7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Má osobní zkušenost s lidovým léčitelem

Klasické (oficiální, standardní) lékařství by nemělo programově ignorovat – a v některých případech dokonce dehonestovat – biotroniku. Je totiž možné, že se biotronika stane vědním oborem budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 1.2.2019 11:30

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Proč celý život povinně platíme? Protože socialismus. Brrr.

M. Mikulec 1.2.2019 12:26

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Však si zkuste neplatit.

Z. Frys 1.2.2019 13:33

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Kdybych neplatil zdravotní výpalné, stát by mi vyhrožoval exekucí, vězením atd. To je zajisté velmi etické. Bez vynucené účasti státu bych si ovšem pořídil daleko lepší komerční zdravotní pojištění. Čisté tržní řešení je efektivnější a morálnější.

J. Jurax 1.2.2019 18:22

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Vy možná a teď - samozřejmě včetně své rodiny. Jenom nevím, na jakou pojistku byste dosáhl ze svého příjmu řekněme ve dvaceti.

Ono je to po mém soudu složitější. Pojistka "na fšecko" by nejspíš byla velmi drahá a vysoko nad možnosti sprostného lidu.

Ono to už dnes poznáte na zubech - celkem spolehlivě odhadnete, kdo je v generaci řekněme 60+ relativně chuďas a nemůže si dovolit kvalitní opravu nebo spíš rekonstrukci chrupu. A to je furt základní péče "zadarmo".

Z. Frys 1.2.2019 19:01

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Zkuste si spočítat (online) roční komerčni pojistění zdravotní péče např. v USA, včetně pojištění výkonu manuální práce (je za příplatek), s neomezenými výdaji za léčbu, hospitalizaci, repatriace a s pojištěnim úrazu. Budete překvapen, je to zlomek státní zdravotní daně, mě to konkrétně vyšlo asi na 1/3 ročních plateb zdravotní daně. Podobně si může u nás udělat cizinec (z mimo EU států) komerční zdravotní pojištěni, vyjde na cca 15000 ročně (letos je to možná víc, nezjišťoval jsem), opět je to míň než zaplatí OSVČ s minimálním příjmem nebo samoplátce. Je pravda, že tato komerční pojištění hradí jen omezenou zubní péči (např do 13tis Kč za rok). Co se týče pojištění dětí apod, není přece problém, aby pojišťovny nabízely rodinné pojištění...

J. Šrámek 1.2.2019 13:41

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Proč je šarlatánství problém? Prostě proto, že šarlatánství mrzačí a zabíjí - a to i v případě, že šarlatán volí postupy skutečně neškodné (např. homeopatii). I ti zmiňovaní biotronici současně tvrdí, že nechtějí léčit ale jen podporovat skutečnou terapii (např. ve stávající petici o biotronice), i to, že jsou funkční alternativou, která skutečnou terapii nahradí (např. Preiffer v rozhovorech pro časopisy jako Regena nebo Meduňka). Zejména u onkologických nemocných tak šarlatán může efektivně oddálit nástup skutečné léčby a tím zvýšit nežádoucí účinky léčky (a tím zvýšit i náklady na nemocného) a zvýšit riziko nevyléčitelnosti a předčasné smrti nemocného. Onkologové znají takových případů velké množství, jen jim je těch nemocných líto - a tak o tom nepíší ani do vědeckých časopisů.

Většina bylinek má přívlastek "lékařský", protože obsahují nějakou farmakologicky/toxikologicky aktivní substanci. V případě výraznějšího účinku je řádově bezpečnější podávat takovou látku přečištěnou a přesně dávkovanou, v případě přílišné potřeby je šetrnější k přírodě používat syntetizovanou látku (např. objev průmyslově realizovatelné syntézy taxanů nejspíš zachránil populaci tisů v Severní Americe).

R. Vacek 1.2.2019 13:59

Re: Nikdy jsem nepochopila,

Musíte vycházet z toho, že existuje spousta nevzdělaných nebo prostých lidí, kteří jsou schopni uvěřit každé hlouposti. Člověk je pořád stejný a podívejte se, jakým nesmyslům v minulosti věřil. A tito lidé by měli být nějakým způsobem varováni, než se v oblasti, které vůbec nerozumí, vydají do rukou nějakého šarlatána. V jiných oblastech života jsou též chráněni.

