2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mašatův cynismus vs. vyšší mravní princip

Původně jsem to neměl na programu, ale pak jsem vyšetřil pár minut času a seznámil se s blogerským "hitem týdne", článkem sociálního demokrata Michala Mašaty, který byl pod názvem Rok 1968: Brežněv udělal správnou věc publikován v blogerské sekci portálu iDnes 17. srpna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.9.2013 11:47

Byla to velká "hra"

Začít s "obrodným procesem" ve chvíli, kdy reformní síly byly v celém RVHP poraženy a pomoci SSSR se zbavit posledního Chruščovovce (prezidenta Novotného) bylo projevem tak velké politické hlouposti, že to nejspíš probíhalo přímo v režii KGB, která nejenom že potřebovala dostat do našeho prostoru sovětská vojska, ale rozehrála mnohem větší hru, v níž měl československý socialismus s lidskou tváří posloužit jako vějička pro "revoluční Francii r. 1968" v níž se na barikádách rozhodovalo o dalším směřování Francie. Na ulicích bojující Paříže tehdy viselo spousta portrétů Dubčeka. Když byli marxisté (jejichž přestavitel D.C. Bendit dnes sedí v EU-parlamenmtu a velmi nenávidí V.K.) na barikádách poraženi, "bratrská vojska k nám "vstoupila" a "dočasně" tu zůstala.

B. Rybák 3.9.2013 11:49

Re: Byla to velká "hra"

To ovšem nic nemění na obdivuhodném hrdinství mnoha našich občanů.

P. Vaňura 1.9.2013 21:08

Pane Stejskale, máte 99% pravdu, ale v jednom se

mýlíte. Svoboda slova u nás už dávno neexistuje, je totiž naprosto neslučitelná s existencí verbálních trestných činů.

Už počátkem 70 let označil jeden můj známý Brežněvovo jednání za "logiku zločinců." I Stalinův teror byl "logický," nutil tak lidi aktivně projevovat loajalitu jeho režimu.

Jinak "Nepřítel zahájil barbarskou palbu na naše letedla, pokojně bombardující jeho město." "Vesnice byla spálena a obyvatelé pobiti v naprostém klidu a pořátku." Autora těchto aforismů přijeli Němci zatknout 16. 3. 1939, nevědouce, že 25. 12. 1938 zemřel.

J. Kanioková 31.8.2013 23:23

Výborný článek,

i některá fakta, která jsem neznala..  Nevím, jestli to Mašata napsal jen k tomu, aby lidi vnímali i motivaci druhé strany, nebo Rusy "omlouvá".  Stejně mám pocit, že kdo tu dobu neprožil v rozumném věku, že to může dost těžko posoudit. Pro nás mladé tehdy, to byla úžasná nádherná doba, jak události postupovaly, jak to nabíralo na síle a nadějích a sebevědomí lidí... Mladší generace určitě tehdy nedokázala vnímat hloubku možné změny a naše naděje. Starší generace, ta zas tomu nemohla podlehnout jako my, co nám bylo kolem dvaceti. Ti si už zklamání prožili dost, takže byli spíš ostražití, mnozí už od jara varovali, že to může skončit hodně špatně, že totalitní impérium si to nenechá líbit.. Sféry vlivu...

O toto se dnes jedná v Sýrii..

B. Rybák 3.9.2013 11:33

Re: Výborný článek,

Přesně tak (jsme to tehdy prožívali).

J. Urban 31.8.2013 22:11

Ano, každý deprivant, i Mašata, může

v demokratické společnosti prezentovat své amorální a cynické názory. V demokratické společnosti, když se tato rozhodne, by ale snad přesto mělo být možné ho za takovéto bláboly zadupat do země.

K. Kužel 31.8.2013 15:26

Ona ta politika bývá často cynická

Mohu posloužit ještě drsnější verzí, tvrdící, že Pražské jaro bylo iniciováno agenty KGB, aby vznikla záminka pro umístění vojsk SSSR na našem území. Nepokládám ji za pravděpodobnou, ale ani za vyloučenou.

Brežněv vykonal velkou službu světové levici, protože tím pomohl zachovat víru ve slučitelnost nějaké formy socialismu se svobodou. Kdyby nechal věcem volný průchod, českoslovenští reformisté by po čase odhodili andělskou tvář a bylo by po iluzi.

