10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kouzla a úskalí současného dialogu

Normálně si dávám pozor, abych nepsal o sobě, protože to není zajímavé, ale v tomto případě se nahromadila řada subjektivních osobních zkušeností, která myslím, ukazují rychlou proměnu veřejné diskuze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 7.5.2016 8:10

Nemám,

co bych dodal. Lépe bych to nesvedl ani náhodou. Skvěle a výstižně napsáno. Můj oblíbený V. C. nezklamal.

Děkuji

J. Jurax 4.5.2016 22:48

Re: Z diskuzí na intermetu je zřejmé,

Snad ano. Ale nemusí to být ke škodě - ti takto odrazení by nejspíš článek stejně nepochopili.

Ono se nezřídka stane a je z diskuze patrné, že dlouhý článek nepochopí i ti, kdož jej četli. Ne každý rozumí všemu, že ...

J. Jurax 4.5.2016 22:44

Re: Humanitní obory

Ne že byste neměl pravdu, ale přece jen - humanitní obory vychovávají též filology, co mne naučí cizí řeč a přeloží pro mne dobrou knihu, historiky, co mi přiblíží dobu Přemysla Otakara I. nebo vysvětlí peripetie období před Velkou válkou a tak dál a podobně.

I nějaký sociolog či politolog může být k dobrému, možná snad i pfilozóf - ale nesmí se tyhle kategorie přemnožit jen proto, že jsou to jednoduché kecací školy lehce absolvovatelné a není tam matika :-)

B. Rybák 4.5.2016 22:36

Skvělý článek!

Za přesný, objektivní a dnes už bohužel výjimečně statečný popis zužování svobody ve veřejném prostoru formou organizovaných zastrašujících aktivistických útoků na nositele byť i jen nepatrně "nekorektních" názorů, panu V. Cílkovi děkuji!

J. Jurax 4.5.2016 22:33

Re: Pane Cílku,

Na Vaši otázku ohledně koupě vozu a "koupě" politika či strany - jestli to není tím, že skutečné technické parametry politiků a stran se moc nedozvíte a spoustu dalších věcí taky ne. V životopisech, stanovách a volebních prohlášeních nejsou.

J. Jurax 4.5.2016 22:27

Re: Děkuji Vám za článek.

No, mám dojem, že každá generace má dojem, že situace se mění k horšímu. Děda říkal, že i on měl ten dojem někdy koncem dvacátých let, tata taky koncem čtyřicátých ... pradědu jsem nezažil, nejspíš by říkal totéž ...

Nakonec dvacátě století nebylo procházkou růžovým sadem a jednadvacáté na to taky nevypadá ... takže též mám dojem, že situace se mění k horšímu.

J. Jurax 4.5.2016 22:10

Státní televize

"Výsledkem je pozvolné „vybydlování“ televizního zpravodajství, které přestává oslovovat mladší generaci" dí autor.

K tomu bych dodal, že tu starší taky.

L. Popovský 4.5.2016 21:32

Já si nejsem jistý

Já si pane Švrčku nejsem jistý, jestli s tím způsobem chování lidí při nákupu auta, máte pravdu. Nedávno jsme kupovali lednici s mrazákem a prodavač nám řekl, že většina lidí přijde, prohlédne si lednice, jednu si vybere, ukáže na ni a řekne - tuto chci a koupí si ji. Auto je násobně dražší, takže bych očekával, že situace bude lepší, ale ne o moc. Zde však praktickou zkušenost nemám. Asi je stále méně lidí, kteří jsou ochotni věnovat čas hledání a vyhodnocování informací. Přitom někdy stačí, si jen nechat poradit a zamyslet se nad tím.

J. Kanioková 4.5.2016 17:53

:))))))))

J. Kanioková 4.5.2016 17:52

Naprosto přesně, pane Cílku, jako vždy. Díky..

M. Valenta 4.5.2016 15:10

Re: Pane Cílku,

Tak např. Zeman. Slyšet je dost, úderných zkratek má po ruce také dost a spoušť, kterou za sebou zanechá (hlavně na obecném lidu) bude kolosální.

M. Valenta 4.5.2016 15:03

Re: Nevšímejte si toho, co píší novináři.