Č. Berka 1.2.2019 10:52

Autor píše

že je lékař a vědecký pracovník. To se divím, že neví, že "osobní zkušenost" je zrádná. Psát o případech, které se udály před lety a nelze je v současné době nijak ověřit je hloupé. Ano skeptický spolek Sysifos uděluje bludné balvany - a co je zajímavé- ještě nikdy se nestalo, že by musel někdo ocenění vracet, protože se prokázalo, že je dostal neoprávněně. Pan Pfeiffer, který nám před lety bzučel z obrazovky a vysílal léčivou energii má dnes Společenství Josefa Zezulky jež je náboženská společnost nového typu pracující ku prospěchu celé biosféry... skromný tedy není... Vysmívat se Sysifu, že jsou tam členy katolíci? Křesťané jsou všude, katolíci obzvlášť- ve vedení televize, v parlamentu, všichni protikandidáti Zemana jsou také věřící... jsou tedy i mezi akademiky... Sysifos ale vždy hodnotí podle vědeckých poznatků a na duchovno či Ježíše se neohlíží. Lepší spolek skeptiků v ČR nemáme...i u nás máme Milionovou výzvu, každý se může přihlásit https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/vyzva-pro-vsechny-silence-proc-nikdo-nevyhral-milion-dolaru

M. Mikulec 1.2.2019 10:56

Re: Autor píše

Ze dostal bludny balvan i MUDr. Hnízdil, ten, který byl k medicíně víc skepticky než všichni ti skeptičtí ze spolku Sisyfos, je směšné. :-))

A. Jaroš 1.2.2019 11:29

Re: Autor píše

Koupil jsem si od Hnízdila knížku o jeho analýze nemocí a dozvěděl jsem se že mě bolí záda, protože jsem si toho moc naložil. Jsou tam i jiné puvabnosti, knížku bych rád prodal se slevou. Sisyfos ale udělení bludných balvanu podrobně zduvodňuje.

M. Mikulec 1.2.2019 11:52

Re: Autor píše

Kdyby jeho knihy léčily , mohl by svou praxi rovnou zavřít. :-)

O. Prokop 1.2.2019 12:52

Re: Autor píše

Hnízdil píše vcelku pravdu. Když si toho moc naložíte, jak po psychické a fyzické stránce, tak ty záda bolet vždy začnou. Když stárneme a naložíme si toho ( např. sportu) jako ve30 letech, tak v lepším případě přijde bolest jako informace, že jsme si toho příliš naložili, nebo v horším případě úraz.

J. Ticháček 1.2.2019 17:05

Re: Autor píše

A taky klouby, svaly, zuby už také nejsou co bývaly, oči už taky nějak neslouží. A rok od roku je to horší. A kupodivu to s člověkem jde od desíti k pěti, i když si toho naloží málo, nebo nic.

Č. Berka 1.2.2019 13:11

Re: Autor píše

Skepticismus v podání Sysifa ( a jiných spolků skeptiků ve světě) není skepticismus skepticismus v lidovém slova smyslu- tedy jen nedůvěřivý postoj. Jedná se o "vědecký" skepticismus - chce po lidech, co tvrdí něco neobvyklého nebo prohlašují, že objevili něco, co je v rozporu s dosavadními poznatky vědy, aby to i prokázali před lidmi znalými za kontrolovaných podmínek. Je to skepticismus odůvodněný. Myslím, že u MUDr. Hnízdila nebyl naprostý konsensus, že má BlB dostat- on spíš doplatil na svoji popularitu. V psychosomatické společnosti, která se od Hnízdila distancovala jsou případy daleko horší. Koneckonců, Hnízdil, když bude vidět, že je to s vámi vážné, tak vás pošle do nemocnice a nebude se snažit o zázrak. Ty jeho příměry asi okopíroval od MUDr. Chvály, šéfa Psychosomatické společnosti- stačí si přečíst Chválovu knihu: Rodinná terapie a teorie jin-jangu - třeba na str. 82 v kapitole Tao rodiny https://obchod.portal.cz/psychologie/rodinna-terapie-a-teorie-jin-jangu/#ukazky

Z. Lapil 1.2.2019 11:29

Re: Autor píše

On to ví. Proto zdůrazňuje, že se jedná o zkušenost osobní a nesmyslně nezobecňuje.

Jestli on ten chlap, hazardér jeden, nepředpokládá, že jeho čtenáři mají zkušenost s použitím mozku.

