3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mak 6.4.2006 13:39

budu bojovat proti korupci tak, ze se stanu statnim urednikem a budu si rikat o takove vysoke castky

ze zcela ty korumpovatele udojim k smrti. Asi takto to dopadne, kdyz se vytvori dalsi urednici na kontrolu kontroly a jeste k tomu parlamentni s posvecenim predsedy vlady. Bohuzel  neni 1. april, ale toto je mysleni budoucich poslancu a poslankyn. A Blanik se stale neotevira.
chetgar 6.4.2006 13:33

nesouhlas

autorka radí vytloukat klín klínem, chce zavést nové úřady, kontrolující ty současné. jenže kdo bude kontrolovat kontrolory? a kontrolory kontrolorů? tímhle způsobem se daleko nedostaneme a jen budeme zvyšovat počet vládních zaměstnanců. co se týče veřejných zakázek, je velmi jednoduché řešení - specifikovat zakázku dopředu, přesně popsat, co chceme postavit, dodat, vše vyvěsit na web a ze zájemců vybírat podle jediného kritéria - ceny, smlouvy opět povinně na web (nesmí existovat obchodní tajemství mezi soukromou firmou a obcí/státem - ostatně občané jsou "vlastníky" obce/státu). každé nedodržení termínu či podmínek dohody pokutovat. a hlavně neměnit zadání v průběhu procesu. nepovolovat výjimky, prodlení, nic - žere to čas a stojí to peníze. není to zas tak složité, je jen třeba ona "vůle".
SuperCow 6.4.2006 14:00

Re: nesouhlas

Vybirat pouze podle ceny neni vzdy mozne. Jak treba chcete prevadet faktory jako je umelecka hodnota, originalita, soulad s krajinou, ... na penize? Pokud by se vzdy vybral jen ten nejlevnejsi projekt, pak by mesta vypadala jako betonove kralikarny ...
šimon klein 6.4.2006 14:47

Re: Re: nesouhlas

velice jednoduše se tak děje - nejvyšší umělecké hodnota, originalita a maximální soulad s krajinou - to rozhoduje úředník a ten je podplatitelný dost přesně vyčíslenou částkou - tou, za kterou prohlásí, že právě vaše dílo je nejlépe v souladu s vámi uváděnými kriterii.....:-))
chetgar 6.4.2006 16:47

Re: Re: nesouhlas

stát nemá co sponzorovat umělecká díla a už vůbec ne stavět domy.
lada 7.4.2006 9:11

Re: nesouhlas

Cena je přímo úměrná s kvalitou, jak tu kvalitu předem vyjádříte? Svět není, tak jednoduchý jak jej vidíte.
Nespokojený občan 6.4.2006 13:11

Boj proti korupci

Právě že takovíto lidé , kteří se nebojí otevřít problém korupce , zakázek , výběrových řízení  či nedodržování zákonů , do politiky patří právem , jak jinak s tímto bojovat , když kam se podíváme vše je prohnilé , počínaje u soudů a u policie konče , jaký je stav společnosti takoví jsou politici , a proto nevolte je , pány Škromachy , Topolánky , Zedníky , Zaorálky , Římany , Kalousky i Filipy . Nic se nezlepší , ba naopak  ! Etický kodex, to je alespoň první krok .  Na něj určitě budou následovat kroky další . Vydržet !!! V9ce takových mladých tváří potřebujeme .Vidím že paní autorce to na fotografii opravdu sluší .
Minutus 6.4.2006 13:06

Průhlednost - neplest si s Velkým Bratrem

Dnes existují LEVNÉ a ÚČINNÉ prostředky jak zaznamenat na poměrně kvalitní digitální videozáznam jednání veškerých komisí, které jednají a hlasují o jakýchkoliv veřejných záležitostech až do úrovně těch nejmenších městských rad. Tyto záznamy lze ukládat na médiích tak, že je dotyční již nebudou moci dodatečně zlikvidovat a mohou sloužit jako průkazný materiál kdo o čem hlasoval a za co lobboval. Taky mohou být vysílány ve veřejných kabelových tevizích. Nepomohlo by to náhodou? Jenom ti, co si je volíme jako své demokratické zástupce nám asi budou tvrdit, že na to nejsou peníze. :-))
Ladislav 6.4.2006 16:25