Tím "MY" myslíte Vaši ženu, děti, babičku nebo koho vlastně?

I. Schlägel 4.5.2016 14:42

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že

Konečně s Vámi mohu v něčem souhlasit. to to trvalo.;-)

I. Schlägel 4.5.2016 14:40

Děkuji Vám za článek.

Situace se mění jednoznačně k horšímu. Demokracii plíživě chřadnou všechny orgány a většinu lidí to nezajímá. Zajímat se znamená informovat se, studovat, přemýšlet, porovnávat, analyzovat, ověřovat, atd. To je zkrátka strašně moc práce. Je potřeba ŽÍT TADY A TEĎ!

A. Alda 4.5.2016 13:39

Nevšímejte si toho, co píší novináři.

My jim stejně už dávno nevěříme ani slovo.

H. Dudová 4.5.2016 13:10

Děkuji za shrnutí, vidím to stejně.

Registrovala jsem se, abych mohla poděkovat.Vaše slova jsou balzám na okoralou duši stárnoucího pedagoga. Jen tak, prosím, dál. Poslední dobou uvažuji, zda se se svými ústy nevymáchanými dostanu dříve do důchodu či do kriminálu. Vidím to 50:50. Obrat "pustit si pusu na špacír" začíná dostávat nové rozměry. My, trénovaní v době předsametové, máme nicméně určitou evoluční výhodu. Nepřeválcovaným ZDAR!

J. Šimek 4.5.2016 11:57

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že

To asi tak nebude, protože hlavní páka jsou volby a v těch by 20% gaunerů nemělo proti 80% slušných šanci. Tak to ale rozhodně není. Volby rozhoduje sleva 30kč a kobliha ve vestibulu metra ...

Š. Hašek 4.5.2016 11:55

Re: Humanitní obory

Připojuji se.

Jsou velice zajímavé statistiky o počtu absolventů, jejich růstu každým rokem, (skoro tajné, protože provokují občany), kteří mají titul vhodný jen pro kancelář státní správy. Na štítky o "prospěšnosti domu občana". Neziskovka s 90% mzdových nákladů pod patronací Valachové též dobrá!! Nikoliv pro jakoukoliv soukromou firmu, firmu s účetnictvím má dáti dal.

Ostatně - všimli jste si, že soukromá firma nebazíruje na škole, ale na vědomostech hlavy/zručnosti rukou/píli. Ouřad bazíruje na glejtu s "evropských studií", jedno jaký, počitadlo s "programem" enter umí i KatkaBiomasa a její děti!!

Z. Švrček 4.5.2016 11:48

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že

mám jinou zkušenost. I zde platí Paretovo pravidlo = 20%gaunerů a 80% slušných. Problém je v tom, že k tomu, aby ti slušní porazili ty gaunery, museli by v sobě tu slušnost zabít a to není jen tak, na to musí být už opravdu silné kapky! Vidíte to sám dnes - 20% magorů a gaunerů protěžuje multikulturalismus, ohrožuje naši civilizaci, vymýšlí naprosté hověziny, těží z toho do svých kapes a vládne nám. A co slušní lidé? Jdou je snad defenestrovat? Nikoliv, kapky jsou zatím příliš slabé (i když, pravda, stále sílí - snad se dočkáme i té defenestrace gaunerů).

Z. Švrček 4.5.2016 11:34

Pane Cílku,

díky za tenhle článek. Jistě nebudu souhlasit se vším, co jste napsal - příkladně práce D. Drtinové si po osobních zkušenostech nevážím. Avšak vskutku, titulkových pokřikovačů, kteří v podstatě žádný názor nemají, či nezastávají (i zde na Psu, nejen v mediích), je přehršel. Nejhorší na mediích se mi jeví opravdu ta záměna informační role za emoční potenciál jednoduchého sdělení. Proč však většina těch, kteří si jdou koupit vůz, nechce to červené Hyundai támhle z té reklamy, ale pečlivě zkoumá technické parametry a spoustu dalších věcí, než nakoupí? A proč naproti tomu si titíž voliči dělají obrázek o světě a politice dle titulků a odmítají se informovat podrobněji, vyhledat si více informací, diverzifikovat zdroje, či alespoň podrobit ony titulky porovnání s vlastní zažitou skutečností, či blízkým okolím? Přitom je jejich neinformovanost ve volbách ovlivní v životě více, než chyba při koupi auta. Obávám se, že to je nejen vzdělanostní nedostatečností, ale i stálým tlakem státu a jeho sílící snahy ve smyslu "nepřemýšlej, nestarej se, netrap se, to přece vyřešíme za tebe"!

