5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Komu metál

Proběhla nedávno tiskem zpráva o severokorejském vojákovi, který se probil nejostřeji střeženou hranicí světa na svobodu: zastřelil své dva nadřízené, načež proběhl demilitarizovanou zónou do Jižní Koreje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 5.11.2012 14:44

Opět černobílé vidění.

A to jak u autora, tak u většiny diskutujících. Případ totiž takto jednoznačný není a být nemůže, jak je jasné z mnohaletých diskusí. A co se na to podívat takhle:

Bratři Mašínové i korejský voják toužili po svobodě. Použili k tomu nějaké prostředky, včetně vražd. Čin pro většinu pochopitelný, pro mnohé i omluvitelný a pro některé i hrdinský. Pro většinu je však k pojmu "hrdinský" potřeba i něco více, než riskantní akce. To "něco" je prospěšnost činu i pro ostatní porobené. A v tomto smyslu ani Mašínové ani korejský voják hrdiny nejsou. Alespoň já jsem nečetl nic o tom, že by se po úspěšném činu snažili o osvobození ostatních spolutrpících.

Takže omluvit snad ano, ale vyznamenávat?

M. Martin 5.11.2012 16:08

Re: Opět černobílé vidění.

Takže když chce otrok na svobodu sám je vrah ale co když ostatní otroci s otroctvím souhlasí a o svobodu nemají zájem a naopak otrokářům pomáhají? Je potom stále vrah?