé -

...eurokrize je totiž projevem spontánní fragmentace nesourodého a tudíž DYSFUNKČNÍHO systému. Pokusy federátorů tento proces „zakázat“ jeho vyvrcholení pouze oddalují a zvyšují jeho ekonomickou a politickou nákladnost....; ...Když je chybné řešení plošně nasazené, má to odpovídající plošně katastrofické důsledky. Co všechno se ještě musí stát, aby evropští státníci pochopili tuto elementární skutečnost?

...Sjednocení se stalo samoúčelem; ....Renesanci národního státu proto posiluje i skutečnost, že se národní vláda postará o potřeby národa bezprostředněji a účelněji, než od reality konkrétní země vzdálený, a tudíž nedostatečně informovaný a chabě motivovaný supranacionální úředník.

...V neposlední řadě jsou požadavky národní nezávislosti projevy hledání optimálně fungující velikosti sociálního systému; ....byť i malé, avšak sourodé národní celky fungují lépe než federalizační nadkonstrukce. Soustátí je mocnější než jeho části JEN TEHDY, když je akceschopné. Od toho stavu je však EU dosti vzdálena.

--------------------

EU není stavěna na rovnoprávném postavení i malých států; .....Federace je stejná jako panelák. Bydlení mnoha bytových jednotek pod jednou střechou má smysl, pokud výhody tohoto uspořádání převyšují jeho nevýhody.

J. Barto 11.2.2013 17:21

Re: S článkem souhlasím, je možno taky uvést citace pana Robejška, které jsou naprosto pravdivé -

Kdyby jste tak misto toho kafrani mohla nastinit,jak by to melo fungovat. Nebo dat priklad ze sveta. Predluzenou Amneriku, rospadly SSSR, nebo volne vztahy Sudanu s okolnim svetem. Povidejte.

J. Vyhnalík 11.2.2013 18:33

Re: S článkem souhlasím, je možno taky uvést citace pana Robejška, které jsou naprosto pravdivé -

Osobní odpovědnost politiků za jejich rozhodnutí. Průhledný audit všech politických rozhodnutí a zákonů pokud jde o jejich efektivitu.

Evropa je zadlužená a je potřeba urychleně začít zavírat všechny kohoutky, kterými utíkají peníze. Dát státům maximální ekonomickou volnost tak, aby bylo možné zkoušet nové ekonomické modely, zrušit dotace.

P. Vít 11.2.2013 15:07

TLDR

...

V. Vlach 11.2.2013 14:11

Snaží se, snaží, hodně slov, teórie, ale....

jednak to nemá vůbec koule a jednak je velice prapodivné, že tam není ani slovo o bankéřích a o manipulacích lidského vědomí....pan Klaus prostě nepřizná, že se prakticky jedná o konec Systému! Jak má s EU pravdu tak nechápe i že EU je jeden z projektů mocipánů, vlastníků Světové banky, NATO a vím já čeho ještě...!

Svým způsobem bludařství.

J. Brunner 11.2.2013 15:31

Re: Snaží se, snaží, hodně slov, teórie, ale....

Ale vždyť celým tímto úryvkem říká, že ten projekt, ať už je číkoliv, je špatný.

K. Kužel 11.2.2013 21:56

Re: Snaží se, snaží, hodně slov, teórie, ale....

Antiklausismus je slepý, s tím nic nenaděláme.

P. Scheck 11.2.2013 10:54

Myslíte si, že nejsem chytrý?

Zajisté pane (zaplať pánbůh dosluhující) prezidente. Vše možné jen ne hloupý!

Je to v těchto dnech určitě ta "nejzajímavější" otázka, kterou by vám mohl kdo položit.

Nikdy nic neděláte náhodou. I tento článek má svůj chladný kalkul k odvedení pozornosti. Peter Scheck

J. Vyhnalík 11.2.2013 11:23

Re: Myslíte si, že nejsem chytrý?

Já si naopak myslím, že jde o přitáhnutí pozornosti k tomu opravdu důležitému.

Z. Rychlý 11.2.2013 10:18

V teoriích byl a je Narcis 1. Největší

opravdu, ale skutečně opravdu vynikající. Jen ta praxe jaksi ....

R. Langer 11.2.2013 14:37

Re: V teoriích byl a je Narcis 1. Největší

Praxe jaksi co? Není to pravda, nebo co tím jako myslíte?

Z. Rychlý 11.2.2013 17:13

Re: V teoriích byl a je Narcis 1. Největší

Ale to si snad domyslíte ! Nebo ne ?

P. Moravčík 11.2.2013 9:59

Klasická tautológia

...že je cena informací nulová, a že je omylem si myslet, že více informací znamená "více"! Je evidentní, že mají smysl jen takové informace, po nichž je poptávka...

