2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mají děti právo znát tatínka?

S plodností mužů to v ekonomicky vyspělých zemích není žádná sláva. Populární dánská studie z roku 1992 uváděla, že od roku 1938 do roku 1990 došlo k celosvětovému poklesu počtu spermií u mužů bezmála na poloviční hodnoty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 7.8.2012 21:26

Velice přínosné

Jenom bych se přimlouvala za opravu termínu "nevlastní sourozenci". Ten se používá v případě, kdy si partneři přivedou děti z předchozích vztahů, které spolu geneticky nemají nic společného. Pro děti, které mají společného pouze jednoho rodiče, je vhodnější termín "polobratr, polosestra".

Pokud se otec (mám trochu problém s termínem "dárce") a rodina dítěte znají, může se stát, že si to otec rozmyslí a bude se domáhat svých rodičovských práv. To už se stalo v případech lesbických párů, které si obstaraly oplodnění kamarádem.

Psala jsem o tom nedávno na Neviditelném psovi [http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-mama-a-ma]

Další problém spojený s dárcovstvím spermatu, případně vajíčka, je právnicky také zajímavý. Už se stalo, že na dárci bylo vymáháno výživné - to samozřejmě povede k dalšímu poklesu ochoty jakýkoliv biologický materiál darovat.

Soudy různých zemí se shodují na tom, že existují práva dítěte, kterých se jeho rodiče nejsou oprávněni za ně smluvně vzdát, a dále rodičovské povinnosti, ze kterých se nelze smluvně vyvázat. A včil mudrujte.

J. Jurax 6.8.2012 23:49

Mají děti právo znát tatínka?

Mají - pokud maminky ovšem vědí, s kým to dítě mají.

T. Hamet 6.8.2012 18:00

Neexistuje

nic takového, jako nárok na dítě. Když pár mít dítě nemůže, má to vždycky nějakou objektivní příčinu.

Na problémy, nastíněné článkem, existuje jednoduchá profylaxe: Nechtějme nic, co nám příroda/Bůh nechtějí dát. Je to lámání přirozeného řádu věcí přes koleno a to vždycky končí průserem.

Jestli neplodný pár touží po dítěti, nechť si osvojí některé z tisíců odložených. Do značné míry tím naplní svoji touhu po rodičovství a nepředstavitelně tím pomůžou někomu, kdo to zatraceně nutně potřebuje.

Z. Kulhánková 7.8.2012 21:28

Re: Neexistuje

Přesně tak. Když je někdo neplodný, je obvykle i jinak postižený (postižení je i neschopnost najít a udržet si partnera) a neměl by svou genetickou výbavu dál předávat.

J. Kanioková 6.8.2012 12:12

Dávám za pravdu autorovi, že zrušením anonymity

rapidně ubudou dárci. Takže mi jaksi uniká, jakého cíle chtějí dosáhnout ti, co to prosazují. Která preference je důležitější...

Z. Kulhánková 7.8.2012 21:29

Re: Dávám za pravdu autorovi, že zrušením anonymity

Nejdůležitější je ochrana dětí, které takto mohou vzniknout.

J. Anděl 6.8.2012 11:55

převážně nespokojená

Každý si hledá své štěstí a nikdy to ve světě nebude jednoduché. Každé řešení odstraní jednu bolest a přinese řadu dalších. Tak nesoudím, co je lepší a co není. Všímám si ovšem rozporu v zemi, kde na jednu stranu zabíjíme nenarozené plody a na druhou stranu složitě ve skleničkách počínáme tam, kde počít z nějakého důvodu nelze.

Zdá se to být nespravedlnost, že někdo, kdo dítě chce, ho mít nemůže, a kdo ho mít nechce, ho dostane. Ale lidé často mívají tendenci chtít něco, co nemají. Tím, že to podporujeme, jsme stále nespokojení a nikdy tomu nebude jinak. Nikdy nedosáhneme spokojenosti, protože spokojenost škodí trhu.

D. Stejskal 6.8.2012 8:07

Genomická budoucnost

Brzy bude možno přečíst a doufejme smysluplně (=ku prospěchu)  využívat kompletní genový zápis každého člověka (klinický genom).  To zdůrazní tři aspekty:  1/  neopakovatelnou genetickou výbavu každého jedince určující mimo jiné i neopakovatelný (personalizovaný) přístup v léčení chorob.    2/  mnohogenerační souvislosti - například nosičství  historických mutací  typických  pro určité populační skupiny, které překvapí  i členy  "spořádáných" rodin s obvyklou (chatrnou) třígenerační historií.  3/  Odhad genetické příbuznosti páru a s tím spojený odhad rizik chorob ale také šancí na pozitivní výsledek možných kombinací genů pro potomky . Trochu orwellovské, leč atraktivní pro určitou část populace - třeba pro diskutované potomky  darovacích programů.  Ve fair playing Britanii zrušením anonymity dárců zrušili také darovací program a zoufalé páry buď losují o úhor lokálních dárců (draw)  nebo cestují (Praha,Kyjev,Tbilisi,Barcelona,USA).  Takže kam pocestují Češi ? Za Ural ?   

