27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mlč, ale klidně nám při tom tykej

Tykání naordinované seshora celé firmě vytváří iluzi, že náhodné seskupení nahraditelných pracovníků funguje jako kamarádský kolektiv. A pro kamarády přece rádi uděláte práci navíc, nebo snad ne?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.6.2016 0:02

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Jsem pro spontánní vývoj. Ono se to nakonec i ve velkém pracovním kolektivu nějak ustálí a lidé, kteří se znají delší dobu, si po čase stejně začnou tykat. A komu to vadí, tak si vykání může ponechat... Je to samozřejmě vždy jednodušší, když tykání nabídne šéf svým podřízeným, odstraňují se tím bariéry v komunikaci a zlepšuje se zpětná vazba.

M. Prokop 26.6.2016 22:00

Re: Kseft

Jo, kdyby trefně ... trochu připomíná pubrťáka, který si v tom rochní.

I. Hanuška 26.6.2016 16:02

Tykání / vykání

V Americe si v práci všichni tykají = říkají si křestními jmény. V Německu jsme si tykali s kolegy a někdy s nejbližším šéfem, jinak to byl Herr. Policisté (uniformovaní i ti uniformu nenosící si snad také tykají.

Mě osobně to přijde divné. Takové to "my si tu všichni tykáme".

M. Hoblík 26.6.2016 15:39

Jenom jsem na vážkách!

Anglicky mluvící si tykají, nebo vykají? A jak to, že jim to tak funguje?

P. Zinga 26.6.2016 14:47

Můj nadřízený

je málokdy i mým kolegou, a čím větší hierarchický odstup, tím méně.

V Německu jsem dělal 40let a je pravdou, že tykání je tam dosti rozšířené. Já tykal lidem mé úrovně a těm vyšším, jenom pokud mi to nabídli. A některým ani poté ne: jejich zájmy byly v kontrastu zájmů mých a mých kolegů. To mi umožňovalo kritický postoj i odstup. Neumím si představit, jak pokladní z Kauflandu tyká pánovi z Prahy...

L. Novák 26.6.2016 12:23

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

:-) Nejsložitější komunikaci mají asi Poláci (viz známý vtípek: Jak se polsky velí "Vyrovnat!"? ... Prosze pana, pan za pana, by nebylo widziec pana! :)

Nedávno jsme měli ve firmě skupinu Poláků, a v prvních dnech jsme si museli vyjasnit zásadní odlišnosti v oslovování... :-D

L. Novák 26.6.2016 12:09

Re: No, pokud spolu pásli husy.....

Že by MLA MO žeNA? :-D MLAMONA zní docela stravitelně... :-D

MLAMOJ jsem nevymyslel já. Pamatuji se, že se tak ještě za komunistické totality říkalo takovým těm iniciativním angažovaným týpkům, co se snažili vyškrábat politickou/společenskou aktivitou o kousek výš... A byli ostatním často pro smích. Ale k cíli to vedlo. Ne že ne... :)

Š. Hašek 26.6.2016 11:03

Re: No, pokud spolu pásli husy.....

To ještě neznám. Dobré. Začnu rozšiřovat. Já používám frikulín - složenina free-cool-in.

Bude to haprovat v ženském rodě:MLAMOD - MLAdáMOderníDívka. Ta MLAMOD. Poraďte.

Z. Lapil 26.6.2016 9:43

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Tak nějak.

A zase nás dostali: bavíme se tu, je-li správnější tykat či vykat (obojí má své místo). Prvotní otázka přitom zní: je správné PŘIKÁZAT jedno z obého?

B. Volarik 26.6.2016 7:43

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Originální jemnůstku má v tomto směru ruština. Oslovení křestním jménem a "otčestvem", při vykání (Jak se máte Juriji Alexejeviči? Děkuji za optání, Pavle Iljiči, ujde to). Tato forma oslovení zachovává jistou formální uctivost ale je poněkud důvěrnější než oslovení "pane Vorobjove". Například.. v zaměstnání: Vedoucí řekne - Tadyhle Anna Nikolajevna vám pomůže do začátků. Je to zdvořilejší než třeba: Tadyhle naše Andula vám to vysvětlí. A ta Anna Nikolajevna klidně může nového pracovníka zdvořile uvítat: Vítejte u nás, Pavle Maximoviči, když budete potřebovat pomoc, klidně se na mne obraťte. ...Děkuji Anno Nikolajevno, je to od vás hezké.