Táto informácia pána profesora má skutočne nulovú hodnotu. Jeho hlavná slabina je v prepiatom utilitarizme. Informácie s jeho "nulovou hodnotou" získavajú na obrovskej cene, keď začnú slúžiť ako základ pre informácie "po ktorých je dopyt".

Vážim si Klausove názory, je to človek s rohľadom a veľkými vedomosťami, ale ani on nie je neomylný vo všetkom. Aj jeho tvrdenia treba podrobovať kritickému pohľadu, inak to skončí mesianizmom.

P. Lenc 11.2.2013 10:10

Re: Klasická tautológia

Pane Moravčíku, souhlasím s vámi, že profesor Klaus je omylný, neb jest člověkem.Problém ale je, že u něho převažuje maximum pravd před minimem pochopitelných chyb.A proto je tak nenáviděn, neboť na chybování se dá vymluvit jakákoliv hloupost a tá často převažuje.

V. Hajková 11.2.2013 11:23

Re: Klasická tautológia

Bohužel-  p.  Moravčík  -  nepochopil  psaný  text!

P. Moravčík 11.2.2013 11:52

Re: Klasická tautológia

Reagoval som na jednu rozpornú časť, nehodnotil som ostatné vývody, s tými súhlasím. Nepochopila ste, čo som chcel povedať :-))

V. Hajková 11.2.2013 11:17

Re: Klasická tautológia

Bylo zapomenuto i na Stiglerovu teorii informací, která se pokusila

ukázat, že nic takového jako informace samo o sobě neexistuje. Že

existuje - jak ukázalo jeho striktně ekonomické uvažování - na straně

jedné nabídka informací a na straně druhé popt

V. Hajková 11.2.2013 11:22

Re: Klasická tautológia

Dočtěte  si  tento  odstavec  celý  -  a  pak  ještě  několikrát-   jak  je  vidno  jste  trubka-  se  huře  chápe!

P. Moravčík 11.2.2013 11:55

Re: Klasická tautológia

Prečítal som si Váš koktavý text a pochopil som, že výpady voči Vám sú z drvivej väčšiny opodstatnené. Len úcta k ženám mi bráni, aby som použil obdobné výrazy ako Vy. 

M. Trhlík 11.2.2013 13:43

Re: Klasická tautológia

Pane Moravčíku nepouštějte se do diskusí o Klausovi, zejnéna ne s paní Hajkovou.Všichi ví, že Klaus mimo své žvanění nedokázal nikde nic prosadit.No a obdivovatelům Klause stačí jen to jeho věčné analyzování, kritizování.Dějiny, ale málokdy mluví o samolibých ješitných lidech, kteří nic neprosadí.

J. Brunner 11.2.2013 15:27

Re: Klasická tautológia

Žádný člověk nemůže prosadit vše co by si přál. Jako samolibý a ješitný se může lidem jevit člověk, který má častěji pravdu a odhad reality lepší než ostatní. Rozumným neješitným lidem to příliš nevadí a cení si chytřejšího. Ostatní okopávají kotníky.

M. Varadinková 11.2.2013 14:01

Re: Klasická tautológia

Ale tu hodnotu dostane ten základ až ve chvíli, kdy je poptávka po něm. Čili jsme tam, kde jsme byli. Ani ten základ samotný, pokud ničemu dalšímu neslouží, žádnou hodnotu nemá. Až po něm začne být poptávka (jako po základu pro jiné informace, po kterých poptávka je), tak i on získá hodnotu.

A Vy si jen hrajete se slovíčky.

P. Moravčík 11.2.2013 15:16

Re: Klasická tautológia

Nemyslím si to, pani Varadinková. Nová informácia vždy má určitú "pridanú hodnotu", dokonca aj tzv. slepé uličky Járu(da) Zimmermana. Kameň, ležiaci na vrchole kopca, má kinetickú energiu bez toho, či ju nejako využijeme alebo nie. Možno je to slovíčkárenie, ale to je aj úvaha pána profesora Klausa a všetkých, ktorí sa týmto zaoberali (ich práca je teda tiež bezcenná?). Ja len tvrdím, že každý poznatok je určitým spôsobom využiteľný a jeho cena v danom okamihu napr. priemyselného využitia odráža len aktuálnu hmotnú stránku veci. Každá informácia má aj svoj duchovný rozmer, ktorého ignorovanie vedie ku konfliktu. Aby som bol konkrétny - presadzovanie rozumných a strikne ekonomických postupov (opodstatnených a odôvodnených) bez započítania nehmotnej (alebo psychologickej stránky) viedlo k drastickým pádom aj tých najracionálnejších vlád. Len užitočnosť sama osebe nestačí, nedá sa všetko vyjadriť len eure či českej korune.

Tvrdiť, že niečo nemalo význam či hodnotu, môžete povedať len vo chvíli konca ľudskej civilizácie, kedy to bude jasné :-))