Z. Kulhánková 7.8.2012 21:31

Re: Genomická budoucnost

Haha, rodinná historie - jak víte, jestli prababička tenkrát v tom lesíku byla s pradědečnem nebo s nadlesním?

P. Pruner 6.8.2012 7:50

nešťastný nápad

Zrušení anonymity považuji za mimořádně nešťastný nápad. Pochybuji, že inteligentní muži budou za těchto okolností ochotni být dárci spermatu.

Může jim to v budoucnu přinést některé komplikace, životní příběhy bývají složité.  Například co když se později dítě bude z různých příčin dožadovat pozornosti biologického otce - rodiče zahynou, rozvedou se, budou alkoholici, stanou se bezdomovci ? Co když se při onemocnění bude dožadovat jeho ledviny ? Logická odpověď, že na nic nebude mít právní nárok je velice nedostatečná.

P. Boublíková 6.8.2012 6:49

Článek zcela opomenul dárcovství vajíček

Pokud vím, má se nová legislativní úprava týkat i zrušení anonymity dárcovství vajíček, tedy prozrazení biologické matky. (Mmch psychologií anonymního mateřství se autor článku vůbec nezabývá, také by to bylo zajímavé téma).

Je zvláštní, že každému tolik leží na srdci riziko incestu mezi nevlastními sourozenci počatými metodou IVF. Není mi přitom nic známo o tom, že by se zjišťovalo příbuzenství (a tedy případně vylučoval incest) přímo mezi aktéry IVF - například, zda dárce spermatu není bratrem nastávající matky nebo dárkyně vajíček sestrou nastávajícího otce. Vzhledem k tomu, že spermo-(ovo-)banky jsou regionální (v každém kraji jedna), zvyšuje se pravděpodobnost incestu přímo při oplození (pokud si náhodou banky biologický materiál navzájem čile nevyměňují, o čemž pochybuji).

Z. Kulhánková 7.8.2012 21:32

Re: Článek zcela opomenul dárcovství vajíček

Velice dobrá připomínka!

P. Pavlovský 6.8.2012 1:44

Zákony, které lze legálně snadno obcházet,

 nemají smysl a navíc demoralizují celou společnost, protože znehodnocují, zpochybňují právní prostředí. Anonymita dárce může být legitimním požadavkem nejenom jeho samotného, ale i potenciální matky. Pokud ji oba budou chtít, budou ji i mít, i kdyby se stát přetrhnul.

Realizace zákazu anonymity vychází z předpokladu, že všichni, kdo početí in vitro provádějí, jsou přísně registrováni a stoprocentě dodrží předpis, že dárce je třeba u každičké spermie znát a mít zapsaného. Už tento předpoklad je samozřejmě čirá myslitelnost, byť i jen v hra nicích jednoho státu.

Početí je možné na celém světě, umělé i přirozené! Každá žena, která bude chtít počít uměle, ale anonymně, si prostě zajede tam, kde to nezákonné není a doma pak bude tvrdit, že počala přirozeně, ovšem s neznámým mužem, což je trestné pouze v nedemokratických režimech.

Takže: pokud bude žena chtít počít anonymně,  a má potřebné peníze, počne. Nikdo jí v tom nezabrání a nikdo jí za to ani nebude moci stíhat. Eo ipso - zákaz nemá smysl.

P. Sulc 6.8.2012 1:24

Vzhledem k prelidnenosti,

k 7 miliardam lidi by asi bylo nejlepe umele oplodnovani vubec zarazit. Kolik nas ma byt, nez se tou prelidnenosti nekdo zacne zabyvat ?.Pralesy ubyvaji, urodna puda take, zdroje energie take nejsou nekonecne, zato pribyva lidi a sklo-betonovych krychly globalnich korporaci a bank.Kolik je ted jen v Praze bank, kde se bude platit snad i za otevreni dveri.A co teprve az bude 10-12 miliard lidi.Takze nechte spermie plavat va sprcce a tu vyhodte.

P. Pavlovský 6.8.2012 2:08

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

Tohle bohužel není dobrý argument. Rozmnožování lidstva je samozřejmě časovanou bombou a optimální by bylo zarazit je už nejméně před půl stoletím, ale ne plošně.

Ideální by bylo, kdyby byl přírůstek obyvatelstva zastaven tam,  kde se lidé nemohou uživit a proto odtamtud emigrují jinam, čímž často vnášejí do jiných společností problém své domoviny. V minulých staletích lidé takto snadno emigrovat nemohli a proto zůstali a vymřeli na hladomory a pod. Nebo je stát mobilizoval, vyzbrojil a pak táhli jinam a byla válka, která na cílovém území opět omezila počet lidí, ať už vyhráli domácí nebo "hosté".