L. Novák 26.6.2016 6:48

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Ale jistě! On je taky rozdíl, kde člověk pracuje. V technických oborech při práci a vysvětlování a řešení nějakého problému se k tykání obvykle přejde velmi snadno a rychle. Je to jednodušší.

Umím si představit, že ouředníci lpí z titulu svého "ouředního majestátu" na vykání, protože oni rozhodují a mají v ruce razítko... Ale to není svět, kde bych se já cítil "doma"... :-P

L. Novák 26.6.2016 6:39

Re: No, pokud spolu pásli husy.....

Tak tohle mohu potvrdit! Jednomu MLAMOJovi jsem doporučil, aby si vybral: "Tykat mi můžeš, ale neříkej mi VOLE!" :) Hoch s tím měl problém dlouhé měsíce a raději mi vykal... :-D

Teď už mi tyká, ale občas ho stejně musím zastavit.

MLAMOJ = MLAdý MOderní Jinoch :)

L. Novák 26.6.2016 6:31

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Jemnosti angličtiny nezpochybňuji. Ale ty lze používat i v češtině...

L. Novák 26.6.2016 6:28

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Já nikomu nic nenařizují, Soudružko Nebeská! A těmi "zvyklostmi a tradicemi v ČR" bych se raději moc neoháněl. Vyznívá to (v souvislostech) dost komicky... :-P

J. Berger 25.6.2016 23:18

Ono je to tykání ošajslich.

Já třeba, jako TV a filmový pyrotechnik, jsem si s většiinou lidí tykal, protože do mé profese málokdo viděl a měli mne rádi. Žena, skriptka, si např. s rekvizitáři udržovala odstup, protože holky, které si s nimi tykaly, se občas dočkaly "támhle si to vem".

J. Berger 25.6.2016 22:58

Re: :))))

Připomíná mi to ROH: tykáme si a říkáme si soudruhu.

F. Houžňák 25.6.2016 22:12

Prednasejici, co zamestnancum u Lidla v nemecke

centrale v Neckarsulmu behem celopodnikoveho shromazdeni sdeloval, ze si od tedka budou tykat, posluchacum vykal. Sdelila mi moje pribuzna Nemka, co tam pracuje.

B. Volarik 25.6.2016 21:00

Re: Blábol! Tykání odstraňje bariéry mezi lidmi při práci

Potvrzuji příspěvek pana Koutného. Zkušenost s angličtinou: 36 let v USA.

Š. Hašek 25.6.2016 20:04

Re: Kseft

Souhlas.

Z vlastní zkušenosti doložím, že s tím "ihned tykáním" na 90 % zaslechnu, místo klesnutí hlasem na konci věty, takové to "voéé/ve/čče". Čče je zřídka. Většinou ten chov skotu.

A stejní se navážejí do presidenta, že trefně občas použije jadrné slovo.

J. Kanioková 25.6.2016 19:56

:)))))

J. Kanioková 25.6.2016 19:52

:))))

No... to jsou ty "evropské hodnoty"... brr..

P. Rudolf 25.6.2016 13:24

Re: Komár z velblouda?

To je u stavebních firem či mezi dělňasy všude na světě normální. Německo v tom není výjimkou. Zkuste ale zajít do ředitelny a začít tykat tomu, co tam sedí. Jeho pozvednutého obočí si možná všimnete i vy.

A. Richtr 25.6.2016 13:20

Kseft

Kdysi jsem mel zakazku pro jednu firmu, ktera prave mela takovou firemni moralku a muzu rict, ze kdyz me zacali tykat bez predstaveni, protoze asi predpokladali ze kdyz me plati tak budu piskat jejich pisen, tak to bylo docela trapne... prvni vec je byt profesionalem a druha kamaradem... seznamovaci vety jako; Dobry den, Richtr... podani ruky... Ahoj Adame vitej u nas ... jsou fakt hrozne asi jako 200 kilova stripterka s jednim okem...

J. Forman 25.6.2016 12:05

Re: :-)

Bohužel nerozumím řeči vašeho kmene.

V. Němec 25.6.2016 11:52

Re: :-)

AHA TAK!Tykám si se známými. To je i s Bohem a všemi svatými.

J. David 25.6.2016 11:10

Jiný kraj, jiný mrav, i vyjadřovací v daném jazyce...

