19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Krize zastupitelské demokracie

Den ze dne je jasnější, že přímá volba prezidenta nebude. Hra na přímou volbu prezidenta je jednou ze stálic české politické scény – vedle hry na snahu o omezení poslaneckých výhod a hry na snahu o konečné majetkové narovnání mezi státem a církví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.10.2011 15:05

Důvěra

Bez důvěry nefunguje v lidské společnosti (státu) vůbec nic, což zřejmě v cizích službách pracující šiřitelé "blbé nálady", pochopitelně až na t.zv. "užitečné idioty" dobře vědí. Její zničující účinky na politiku a ekonomii jsou totiž nesporné a efekt v podobě odstranění chyb a potrestání viníků je žalostným důsledkem toho, že o tohle jim vůbec nejde. Velkou část oprávněné nedůvěry k politikům bychom odstranili, kdybychom v souladu s názorem pana Drápala nevěřili tomu, že poctivým politikem může být někdo, kdo morálně selhává ve svém osobním životě. Pokud bychom navíc škrtli i ty, kteří slibují nemožné (např. úplné odstranění korupce, zvýšení blahobytu bez práce..), mohli bychom politikům věřit víc, než svým sousedům v domě.

Vzhledem k žalostné situaci v našich mocných masmédiích by byla přímá volba prezidenta opravdu velmi riskantní. Pokud by zároveň došlo k výraznému okleštění prezidentských pravomocí, bylo by to jenom vyhazování peněz.

K. Janyška 26.10.2011 17:07

Demokracie, jako nástroj ke správě věcí veřejnýxh, obsahuje tragicnkou chybu, Většinové hlasování bez institucionálního testu soukromým právem. To vede přímou cestou k socialismu, tedy totalitě... Dzp.

K. Janyška 26.10.2011 17:10

Re: Demokracie, jako nástroj ke správě věcí veřejnýxh, obsahuje tragicnkou chybu, Většinové hlasování bez institucionálního testu soukromým právem. To vede přímou cestou k socialismu, tedy totalitě... Dzp.

...spíše,  institucionalizovaného... Dzp.

M. Martinovská 26.10.2011 15:36

Výborný článek, pane Drápale, je to moc zajímavé.

Nesouhlasím úplně se vším, ale je to podnět k přemýšlení, hlavně odstavce o důvěře.

P. Čech 26.10.2011 14:48

Článek by potřeboval delší rozbor.

Zde jen krátce. Vládnoucí systém u nás není a ani nemůže být zastupitelskou demokracií z jednoho prostého důvodu. Není totiž demokracií jako takovou. Demokracie předpokládá vládu a moc většiny občanů. Systém u nás však produkuje vždy vládu a moc menšiny občanů, reprezentovanou politiky a politickými stranami. Stranami sice volenými, ale v menšinovém, poměrném volebním systému. V tomto menšinovém systému vítězí vždy strana s obvyklým ziskem 20-25% hlasů všech voličů. Tyto hlasy jsou ovšem získány ve volbách, tedy legálně. Aby bylo vytvořeno zdání jakés demokracie, vznikají následně všelijaké koalice. Koalice nikým, žádným voličem nevolené a voličům vlastně nadiktované politickými stranami. Kolice nelegální a nelegitimní. Toto vše je důsledek toho, že u nás nejsou voleni zástupci občanů, jak předpokládá zastupitelská demokracie, ale politické strany, které zástupci občanů nejsou a ani býti nemohou, protože se ze svých činů všem občanům nezodpovídají. Zodpovídají se pouze svým členům a snad svým voličům. Tito ovšem tvoří směšnou menšinu vzhledem k občanům a voličům ostatním. Proto tvrdím, že náš vládnoucí systém není zastupitelskou demokracií, ale menšinovou diktaturou vždy jen některých politických stran. Od komunistické diktatury z před roku 1989 se liší jen tím, že svou vedoucí úlohu nemají zakotvenu v ústavě přímo, ale skrytě a snad poněkud vyšší mírou svobody. Toť vše.

Z. Rychlý 26.10.2011 22:07

Re: Článek by potřeboval delší rozbor.

Pane kolovrátku !

všiml jste si, že už Vám nikdo na ty Vaše umanuté počty nikdo neodpovídá ? Jen tak abyste měl o čem přemýšlet - zastupitelnost zahrnuje i svolení vytvářet koalice. že se Vám to nelíbí ?  Tak s tím něco dělejte ! Třeba to přirovnání ze školy přímé demokracie - volme trenéra nároďáku.  Ředitel Škody MB - jasně - referendum na něj. Více přímé demokracie.

P. Fiala 26.10.2011 14:46

Zvýšení kvality DEMOKRACIE institutem REFERENDUM

Švýčaři praktikují již spoustu desetiletí. Chceme to po velkých stranách. Výsledek? Nula. Chceme to po malých stranách, třeba po straně Věci Veřejné, reflektuje to.

Závěr? Volme co nejvíce malých stran, posílíme kvalitu DEMOKRACIE, tedy své vlády = řízení státu. Odstřihněme se více od  té zástupné parlamentní demokracie, která je stále více korupční a nebere občana v potaz.

O. Kadlec 26.10.2011 19:14

Re: Zvýšení kvality DEMOKRACIE institutem REFERENDUM

A co když to nechceme? Pak volíme velké strany.