Průšvihem je, že se tenhle jednoduchý modus vivendi dostal až do školství a na akademickou půdu. Pak ubývá "lidí slova", kteří by byli schopni ukázat i jinou cestu, než je ta oficielně stanovovaná a preferovaná. A kruh se uzavírá, i kdyby jich neubývalo, nebudou slyšeni, protože se z podstaty věci nemohou a nesmí vyjadřovat v úderných zkratkách. V lidu obecném to pak nechává stopy, jejichž náprava je složitá a zdlouhavá - ale o to přece jde dnešním mediálním mocným i politickým mágům (a mocným lidem v pozadí).

L. Florner 4.5.2016 11:21

Re: Z diskuzí na intermetu je zřejmé,

Těch 80% ve většině ale nejsou čtenáři, nýbrž konzumenti titulků. Lidé, kteří nepotřebují o textu přemýšlet, nebo hledat argumenty, natož důkazy. Stačí, když to nějak cítí (a cítí to tak, jak to plánoval tvůrce titulku...jsou jako stádo ovcí, které se poslušně sune přesně tam, kde ho chce bača mít, aby mohl ovečky oholit).

Pan Cílek to pojmenoval naprosto přesně.

Z. Lapil 4.5.2016 11:11

Bohužel je jednodušší

otrávit filosofa matematikou, než matematika filosofií.

Pravila kdysi jedna kamarádka a já si ji občas dovolím citovat.

Z. Lapil 4.5.2016 11:09

Re: Nechce se mi věřit

Rozumím Vám dobře, že si myslíte, že autor nemá pravdu? Že noviny (o facebookářích nemluvě) natolik vytrhávají z kontextu, až pozměňují smysl řečeného? A to - abych nevytrhl z kontextu Vámi psané - ve výraznější míře, než před - řekněme - patnácti lety?

Příklad? Viz prezident Zeman. Ten se přizpůsobil tomu, co pan Cílek píše: důležitý je titulek, heslo dostatečně úderné, aby se nedalo zkrátit. S tím, že by ho někdo pět minut poslouchal, pustil si jeho řeč v televizi nebo aspoň přečetl článek pod tím titulkem, prostě přestal počítat.

Ś. Svobodová 4.5.2016 10:59

Přidávám se

B. Rameš 4.5.2016 10:37

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že

fuj, opravy, pobít...

B. Rameš 4.5.2016 10:35

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že

A z toho plyne, že to už tisíce let děláme blbě. Měli by spíše gauneři a magoři, když je jich většina, pobýt ty slušné. Zavládl by věčný mír a prosperita spravovaná gaunersko-magorskou vládou.

Nu, když tak o tom přemyšluji, se mi zdá, že to už někde začali chápat...

P. Pětník 4.5.2016 10:19

Nechce se mi věřit

že tento článek zrovna vy, který je v médiích jako doma, má spoustu vystoupení naživo a píše podobné články, jako je tento, které mu nikdo necenzuruje, můžete myslet vážně. Navíc zrovna vy, který zná historii lidské společnosti jako málokdo jiný, musíte přece sám nejlépe vědět, že cenzura a autocenzura existovaly, existují a existovat vždy budou. Problémem vždy bude jenom jejich míra. Nikoliv existence.

P. Vandas 4.5.2016 8:32

Pane Cílku, děkuji za krásný článek.

Velmi si vážím Vaší odvahy myslet a mluvit svobodně bez ohledu na nevoli svazácky zanícených odpůrců. :-):-):-)

P. Lenc 4.5.2016 8:18

Re: Humanitní obory

To tvrdím již hezky dlouho, ale i tak dík za váš příspěvek.Jen si dovolím dodat, že toto je fašizující část společnosti.

L. Popovský 4.5.2016 7:56

Děkuji

Pana Cílka čtu moc rád, jsem rád, že jeho článek vidím zde na NP. To, co dnes napsal, je velká pravda.