Č. Berka 1.2.2019 12:20

Re: Autor píše

samozřejmě, že zobecňuje- ohání se osobní zkušeností a neověřitelnými tvrzeními z minulosti, aby podpořil "biotroniku".

Z. Lapil 1.2.2019 13:33

Re: Autor píše

Proč by, probůh, lhal? ("Ohání se neověřitelnými tvrzeními z minulosti"). Jediné, co dělá, že zpochybňuje obecné tvrzení "je to naprostý nesmysl" tvrdě (přechodník), že to nejméně jednou fungovalo.

J. Šrámek 1.2.2019 13:52

Re: Autor píše

Ono je třeba rozlišovat úmyslnou lež a sebeklam. Lékaři, zejména lékaři "staré školy" jsou k tomuto mimořádně náchylní. Když si to spojíme s další nectností lékařů, tedy sebevědomím dalece přesahujícím jejich znalosti biologie člověka, je to spíše sebeklam - kombinace neznalosti, absence náhledu na neznalost a sebevědomí.

Mimochodem, celý koncept medicíny založené na důkazech (EBM) vznikl především z toho důvodu, aby praktikujícího lékaře a jeho pacienty ochránil před chybami plynoucími z chybných úsudků vycházejících mimo jiné z výše naznačených nectností.

Z. Lapil 1.2.2019 14:22

Re: Autor píše

Pozor - jeden z nás je nohama vzhůru. Připadá mi, že píšete o neschopnosti lékařů uznat nestandartní metody, zatímco autor píše, že (jednou) viděl, že to fungovalo.

Mmch: myslím, že součástí doktořiny je tvářit se sebevědomě a optimisticky. Důvod: víra tvá tě uzdravila. Neboli TO bych jim nevyčítal.

Č. Berka 1.2.2019 14:39

Re: Autor píše

Autor to píše ale jako lékař a vědecký pracovník, takže by měl mít nadhled. J. Šrámek nepíše o neschopnosti lékařů uznat nestandardní metody, píše o sebevědomí starších lékařů, kteří dají na svou osobní zkušenost, ačkoli ta je často klamná.

J. Šrámek 1.2.2019 14:40

Re: Autor píše

Nepíšu o nestandardních metodách, problémem bylo (a v řadě oborů stále je) i běžné rozhodnování o volně terapie, abych tak řekl provozní medicína. Jedním z motivů textu dr. Urbánka je přenesení této dejme tomu slepé skvrny z provozního rozhodnování lékaře do úvah o nových možnostech medicíny a o biologii člověka a stonání. To "jednou viděl, že to fungovalo" je asi nejvíce patrný projev této slepé skvrny.

Se sebevědomím v medicíně je to složitější. Lékař mimo jiné nesmí vzbuzovat falešné naděje, takže jeho seběvědomí nesmí být přehnané. To sebevědomí, o kterém jsem psal, je sebevědomí přehnané, důvěra ve své znalosti a úsudek, která dalece přesahuje faktický rozsah znalostí i schopnosti korektně uvažovat.

Č. Berka 1.2.2019 13:53

Re: Autor píše

nejméně jednou fungovala i modlitba k bohům. Mně nejméně jednou fungovala léčba, kterou jsem nepodstoupil. Dva měsíce mne trápily ranní bolesti zad, jaké mívají Bechtěrevici. V pátek po 2 měsících bolesti jsem si řekl, že v pondělí konečně půjdu k lékaři- v pondělí jsem vstal- a bolesti byly pryč. Kdybych šel v pátek k Pfeifferovi, mohl jsem mít osobní zkušenost s tím, jak mi pomohl. druhý případ byl s bušením srdce večer před spaním- já k lékaři chodil jen na povinné prevence kvůli riziku v práci v ionizujícím záření,( jinak jsem měl za 30 let jedinou neschopenku- vypěstoval jsem si zánět dásně od neléčeného zubu). Dva měsíce jsem odkládal návštěvu lékaře...v pátek jsem se rozhodl, že v pondělí půjdu aspoň na EKG... v pondělí jsem si nechal natočit EKG...a od té doby, bez jakékoli léčby jsem byl bez potíží. kdybych šel v pátek k biotronikovi ( homeopatovi, "lékaři" TČM,...) v pondělí jsem mohl podat svědectví, jak byli u mě úspěšní.

Z. Lapil 1.2.2019 14:29

Re: Autor píše

To máte pravdu. Mohlo jít o náhodu. Ale i o "autobiotroniku" - zub často přestává bolet PŘED návštěvou zubaře.

