20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Lekce demokracie kardinála Duky

Neustále mluvíme o demokracii. Slovo, které nám slouží jako štít, ale také jako kopí. Poslední dobou se však ukazuje, že nám slouží i jako potvrzení pro naše myšlenky a zájmy v určité skupině proti skupině jiné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 11.9.2021 8:32

Tak generace 50 plus si má vzít zemi zpátky. Důchodci spojte se.

Je to absurdní myšlenka a ač je mi 60 spojovat se tedy nebudu.

V. Heidlerová 11.9.2021 9:01

Mně je 85 nedožitých a vůbec mne nenapadlo, aby to zas vzali do rukou starci. Fandím mladým, oni tu budou žít. Ne všichni důchodci jsou postiženi poruchami paměti.

J. Plzák 11.9.2021 10:03

To jen příjde na to, komu říkáš starci, rašple stará. Fandi třeba kojencům.

V. Heidlerová 11.9.2021 10:31

Ty hloupý Oplzáku, nevím, jak jsi starý, ale jak blbý, ano. Tupý hoblíku, zrezivělá pilko, uvadlý inštrumente bez násady, lez do ........

Z. Jiroušek 11.9.2021 10:46

Babičko, stáří není vždy zárukou moudrosti. Ruku v ruce s tím by měla být i zkušenost a znalosti. První i druhé asi máte. O tm třetím pochybují. A navíc postrádám slušnost.

Mně je o 8 roků méně. A taky jsem zažil Adolfa.

V. Heidlerová 11.9.2021 12:36

Vulgaritám jsem se naučila mezi vládnoucí dělnickou třídou, kam jsem byla jako nepohodlná VŠ přesazena. Jinak byste tam nepřežil. Dědku, o mně nemusíte mít ani starost, ani péči ani pochybnosti. O Hitlerovi víte prd, měl jste 1 rok, když spáchal sebevraždu. Já si pamatuju jednání gestapa, když zavírali otce, a také už velmi živě, když k nám doskákala ta sovětská svoloč A hlavně rok 1968, takže není důvodu být slušná, když máme presidenta a premiéra úplné sprosťáky, lháře, bezcharakterní osoby, mstivce, atd., kteří místo- aby byli vzorem - vedou národ zpět do dob se sovětskou morálkou. Nejste tak starý jak já, takže pořád máte jakous takous možnost doplnit si znalosti, napravit chyby a omyly a hlavně prozřít!!! Ahoj, dědo!;-D;-D;-D

J. Vlček 11.9.2021 15:07

Paní Heidlerová, ono stáří není zárukou většího rozumu, či správnějšího názoru.

Úměra zakyslého stáří a těchto zmíněných vlastností bývá v mnoha případech nepřímá, čehož vy jste ukázkovým příkladem a potvrzujícím důkazem zároveň. !!!

J. Plzák 11.9.2021 18:49

Mládí i stáří jsou stejné. Obojí člověk chtě nechtě utrpí. Tak se uklidni, rašple stará.

J. Plzák 11.9.2021 10:00

Jako většina tvé generace jsi pro své potomky celý život kradl. Byl jsi aktivní ve straně, nebo v uličním výboru a teď, když bys pro ně skutečně mohl něco udělat, nebo alespoň něco zachránit, teď odmítáš?

To sis nepromyslel.

M. Vlasák 11.9.2021 8:28

Vystihl jste to zcela přesně. A neomarxističtí "pokrokoví" katolíci ječí ve shodě s nepřáteli křesťanství na otce kardinála. Holt trefil hřebíček na hlavičku.

L. Beneš 11.9.2021 12:17

Když holt se na celém arcibiskupství nenašel vhodný lavór, v němž by Duka myl nohy ctitelům Mohamedovým.

J. Nevrkla 11.9.2021 8:22

R^R^

J. Krásenský 11.9.2021 4:50

Tak tu máme liberální demokracii a povrchně by se mohlo zdát, že jde o režim svobodomyslných a svobody přejících občanů. Kdy se stalo, že z liberálně demokratického prostoru začali vytlačovat neliberální projevy, následně i lidi a organizace? Jestliže liberálové nesnášejí jiný než svůj vlastní názor, jde ještě o liberály? Jak se takoví liberálové liší od například komunistů, kteří u nás čtyřicet let vládli a chovali se v principu stejně? Dnešním liberálům už se povedlo zrušit presumpci neviny, zákaz retroaktivity zákonů, nepromlčitelnost přestupků, zavedli myšlenkové zločiny, za které si můžete sednout natvrdo do káznice, dokonce trestají i pocity. V něčem jsou dál, než ti naši staří bolšáni, v jiném se liší. Například nepohodlní nemizí v pracovních a převýchovných táborech, ale jen z globálních sociálních sítí, stávají se z nich neosoby. Ale všeho do času, o "převýchovných" institucích se uvažuje.

Kde jsou tedy ti praví liberálové, ti staří poctivci, kteří to s liberalizmem a člověkem vždy mysleli dobře? Proč nestojí před parlamentem a nekřičí, proč se nevlamují ho veřenoprávních medií a nevolají: "Tohle není liberalizmus! Ne naším jménem!" Je otázka, jsou-li ještě. Ale jistě se objeví, až tento zrůdný systém skončí. A budou říkat, "My jsme to nechtěli. My jsme chtěli jen poctivě budovat lepší svět. My jsme o tom nevěděli. Nedomysleli jsme konce. Seděli jsme na tygru a nešlo seskočit". Kde já už to jenom slyšel? Takže drazí poctiví liberálové, teď je čas projevit velmi hlasitě svůj liberalizmus. (A na mně se neohlížejte, liberál nejsem)

A pro hlasité zastánce demokracie: Uvědomte si, že populizmus je základem demokracie (i zastupitelské). Lidé volí si své představitele, aby prosadili představy svých voličů o společnosti. Pokud se někdo vymezuje proti populizmu, pak chce přesvědčit voliče, aby mu pomohli prosadit JEHO představy o společnosti. Tedy chce, aby si jej lidé zvolili za vůdce.

A. Dudík 11.9.2021 0:49

V podstatě souhlas !!! R^

Z. Kemr 11.9.2021 9:00

K poslednímu odstavci pana Krásenského. Je tedy populista vlastně takový úředník, který "zúřaduje" přání lidí ? Kde zůstal člověk, který má vlastní názor, svou vizi, kterou chce v politice prosadit ? Vizi třeba i odlišnou od názoru většiny. Prosadit ne násilím samozřejmě. Je názor většiny lidí vždy správný, prospěšný ? Poslední odstavec mě v kontextu s předchozím textem překvapil. Asi jsem ho špatně pochopil.