J. Schwarz 26.10.2011 14:23

Stačilo by

málo - jen umožnit každému, kdo si nemyslí že stát a úředníci se o něho "postarají", kdo si nemyslí jak skvěle se soudy a policie starají o jeho svobodu platit jen jakýsi udržovací poplatek a služeb státu se vzdát. Neplatit si "sociální na zdravotní" a nehlásit krádež kola na policii, neb je to stejně zbytečné. Pak by v systému zůstali jen ti, co jej dojí a ty by to brzy přestalo bavit. Pak by se mohl restrukturovat  na novém, zdravějším základě. Čechům a Slovákům rozdělení státu evidentně prospělo, určitě víc než se poprat kvůli "jednotě a solidaritě". Stát je něco jako pojišťovna. V té naší je stále víc vykuků, co si myslí že jde o záložnu a co do ní dali musejí dostat zpět nejlépe i s úrokem. Ti páchají pojišťovací podvody a pro vedení pojišťovny / neb pojištění je povinné / je jednodušší zvýšit pojistné než honit podvodníky a s nimi spojené vlastní likvidátory. Taková situace se nezmění, dokud  naštvaní "pojištěnci" pojišťovnu nevypálí nebo - nedostanou možnost se nepojistit, pokud se jim zazdá že se jim pojištění nevyplatí. Nejde o to, že by samotná myšlenka pojištění nebyla dobrá, ale záleží na okolnostech. Je - li zlodějů moc, je lépe zůstat mimo. A totéž platí i pro stát - vynucená solidarita, vysoké daně a povinná "pojistná" jsou cestou do pekel. Pokud by všechny ty úžasné  věci povinné nebyly, mohli by se lidi sdružit na základě vzájemné důvěry a sympatií a ne delšího klacku a blbých žvástů o pravdě a lásce.

O. Kadlec 26.10.2011 19:13

Re: Stačilo by

To je přece dávno umožněno, Schwarzi. Už dvacet let. Tak co - už jste se vzdal? A sdružil na základě důvěry a sympatií?

S. Ševeček 26.10.2011 9:25

Konec zastupitelské demokracie ...

... jestli to není tím, že zastupiči zastupují jenom svoje zájmy.

P. Sulc 26.10.2011 2:13

Samozrejme ze nebude !

Byla by, kdyby se seslo 300 000 lidi u parlamentu a zatarasili ulice. Ale volba presidenta nema takovou dulezitost jako zlata v hokeji, takze nic.Ti dobri Cesi radeji cumi do bedny s pivkem v ruce.

O. Kadlec 26.10.2011 2:36

Re: Samozrejme ze nebude !

A proč by měla být? Komu a k čemu? Celý ten seriál okolo přímé volby prezidenta rozehrávají novináři, protože těm na tom záleží. Byl by to vejvar. Tak už léta vaří mlhu, že to národ chce, ale politici to vždycky zabijou. Jenže - nechceme. Chce to televize a 300 tis. lidí v životě neseženou.

J. Bořický 26.10.2011 8:40

Re: Samozrejme ze nebude !

Vždyť Vy se chováte stejně,jako ti Vámi kritizovaní novináři,kteří podle Vás  tvrdí,že to národ chce.Vy jste se také pasoval do role mluvčího národa,když tvrdíte,že to národ nechce.Není to komické?

R. Langer 26.10.2011 9:04

Re: Samozrejme ze nebude !

Já bych si troufl říct, že přímá volba prezidenta je jedna z posledních věcí, které by "národ" měl trápit...

R. Langer 26.10.2011 9:05

Re: Samozrejme ze nebude !

... by "národ" měla trápit...

J. Bořický 26.10.2011 9:19

Re: Samozrejme ze nebude !

Já nepolemizuji o tom,jestli to národ trápí, nebo netrápí. To je něco jiného.Já reaguji pouze na "mluvčího národa".

O. Kadlec 26.10.2011 19:10

Re: Samozrejme ze nebude !

Já nemluvím za národ. Jestliže je ale málo těch, ktří by přímou volbu prezidenta chtěli - a to prosim je prokazatelné - pak konstatuji že národ nemá v této věci shodu. A jestliže tu jsou lidé kteří to přímo nechtějí, a já vím že je nás víc, pak právě za ty píšu - nechceme.

P. Čech 26.10.2011 15:00

Re: Samozrejme ze nebude !

Proč by měla být? Snad jen proto, že jediná demokratická a svobodná volba je volba přímá.Jakákoliv jiná, tedy i nepřímá volba je nadiktovaná a tedy nedemokratická. Jiný důvod pro přímou volbu prezidenta nevidím a jeho volba je tím nejmenším, co by  v současnosti u nás mělo změnit. Hlavně proto, že pravomoci prezidenta jsou směšné, on de facto skoro o ničem nerozhoduje. Naopak co vidím jako mnohem zásadnější je změna volebního systému na přísně většinový u voleb do sněmovny a do zastupitelských sborů obcí. Tedy přímá volba zaástupců občanů do sněmovny. To však nestačí. U věcí a vyskytnuvších se problémů, které nebyly obsahem předvolebních programů kandidátů je nutno, aby tyto problémy přímo řešili občané a to pomocí institutu obecného referenda, stejně a nebo podobně, jako je tomu ve Švýcarsku.