P. Vaňura 1.9.2013 21:13

Re: Ona ta politika bývá často cynická

A co by jako ti reformisté udělali? Lidem by dost dlouho stačilo, kdyby jim zachovali alespoň takovou míru svobody, jaká byla v té době v Titově Jugoslavii.

Brežněv měl pravdu v tom, že nebylo možné obnovit v ČSSR stalinismus bez vnějšího zásahu. Kdyby to šlo jinak, nepodnikl by tento politicky hodně drahý krok.

K. Kužel 1.9.2013 21:45

Re: Ona ta politika bývá často cynická

Z doby pražského jara si docela pamatuji, jak se Čestmír Císař, studentský idol, zalekl, když se veřejná diskuse začala rozjíždět nežádoucím směrem. Už nevím, o co tehdy šlo, ale pociťoval jsem to jako velké zklamání.

Teď, s pořádným odstupem, si myslím, že naši reformisté na to prostě neměli. Uzdu může povolit železná pěst. Tu měl Tito, ale naši tehdejší vůdci ani náhodou.

P. Vaňura 1.9.2013 22:25

Re: Ona ta politika bývá často cynická

Ono je to ještě jinak, oni reformisté potřebovali podporu veřejnosti v boji proti konzervativcům. Zajímavé je, že Zdeněk Mlynář ex post napsal, že si možná zbytečně odpudili D. Koldera, kterého dle něj bylo možno získat a stálo by to za to. O Č. Císařovi napsal, že on si nedovedl představit, že by měl po srpnu 1968 sestoupit na úroveň řadového občana.

V. Křepelka 31.8.2013 9:51

Takoví Mašatové jsou i mezi historiky.

 

Není to tak dávno, co jsem četl opravdový blábol nějakého – jméno už jsem úspěšně zapomněl – historika (patří do zvýrazněných úvozovek). Ten přišel s oslnivě logickou úvahou, že viníkem všeho zla a utrpení ve dvacátém století je jeho mateřská Velká Británie, neboť si dovolila 4. srpna 1914 zbytečně a nesmyslně vyhlásit válku Německému císařství. Správně měla nechat císaře smést Francii a Rusko bez pomoci, Německo by se nažralo, nevznikl by prostor pro Adolfa Hitlera a nacismus a dopracovali bychom se po stu letech ke stejnému výsledku, tj. nějaké formě Evropské Unie s dominancí Německa. Benjamin Kuras potažmo snad i nebožtík Pavel Tigrid to nazývají flagelantstvím.

 

Opáčko z historie: Belgická neutralita byla stvrzena velmocemi, i když bylo veřejným tajemstvím, že už od počátku století existuje Schlieffenův plán útoku na Francii přes Belgii. Ne zrovna příliš průhledná diplomacie britského ministra zahraničních věcí Sira Edwarda Greye během červencové krize po sarajevském atentátu ukolébala německé protihráče, že britské impérium zůstane stát stranou. Belgie německou nótu o povolení průchodu pro německou armádu odmítla a Britové předali v Berlíně ultimátum, že německá armáda musí do 24 hodin Belgii opustit. Vzhledem k tomu že na to nebylo reagováno, má vláda Jeho Veličenstva za to, že od 23. hod. je mezi oběma zeměmi válečný stav. A protože se přesně totéž opakovalo 3. září 1939, tak tedy podle „historiků“ – cyniků Mašatova střihu, tak tedy za všechno mohou Britové, že Viléma II. potažmo Hitlera podtrhli v rozletu. Mašata není jediný flagelant.

P. Vaňura 1.9.2013 21:37

Hitler přes své nikoliv bezvýznamné kvality udělal

jeden absurdní předpoklad, a dokonce to i napsal, a já jsem na to úplně zíral, když jsem to četl. On si snad vážně myslel, že Británie připustí hegemonii Německa na kontinentu, pokud nebude ohrožovat její námořní imperium.

To ale úplně odporovalo politice, kterou v té době Británie vedla už několik set let !!! Počátek WW1 byl dán tím, že Německo už před r. 1910 chtělo vyvolat válku (zdálo se jim, že čas pracuje proti nim a ve prospěch Ruska), ale vláda se bála reakce obyvatelstva. Po Sarajevském atentátu Británie zprvu nabízela ZPROSTŘEDKOVÁNÍ ale pak začala Německu hrozit. Ministr zahraničí Grey věděl, že Británie nemůže nechat Franci na holičkách, ale také nevěděl, jak prosadit vyhlášení války Německu. Přepadení Belgie mu dodalo příslušný argument. Teprve po válce se Britové dozvěděli, že Němci NIKDY neměli zájem o to, aby snaha o zachování míru uspěla, což se odrazilo i v jejich postoji ve Versailles, i když byl i tak mnohem mírnější, než postoj Francie.