Re: Průhlednost - neplest si s Velkým Bratrem

Jinde ve svete se to dela, delaji to i ve firmach (ne kvuli korupci ale pro lepsi informovanost). U nas mame holt ty špecifiká.
nctitel 6.4.2006 12:59

Korupce

Je skvělé že někdo konečně s korupcí chce bojovat , jelikož kam se podívám všude kvetou úplatky, klientelismus a zledějina z kapes daňových poplatníků. Bravo , jen tak dále a nenechte se odradit primitivy , tutti , Hrebecek a jini , je evidenten videt ze tito lide dobrosdrdecni rozhodne nejsou.!!!
šimon klein 6.4.2006 14:43

Re: Korupce

prosimich - a jak se pozná, že ta advokátní umělkyně s tou korupcí bude bojovat ?
Jóó- že to napsala, že s ní bojovat chce ???
Pak lže,ne? - vždyť na volebních plakátech Edů je ctnostný Kasl a nápis, že jenom oni skutečně jsou proti korupci - ergo ostatní jsou pro korupci, včetně autorky.
Což bylo vaší logikou dokázáno - stavte se zase někdy i vy.....
simona 9.4.2006 18:58

Re: Re: Korupce

už mnoho měsíců jako advokát vedu protikorupční boj, který je částečně popsán v mém následujícím článku ze dne 7.4. - dvojí metr zákona v kauze k.

ondrej 6.4.2006 12:54

podlehat premierovi???

Opravdu si myslite, ze kdyz bude kontrolni organ podlehat premierovi, budou odhaleny korupcni afery clenu vlady? Je potreba opravdu nezavisly vysetrovatel!!!! Nezavisly na parlamentu, vlade, soudcich a mestskych zastupitelstvech.... a tak uz zustava jenom policie (i kdyz tam to s korupci taky neni nejak valne)
simona 9.4.2006 19:14

Re: podlehat premierovi???

ne nezávislý na Parlamentu, ale právě naopak, podlehájící parlamentnímu dozoru! - resortní kontrola a vládní ( mv a policejní prezidium ) nejsou funkční

Novák Jiří 6.4.2006 12:46

Jak proti korupci

Proti korupci je možné bojovat pouze průhlednými pravidly. Dokud budou v zákonech korupční přívažky, není co kontrolovat. Příkladem je narušení krajiného rázu v zákoně o životním prostředí. Úředník dá razítko, že ráz (ne)byl narušen. Proti tomu se nedá objektivně postupovat. Nikdo nemůže definovat, co narušení opravdu je a co ne. Pro někoho Hradčana krajiný ráz narušují, protože hyzdí to krásné návrší nad Vltavou, podle jiného ho vylepšují. Takových korupčních vsuvek mají naše zákony nepřeberně.
jogín 6.4.2006 12:11

Nejlepší způsob boje proti korupci

v politické sféře je svěřit ji politikům. Opakované a často úspěšné pokusy jak upravit zákony k získání úplné beztrestnosti za jakoukoliv ekonomickou činnost všichni známe. Vše spraví trh!
tutti 6.4.2006 11:35