Holt to anglické tykání je krapánek z jiného soudku, než to naše bývalé, tedy "soudružské". Soudruzi/soudružky si zásadně tykali, to patřilo k chiméře, že jsme si všichni rovni, bez ohledu na "křížcích na hrbu", tajemník jako tasemník. Tehdá, jako mladý technokrat, jsem na nevyžádané tykání, užil onikání, byla to nesmírná sranda. Nu není to krásné, někomu říci jadrně "šel on do řiti", než "jdi do řiti", a ještě k tomu užít podmiňovacího způsobu, ve smyslu "kdyby on chtěl, mohl by jíti do řiti". Podmiňovací způsob uvádím proto, že se chystají "mastné štráfy" za urážku "osoby ouřední". Takže bude zajímavé, kterak se zákonodárci vypořádají s oním onikáním a prodmiňovacím způsobem verbálního doporučení, zdali se "orgán" rozhodne "jíti do té řiťťťi". Jsem už jenom "prduch", ctím jakási pravidla (možná z kadlubu Dr. Gutha Jarkovského) , že šéfovi, byť mladšímu a patnáctileté slečně se netyká, pokud o to sami starší osobu nepožádají a recipročně navrhnou totéž, nebo je předejdu, a navrhnu totéž. Asi jsem staromilec, ale v české kotlině bylo vždy zvykem, že starší navrhoval tykání, co by projev důvěry staršího k mladšímu. Ale doby se mění (Lavossiere kdysi tvrdil, že nic nevzniká, nic nezaniká, pouze se přeměňuje). Apropó, Brexit. Pouze se musí přepsat blbá EU lejstra a EU směrnice. Britské ostrovy nezaniknou, Evropa nezanikne, pouze se to musí transmutovat. Jak? Všechna reagens v EU "alchymistické kuchyni", kterak zmotnit tmu, musí být zlikvidována a zhmotnitele té "černé tmy" také - volbami, ne jmenováním, a musí se nastolit to obrazné "patláma, patláma, paprťála... a žbrdluch" (vaří se to, pije se to, chutná to). Proč se to ale zakazuje? Pozor, berte to jako příklad alegorie. Klidně mi tykejte (na netu je to obligatorní), nicméně furt budu v přesvědčení, že EU, se současnými lídry, směřuje ke stavu analogie "pádu říše římské". Kupodivu, frau FDJot Merkel, je zatím nějak verbálně zalezlá, asi kuje pikle typu STASI na BREXIT. Dáme si repete, jak v Irsku. Iterace.

H. Balzám 25.6.2016 11:05

Komár z velblouda?

Pracuji v Německu a tam si ve firmě všichni kolegové bez rozpaků tykají. Nikdo to nebere jako vykročení z tradic nebo narušování důstojnosti. Prostě to mají zažité a funguje to. Pokud zaměstnanci lidlu nebudou chtít svým kolegům tykat, asi je těžko někdo donutí.

J. Forman 25.6.2016 11:04

:-)

Krátce jsem pracoval ve firmě, kde si všichni museli tykat. Legrační je, že když se nyní se svými bývalými spolupracovníky setkávám, tak si vykáme. A je to logické - tykám si s rodinou, příteli a známými. nikoliv s cizími lidmi. A kolega v práci, kterého ani neznám podle jména a občas ho zahlédnu na obědě pro mne prostě je cizím člověk.

Š. Hašek 25.6.2016 10:49

Re: Hovada socialistická pronikají do soukromých sfér.

Ano.

Byly "nerovnostářské" doby, kdy vykání a tykání bylo součástí "rozlišování", "zařazování", "kdo je kdo". Jaksi trochu "definovalo" osoby ve společnosti. Kdopak do toho vždycky "ryl"?

Nakonec Dienstbier a Šabatová to říkají již otevřeně: my Vás šoupneme do jednoho (tykacího) pytle.

Všimli jste si, že cikánský otrapa ani vykání nezná! Možná na úřadě, když fasuje, v tramvaji s gádži nikoliv.

Š. Hašek 25.6.2016 10:41

No, pokud spolu pásli husy.....

Tak ať si tykají. Klidně rozkazem. Já tam nepracuji.

Tykání mezi cizími lidmi, ve firmě, kdy nutně šéf bude šéfovat a ne jen poplácávat "Pepu" po ramenou ........ No, když mají čas na hovadiny. Šéfové se mají starat o chod firmy (tedy i spokojenost zaměstananců) - už se těším, jak skladník se tetelí blahem nad tím, že může direktora "Honzu" vzít kolem ramen, když ten mu před tím naložil práci za jiného. A zapomněl na poopravení výplatní pásky.

Jeden starší pán argumentoval proti tykání: "Víte, ono se blbě říká vy vole". A taky si tykají všelijací partajníci. Zkráceno.