Dnešní problém je v tzv. humanitě, která nedovoluje vyspělým státům striktně zastavit jakékoli přistěhovalectví, nemluvě o tom, že se nemohou zbavit urychleně se rozmnožujícího etnika, které už imigrovalo.

Řešení, které je ale asi nereálné, by spočívalo v tom, že by stát na jedné straně úplně zakázal  přistěhovalectví a na druhé straně maximálně podpořil rozmnožováníá domácího (původního) obyvatelstva tak, aby alespoň neubývalo. K tomu by právě mohlo přispět zcela neomezené, tedy i anonymní oplodňování in vitro, ponechané jen na vůli potenciálních matek.

Nebezpečí "krvesmilstva" by mohli potenciální rodiče čelit obligátnmí zkouškou DNA - jestli nejsou náhodou příbuzní. Obávám se však, že většina lidí by nikdy nebyla natolik odpovědná, aby před prvním stykem takové texty obligátně absolvovala. Byly by ovšem možné testy následné, po početí, které by u takových nezodpovědných generovaly nucenou interrupci. Chápu, že mnohým čtenářům teď takováto racionální úvaha vyzněla "pěkně hnusně".

P. Sulc 6.8.2012 2:18

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

Ale pane Pavlovsky, mate pravdu, samozrejme. Jenze to je rasisticka uvaha, sice pravdiva skrz naskrz, ale politicka korekce se steti a prska. . To vite, na ty co se nedokaxi uzivit a presto se rozmnozuji jako kocky na vesnici, by se melo vynalezt nejake DDT.a eliminovt. Byl by pokoj. Proste posypes, a bude po spermiich. Jaka pohoda pro budouci generace tech co chodi do skoly, nekradou, pracuji a nezadaji podporu. Ti at se rozmnozuji.

P. Pavlovský 6.8.2012 2:43

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

Ta úvaha není vůbec rasistická, o žádných rasách vůbec nehovoří. Jenom říká, že má-li dle Všeobecné deklarace lidských práv každý právo na emigraci (ze země původu), neimplikuje to ještě povinnost jiné země na povolení imigrace.

Netvrdím, že tzv. vyspělé státy mají někoho zabíjet ("posypat DDT"); jenom bych si přál, aby prostě k sobě nemusela pustit koho nechtějí!

Jistě, mrtví by byli následkem, kupříkladu při hájení výsostných vod Itálie by bylo nakoinec niutno střílet po každé lodi, která by do nich nelegálně vplula. Otočte to, nebo Vás potopíme!

Takže: nikdo by se nemusel nechat zabít, jenom by se nesměl snažit porušit hranice. Samozřejmě si nedovedu představit, že by kupř. kterémukoli prezidentu USA vnitropoliticky i zahraničněpoiticky prošlo, kdyby prostě obsadil hranici s Mexikem a nechal střílet po každém, kdo jí bez víza překročí.

J. Kilian 6.8.2012 8:11

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

řekl bych, že umělé oplodnění nějak extra  nezvyšuje počet lidí na planetě. Z hlediska individuálnhího je pomoc k možnosti mít děti nesmíně důležitá a přínosná,. Z hlediska celospolečenského  je to trochu polemická věc. Ano, jsou lidé, kteří nemohou mít biologicky své děti. Jsou ale i děti, které nemohou mít rodiče. Poměr (aritmetický) jedněch i druhých je takový, že ti bezdětní by se mohli postarat o sirotky.  Jeden by málem řekl, že to příroda zařídila právě tak právě proto.  Člověk přírodu přetváří, stal se i stvořitelem sebe sama. A tak sirotci mají domovy.

Z. Kulhánková 7.8.2012 21:34

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

Dnes těch sirotků tolik není, spíš to budou odložené děti. A u těch je problém, že mají genetický kód skupin, které své děti odkládají.

J. Kilian 8.8.2012 7:14

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

slovo sirotek znamená jednak dítě, které sztratilo rodiče úmrtím, jednbak osamělého člověka (a má ještě i další významy),  Mínil jsem osamělé dítě bez ohledu na způsob, jímž ke ztrátě rodiče došlo.  Genetický kod, jak ho uvádíte, neexistuje.  

Z. Kulhánková 8.8.2012 18:04

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

Haha, to vykládejte třeba Tereze Boučkové.

P. Bures 9.8.2012 1:13

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

nastudujte si, co je genetický kód a co je genotyp. Genetický kód má všechno živé prakticky stejný.

Z. Kulhánková 9.8.2012 1:53

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

Tak to se omlouvám, ale myslím, že tušíte, jak jsem to myslela - prostě dědičné povahové rysy a vzorce chování.

P. Bures 9.8.2012 15:20

Re: Vzhledem k prelidnenosti,

tak to už je zase spíš fenotyp. Ale je mi jasné co máte na mysli a něco na tom je.