Jinak, o Hitlerovi kdosi před WW2 trefně poznamenal, "Hitler nechce válku, ale chce plody vítězství."

P. Kmoníček 31.8.2013 8:27

lhaní

Mašata má jasný vzor ve svém "bývalém"předsedovi Zemanovi.A ten přece umí lhát.

J. Vyhnalík 31.8.2013 2:35

V čem má Mašata pravdu a v čem ne

Michal Mašata celý problém velmi zjednodušil, ale v podstatě udělal to, co dělá každý rozumný šachista amatér při analýze partie, otočil šachovnici.

Z hlediska Brežněva byla okupace logická a nezbytná. To, že byl sovětský režim nemravný nám nijak zásadně nepomohlo a byli jsme nemilosrdně obsazeni. Vzpomínám na tehdejší dobu a bezmoc, kdy bylo jasné, že USA nemohou a nebudou riskovat světovou válku kvůli Československu, které odmítalo nést déle potupnou roli ruského vazala. Nepochybuji o tom, že nejvyšší velení NATO bylo o sovětské invazi včas předem informováno, aby se zabránilo možným nedorozuměním.

Je otázka, jaké alternativy měli tehdejší naši vůdci. Touha lidé po svobodě a spravedlnosti byla obrovská, jenže právě proto byla zásadně neslučitelná s nesvobodným a nespravedlivým impériem jehož jsme byli součástí. Na 1. máje 1968 jsem šel v průvodu ve skautském kroji a vedle našeho oddílu šel KAN s transparenty "Dneska už je to věc jistá, každý není komunista!"

Džin byl z láhve venku a nebylo cesty, jak ho dostat zpět bez násilí, nespravedlností a cenzury. Můžeme se jen ptát, zda by bývalo nebylo zodpovědnější od tehdejších miláčků davů, Dubčeka, Černíka, Smrkovského a dalších, vzít na svá bedra tíhu odpovědnosti a tak jako Jaruzelski v Polsku vědomě zmrzačit vlastní národ. Dodnes bychom je nejspíš proklínali, protože režim, který by nastolili, by nemohl být spravedlivý a demokratický, ale mohl by být o něco demokratičtější a spravedlivější, než byl režim Husákovský. Je možné, že bychom nemuseli v roce 1989 čekat až na listopad a nejspíš bychom byli na změny o něco málo lépe připraveni. Nejde mi o plané kdyby, jde mi o to, že v roce 1968 jsme prostě neměli žádnou cestu, jak se dostat ze sféry vlivu Velkého bratra.

Museli jsme čekat až na další generační výměnu v Ruském vedení a můžeme si gratulovat, že převahu získal ruský "Dubček" Gorbačov a ne nějaký jestřáb (Krjučkov, Jazov, Janajev,...), který by se pokusil udržet impérium pohromadě silou.

I. Schlägel 31.8.2013 9:13

Re: V čem má Mašata pravdu a v čem ne

Pane Vyhnalíku, až se Vám stane něco nemilého, někdo Vás poškodí, zmrzačí nebo nedej bože ublíží Vaší rodině, nebo si na Vás smlsne nějaká státní instituce, prostě otočte šachovnici. Uvidíte, jak se Vám uleví.

L. Krajicek 31.8.2013 13:04

Re: . . . Uvidíte, jak se Vám uleví.

Neřekl bych, že to pan Vyhnalík psal proto, aby se mu ulevilo. Jen logicky zauvažoval a zakombinoval. Abych řekl pravdu, také si dost dobře neumím představit toho blekotu Dubčeka, jak nebýt srpna, dělá v příštích letech něco smysluplného a opravdu odpovědného.

J. Vyhnalík 31.8.2013 13:28

Re: V čem má Mašata pravdu a v čem ne

Jasně jsem napsal, že byl sovětský režim nemravný. Dlouhodobě nás poškozoval. Ale Dubček, který se všude chlubil tím, jak dobře rozumí sovětské mentalitě (do 17 let v SSSR žil se svými komunistickými rodiči), měl odhadnout, jak to všechno skončí. Měl si tu pomyslnou šachovnici včas otočit sám a pokusit se aktivně sovětské invazi předejít. Brežněv byl nemilosrdný a tvrdý komunista pro něhož účel světil prostředky a jednal konzistentně, tak jak se o něho dalo čekat.