Autorka je predevsim mimo realitu

Korupce buji tam kde rozhoduji urednici a to pokud mozno tajne. Pokud proti korupci bojujeme tim, ze priberem nove uredniky, kteri budou kontrolovat jine uredniky, tak korupci nepotirame, jen ji mirne prodrazujeme. To je takove urednicke moudro, nechces-li na necem vubec nic zmenit, zaloz pro to komisi. Chces-li aby se neco nezmenilo naprosto vubec, dej to do nazvu te komise. Nejlepsim bojem proti korupci je, aby urednici rozhodovali o co nejmene vecech a aby jejich rozhodnuti byla verejna. Aby firma predem oznamila kolik lidi zamestna je naprosta zhovadilost. Co je rozumne je napr. to, ze kazda smlouva se statni spravou je verejna (mozna s vyjimkou armady). Zadny ze urednici rozhodnou, do novin reknou ze rozhodli co nejlepe, ale detaily smlouvy nemuzou zverejnit protoze si to druha strana nepreje.
tutti 6.4.2006 11:40

Re: Autorka je predevsim mimo realitu

Ted jsem se z predchozich prispevku dozvedel ze autorka tehle nesmyslne agitky kandituje za zelene. Cim to je ze mne to vubec neprekvapuje :-)
šimon klein 6.4.2006 11:19

děvenko,

stavte se tady ...zase....někdy.....
usmívejte se, dejte sem víc fotek.......a proboha - mlčte !!!!
Hezký den plný sluníčka vám přeji.
ehad 6.4.2006 10:08

Hezke. Dokonce moc.

Az na ten clanek ... :-)
J. Mach 6.4.2006 10:02

Autorko,

nějak jste zapomněla na hlavní způsob, jak omezit korupci a to je omezení moci státu, zmenšené oblastí, kdy úředník může o něčem rozhodovat atd. Až po zjištění, že kandidujete za zelené jsem pochopil, že to není náhoda, ale že to máte ve své stranické přirozenosti. Vy opravdu nevíte, k čemu jsou všechny etické kodexy? No, on už vám to někdo řekne, já sprosťák nejsem.
Dušan Polanský 6.4.2006 9:59

Božinku hezky článeček.

Ach ta prostinká naivita. tak bojujme. Hurá. A není docela náhodou korupce již zabudovaná v systému?
hodne neRath 6.4.2006 9:23

ale pane Hrbek....

korupce v soukromych firmach? na to prece netreba nejakeho specialniho reseni - sef dotycneho bud vyhodi nebo nevyhodi - to je vec majitele a nikomu - ani Vam ci statu do toho vubec nic neni. Jinak nejlepsim resenim je odstranit duvody PROC uplacet - az bude statni urednik rozhodovat jen o minimu veci, nebude proc uplacet
Antonín Hrbek 6.4.2006 10:34

Re: ale pane Hrbek....

Trochu se lišíme v názoru. Nedomnívám se, že korupce v soukromých firmách je bez výjimky věc neveřejná. Proč tedy byla taková publicita o korupci ve fotbalových klubech?
Pohled, že co je v soukromém sektoru má nárok na jiné hodnocení než co je ve veřejném sektoru je trochu podivný. Ono řada věcí v soukromém sektoru má často veřejný dopad. Když farmaceutická firma korumpuje lékaře aby předepisoval její léky je to věc ryze soukromá, do které pacientovi a pojišťovnám nic není?
Nakonec všichni dnes nadávají na korumpované "úředníky". Kdo je ale korumpuje?
S pozdravem
Dagmar 26.2.2007 20:25

Re: Re: ale pane Hrbek....

Pane Hrbek, chtěla bych Vás poprosit o pár odpovědí na mé otázky :-) v případě, že byste byl ochoten mě prosím informujte na sebestovadag@seznam.cz Předem děkuji za odezvu

lada 6.4.2006 8:52

Korupce je můj nepřítel

Toto napsala advokátka? Hezká slečno věnujte se výtvarnému umění. A do politiky prosím Vás nechoďte, protože cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly a Vy těch dobrých úmyslů zřejmě máte hodně. Nemám strach v politice z demagogů, ale dobrosrdeční lidé v politice jsou peklo.
Saul 6.4.2006 9:46

Re: Korupce je můj nepřítel

Slečna trpí, kromě dobrých úmyslů, zřejmě také nedostatkem logiky, Jinak by těžko mohla požadovat, aby byl korupční ombudsman na vládě nezávislý a současně přímo podléhal premiérovi!!
Antonín Hrbek 6.4.2006 8:44

Jak s korupcí?