V knížce Myšlenky pozdě v noci mě zaujalo tvrzení, že představa, že se nemocný občas vyléčí "bez masivního zasahování" sám od sebe, je v moderní (nešamanské) medicíně relativně nová.

J. Šrámek 1.2.2019 14:57

Re: Autor píše

Dovolím si jen upozornit na to, že Lewis Thomas zemřel v roce 1993, kniha Late Night Thoughts on Listening to Mahler's Ninth Symphony vyšla v roce 1983. Tedy jde o obraz medicíny z doby před hnutím medicíny založené na důkazech (EBM), navíc medicíny v USA 70. let minulého století, tedy medicíny závislé na tom, že bude pacient-platící zákazník subjektivně spokojen. Koncept EBM mimo jiné řešit tento problém, respektive jeho kořen, tedy poměrně neschopnost či nemožnost provést korektní či dostatečně přesnou rozvahu nad konrétním pacientem, spojená navíc často s neschopností konkrétního lékaře rozpoznat tuto vlastní neschopnost nebo nemožnost , která by vedla na nejlepší dosažitelný postup vč. postupu žádného.

Z. Lapil 1.2.2019 16:06

Re: Autor píše

Jsem si vědom, že knížka je svým způsobem postarší, ale nemyslím, že by to zrovna téhle vadilo. V Orwellově 1984 taky autor odvede "rebelanty" do mladého lesa, protože do tak tenkých kmínků mikrofon neschováte, ale na podstatě knihy to nic nemění.

Spíš jsem čekal argument Hippokratovou přísahou (především neublížit) v tom smyslu, že okamžité masivní zasahování tomu odporuje. Ale to strašně spekuluju, nejsem ani doktor ani historik medicíny.

Kromě toho: jestli vám dobře rozumím, tak podstatou EBM je vztah k právníkům, zatímco - říkám já - opodstatnění řekněme alternativních metod je věcí vědy.

Suma sumárum mi připadá, že zakazování léčitelství plyne z jakési aktuální představy, že svobodný člověk není svéprávný a rozhodnutí, včetně třeba toho, jakou rychlostí smí jet, mu musí být diktována zákonem.

O. Prokop 1.2.2019 10:08

dodatek

Obecně platí, že za co člověk platí, to více pomáhá, než to co je zadarmo. V současnosti lékaři čas na pacienta nemají. Personální devastace, dlouhé čekací doby, chatrná komunikace lékaře s pacientem, přístup občanů- voličů- pacientů na zdravotní služby jako na švédský stůl atd. atd. Bude hůře. A šarlatání se rozmnoží.

O. Prokop 1.2.2019 9:58

Autor tam míchá páté přes deváté

popisuje kasuistiku z roku 1985 a vsouvá jí do současnosti. Tehdy v komunistickém Československu nebylo žádné CT. Léčení probíhalo podle tehdejších komunistickým podmínek. Pak vsouvá biotroniku k hudbě, pak k medicíně. Jak je definovaná ta biotronika? Jak lze verifikovat její působení. Většinou chodí lidé k těmto šarlatánům po léčení v nemocnici a kdy doznívá působení léčby založené na důkazech( EBM). Vzpomínám na devadesátá léta, kdy Pfeifer léčil na Nově a přes obrazovku léčil diváky. Roztažené prsty a upřený pohled do objektivu. Mimo záběr si pak dal dort a olízal prsty. To jednou v Africe byl velice úspěšný léčitel. Byl oblečen jako domorodci, napůl nahý, kolem nemocného tančil a vzíval duchy ... a byl úspěšný. Až po čase se zjistilo, že do svých lektvarů dával léky a že vystudoval medicínu na Sorbonně.

Z. Lapil 1.2.2019 11:41

Re: Autor tam míchá páté přes deváté

Nijak mě nepřekvapuje, že prášky proti bolení hlavy působí líp, když si člověk řekněme sedne a dělá óm. Časem přijde na to, že ty prášky ani nepotřebuje.

S rakovinou - klepy klep - a podobnými svinstvy bych byl samozřejmě opatrnější.

J. Jurax 1.2.2019 18:28

Re: Autor tam míchá páté přes deváté

No jo ... prášky proti bolesti hlavy působí nejlíp, když je nahradíte štamprlí slivovice.

Z. Lapil 2.2.2019 13:03

Re: Autor tam míchá páté přes deváté

Nebo tak :-).