Nejde o to hledat úlevu, ale snažit se pochopit proč se co stalo, nebo proč se to děje. To viníky nijak neomlouvá, ale pomůže to najít alternativu, pokud existuje. V srpnu 1968 neexistovala byli jsme součásti komunistické sféry vlivu a sami jsme neměli sílu se z této sféry vymanit. Stačí si vedle sebe postavit 1956 Maďarsko, 1968 Československo, 1981 Polsko. Vývoj je jasný v Maďarsku Rusové zasáhli až ve chvíli, kdy situace přerostla v občanskou válku, u nás proto zasáhli dříve, aby eskalaci předešli a v Polsku Jaruzelski předešel Rusy, aby Polsko nepotkal osud Československa a Maďarska.

A ano, až se s Vámi začne hádat Váš soused, nebo manželka tak si zkuste "otočit šachovnici" a třeba přijdete na to, že v něčem mají pravdu, nebo také na to že situace je neřešitelná. Otočení šachovnice nijak neomlouvá Vašeho protivníka, pouze Vám umožní pochopit jeho pozici a odhadnout, jak se bude chovat dál.

P. Vaňura 1.9.2013 22:31

Pane Vyhnalíku, r. 1968 nepřicházelo v úvahu, že

by bez ruského zásahu u nás došlo k občanské válce.

J. Vyhnalík 1.9.2013 23:02

Re: Pane Vyhnalíku, r. 1968 nepřicházelo v úvahu, že

V roce 1968 nejspíš ne a nejspíš ani později, ale nejpozději po prvních volbách, by komunisté ztratili vedoucí úlohu a pak by Brežněv zasáhl a je velmi pravděpodobné, že pak by náš odpor byl daleko rozhodnější. Klidně by se mohla zapojit i armáda a pak by to byl opravdu masakr.

Je fakt, že situace byla daleko klidnější než v roce 1956 a nedokáži si představit, že by došlo k násilí jako v Maďarsku. Spíš bych čekal něco jako byla sametová revoluce s tím, že komunisté by zůstali silnou stranou, protože pro spoustu lidí to byli oni, kdo začal s reformami.

Když píšu, že nás Brežněv musel obsadit, neznamená to, že s tím souhlasím, ale jak říká klasik: Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.

H. Lukešová 31.8.2013 0:13

"Kdyby uposlechli varování sionistických vůdců a po nástupu Hitlera se včas vystěhovali do Palestiny..."

Milý autore, většina Židů chtěla odejít, nejen do Palestiny, ale kamkoliv to šlo, do Spojených států, Kanady, Latinskoamerických zemí, JAR, Austrálie. Ale nikdo je nechtěl, všechny země zavřely pronásledovaným Židům dveře, nikdo je nevzal. Britové stanovili šílené kvóty pro Židy. To byl zločin spojeneckých zemích. No a Goebels si mnul ruce "vidíte soudruzi (Perteigenossen), nikdo tu židovskou svoloč nechce...". No a Golda prohlásila: "Státy se dělí do dvou skupin, na ty kam nesmíme vstoupit a na ty, kde nemáme právo vůbec žít". A také proto musí existovat Stát Izrael, země, kam by Židé mohli vstoupit a žít jako svobodní lidé ve své zemi, zemi Sionu, zemi Jeruzaléma.

P. Vaňura 1.9.2013 21:59

No, pokud "otočíte šachovnici" zase najdete dost

důvodů, proč německé Židy nikdo nechtěl. V Palestině Britové ustoupili nátlaku Arabů, což samozřejmě víte. A jinde byla VŠUDE, paradoxně kromě Německa, vysoká nezaměstnanost a navíc, Židé nevykonávali povolání, kde by je snad bylo možno zaměstnat. V podstatě by je museli z větší části živit.

Jediný, kdo ČÁSTEČNĚ vyšel Židům vstříc, byly Spojené státy a to se jim sakra vyplatilo. Bez Židů, jmenovitě Szilárda a následně Einsteina by se totiž nepustili do vývoje atomové bomby, na níž se pak podílela řada Židů.