V poslední době lze z úst "politiků" slyšet jednoduchý návod jak "zatočit" s korupcí - snížit rozhodovací pravomoci "státu".
Je to v podstatě ideologicky jednostranný pohled, který opomíjí základní strukturu korupce.
Není jednoduché podat obecnou definici korupce. Podle Wikipedie jde o zneužití postavení k osobnímu prospěchu.
Základní struktura je takováto:
korumpující subjekt - úplatek -korumpovaný subjekt - objekt korupce
V současné době je nejvýznačnější strukturou korupce:
soukromý subjekt - úplatek - soukromý subjekt -  vlastnictví
přičemž převážná část se týká vlastnictví veřejného.
Ale i kdyby bylo odstraněno veškeré veřejné vlastnictví (nejen státní, ale např. krajů, obcí, atd.) zůstane korupce a konto soukromého vlastnictví, kdy např. úředník soukromé firmy poskytuje za úplatek jinému soukromému subjektu výhodu na úkor soukromého vlastnictví.
Takže druhou "ideologickou" cestou k odstanění korupce je snížit soukromé vlastnictví. Pro reálnost této cesty svědčí skutečnost, že před rokem 1989, kdy bylo výrazně omezeno soukromé vlastnictví, byla korupce výrazně menší. Rozhodně se nepohybovala v miliónech.
Pro specifický případ veřejného vlastnictví  a soukromé vlastnictví lze navrhnout tento názorný model %korupce = A + B * podíl veřejného vlastnictví * podíl soukromého vlastnictví V současné době kdy jsou oba podíly na vyšších hodnotách je logické, že %korupce je vysoké. Je na společnosti aby rozhodla, kterou z obou ideologických cest půjde. Kompromis - tedy značně přerozdělující stát - je tím nejhorším stavem. Samozřejmě že existuje ještě jedna cesta - represe - tj. docílení stavu, že případný postih mnohonásobně převyšuje získaný užitek a že postih není spojen s velkými potížemi. Ale to je jiná otázka. Žádná "etika" korupci nevymýtí.  
mackie 6.4.2006 9:20

Re: Jak s korupcí?

Zmíněná konstrukce má závažnou trhlinu. Pokud vznikne výhoda na úkor soukromého vlastnictví, je to problém pouze těch konkrétních soukromých vlastníků a ti jsou dostatečně motivováni na jejím odhalení. Pokud ale vznikne výhoda na úkor veřejného vlastnictví, tak se představitelé státu chovají stylem "Po nás potopa" a není dostatečně motivovaná síla, která by tuto korupci postihovala. Navíc představitelé státu mají k dispozici mocný represivní aparát, kterým jsou schopni své zájmy bránit a tak jsme svědky dosud nevídaného prorůstání organizovaného zločinu a státní zprávy. Stát by měl dohlížet na férové podmínky na trhu a nesnažit se být hlavním hráčem, jinak vzniká mafiánské prostředí.
Antonín Hrbek 6.4.2006 10:42

Re: Re: Jak s korupcí?

Máte pravdu v tom, že představitelé státu nemají dostatčnou motivaci k potírání korupce.  Korupce začíná to již v poslanecké sněmovně při tvorbě zákonů a probíhá přes vládu, ministerstva až po posledního úředníka. Proč by dělali represi sami na sebe?
Jinak nesdílím Váš názor, že korupce v soukromém sektoru není věcí veřejnou.
A i když jde o korupci na úkor veřejného vlastnictví, tak v 99 % případů je korumpovatelem soukromý vlastník a korumpovaným opět soukromý vlastník. Takže jde o provázaný vztah.