28.5.2024 | Svátek má Vilém


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Procházka 26.5.2011 16:19

Kvalitní tabák........

Souhlasím s vámi a ještě přidám: Nějací chytráci přišli s novou reklamou a hesly.Kupujte české výrobky,jsou kvalitní a výborné.Vyrukovali s novými hodnoceními a značkami kvality.Skutek ale utek,české výrobky jsou všeobecně horší kvality a pokud jsou opravdu lepší,byly ale už kvalitní nejsou.Mám to kousek do Němec  a kompenzuji to co u nás kvalitní není,výrobky německými a mohu jen potvrdit,že jejich potraviny jsou podstatně lepší,sortiment je obrovský,nemluvě vůbec o kulturnosti prodeje.

J. Kalina 26.5.2011 10:00

vedle jak ta jedle

Pokud někde demokracie vznikla ( spíše vznikala), tak pro někoho (asi i autora) z mnohem "přízemnějších" důvodů než se píše v článku. Byla to obyčejná starost o zabezpečení majetku v prostředí vlády pozemkové aristokracie, který nově vznikal mimo zemědělskou výrobu. V Řecku obchod, řemesla, keramika, v Anglii rozvoj manufaktur, obchod s vlnou, suknem a posléze se vším možným až vypukla jediná nekrvavá revoluce , totiž průmyslová. Noví majitelé chtěli mít prostě i politickou kontrolu nad chodem státu, aby nebyli připraveni o to své. Postupem času se vyvinul systém, jak se ucházet o moc, ale co je stejně důležité, jak o ni přicházet a při tom by to neznamenalo občanské války, popravy, exekuce majetku. Zájmem uchazečů o politickou moc bylo platit  malé daně a dohled nad jejich utrácením státem a při tom měli zájem na zachování účinné státní moci. Neb to byli právě oni kdo topřevážně  platili.

Problém v současnosti je nejspíše ten, že tyto zájmy sice stále existují, ale jsou zastlány pod dusící se duchnou všemožných práv, nároků a zpravedlností, které musí někdo kontrolovat (za úplatu ovšem). Vzniká sorta lidí, kteří pochopili, že se dá takto parazitovat na těch, kteří skutečně vytvářejí bohatství. Volební právo mají dnes všichni, to jest i ti, kteří si nespočítají dlouhodbý zájem státu, ale koukají tak týden dopředu a jen sami na sebe jsouce zastupováni populistickými stranami. Stále vyšší potřeba financí vede ke zvyšování daní. Dnes stát lidem sebere polovinu jejich výdělku (půl roku tedy robotujeme). O tyto obrovské peníze se ucházejí (zhusta korupčně) firmy, které by snad ani normálně neexistovali a nějaký úředník jehož ty peníze nejsou jen kouká jak by přišel k nějaké provizi a z veřejných peněž je ochoten vyhodit desetinásobek svého úplatku. Takhle to dělá už celá EU a USA a také půjdou ke dnu. Jen se neví kde to dno bude a co bude stát obrat vzhůru a kdo a kdy se ho dočká.

D. Švik 26.5.2011 11:39

Re: vedle jak ta jedle

Díky, výborně napsáno. Pan Andrle je jen takový tlachal

Z. Rychlý 26.5.2011 13:40

Re: vedle jak ta jedle

Pane Kalino, ne, že byste byl úplně vedle, jak ta jedle, ale pláčete na špatném hrobě. Článek by trošku o něčem jiném. A kdybyste ho pozorně přečetl, našel byste tam i tuto pasáž:" Všimněte si, že všichni ti, kdož nechápou, jsou střídavě proti tržní

ekonomice, NEBO proti „zaplevelování“ našeho života lidskými právy. A

přitom obojí musí jít ruku v ruce".

Jinak řečeno, nepochopil jsem, kde je pan Andrle vedle jak ta jedle, proč jste se tak vymezil proti němu. Z toho, co od něj čtu si myslím, že by s Vašimi závěry souhlasil, že vůbec nejsou v takovém kontrastu, jak jste to postavil Vy.

P. Válek 26.5.2011 4:12

Oh pane

Vy mi píšete z duše. Jen jak z toho marasmu ven. I nějakou naději jste mohl dát.

J. Novak 26.5.2011 5:54

Re: Oh pane

Přesně tak, kultura prodeje, kvalita zboží i kvalita politiků a vlády neustále klesá, zpočátku tomu nikdo nevěnoval sice pozornost, ale dnes, když jsou už lidé v podstatě nuceni porovnávat, se začínají pomalu probírat a reagovat, viz sobotní demonstrace. Ono se v politické ekonomii totiž učí, či učilo, že zvítězí ten společenský systém, který svoí produktivitou práce zabezpečí vysokou životní úrověň většině obyvatel. Dnes se občané přesvědčují čím dále, tím více o tom, že současný stav, kdy až na horních "10.000" jsou všichni považování za občany druhé kategorie, "socky" apod, jak občas zazní i z úst pánů politiků, ministrů, pos*anců či senátorů, není zrovna tím, proč zvonili v listopadu 1989 klíči na náměstí. Ta trpělivost jednou přeteče, ona pověstná "kapka ve sklenici vody" a přehrada se protrhne, vody ve sklenici přitom přibývá rychleji a rychleji v souladu s tím, jak roste "nenažranost" vládnoucí kliky.